Vztahy

Jedna nevhodně vyslovená věta...

 

S Ivou jsem se poznala, až když mi bylo téměř čtyřicet, a okamžitě jsme si vzájemně padly do oka. Poprvé jsme se setkaly při zápisu na dálkové studium na pedagogické fakultě. Přestože byla o deset let mladší, hned jsme našly společná témata a ve všem jsme si výborně rozuměly. Navíc jsme nyní měly před sebou společný úkol – pětileté studium.

 

Jak se říká, opačné póly se přitahují. Byl mezi námi značný rozdíl, a to nejen věkový. Já – obyčejná holka z vesnice. Ona – dáma z velkého města a velkého světa. Nemyslím to nijak špatně, ale prostě pocházela z vyšší společnosti, měla rodiče i manžela v poměrně vysokém postavení a spoustu přátel v nejvyšších kruzích, i mezi známými osobnostmi.

 

To, čemu se říká přátelství, neboť takto jsem náš vztah já chápala, mezi námi nevzniklo najednou. Poměrně dlouhou dobu byl náš kontakt založen především na vzájemné pomoci při studiu. Pak Iva přišla do jiného stavu a konečně čekala vytouženého potomka. Byla velmi šťastná, na druhé straně se však poněkud zkomplikovalo její studium. V tomto období jsme se hodně sblížily – často jsme si psaly, zasílaly si studijní materiály, začaly jsme se navštěvovat i s rodinami, kupovaly jsme si vzájemně dárky. V závěru studia jsme se společně učily ke státnicím a zažily jsme u toho hodně stresu, ale i legrace. Obě jsme úspěšně absolvovaly a prožívaly šťastné chvíle při promoci.

Studium skončilo a naše přátelství pokračovalo dál, jen kontakty byly méně časté. Psaly jsme si, občas jsme se navštívily.

 

Asi po půl roce jsme při jedné návštěvě v hovoru narazily na otázku víry. Ani nevím, jak jsme k tomu došly, dříve jsme se o tomto tématu nikdy nebavily. Ukázal se další rozdíl mezi mnou a Ivou. Během dosavadního života mě nikdy žádné náboženství neoslovilo a jsem nevěřící, mám však mezi známými několik hluboce věřících, s nimiž své postoje bez problémů tolerujeme. Iva tehdy vyslovila jednu větu, která se mě hluboce dotkla: „Všimli jste si, že věřící jsou obvykle kvalitnější lidé než nevěřící?“ Padlo mnoho dalších slov na toto téma, ale ta jen dále prohlubovala propast, která se mezi námi zcela neočekávaně otevřela. Veškeré rozdíly, které mezi námi byly, jsme dokázaly zdárně překlenout, tohle však už ne. Od toho dne jsme se už nikdy neviděly.

 

Manžel tenkrát usoudil, že pro Ivu jsem nebyla přítelkyní nikdy, že jen využívala mých „služeb“ při studiu a když pominula potřeba, pominulo i „přátelství“, že pro lidi jejího typu jsem příliš bezvýznamná, než aby stála o moje přátelství. Já si to ale nemyslím.

Proč tedy? To vlastně nevím dodnes, i když od té doby uběhlo už několik let. Na Ivu často vzpomínám, čas od času mě přepadne touha ji vyhledat, ale vždy mě něco, co leží někde hluboko ve mně, zadrží. Škoda…

 

čtenářka A. D.

 


Milá A., je vidět, že život má pro nás přichystané různé zážitky, různá zklamání, různé situace i různé lidi.... I Tobě děkuji za zajímavý příběh ze života a zasílám hezký dáreček.

   
12.07.2005 - Láska a vztahy - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [23] Avilka [*]

  k pisateľke článku:
  Tvoje priateľstvo s kamarátkov vzniklo počas štúdia, keď ste mali spoločný cieľ školu ukončit, ako tento cieľ skončil, skončili i kamarádčaky.
  . Ja som na výške mala tiež kopu kamošiek, s ktorými bola sranda, ale po ukončení štúdia a rozlezení po republike to skončilo. Každá máme svoj život a iné záujmy. Zmizol skrátka cieľ, ktorý nás spájal- ukončenie štúdia.
  Niečo podobné bolo medzi Vami. A ako zmizol spočný cieľ, tak sa začali viac objavovať rozdieli medzi vami. Ona veta, ktorá sa ťa hlboko dotkla bola asi posledná kvapka, ktorá ťa presvedčila, že Vaše cesty sa definitívne rozdelili a pre teba bola ten "dôvod", ktorým si si sama sebe obhájila, že je čas to definitívne ukončiť.
  Verím, že za normálnej situácii by sa ťa tá veta hlboko nedotkla, ale prešla by si ju z nadhľadom. Takže koniec medzi vami nemá náboženský podtón, ale strata spoločného záujmu. A to sa v živote stáva.

  superkarma: 0 13.07.2005, 09:28:37
 2. avatar
  [22] Stes [*]

  Žábina: Visnery:

  Já mám na náboženství svůj názor. Nikomu není nic do toho, jestli jsem věřící nebo ne. Resp. to, že věřím, že něco, nazývejme to třeba Bůh je, je moje soukromá věc a nikdy podle toho nehodnotím. Navíc neuznávám tohle předvádění ... víra je podle mě čistě osobní věc. Nechodím do kostela se modlit, ale obdivovat. Církev založil a řídí, resp. spravuje člověk a člověk není dokonalý. Jak napsaly Žábina a Visnery, kvůli víře bylo prolito a stále se prolévá spousty krve. Myšlenka to byla dobrá, ale člověk to dokáže vše zkazit. Jeden řekne, On káže udělat tohle, tohle a někdo jde a udělá to ... dělá to přece pro Něj tak je to správné. Už ho nezajímá, zda tím někdo trpí. Já k víře nepotřebuji ani kněze ani církev.

  superkarma: 0 13.07.2005, 08:11:30
 3. avatar
  [19] Gita [*]

  Rikina: Mam stejnou zkusenost

  superkarma: 0 12.07.2005, 23:30:50
 4. avatar
  [18] tutik [*]

  evita_ij: tak jsem to myslela - neni to o vire, ale o tom, jaka je
  mimochodem-my tu predpokladame, ze ona dama byla 'verici', ale vlastne to ani nikde v clanku neni napsane...

  a myslim, ze pokud ani jedna z nich se pres to nedokazaly prenest a ani se pote nekontaktovaly, nejake hluboke pratelstvi to nebylo. a nebo proste bylo jen docasne (a nemusi to byt jen ve smyslu, ze jedna druhou vyuzivaly - ja mela behem zivota nekolik velmi blizkych pratel, ale proste se nase cesty po nejake dobe rozesly. a vim, ze pokud bychom se znovu videli, navazeme na nase pratelstvi)

  superkarma: 0 12.07.2005, 21:21:32
 5. avatar
  [17] evita_ij [*]

  evelyn: přesně tak, tohle není o víře,ale o kvalitě člověka. Stejně tak mohla říct: "Všimli jste si, že lidi, co jezdí v bavoráku, jsou obvykle kvalitnější než ....atd atd....?" Je to stejná hovadina jako to co řekla ONA DÁMA.

  superkarma: 0 12.07.2005, 19:59:37
 6. avatar
  [16] evelyn [*]

  ze jsou kvalitnejsi ? To muze rict jen do sebe zahledeny blb

  superkarma: 0 12.07.2005, 19:51:42
 7. avatar
  [15] Tanzi [*]

  Mám stejný názor jako tvůj manžel ...byla jsi "kamarádkou" pouze pro dobu potřebnou a myslím, že by to vaše kamarádství vyšumělo i bez oné věty.
  Tebe to zamrzelo a stáhla jsi se stranou..ale vyhledala tě ona??
  Nevyhledala ..už tě nepotřebovala.
  Já vím, že to bolí zjistit, že jsi byla asi pouze využívaná..ale život jde dál a určitě ona dáma není jediná na světě.

  superkarma: 0 12.07.2005, 19:43:04
 8. avatar
  [14] evita_ij [*]

  Jsem věřící a nemám nic proti nikomu.(I když v poslední době mám dost vyhrocený názor třeba na islamisty=teroristy ,ale to má asi každý normálně smýšlející člověk...)
  Mám spoustu přátel mezi nevěřícími a vůbec to neřeším.Je to každého věc.Já nejsem žádný fanatik, nechodím ani moc do kostela,mám své vlastní způsoby vyjadřování mé víry......

