První dnešní příspěvek je tady. A v něm povídání o babičkách od čtenářky Hanuly. Jedna její babička bydlela na vesnici a druhá na zámku.

Taky je mi někdy líto, že se čas nedá vrátit. Bohužel... Letí všem stejně. Moc Vám děkuju za příspěvek, milá Hanulo, přeju pěkný den.


Měla jsem dvě babičky - jednu přísnou a jednu hodnou.

Ta přísná byla tatínkova maminka - žila na vesnici. Sama - tatínkův otec šel do I. světové války a hned na začátku zemřel (prý se celý pluk utopil někde v bažinách u Vídně - kdoví?). A za pár dnů se narodil můj tatínek. Babička se znovu vdala a tak měl tatínek tři nevlastní sourozence.

Po 100 letech se mi do ruky dostala vojenská knížka mého dědečka, který sloužil v Josefově - asi to byl velký rošťák, protože jeho zápisky - hlavně básničky byly z vojenského vězení - psal jak je mu smutno a hlavně stará ohmataná knížečka - je z roku 1911 - obsahuje milostné básničky - touha po děvčatech.

Jak jsem psala, babička byla dost přísná a v dětství se mi zdálo, že stranila spíše těm bratránkům a sestřenicím z druhého manželství.

Nicméně jsem tam jezdila ráda - malá chaloupka na vesnici - v chlívku koza, prase - kočičky na půdě, kde jsem hodně jako děti spali.

Po letech přišlo také nečekané dědictví - byly s tím patálie, nicméně jsem díky těm penězům cestovala do velkých dálek...

Druhá babička - bydlela na zámku. To byl sen pro nás malé děti. Nicméně latrína přes dvůr. Voda u pumpy na nádvoří. V zimě v místnostech velká zima, ale žili jsme v komnatách. Oknem jsme lezli přímo do parku, ve kterém jsme prováděli velké bojovky.

Babička byla hodně pracovitá a já jsem trávila u ní celé prázdniny. Začalo to sbíráním borovek (borůvek). Panebože, jak já to nenáviděla - ráno vzala babička kolo - deštěnky (limonáda), rohlíky a kus salámu a šlo se pár kilometrů do lesa a sbíralo se a sbíralo - já jsem nasbírala upocených 4,5 litrů (kilo se tenkrát prodávalo za 6,50). Babička byla pilnější - ta měla vždy 12litrový kýbl.

Když „došly“ borovky. Chodila jsem s babičkou s kárkou do lesa na dříví, aby bylo na zimu.

Ach jo - někdy si nostalgicky říkám, vraťte se časy, ať jsou tu se mnou všichni mí blízcí...

Hanula

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne zní: Vaše děti a babička

  • Jaké máte vztahy v rodině? Stýkáte se s babičkami?
  • Mají vaše děti rády babičku(y)?
  • Jaké jsou vaše babičky?
  • Jsou vaše babičky spíš ze „staré“ doby, nebo moderní?
  • Chodí do práce, nebo už jsou v důchodu?
  • Jsou ochotné hlídat vaše děti?

Napište mi, na vaše příspěvky se moc těším. Tentokrát mám pro vás jako dárek připravenou knížku Aleny Jakoubkové: Můžeš-li se vdát dnes, neodkládej to na zítřek (nakl. MOBA) a tři detektivní příběhy k tomu. Pište do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je BABIČKA.

bab

Reklama