.

Jeďte na Gardu a vylezte s ním nejkrásnější ferratu nad Rivou

Cestování

Jeďte na Gardu a vylezte s ním nejkrásnější ferratu nad Rivou

Lago di Garda je krásné místo v severní Itálii, které si dokáže užít každý milovník pohybu v přírodě. Vezměte svého partnera na úchvatnou ferratu.

Lago di Garda leží v Itálii na dálnici A22 vedoucí z Innsbrucku do Verony. Z Prahy je to necelých 800 km a mimo období výměny turistických pobytů se tam dá dojet za cca 6–7 hodin i s přestávkami. Cesta je to pohodlná a prakticky celá po dálnici.

O tom, co vše budete potřebovat na cestu tam, by mohl být samostatný článek. Já vám chci popsat jednu úžasnou ferratu – zajištěnou cestu vedoucí přímo nad krásným městem na západním konci jezera – Rivou del Garda.

Zajištěné cesty vás mohou dostat do míst, kam se jindy podívají jen horolezci. Tahle ferrata je mírně obtížná, zvládne ji i začátečník a v okolí Rivy patří k mým nejoblíbenějším. Vede po krásných dlouhých žebřících a v několika stupních překonává hladké kolmé stěny.

Pokud se dostanete do Rivy, určitě ji navrhněte svému partnerovi. U kříže nahoře na hoře z ní bude nadšen.

mapa

Ferata o které píšeme je na obrázku ta s červenými žebříky. Ruka ukazuje jinam...

Její název je Cima S.A.T. (Societa Alpina Tridentina) 1 246 m, Ferrata Via del Amicizia. A když se podíváte z Rivy směr jezero, uvidíte skalní stěny, které protíná po pravé ruce. Ano, jsou to ty běloskvoucí, zdánlivě úplně hladké stěny. Nástup je ze silnice vedoucí z Rivy na Limone a vede kolem odevšad dobře viditelné kruhové věže Bastione k vyhlídkové turistické chatě Cappana San Barbara. Jištěná cesta začíná kousek od ní. Začátek je dobře značen.

Pro ty, co se na ferratu necítí, vede turistická cesta okolo skalního masivu a dle našich zkušeností to ferratisté i normálové zvládnou za přibližně stejný čas. Cesta od jezera až na vrchol je přes 1 100 výškových metrů, a tak je slušná fyzická kondice podmínkou.

Ferrata

Doporučuji cestu začít brzy ráno. Do skalní stěny pere celý den slunce a pohybovat se v těchto místech po poledni znamená péct se jako na grilu. Ale pro milovnice tepla je to jako dělané...

Ferrata

Cesta na vrchol je krásná, technicky lehká a jisticí lano je na všech místech, která jen trochu zavánějí nebezpečností. A co je nejúchvatnější, jsou kolmé žebříky, přičemž nejdelší má 70 metrů. Žebříky byly při mé poslední návštěvě ve skvělém stavu.

Ferrata

Nezapomeňte na správné vybavení. Pevné boty, přilba, úvaz a ferratový set jsou nezbytností. A nezapomeňte vodu.

A hlavně, až budete dolézat k vrcholovému kříži s vrcholovou knížkou, otočte se. Ten pohled je na mnoha průvodcích na titulní straně. Stojí za to a vy budete mít pocit horolezce na vrcholu.

Ferrata

   
28.06.2011 - Tipy - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. [5] Rikina [*]

  Krása. Ale tam se nedostanu... kromě toho, že je to daleko a drahý Sml57 tak na to nemám fyzičku, vybavení a parťáka. Tohle vše jsem měla naposledy před cca 6 lety, od té doby šlus a utrum... a dneska už jsem na tom tak, že sotva vylezu na Milešovku. Sml68 Sml15 Sml27

  superkarma: 0 28.06.2011, 23:33:21
 2. avatar
  [4] femme [*]

  nic pro mě Sml23 stačí mi jen fotky k tomu, aby se mi udělalo špatně Sml30

  superkarma: 0 28.06.2011, 20:26:48
 3. avatar
  [3] átéčko [*]

  Radek Kříž — #2 Tak na to zapomeň, že se tamhle budu drápat!! Na takovou skálu!!Sml31Sml31

  superkarma: 1 28.06.2011, 20:26:12
 4. avatar
  [2] Radek Kříž [*]

  Zapomněl jsem tam napsat, že cesta k feratě trvá cca 2 hodiny. Dvě hodiny výstup ferratou a dvě hodiny normální cestou dolů... Takže celková doba je cca 6 hodin

  1. na komentář reaguje átéčko — #3
  superkarma: 0 28.06.2011, 10:17:32
 5. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  I kdybych na Gardu dojela, na ferratu se mnou nevyleze a z rivy se jako šťastná majitelka závratě nebudu těšit s ním ani bez něho Sml30

  superkarma: 0 28.06.2011, 10:16:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme