Rodina

„Jen já vím, že bratrovi zbývá rok života,“ trápí se Sandra

Znát tajemství toho druhého není vždycky výhra. Zvláště pokud se o něj nemůžete podělit s nikým dalším. Sandra (35) o tom ví své. Jako jediná musí žít s vědomím, že jejímu bratrovi zbývá pouhý rok života.

Rakovinou onemocněl Kamil před třemi lety, ale tehdy ještě lékaři věřili, že chemoterapie a ozařování pomohou. Nějaký čas se zdálo, že měli pravdu. Jenže pak se karta obrátila. Ukázalo se, že nádory postihly i jiné části těla, a to v takové míře, že už se nedá mnoho dělat. A tak se jich napřímo zeptal, kolik času mu zbývá. Hrubý odhad zněl jeden rok.

sad„Když s tím za mnou brácha přišel, byl to šok. Asi nemusím popisovat, co jsem prožívala. Je hrozné vědět, že váš blízký člověk umírá, a vy proti tomu nemůžete udělat ani to nejmenší. Když jsem se ale zeptala, jak to vzala jeho žena, čekal mě další pohlavek. Jí vůbec nic neřekl! A chce to tak i nechat. Prý jsem a budu jediná, kdo jeho hrozné tajemství zná,“ svěřuje se Sandra, která teď musí s tímto vědomím žít.

„Nedokážete si vůbec představit, jak je pro mě teď těžké vidět se s jeho manželkou a dětmi. Snažím se jim vyhýbat, co to jde. Jak se jim mám podívat do očí? Oni vůbec nic netuší a já musím pořád přemýšlet nad tím, jestli je to fér. Kamil se už ale rozhodl. Nechce, aby se k němu rodina po zbytek jeho života chovala jinak, než doteď. A také nechce, aby se jeho blízcí trápili něčím, co stejně nejde změnit. Asi má pravdu, ale i tak. Já bych asi chtěla vědět, kdyby můj manžel umíral,“ myslí si Sandra, které se bratr svěřil z čistě praktických důvodů.

Řešíme spolu pozůstalost, co by si přál, aby bylo po jeho smrti. A taky si myslím, že se přece jen potřeboval někomu svěřit, alespoň jedinému blízkému člověku, který by jej vyslechl. Jen nevím, jestli mám být ráda za to, že si vybral zrovna mě. Je to jako zlý sen,“ dodává Sandra.

Čtěte také:

   
21.07.2016 - Příběhy - autor: Julie Hájková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [35] rychenza [*]

  Je mi to moc lito. Bratrovi rozumim a rozumim i Sandre.

  Ona se to manzelka stejne driv nebo pozdeji dozvi, mlcela bych a snazila se bratra pomalu presvedcit aby se otevrel i doma. Ale rozhodne bych netlacila na pilu.

  superkarma: 0 12.07.2017, 05:21:53
 2. [34] Janík12 [*]

  Smutné, bohužel stále často vyslovované téma..... Sama vím, co to všechno obnáší, prožívala jsem to před několika lety, když rakovinu diagnostikovali lékaři člověku mně nejdražšímu - synovi. Věděli jsme to pak všichni, ale i přes veškerou snahu nebylo pomoci. Doporučuji všem přečíst si knihu " Musela jsem zemřít", lidské tělo je nevyzpytatelné, někdy se vážně dějí zázraky.......

  superkarma: 0 21.12.2016, 08:06:11
 3. avatar
  [33] Lídy [*]

  Tuhle situaci nezávidím a nevím, jak bych to zvládala. Chápu, že nechce, aby se rodina trápila a že potřebuje s někým probrat i "praktické" věci, tak snad to jeho sestra ustojí.

  superkarma: 0 21.07.2016, 19:27:40
 4. avatar
  [32] gerda [*]

  diblice — #30Ano, a čím déle pacient s touto diagnozou zůstává mezi námi, tím větší je naděje, že zrovna pro něj najdou lék, nasadí mu ho a pomůže mu. Výzkum jde dopředu hodně rychle, kéž by dokázal předběhnout i tu hnusnou rakovinu. Maminka byla zařazena do klinické studie, v té době jsme fakt věřili...no, nepomohla, ale pořád zkoušeli další a další a já pomáhala a fandila.

  superkarma: 2 21.07.2016, 17:56:49
 5. avatar
  [31] gerda [*]

  No, a teď mi napadlo ještě něco....ve filmech i literatuře se tohle téma vyskytuje taky. Hrdina se dozví, že už mu moc času nezbývá. A tak se v mezích možnosti rozhodne prožít každý den naplno. Nemusí šetřit, ví, že už by si ty peníze moc neužil. Takže si plní sny, jede třeba kolem světa a tak...já vím, to je takové moc hollywoodské, ale něco na tom je. Nenechat se zlomit. Pořád jsme to my, akorát jsme nemocní. Léky proti bolesti existují a bolestivého umírání se všichni bojí nejvíc. Nedůstojného, kdy je člověk odkázaný na péči okolí. Já jsem mamě vždycky říkala: "Bolí tě něco? Chutná ti? Můžeš si dělat co chceš, jezdit na zahrádku?" - to všecko mohla. A já jí slíbila, že pokud by na tom byla tak špatně, až by musela do špitálu a být tam, pak že zařídím, aby se netrápila. Taky jo, prosila jsem o silné opiáty. Vnímala, věděla. Nejkrásnější výrok v tomhle stavu od ní byl "....a mně už je všecko jedno".... to snad jen Babička Boženy Němcové umírala hezky.Sml15

  superkarma: 1 21.07.2016, 17:54:31

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] diblice [*]

  gerda — #29přesně tak, mamka to taky bere tak, že zkusí vše, co doktoři navrhnou a jak píšeš, nikdo neví, kdy ho to může potkat

  1. na komentář reaguje gerda — #32
  superkarma: 0 21.07.2016, 17:53:49
 2. avatar
  [29] gerda [*]

  Rakoviny se bojíme všichni. Kdo s ní jakýmkoliv způsobem přišel do kontaktu ví, jak dokáže být záludná. Nikdo nemůže přesně říct, jak se bude vyvíjet. Jsou přece i případy, kdy v beznadějných případech došlo k překvapivému zvratu a nastalo zlepšeníSml72. To je to, co dodává naději, nikdy se nesmí všecko vzdávat. My jsme po fatální diagnoze a operaci maminky prožili dalších 5 let, kdy krom léčby se i žilo! Mamince chutnalo, pracovala na zahrádce a na nemoc tam mezi stromy nemyslila. Proč myslit na smutné konce, dokud žijeme a neležíme na přístrojích? Dobrých pět letSml67, dožila se skoro 87. Manžel marodí s tím, co Karel Gott, taky bojuje a nepoddává se. Kdo o tom neví, musí říct "ten pán fakt dobře vypadá". Ano, je to otrava, člověk je omezován, ale stojí za to věřit lékařům a poslouchat je.

  1. na komentář reaguje diblice — #30
  superkarma: 2 21.07.2016, 17:45:26
 3. avatar
  [28] lalica [*]

  Úplně nejhorší je, když člověku vezmou naději. Můj muž statečně/ i méně/ bojoval 2 roky. Doprovázela jsem jej na všechna vyšetření, dodávala sílu, hledala alternativy... Lékařka mu po každém kontrolním vyšetření řekla, jak na tom je. Poslední PET a CT ukázalo veliké zhoršení a metastázy. Tušil, že už lépe nebude, moc se smrti bál a nebyl na ni připravený. Ostatně, stejně jako my ostatní- já, děti, vnučka. Pořád jsme věřili na zázrak. Ty 2 roky a hlavně poslední měsíce byly moc těžké a bolestné. Jak jsem muži slíbila, zůstali jsme s ním až do úplného konce.

  I za ty přetěžké 2 roky "navíc" jsem osudu vděčná....

  superkarma: 3 21.07.2016, 16:36:05
 4. [27] hapehape [*]

  jako bratr a sestra musí mít velice dobrý vztah, hodně důvěrný, klobouk dolů, smutné, ale bráchova rozhodnutí plnit a plnit i přes pocity bezmoci

  superkarma: 0 21.07.2016, 16:27:43
 5. [26] Ricardo [*]

  a nejhorší je, že na rakovinu už existují účinné léky, ale farmaceutické firmy brání jejich rozšíření, protože by přišly o byznysSml68Sml68Sml68

  superkarma: 1 21.07.2016, 15:42:59
 6. avatar
  [25] diblice [*]

  Janki — #24tak to je strašný, to mamce nasadili léčbu, řekli, že je to nádor, který se vrací,pak ji poslala na odběr krve a na nás vybafla, že s touto diagnosou se víc jak 90 % dožívá jen roku, bylabyh raději, kdyby neříkala nic,když marodi taťka, tak postupně chátral a pak byl konec rychlý, ale vyrovnala jsem se s tím asi líp, než s touhle prognosou

  superkarma: 0 21.07.2016, 15:22:41
 7. avatar
  [24] Janki [*]

  Boros — #23 No nám to řekli na tvrdo, v okamžiku, kdy jsem si stěžovala na surový přístup sestry a sanitářky. Nechci to už dál rozvíjet o co šlo, nicméně v okamžiku, kdy jsem se dožadovala citlivějšího přístupu s tím, že je na tom mamka fakt špatně, chrstla mi mladá lékařka do telefonu!, že stejně umírá a léčba jako taková už nepřipadá v úvahu. Měla jen kortikoidy na otok mozku v důsledků MET a antidepresiva. Vzhledem k tomu, že mezi jednotlivými ošetřeními byly prodlevy i třeba tři měsíce, MET v mozku vyrostli do rozměru, kdy už prý s tím nejde nic dělat. Bylo to snad tím, že jí bylo 64 let, že jsme obyčejní lidé? Jak to, že VIP pacienti, a to nechci nikomu nic upírat, se tak dobře lečí? Viz Bartoška, Šafránková - také rakovina plic...

  1. na komentář reaguje diblice — #25
  superkarma: 0 21.07.2016, 13:35:04
 8. [23] Boros [*]

  Zažila jsme pacientky, co chtěly vědět natvrdo a zažila jsme i ty, co zavíraly oči. neodsuzuju ani jednu sortu, spíš odsuzuji lékaře, který to navrdo a hnusně říkal (už mu to spočetl někdo jiný). Pamatuju se na jednu paní, která přesně věděla - stejnou nmoc a příznaky jako její maminka a 2 sestry, které doopatrovala. Ta odmítla léčbu a lékaři na ni byli nepříjemní (už je to dost dlouho). Ta paní pak u nás zemřela a do poslední chvíle nemusela mít žádné opiáty. Ale to jsme odbočila- já jsem názoru, že pokud si pacient řekne o pravdivé sdělení své diagnózy a následné léčby a nežáádoucích účinků, má mu to lékař ohleduplně sdělit. Pak je ale na místě psycholog, protože každý se s tím vyrovná jinak. Co ovšem tvrdě odsuzuji, je dávání určitých konkrétních dob- rok, 1/2 roku apod. Nikdy nikdo neví, jak vše dopadne, takže spíš říci něco v tom smyslu jako že situace je vážná, medicína už nemá, co nabídnout, jen paliativní péči a užívejte si, co to jde, protože nikdy nevíte.

  1. na komentář reaguje Janki — #24
  superkarma: 7 21.07.2016, 11:35:27
 9. avatar
  [22] risina [*]

  Je to strasna situace a zatim je ten 'konecny termin' hodne vzdaleny. Treba Kamil odklada sdeleni manzelce az do posledni chvile, co to pujde, protoze ji jednak chce setrit, jednak si chce jeste v ramci moznosti uzit 'normalni' zivot.

  superkarma: 5 21.07.2016, 11:16:57
 10. avatar
  [21] gerda [*]

  Janki — #19Ano, ne nadarmo se přece říká - dokud dýchám, doufám.Sml16 Člověk čeká na zázrak.

  superkarma: 1 21.07.2016, 11:10:37
 11. [20] Nikar [*]

  Já jako manželka bych to chtěla vědět,.... ale zase nevíme, jakt o jeho manželka zvládala před třemi lety. Bohužel, i smrt patří k životu a nejde se na ni připravit, ale já bych chtěla, aby můj muž to břemeno nesl se mnou nebyl na to sám.

  superkarma: 0 21.07.2016, 10:59:09
 12. avatar
  [19] Janki [*]

  gerda — #4 Já nevím co z toho zla je pro blízké míň bolestivé. Loni mi na rakovinu umírala mamka, lékaři řekli měsíc, vydržela o měsíc déle, a zaplať pánu za to. Ale připravená jsem rozhodně nebyla, to nejde, člověk i přesto stále doufá v zázrak... I ona v to do poslední chviličky věřila, ale den po dni se vytrácela, až jednoho dne usnula a už se neprobudila. Bylo to psychycky neskutečně náročné a bolestivé. Mockát jsem přemýšlela o tom, jestli by to bylo lehčí, když už tedy musela umřít, jestli by pro ni i pro nás nebylo lepší, že by umřela ze dne na den... Bez chemoterapií, ozářek, všech těch nemocnic a postupného chátrání... Já osobně chci umřít rychle, nečekaně a bezbolestně.

  1. na komentář reaguje gerda — #21
  superkarma: 2 21.07.2016, 10:38:57
 13. avatar
  [18] řeřicha [*]

  Taky jsem byla bráchova zpovědnice....ale tohle je tak závažný, že by to manželka měla vědět, stejně se to dozví...nemoc člověka mění a to se nedá přehlédnout. Tímto přístupem jí víc ubližuje než pomáhá.

  superkarma: 1 21.07.2016, 10:24:57
 14. avatar
  [17] cherinka [*]

  gerda — #16 Možná, ale my jsme zase zažili pravý opak - tvrdili nám, že taťkovi nic není a bác ho, až umřel, tak jsme se dozvěděli, že měl rakovinu. Sml15

  superkarma: 0 21.07.2016, 10:21:03
 15. avatar
  [16] gerda [*]

  diblice — #14Doktoři (někteří) se nepářou, pořád ještě nemají naučený a zažitý citlivý přístup k pacientovi. Přímo mezi oči, je to hrozný šok, ale odezní.

  1. na komentář reaguje cherinka — #17
  superkarma: 0 21.07.2016, 10:11:58
 16. [15] Andreadornova [*]

  Nedokázala bych vydržet vědomí, že jsem jediná kdo to ví😞 až se to stane každý jí odsoudí, že jim to neřekla ... nechtěla bych se nikdy do takové situace dostat. Přeju paní nebo slečně i bratrovi pevné nervy a dostatek trpělivosti .

  superkarma: 0 21.07.2016, 09:25:12
 17. avatar
  [14] diblice [*]

  SNÍŽEK — #13nám to oznámila jako hotovou věc, aniž by jsme se na to ptaly, takže my doufáme, že mamka bude v těch 10% s lepší nadějí

  1. na komentář reaguje gerda — #16
  superkarma: 0 21.07.2016, 09:22:14
 18. avatar
  [13] SNÍŽEK [*]

  diblice — #11 taky jsem od doktorky věděla jen já a sestra a mamce jsme nic neřekly a je to moc těžké,lepší je nevědět a doufat v uzdravení Sml15

  1. na komentář reaguje diblice — #14
  superkarma: 1 21.07.2016, 09:17:33
 19. avatar
  [12] cherinka [*]

  Rikina — #5 Souhlas.

  superkarma: 0 21.07.2016, 09:01:42
 20. avatar
  [11] diblice [*]

  tak nevím, jestli bych to jako manželka chtěla vědět, to že mu bude hůř je jistý, ale i tak si manželka pořád může dělat naděje než to mít naservírovaný s termínem, prožíváme teď něco podobnýho s maminkou, ale v našem případě doktorka řekla tu horší prognozu jen nám dcerám, ne mamce a my jsme se dohodly, že to taky nebudeme říkat nikomu dalšímu krom našich manželů, ve skrytu duše pořád doufám, že to tak tvrdý nebude, mamka zatím statečně bojuje a má elán do života

  1. na komentář reaguje SNÍŽEK — #13
  superkarma: 0 21.07.2016, 08:51:21
 21. [10] spavec [*]

  Sestře se svěřil z čistě praktických důvodů. Možná má obavu, aby jeho přání nebo jeho vůle po smrti byla splněna. Mám pocit, že manželce to neřekl proto, protože by to neunesla. Nevíme, jaká byla reakce manželky před 3 lety, když podstoupil chemo a ozařování, chce ji ušetřit. Naprosto tomu rozumím.

  A mně se to stalo taky. Byla jsem první, komu se brácha svěřil. Nikdy na ten den nezapomenu a od té chvíle už nic nebylo jako dřív.

  superkarma: 1 21.07.2016, 08:50:49
 22. avatar
  [9] Kadla [*]

  Nechápu, jak mohl před manželkou zatajit ozařování, chemoterapii atd. Každý, kdo to absolvoval, ví, že to utajit nejde...

  superkarma: 4 21.07.2016, 08:43:56
 23. avatar
  [8] gerda [*]

  Rikina — #5V tomhle jsem byla na první ráně já, v obou případech, takže vím, co to s člověkem udělá. To, že se snaží manželku ušetřit přímého zásahu zas já beru jako velkou ohleduplnost a důkaz lásky. I tak to může být. Jenom nevím, jak zvládne fyzické projevy nemoci tak, aby si jich ona nevšimlaSml80 Musí jí být přece nápadné, že je nějaký jiný.Sml80Sml80

  superkarma: 1 21.07.2016, 08:21:18
 24. [7] bobani [*]

  nechápu , proč se Sandra lituje . pro bráchu a jeho rodinu bych udělala maximum abych jim zpříjemnila život co nejvíc to jde

  superkarma: 0 21.07.2016, 08:18:56
 25. avatar
  [6] enka1 [*]

  Tak to vyhýbání se manželce a dětem je opravdu nenápadnéSml24. Mně by určitě došlo, že je něco v nepořádku

  superkarma: 0 21.07.2016, 08:17:22
 26. [5] Rikina [*]

  gerda — #4 Je pravděpodobné, že se to manželka dozví odjinud, třeba od těch lékařů. Ale tu informaci, že do roka a do dne může být vdova, bude mít ještě "okořeněnou" vědomím, že svému muži nestála za to, aby jí to řekl sám. A že věci, které si přeje zařídit, on probírá se sestrou, a ona jako manželka, tedy nejbližší člověk, stojí stranou všeho, a akorát překvapeně kouká. No, nevím, jestli tohle je to nejlepší, co ten chlap mohl udělat. Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #8
  2. na komentář reaguje cherinka — #12
  superkarma: 6 21.07.2016, 08:14:50
 27. avatar
  [4] gerda [*]

  Bůhví, jak to ještě všecko bude. Nemusí to být jenom rok, může to trvat déle. Manželka se to beztak doví, on dochází k lékaři a neutají se to. Jemu se ulevilo, že sdílí bolest a obavy, břemeno s ním zatím nese sestra. I to je pomoc v těžké nemoci. Čas ukáže...je to opravdu strašné, vědět něco takového. Prožila jsem to, takže jsem důkazem, že se s tím dá fungovat a v podstatě se dá časem na to i zvyknout. Ono to není okamžité, jako třeba tragická nehoda, takže je čas se připravit.

  1. na komentář reaguje Rikina — #5
  2. na komentář reaguje Janki — #19
  superkarma: 1 21.07.2016, 07:23:20
 28. [3] Rikina [*]

  Manželka by snad měla být první, kdo se takovou věc dozví, a hlavně s ní by se měly řešit praktické věci, jako budoucí pozůstalost. Ne se sestrou. Nehledě k tomu, že utajit umírání na rakovinu dost dobře nejde, ono je to postupem času poměrně zřetelné, a ta manželka to bude mít z první ruky, ona se bude muset o něj postarat. Sml15 Není to fér, takovéhle jednání. Sml68

  superkarma: 11 21.07.2016, 01:23:04
 29. [2] iřka [*]

  Smutné a určitě hodně těžké. Sml79

  superkarma: 1 21.07.2016, 00:39:36
 30. avatar
  [1] margot [*]

  a až to bude hodně špatný, tak má bratr v plánu spáchat sebevraždu? nebo jak hodlá třeba řadu měsíců dožívat? myslím, že by bylo jedině fér, aby na to, co přijde, byla jeho manželka připravená.

  superkarma: 9 21.07.2016, 00:25:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme