Domácnost

Jedete na dovolenou a bojíte se, že vaše kytky zvadnou? Vyrobte si jednoduché zavlažovací systémy

Také v těchto dnech řešíte otázku, jak se postarat o domácí květiny, když nemáte nikoho, kdo by je zaléval? Pohled na zvadlé, nebo dokonce úplně uschlé zelené „miláčky“ nám může pěkně otrávit návrat z dovolené. Zkuste tomu předejít. Existuje několik jednoduchých řešení, která najdete v tomto článku

Možná jste také zažili tento obrázek: Po návratu z dovolené vás čekal žalostný pohled na zvadlé, opadané nebo zažloutlé listy pokojových květin. Některé odolnější druhy se daly ještě zachránit, ale většina z nich byla nenávratně zničena a museli jste je vyhodit. A přitom se tomu dalo docela snadno zabránit. Hlavně květinám (ať už pokojovým, nebo v truhlících na parapetu, či balkoně), které se delší dobu bez vody neobejdou, musíme alespoň minimální závlahu dopřát.  

flowers

Dopřejte jim vanu

Pokojovky v květináčích, které snadno přenesete, můžete postavit do vany na starý ručník, nebo jinou snadno nasákavou podložku, která udrží vlhkost. Květiny si samy odebírají vodu. Tento způsob je vhodný pro hodně žíznivé květiny. (Ibišky, orchideje, masožravky, begonie, fuchsie, kapradiny, citroník, oleandr)

Ideální je koupelna s oknem, ale nebojte se, nedostatek světla je pro ně menším zlem, než nedostatek vláhy. (Mám vyzkoušeno.)

Speciální vzlínavé textilie

Pokud máte čas, vyřešte závlahu pokojových rostlin jako profesionální zahradníci, kteří používají vzlínavé textilie. Plynule uvolňují vlhkost a „transportují“ závlahu z přilehlé nádoby až do výše sedmi centimetrů nad hladinu vody, což je pro menší velikost květináčů dostačující. Odborníci vám jistě rádi poradí, které budou pro vaše využití nejvhodnější. Vyrábí se více druhů, některé dokáží absorbovat až tři a půl litru vody na metr čtvereční.

Co s truhlíky, nebo s velkými květináči? Vystačíte si s „petkou“

Řešením jsou samozavlažovací truhlíky, ale když je hodně horko, ani ty nepomůžou a je potřeba jim trochu pomoct. K tomuto účelu poslouží docela obyčejné PET lahve. Naplňte je vodou, do víčka udělejte malý otvor (nebo několik otvorů) a zapíchněte do zeminy. Pozor, nezapomeňte udělat i několik otvorů do dna lahve. Někdo odřízne celé dno, ale úbytek vody je tak mnohem větší.

Knot

Lněný, nebo bavlněný knot, nejlépe plochý, (koupíte v řemeslnických potřebách), dobře saje vodu a toho můžete využít. Jeden konec zapustíte do květináče, nejlépe až ke kořenům a druhý vložíte do nádoby s vodou (může to být opět větší plastová lahev) umístěná výše než květináč. Pro žíznivější květiny můžete použít více knotů.

Pokud si nejste jistí, kolik vody budou květiny potřebovat, vyzkoušejte různé způsoby závlahy ještě před dovolenou, ať odjíždíte v klidu, že jste pro své květiny udělali maximum

Čtěte také:

   
21.07.2016 - Zahrada a květiny - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [7] Dana Haklová [*]

  Rikina: Dva, tři měsíce nevydrží bez zálivky žádná kytka. Snad jedině kaktusy, nebo umělá.

  Z vlastní zkušenosti vím, že ibišku stačí jeden víkend bez zalití a má dost, aby to "rozchodil".

  Petunie, surfinie týden bez zálivky také určitě nevydrží...

  superkarma: 1 21.07.2016, 20:22:03
 2. avatar
  [6] koralek59 [*]

  Sml67 Sml59dobrý nápad, když nemáme nikoho, kdo by nám zaskočil zalít kytičky .... Sml58

  superkarma: 0 21.07.2016, 16:27:33
 3. [5] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 21.07.2016, 09:15:50
 4. [4] bobani [*]

  je fakt , že ve velkém horku nepomohou ani knotové truhlíky

  superkarma: 0 21.07.2016, 08:33:19
 5. avatar
  [3] Eliana [*]

  bezva nápady a stále lepší než si nechat od někoho naopak květiny přelítSml22

  superkarma: 0 21.07.2016, 06:13:26
 6. [2] Rikina [*]

  Jak dlouho by musel být člověk pryč, aby to kytky nepřežily a musel je vyhodit? Sml80 Měsíc, dva? Běžné pokojové rostlinstvo bez problémů přežije 14 dní až tři týdny bez nějakých mimořádných opatření. Jo, jestli má někdo doma skleníček s exotickými masožravkami, budiž, ty dejme tomu potřebují větší péči. Venkovní truhlíky, pokud je okno na jih a 14 dní bude pařák 35°C ve stínu, to by taky mohl být drobný problém. Ale většině obvykle doma pěstovaných kytek nijak neuškodí, když jim zemina jednou za rok trošku proschne.

  superkarma: 0 21.07.2016, 01:41:33
 7. [1] iřka [*]

  U nás to jistí vana.

  superkarma: 0 21.07.2016, 00:35:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme