Krásnou vánoční příhodu a mnoho dalšího nám napsala čtenářka slavuska. Píše mimo jiné o tom, jak jednou s maminkou nesly labutím tvrdý chleba, a místo toho byly v igelitce odpadky... Na takové příhody se nikdy nezapomene.

Milá slavusko, napsala jste moc milé povídání, a já Vám za něj děkuju. Přeju celé Vaší rodině krásné vánoční svátky! A hezký den.


Zdravím všechny čtenářky. Při slově Vánoce se mi jako první vybaví mé dětství, vyrůstala jsem jen s chudou maminkou - samoživitelkou, ale i tak mi dokázala každý rok udělat krásné vánoce. Doteď si pamatuju, jak jsem ještě v 7 letech přesvědčovala děti ve škole, že ježíšek existovat musí, že moje maminka by na tak krásný dárky, který jsme dostala, neměla peníze :-). Ráno mamka brzo vstala, a udělala obrovskou mísu výborného bramborového salátu. Pak jsem vstala já, a salát jsem ochutnávala. Tak dlouho, než jsem byla přecpaná. Poté jsme šly popřát, a předat drobný dáreček, sousedům pod náma, a jeli jsme do centra Prahy, projít si trhy. Když jsem byla úplně malá, ještě jsme předtím chodívaly krmit labutě. Akorát jednou to trochu nevyšlo. Jak tvrdý chleba, tak odpadky, oboje jsme měly vždycky v igelitové tašce. Odpadky se házely do popelnice před panelák. Ovšem jednou to mamka popletla, a hodila do popelnice ten chleba. Jaké pak bylo naše nejdříve zděšení, a vzápětí pobavení, když jsme na nábřeží rozvázaly igelitku, a tam místo chleba odpadky. Naštěstí tam byla spousta dalších krmičů, takže kachny a labutě o bohatou hostinu nepřišly.

Po této vánoční procházce jsme jely domů, já se usadila k televizi, k pohádkám, a máma smažila tresku. Večeřely jsme vždycky docela brzo, okolo 4, já se nemohla dočkat dárečků. Pak jsme šly ke stromečku, zazpívaly si koledy, a rozbalily dárky, a celý večer jsem si hrála. Když jsem byla starší, tak už jsme chodily i na půlnoční, když jsem byla malá, chodily jsme do kostela 25. ráno. Na tyto vánoce opravdu moc ráda vzpomínám.

Dnes už mám děti vlastní, a v roli matky, která připravuje dětem vánoce, jsem já. Děláme to vesměs podobně, jako dřív. Dopoledne si dáme s mamkou sraz v centru, projdeme trhy, pak jedeme k mamce, tam je první vánoční nadílka, zdržíme se tam do odpoledne. Pak jedeme domů, a já jdu smažit tresku, salát dělávám už den předem. Letos poprvé budou kluci koukat na pohádky, ještě vloni se jen batolili okolo. To jim bylo 2 a třičtvrtě roku, a 11 měsíců, a televize je vůbec nebrala, letos už to bude jiné.

Až bude večeře hotová, najíme se, a půjdeme ke stromečku rozbalovat dárky. Už teď se těším na rozzářená očka chlapečků. Jsou nyní v tom nejkrásnějším věku, vánoce už plně vnímají, a na ježíška věří, vánoce jsou pro ně plné kouzel a zázraků.. a pro mě nakonec taky, když se na ně podívám. Jiskřičky v dětských očičkách, a dětský smích, to je přece kouzelné.

Že večeříme tresku se salátem, to už jsem psala, kapra nejíme, nemám ráda sladkovodní ryby. Takové ty tradiční zvyky, ty u nás až tolik nevedeme, maximálně si rozkrojíme jablíčko, abychom tam našli hvězdičku, jinak nic. A stromek zdobíme obvykle 22. - 23. prosince. Letos to zbylo až na dnešek, stromeček se zatím povaluje někde ve sklepě.

Všem čtenářkám přeji stejně kouzelné vánoce, a poklidné svátky.

slavuska

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou

Téma dnešního dne: Vánoce

  • Jaké vánoční zvyky dodržujete?
  • Co děláte k večeři?
  • Kdy zdobíte stromeček?
  • Díváte se na pohádky?
  • Chodíte na půlnoční?
  • Máte nějaké zajímavé vánoční historky?

Prosím, další příspěvky už neposílejte! Jedna z vás zanedlouho získá Dárkový balíček Anti-stres (péče o pleť), kde je Denní krém 30 ml, Lotion 60 ml a Odličovací mléko 60 ml od firmy Les Fleurs Bach.

balik

Reklama