Domácnost

Jedinečný a kouzelný doplněk do bytu II.

V minulém článku, který si můžete přečíst ZDE, jsme si řekli základy a pravidla při zařizování akvária. V dnešním pokračování se dozvíte, jaké rostlinky a jaké rybičky jsou vhodné pro nás, začátečníky a jak o ně pečovat, aby se jim dařilo co možná nejlépe.

 

Akvarijní rostliny

Hlavním předpokladem pro zdravý růst rostlin je dostatek živin, světla,  stopových prvků a oxid uhličitý. Pamatujte, že stačí nedostatek jediné složky a vaše rostlinky mohou reagovat zřetelnými růstovými poruchami.

Je dobré po každé výměně vody přidávat pravidelně do vody hnojivo (dávkování je vypsané na každém výrobku). Hnojením zajistíme, aby voda v akváriu obsahovala vše potřebné, především růstové látky, živiny.

 

Pamatujte: Osázíme-li akvárium napoprvé hustě, začne rychleji fungovat a řasy se vůbec nevyskytnou. Asi po čtyřech měsících můžeme rostliny protrhat, nebo jednotlivé kusy vyměnit.

 

Jaké druhy rostlin zvolit?
Kalatka živorodá
– nenáročná rostlina, která se může sázet jednotlivě, ale i ve skupinách.

 

Kabomba karolínská – jedná se o jeden z nejodolnějších druhů, sází se v řídkých skupinách.


Anubis Barterův (glabra)
– roste sice pomalu, ale je ceněn pro svou přizpůsobivost různé kvalitě i teplotě vody.

Křín thajský – je jednou z nejoblíbenějších akvarijních rostlin. Před zasazením cibuli omotejte filtrační vatou, zajistíte si tak bezproblémové zakořenění.

 

Vodní mor hustolistý – neměl by chybět v žádném novém akváriu. V kontrastu se světle zelenými rostlinami totiž působí naprosto kouzelně.
Když rostlina dosáhne na hladinu, můžeme ji zkrátit a znovu zasadit.

 

Zákruticha šroubovitá – další velmi oblíbená rostlina, která je jednou z nejdéle pěstovaných akvárií. Velice dobře se rozrůstá a ve výživném substrátu dna velmi rychle vytváří bohaté trávovité výběžky.

 

Důležité:

-          rostliny po zakoupení očistíme

-          zbavíme je nahnilých stonků

-          do připraveného dna zasazujeme co nejpečlivěji

 

Akvarijní ryby

Každý začínající akvarista je samozřejmě nadšený velkou pestrostí nabídky ryb v akvaristikách a kupuje ty ryby, které se mu na první pohled nejvíce líbí. Výsledkem je pestrá paleta ryb s rozdílnými požadavky na prostředí. Závěr bývá většinou smutný, protože rybky buď ve velkém množství hynou, nebo je terorizuje jedna velká ryba. V nejhorším případě se jejich počet rychle zmenšuje a jedna ryba úspěšně roste a roste...

 

Do akvária si samozřejmě můžete vybírat ryby podle barvy, ale především musíte respektovat jejich nároky na prostředí. Proto nemůžete nikdy spolu kombinovat ryby, které vyžadují dokonale čistou vodu, s těmi, které s oblibou ryjí ve dnu. A stejně tak nelze kombinovat velké dravé nebo agresivní ryby s drobnými rybkami.

Pokud chováte v akváriu hodně druhů ryb, je nutné, aby nádrž obsahovala dostatek skrýší, v kterých by se mohli slabší jedinci skrýt před pronásledovateli. Protože akvárium má být univerzální, je dobré vytvořit skalnatý reliéf, jeskyňky, ale také volné dno pro ryby, které v něm s oblibou ryjí.

Nedoporučuje se také společenskou nádrž přeplňovat rybami, které se zdržují pouze v určité vrstvě vody. Může se tak lehce stát, že akvárium se zdá "prázdné". Proto vybírejte takové druhy ryb, aby společně zaplnily všechny vrstvy akvária.

Jaké rybičky zvolit?
Danio pruhované (Zebřička)
- je to čilá hejnová rybka, která se hodí i do malého akvária. Tělo má modrošedé se stříbřitě zlatými vodorovnými pruhy. Rozmnožuje se pouze v hejnu. Často je v nabídce obchodů také závojová forma, která se však nedoporučuje chovat spolu s klasickou formou, neboť závojoví jedinci jsou choulostivější, méně pohybliví a nemusí se cítit dobře spolu s rychlejšími, čilejšími běžnými dánii, kdy hlavně jejich dlouhé ploutve můžou utrpět újmu při vzájemném prohánění.

Živorodka duhová (Gupka, Paví očko) - ideální ryba pro začínající akvaristy, protože je nenáročná a bez problémů se množí. Existuje spousta barevných i tvarových variant samečků. Výborná také na odstraňování řas.
Tato ryba se množí neuvěřitelně rychle, každý měsíc rodí 10-70 mláďat, která umí ihned plavat a jsou schopná přijímat potravu.

Mečovka zelená (Mečovka mexická) - velmi čilá vytrvalá hejnová ryba. Přírodní forma je čistě zelená, v chovech jsou rozšířeny formy čistě červené nebo s různým podílem černé barvy. Rybka vhodná pro začínající akvaristy s velkou nádrží.
Mečovka je stejně jako paví očko živorodka a je téměř nemožné je udržet v rozumném množství, jelikož jejich počet jednou za měsíc výrazně vzroste.

Potrava a krmení
Krmit své rybičky můžeme například vločkovými krmivy, krmnými tabletami nebo živou potravou. Vždy se při nákupu rybiček zeptejte, jaká potrava je pro tento, vámi vybraný druh, nejlepší.

Už jste s chovem začala? A i přesto, že se svému koníčku věnujete s maximální péčí, stále máte nějaké potíže a vašemu akváriu se nedaří a nedaří?
Pak se těšte na příští článek, který bude právě o problémech všeho druhu.

 

Zdroj: www.sweb.cz/rybicky
         www.sweb.cz/petr.supal
         Nakl. Vašut: Sladkovodní akvárium

   
02.03.2005 - Dům a byt - autor: Sabina

Komentáře:

 1. avatar
  [27] brunhilda [*]

  nedavno sem v obchode videla uzasny akvarko podobny takovy ty filmovy "kouli", akorat ze bylo relativne velky a s prislusenstvim, myslite, ze je to pro rybky ok??? esteticky je kazdopadne ;o)

  superkarma: 0 02.03.2005, 20:04:11
 2. avatar
  [26] Nanet [*]

  možná by mělo být v úvodu článku, pořiďte si jedno akvárko a paví očka stejného pohlaví nebo párek pavích oček a 10 akvárií

  superkarma: 0 02.03.2005, 19:13:42
 3. avatar
  [25] Ivana. [*]

  evusche: jo ten písek, mi taky dělal neplechu, ale koupila jsem si staré a nové dno a od tý doby mam klid

  superkarma: 0 02.03.2005, 15:36:47
 4. avatar
  [24] Ivana. [*]

  evusche: to se mi nikdy nestalo že by scipla šokem

  superkarma: 0 02.03.2005, 15:30:49
 5. avatar
  [23] evusche [*]

  Vladulka: písek jsme dobře proprali, on ani nebyl nějak zvlášť špinavý a stejně....nevím, to je fuk, počkám, co to udělá s ostatníma rybkama a když vymřou všechny, dám pryč ten písek. Mám totiž pocit, že jak je bílý a do toho svítí světlo v akvárku, že je asi na ně moc ostrý...

  Ivana.: my máme i větší kamínky, kam se případný potěr může schovat, takže sem tam nějaká rybka přežije....
  A pro ty ryby je lepší porodit do přirozeného prostředí, jinak hrozí že chcípnou šokem...
  Žábina: cikáni akvarijní? To máš recht

  superkarma: 0 02.03.2005, 15:01:54
 6. [22] otka [*]

  nám teda paví očka chcípají nevím proč,PH dobré,teplota dobrá,ale 3-4 měsíce a chcípne i to co se narodí,zůstavají akorát cucavky a mečovky

  superkarma: 0 02.03.2005, 14:19:18
 7. avatar
  [21] Žábina [*]

  paví očka jsou takoví cikání akvárií

  superkarma: 0 02.03.2005, 13:46:12
 8. avatar
  [20] Ivana. [*]

  evusche: já ty ryby musim furt hlídat a lovit jinak mi tam nic nezbyde, vždycky sežerou uplně všechny mladý. Akorát pavích ok mám že bych je mohla prodávat, ty vždycky nějak záhadně přežijou, ale mečovky ne.

  superkarma: 0 02.03.2005, 13:37:13
 9. avatar
  [17] evusche [*]

  Vladulka: ryby jsme žádné nové nekupovali

  Aja: nevím, jaké máme PH v akvárku

  Ivana.: nám se mečovky docela dobře rozmnožily, ale holt každá živorodka ráda sežere svá mláďata, takže nám od každého druhu zůstala asi 4 mláďata

  Pavluska: ajoooo, no já jsem ale blbec
  vidíš to! Aviváž, ta mě nenapdla

  superkarma: 0 02.03.2005, 11:03:24
 10. avatar
  [14] Ivana. [*]

  no teda nevim jestli mečovky se množí lehce, protože se musí odhadnout doba porodu a samici dát zvlášť, protože svá mládata moc rádi ochutnávaj.

  superkarma: 0 02.03.2005, 10:33:44
 11. avatar
  [13] Aja [*]

  Ovšem některé rostliny se nesnášejí s některými... stejně jako rybičky Takové povšechné informace asi nikomu moc nepomohou. A čím víc rostlin, tím víc hnilob, řas a chorob ryb

  superkarma: 0 02.03.2005, 10:01:30
 12. avatar
  [12] Hannah01 [*]

  evusche: Kamarád, co má akvaristiku mi radil, že je lepší ho převařit a ještě proprat, asi ví proč

  superkarma: 0 02.03.2005, 09:58:04
 13. avatar
  [11] Aja [*]

  evusche: Jaké rybky máte? Možná se dusí tím pískem... A jaké máš PH v akvárku? Nemáš tam něco z umělých hmot...?

  superkarma: 0 02.03.2005, 09:57:32
 14. avatar
  [6] evusche [*]

  Pavluska: v pračcce, na vyvářku s arielem
  Ne, normálně jsme ho proprali pod tekoucí vodou...

  superkarma: 0 02.03.2005, 09:26:01
 15. avatar
  [3] evusche [*]

  hm, já mám taky problém....koupili jsme nedavno v Baumaxu řiční písek - bílej, pořádně proprali, ale rybky jedna po druhé umírají....nevím, čím to je

  superkarma: 0 02.03.2005, 08:25:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme