Vaření

Jednohubky jsou pasé. Letos patří Silvestr sýru

Připadají vám jednohubky na Silvestra už trochu nudné? Nebaví vás volba mezi česnekovou a rybičkovou pomazánkou? Nechte na scénu nastoupit sýr.

Pokud přemýšlíte, jak si zpestřit silvestrovské radovánky a pozvednout rozlučku s rokem 2015 na gastronomický zážitek, máme pro vás pět inspirativních tipů. Navíc vše zvládnete s minimálním úsilím. Stačí ke kvalitním sýrům vybrat správné doplňky, jako je ovoce, marmelády či ořechy, a vhodně je spárovat s vínem. Letošní Silvestr bude neodolatelný.

Přidejte oříšky - nemůžete udělat chybu

Ať už vlašské, pekanové, lískové, piniové nebo pistácie či mandle, oříšky dodávají sýrům další element chuti a textury. Obecně se hodí v podstatě ke všem druhům sýra a experimentováním můžete zjistit, jaká kombinace vám nejvíc zachutná. Špatné spojení? Neexistuje.

Ovoce a sušené plody - oživí váš sýrový talíř

sýryOvoce i jeho sušená podoba skvěle doplní velkou škálu sýrů od měkkých, přes ty s ušlechtilou plísní na povrchu až po sýry s modrou plísní. Můžete použít čerstvé ovoce, jako jsou jablka, kuličky hroznů, hrušky, které se nejvíc hodí k měkkým a kozím sýrům, nebo třeba čerstvé fíky. Ty se vůbec nejvíc hodí k ušlechtilé plísni. Sušením se chuť ovoce koncentruje a vedle sýrů tak obstojí možná ještě o něco lépe než ovoce čerstvé. Hledejte spíše nedoslazované sušené plody, jako jsou brusinky, švestky, meruňky nebo exotické datle a fíky. Můžete je tak zkombinovat i se suchým vínem, které vám nebude kvůli sladkosti ovoce připadat kyselé. Pokud přeci jen zvolíte sladší ovoce, doporučujeme vybrat i víno s vyšším zbytkovým cukrem.

 

Osvědčené tipy sommeliera Vládi:

 • Sušená datle a lískový oříšek + sýr s modrou plísní + sladké víno Sauternes z Bordeaux
 • Sušená brusinka a piniové oříšky + Král Sýrů Originál + Chardonnay na barrique sudu z Francie
 • Sušená meruňka a kešu + Lučina + polosuchý ryzlink z Moravy nebo německé Mosely

Marmelády, čatní a povidla – instantní sýrové dezerty

Ovoce nebo zelenina v této polotekuté formě je ideální především k sýrům s ušlechtilou plísní na povrchu. Skvěle sedí také k sýrům s modrou plísní v kombinaci s vínem s vyšším obsahem zbytkového cukru. Zkuste povidla, cibulové čatní, fíkovou či meruňkovou marmeládu, zajímavá je i kombinace pomerančové marmelády se sýry s modrou plísní. Pokud plánujete kombinovat sýry servírované s marmeládou také s vínem, doporučujeme volit spíše méně slad-ké marmelády a naopak sladší víno.

Osvědčené tipy:

 • Cibulové čatní a lískový oříšek + Král Sýrů Hermadur nebo hodně vyzrálé brie + polosladký Tramín z Alsaska nebo moravská Pálava.
 • Povidla a blanšírované mandle + Král Sýrů Nebeský díky svému tvarohovému jádru vyváží sladkost povidel nebo camembert + červená plná ovocná Rioja Crianza ze Španělska, plné ovocné italské víno ze Sicílie.
 • Fíková marmeláda a piniové oříšky + roquefort, Saint Agur nebo Sedlčanský Modřenín + ledové, či slámové víno z Moravy, Tokaji Aszú z Maďarska nebo sladké víno Sauternes z Bor-deaux.

Zelenina - nemůže chybět

Čerstvá zelenina, například řapíkatý celer nebo mrkev, se nakrájená na tenké tyčinky hodí k měkkým a čerstvým sýrům. Naopak třeba na slunci sušené rajče můžete vyzkoušet třeba s tvrdým sýrem nebo sýrem s ušlechtilou plísní. Vyzkoušejte i okurky, olivy a bylinky, jako bazalku či tymián. Ano, to všechno může být součástí párování se sýry a vínem.

Osvědčené tipy:

 • Dýňové semínko a čerstvé rajče + Coulommiers + ovocné červené víno typu Beaujolais nebo vína odrůdy Gamay z Jižní Rhóny nebo Prioratu.
 • Pražená mandle a oliva nebo sušené rajče + Pecorino Romano + italské Chianti, Rosso di Montepulciano, či jiné červené víno z odrůdy Sangiovese.
 • Snítka tymiánu a pekanový ořech + čerstvý kozí sýry nebo Lučina + Sauvignon Blanc z Loiry, Francie.

Pečivo, sušenky – vybírat je důležité

talířI na pečivu záleží. Samozřejmě, že můžete zvolit běžnou francouzskou bagetu, ale pokud byste chtěli přidat další dimenzi textury a chuti k vybraným sýrům, poohlédněte se po žitném, tmavém chlebu s oříšky, slunečnicovými semínky nebo medem. Případně můžete chuťové zážitky z jemnějších, spíše měkkých sýrů zpestřit slanými sušenkami a u výraznějších sýrů typu Hermadur například výraznějšími cibulovými sušenkami. Slané sušenky a sýry se většinou velmi dobře doplňují a sedí i s vínem. Sýry můžete servírovat rovnou na sušenkách nebo kouscích chleba s oříšky a spolu s ostatními doplňky vytvořit neobvyklé a chutné jednohubky.

 

sommeliérVladimír Vaněk se věnuje hledání nejlepších oceněných vín 8 už let. Od roku 2011 pravidelně hodnotí vína pro mezinárodní soutěž Prague Wine Trophy, pořádá unikátní zážitkové Antidegustace a ročně ochutná bezmála 2000 vín z celého světa.

www.ocenenavina.cz „Pro Vaše lepší zážitky s vínem“

   
28.12.2015 - Gastronomie - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [3] vocjan [*]

  Sýry, oříšky a víno budou.Sml59Sml59

  superkarma: 0 28.12.2015, 22:48:01
 2. [2] llkacaba [*]

  Sýry miluju.Sml67

  superkarma: 0 28.12.2015, 21:49:05
 3. [1] bobani [*]

  sýry jsou Sml67

  superkarma: 0 28.12.2015, 09:57:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme