O tom, že antibiotika mohou pomoci, ale i uškodit, již bylo napsáno bezpočet publikací; jednou z možností, jak se vyvarovat jejich zbytečné konzumaci, je pro pacienta velice jednoduchý a časově nenáročný test, který měří  hladinu C-reaktivního proteinu (CRP). Velkou výhodou tohoto testu je, že výsledek je k dispozici několik minut po provedení testování, bolestivost výkonu je minimální.

Do několika minut...
CRP, neboli C-reaktivní protein, je citlivý ukazatel zánětu. Jeho sledování se již delší dobu laboratorně používá k rozlišení bakteriální a virové infekce, k monitorování efektivity léčby antibiotiky, ke kontrole pooperačních stavů, a dokonce i k předpovědi budoucích kardiovaskulárních chorob. Takže potud nic nového. Odebrala se krev, lékař ji odeslal do laboratoře, a pak se čeká a čeká na výsledky. Co se tedy pro nás pacienty mění? Již před několika lety začali první lékaři, především pediatři, používat příruční fotometr měřící hladinu CRP. To znamená, že krev vám lékař vyšetří přímo na místě v ordinaci, a to během několika minut. Pro vyšetření je nabírána krev pouze z konečku prstu, u kojenců z paty. Krve stačí jen několik kapek. Ty se pak ve zkumavce spojí s nadávkovaným činidlem. Opět se vloží do přístroje na několik desítek sekund. Poté se zkumavka znovu vyjme a  uzavře se kapslí, která uvolní další činidlo. Pak se vzorek naposledy vloží do přístroje a do sta vteřin je hotový výsledek. Investice do tohoto přístroje by neměla vašeho praktického lékaře zruinovat, pořizovací cena se pohybuje kolem 30 000Kč.

Jednotky prozradí
Pokud je výsledek testu do 8 až 10 jednotek na displeji, je pravděpodobně vše v normě. I když zdraví kuřáci mají v průměru např. hodnotu 11,5mg/l. K vyšším číslům než je norma může přispět i těhotenství (do 20ml/l), velká fyzická zátěž (maratón až 60mg/l), vysokoproteinová dieta, chronická únava, diabetes, deprese atd.

Antibiotika jen v nutném případě
Rozmezí hodnot od 8-30 (některé zdroje uvádí druhou hodnotu  35 a 38) mg/l  je často označováno jako tzv. šedá zóna. Zde nám zjištěná hladina CRP neodliší jednoznačně původce choroby. V pediatrii se lze často setkat se situací, kdy dítě přichází do ordinace s problémy jako je rýma, kašel, bolest v krku, zvýšená teplota. Pokud jsou naměřeny hodnoty v rozmezí této zóny, svědčí to spíše o virovém původu infekce. Poslední slovo má samozřejmě lékař, který musí zvážit ještě další symptomy. Pomocí tohoto vyšetření se tedy lékař (i rodič) ujistí, že není nutné podání antibiotik, jejichž zbytečná konzumace má významný podíl na zhoršení imunitního stavu dítěte.

Za touto tzv. šedou zónou nastupuje území vlády antibiotik. Hranicí pro rozlišení virové a bakteriální infekce  je tedy hodnota 35-40mg/l. Nejvyšší koncentrace C-reaktivního proteinu dosahují až 300mg/l a jsou vyvolávány těžkými bakteriálními infekcemi, např. bakteriální meningitis.

Bolí to?
Z vlastní zkušenosti musím říct, že celý testovací proces prakticky nepostřehnete, než sestra zalepí ranku a prohodí pár slov, popřípadě uklidní malého hlučícího pacienta, pravděpodobně budete vědět, zda antibiotika dostanete či ne. 

Okénko do historie
Antibiotika byla v době svého objevení opravdovým požehnáním pro mnoho, do té doby nevyléčitelně nemocných, pacientů. V druhé polovině minulého století mnozí z nás zažili extrém, kdy antibiotiky bylo léčeno vše často naprosto zbytečně. Pokud budete v situaci, kdy je tento způsob léčby nezbytný, nijak nezoufejte, opravu vám pomohou. Je ale vhodné pamatovat i na jejich vedlejší účinky. Asi nejčastější je průjem, který je zapříčiněn narušením rovnováhy střevní flóry, ničením „dobrých baktérií“ přebývajících v zažívacím traktu. Tímto způsobem je oslaben imunitní systém, to pak často vede k opakovaným infekčním onemocněním. Jedním z nejúčinnějších metod obnovy přirozené střevní mikroflóry je užívání přípravků a potravin, které jsou zdrojem laktobacilů. Vhodnou doplňkovou terapií může být také konzumace tablet s obsahem sladkovodní řasy Chlorelly, která mimo jiné posiluje imunitu a má detoxikační účinek. Dalším užitečným doplňkem jsou přípravky s obsahem inulinu, který je zdrojem energie pro prospěšnou střevní mikroflóru.

Použitá literatura: Orion Diagnostica – Klinická příručka,  www.pediatriepropraxi.cz 

Míváte často antibiotika? Myslíte, že se váš lékař rozhoduje dobře při jejich použití v léčbě? Má váš lékař přístroj na určování hladiny CRP v ordinaci?

Reklama