  superkarma: 0 12.07.2005, 19:28:58
 9. avatar
  [10] Visnery [*]

  Žábina: Přesně..to co má prý lidi nejvíce spojovat, je zabíjí a rozděluje!

  superkarma: 0 12.07.2005, 18:46:38
 10. avatar
  [9] Žábina [*]

  kvůli víře se lidé i zabíjeli....

  superkarma: 0 12.07.2005, 18:39:55
 11. avatar
  [8] Meander [*]

  1. Souhlasím s názorem manžela. 2. Znám až příliš mnoho už od pohledu "nekvalitních" věřících.

  superkarma: 0 12.07.2005, 17:22:26
 12. avatar
  [7] tutik [*]

  A.D.: pokud vase hluboke a dlouholete pratelstvi nahle skoncilo kvuli jedne nevhodne pronesene vete, tak to asi nebylo opravdove pratelstvi.
  A nebo to bylo jenom nedorozumeni, spatne vyslovena myslenka, kterou jste si vzajemne nevysvetlily.

  superkarma: 0 12.07.2005, 16:48:12
 13. [6] Rikina [*]

  Upřímně řečeno, já nevím, co bych vlastně řekla, kdyby se mě někdo přímo zeptal, jestli jsem věřící... jednou se jedna z mých přítelkyň takhle zeptala. No co jsem měla dělat - řekla jsem, že jsem ateista, pánbůh mi to odpusť - a tím se to celý obrátilo v legraci a dál jsme se na toto téma nebavily. Nevím, jestli je ona věřící, nezajímá mě to. Ale horší je, že to vlastně nevím ani o sobě - a nezajímá mě to...

  superkarma: 0 12.07.2005, 16:45:50
 14. avatar
  [5] kubikm [*]

  Laliari: mám naprosto stejnou zkušenost

  superkarma: 0 12.07.2005, 16:37:35
 15. [4] Rikina [*]

  O víře a politice je lepší se vůbec nebavit, protože málokdo odolá, aby nevyužil příležitost k hlásání své pravdy a obracení na víru. Kdyby to bylo každýmu jedno, byli by bez práce misionáři a volební týmy a to by bylo krásně na světě...

  superkarma: 0 12.07.2005, 16:22:40
 16. avatar
  [3] Laliari [*]

  Tak tohle znám. Mám spoustu známých, kteří jsou katolíci, a já, jakožto nepokřtěná jsem pro ně nevěřící (i když se sam za nevěřící nepokládám) a tudíž méněcenná. Kde je pokora, kterou tak hlásají? Abych ale byla spravedlivá, ne všichni jsou takoví.

  superkarma: 0 12.07.2005, 16:18:43
 17. avatar
  [2] Visnery [*]

  Docela ti rozumím. Tyhle náboženské, politické a jiné různé pohledy na život dokáži leckdy rozdělit, ač s tím sama nesouhlasím... Je mi naprosto jedno koho kdo volí, co uznává a co věří.

  Mám rodinu na Ukrajině a když tam nedávno byly nepokoje při volbě prezidenta, tak se tam strhla smršť nenávisti, nepochopení atd. S mými pradodiči se přestali bavit jejich mnoholetí přátele jen proto, že prostě zastávali jiný politický názor... Teď když je prezident zvolen se spolu nebaví dál. Podle mých pradodičů je to omezené a hloupé, já s nimi souhlasím. A na druhou stranu mohou být rádi, že už nemají za přátele lidi, kteří se jen tak lehce vzdávají dlouholetých vztahů kvůli různým pohledům na svět a politiku..

  Uf, sem se rozjela

  superkarma: 0 12.07.2005, 16:11:22
 18. avatar
  [1] murena [*]

  Před lety jsem prodělala podobnou zkušennost,velmi dobrá přítelkyně z dob společných studií a dala se k Jehovistům,změnila se jako mávnutím kouzelného proutku,vadilo jí i to,že jsem dárce krve.Její ztrátu jsem obrečela a dlouho se s tím srovnávala,také bych se za ní zase chtěla podívat,nebydlí daleko,ale je ve mně nějaký blok,asi jí už nikdy neuvidím,jen jí v duchu přeji štěstí a v dobrém vzpomínám ....

  superkarma: 0 12.07.2005, 16:11:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme