Jsem alergická na řeči typu, prostě ty dva spolu mít dítě nemají, příroda (Bůh) nejlépe ví, co dělá. To je argument s odpuštěním jak prase. Proč pak příroda naděluje děti feťákům či lidem, kteří své dítě týrají,“ píše dnes čtenářka Kopretina3.

Zatím první čtenářkou, která se rozhodla napsat k dnešnímu kontroverznímu tématu, je Kopretina3. Říká jasné ano asistované reprodukci...


IVF a  jiným metodám asistované reprodukce říkám jednoznačně ano. Nemám ráda, když o tom někdo hovoří jako o něčem nepřirozeném, jako o něčem, co jde proti přírodě. Proti přírodě by pak šla veškerá léčba. A alergická jsem na řeči typu, prostě ty dva spolu mít dítě nemají, příroda (Bůh) nejlépe ví, co dělá. To je argument s odpuštěním jak prase. Proč pak příroda naděluje děti feťákům či lidem, kteří své dítě týrají.

IVF my přijde jako jedinečná šance pro páry, které mají problémy otěhotnět. Mělo by se však i daleko více dbát na veřejnou osvětu, protože lidé neznalí problematiky, si myslí, že když někdo nemůže otěhotnět, že IVF je jistota a nechápu obavu a pocity páru, které se na tuto dobrodružnou cestu s nejistým koncem pouští. Zasvěcení však vědí, že tomu tak není, že jeden cyklus IVF má přibližně stejný procentuální úspěch otěhotnění jako početí přirozenou cestou.

Osobní zkušenosti s cyklem IVF naštěstí nemám, i když se mi nedařilo dlouhu otěhotnět a začala jsem docházet do CARu nakonec jsem otěhotněla spontánně. Hrozně jsem se ale do IVF bála jít, protože jsem se bála, že co budu dělat, pokud ani jeden pokud nevyjde a tím, jak se bála, jsem byla úplně blokovaná, a taky jsem se bála, že neotěhotním už je kvůli tomu strachu a nechtěla jsem si ty pokusy vyplýtvat, nebo jak to napsat. Vím, že to zní bláznivě, ale byl to začarovaný kruh strachu, anebo spirála strachu a ani psychoterapie mi s tím moc nepomáhala. Ale i přesto teď už vím, že pokud nám další dítě nepůjde spontánně, že už se IVF tolik bát nebudu.

Mám 3 kamarádky, které IVF absolvovaly, jedna z nich bez problému po IVF porodila zdravé děti, jedna má za sebou dva neúspěšné pokusy a té třetí se to bohužel nepovedlo ani na poslední pokus.

IVF určitě fandím a jsem vděčná za to, že naše medicína je natolik vyspělá, že něco takového umožňuje. Jen by se mělo mluvit i o tom, co hormonální stimulace dělá s tělem ženy. Myslím si, že těchto informací není dostatek. A hlavně mi chybí citlivější přístup lékařů k této problematice. Myslím si, že by všechny CAR měla mít pro své klienty k dispozici psychologickou pomoc, ale to už je jiné téma. Všem, kteří si přejí dítě, přeju, ať jim to jde bez problémů a ať v ideálním případě ani IVF nebudou potřebovat.

Kopretina3

Pozn. red.:Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 4.10.2013: Umělé oplodnění

  • Jaký máte názor na umělé oplodnění?
  • A máte s ním sama nějakou zkušenost?Zvažovala jste ho? Léčili jste s partnerem neplodnost? Nebo někdo z vaší rodiny?

Podělte se o své zkušenosti a názory s ostatními čtenářkami, třeba jim v jejich cestě k miminku pomůžete. Své příspěvky k tomuto tématu mi zasílejte nejpozději do pátku 4.10.2013 do 15.00 hodin na e-mailovou adresu redakce (viz níže). Pro jednu z přispěvatelek tu mám připravený pěkný dárek: knihu Marci Shimoffové Tajemství lásky z nakladatelství iKAR.

tajemstvi

Anotace knihy

Sedm kroků k životu v bezpodmínečné lásce.
Co kdybyste mohli vést život plný lásky a dokázali druhé milovat bez podmínek? Úspěšná americká autorka navazuje na předchozí bestseller Tajemství štěstí a přináší návod, jak se naučit lásce k druhým, k životnímu partnerovi i k životu jako takovému. Praktická cvičení a návody čtenáře naučí, jak může fungovat ono tajemství v praxi.

Reklama