V létě obvykle trávíme více času na cestách a méně času doma. Na to ale mohou doplatit naše květiny, které právě v tomto období vyžadují zvýšenou péči.
Máte vlastně dvě možnosti. Necháte sousedovi, kamarádce nebo příbuzným klíče od bytu a svěříte péči o květiny v době vaší nepřítomnosti někomu jinému, anebo se o svou zeleň postaráte sama tak, aby nestrádala. Jak na to?
Všechny květiny byste měla umístit mimo dosah přímých slunečných paprsků, ale zároveň tam, kde budou mít dostatek světla. Máte-li květiny zevnitř na okně, stačí mírně sklopit žaluzie.
Suchomilné rostliny to zvládnou i bez vás
Kaktusy, sukulenty a další suchomilné rostliny (tchynin jazyk, voskovky, dračinec) to zvládnou i bez vás. Stačí je před odjezdem dostatečně zalít a postarat se, aby nestály na slunci.
Pijáci potřebují zásobu
Květiny, které potřebují dostatek vody (kapradí, ibišky, kaly apod.) by pár dnů bez zalévání měly také přežít bez újmy. Stačí vydatně zalít a postavit do velké misky s vodou. Pokud je navíc umístíte do chladnější místnosti, vydrží bez pravidelné péče o něco déle.
Citlivky jsou na tom nejhůř
Největší starost vám pravděpodobně přidělají ty rostliny, které sice potřebují dostatek vody, ale zároveň nesnáší dlouhotrvající nadbytek vlhkosti. Co s nimi? Možností je několik, můžete si pořídit samozavlažovací truhlík. Květinu také můžete postavit na misku pokrytou dobře zalitým mechem nebo posypanou kamínky. Květina bude vodu nasávat průběžně. A poslední často využívaná možnost je podomácku vyrobený zavlažovač. Nad úroveň květináče postavte nádobu s vodou, do ní vnořte několik savých provázků (knotů), můžete na jejich konec přivázat kamínek, aby nevypadly, poté knoty spusťte do květináče a zapíchněte do hlíny. Voda bude po provázcích pomalu stékat do květináče a vy se nemusíte bát, že bude květina strádat.
Nový komentář
Komentáře
SStream — #5 Já mám kytky taky zvyklé na zálivku jednou týdně (pokud nejsou tropy tedy), jinak o dovolené, která trvá 3 týdny, mi slouží kytky jako záminka, aby děti chodili kontrolovat byt, ale s tou PET lahví mi to hlava nebere: když to udělám, tak se najednou přece vyleje do země, ne?
Naštěstí doma kytky nemám a ta jedna v práci to přežije, musí...
Dřív sousedi, potom usazení květináčů do lavóru s vodou, teď to jistí synek, který už se mnou na dovolenou nejezdí.
Důležitá je správná volba květeny, jak konstatováno v článku, tedy vyhnout se především citlivkám.
ja nastesti doma kytky nemam (jsem z tech, co jim uschne i kaktus
), takze to nemusim resit a pejsek pojede s nami...
A v praci zaukoluju kolegy, aby si nastavili pripominkovac do Outlooku.
Já dávám kytky které vyžadují více vody do větších nádob s vodou a vždy je vše OK
A kdo nemá čas na hraní a velké projekty udělá to takto: vezměte PET láhev. Naplňte ji vodou. Neuzavírejte. Otočte ji dnem vzhůru a uzávěr zavrtejte do hlíny v květináči. Tadá.
Dimsy — #2 hmm to je výzva
My to máme jednoduché, "děti" už s náma nejezdí, takže se starají oni.
Teda doufám, že je vždycky nezalévají až poslední den před naším návratem
Clerenc — #1 Taky tak. Moje vydrží dokonce čtrnáct dní.
Já mám kytky vycvičené a zálivka jim stačí jednou za deset dní, takže dovolenou moc řešit nemusím. Když náhodou jedeme na dýl, tak mamča přeběhne silnici a zaleje