.

Jedete na brigádu do ciziny?

Cestování

Jedete na brigádu do ciziny?

Zahraniční brigády jsou pro mladé lidi bomba. Sice jde často o práci nekvalifikovanou a namáhavou (od mytí nádobí po trhání broskví), to ale vyváží možnost zdokonalit se v jazyce, podívat se do světa a samozřejmě si i ve výhodné cizí měně přivydělat. Je možné se svěřit do péče cestovní agentury, dobrodružnější povahy vyrazí prostě jen tak „na blind“ do neznáma v pevné důvěře, že si práci najdou až na místě. V každém případě je ale třeba se ptát: ¨Kdo se o mě postará, až mě rozbolí zuby nebo chytne slepák?

soutěž - krém: Sixův teploměr

„Před odjezdem do jiného státu, ať už jde o stát EU nebo jiný, byste měla získat co nejpřesnější informace o práci, kterou tam budete vykonávat,“ radí JUDr. Marie Hirschová, ředitelka mezinárodněprávního odboru VZP ČR.  „Nejde pouze o druh práce, ale také o informace, jak je na tuto práci pohlíženo podle místní právní úpravy, tedy zda půjde o pracovně-právní vztah, zda zakládá účast na veřejném zdravotním pojištění, eventuálně jaký rozsah zdravotní péče vám bude v případě potřeby poskytnut.“

 

Pro státy Evropské unie a ostatní, které se řídí nařízeními EU (Švýcarsko, Norsko, Island, Lichtenštejnsko) platí, že při výdělečné činnosti v některém z těchto států je třeba se odhlásit z účasti na zdravotním pojištění v ČR. Zaměstnavatel nebo instituce provádějící zdravotní pojištění ve státě, kde budete pracovat, vám musí poskytnout doklad o tom, že jste v dané zemi zdravotně pojištěni. Tímto dokladem se prokazujete v případě potřeby ve zdravotnickém zařízení, a může vám posloužit také pro prokázání existence pojištění pro českou zdravotní pojišťovnu.

 

Budete-li vykonávat práci jako au-pair, může nastat dvojí stav. Buď je tato práce považována ve státě, kde se zdržujete, za výdělečnou činnost – pak platí vše, co již bylo uvedeno výše o zaměstnání v EU. Nebo tato činnost není za výdělečnou činnost považována, a vy zůstáváte nadále českým pojištěncem. V případě potřeby ošetření se prokazujete evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC), vydaným českou zdravotní pojišťovnou, a po dobu pobytu v tomto státě budete mít nárok na nezbytnou péči.

Při pobytu v ostatních státech světa, kde EHIC neplatí, se zajištění zdravotní péče pro případ náhlého onemocnění nebo úrazu odvíjí od skutečnosti, zda jste v dané zemi z důvodu vašeho zaměstnání zdravotně pojištěni či nikoliv, a také jak dlouhý bude váš pobyt mimo Českou republiku.

 

Shrnuto a podtrženo:

-  Při výkonu výdělečné činnosti v EU a státech, které se řídí nařízeními EU, je třeba oznámit tuto skutečnost své zdravotní pojišťovně a odhlásit se z účasti na zdravotním pojištění v ČR.

-  Pokud se nejedná o výdělečnou činnost v EU, zůstáváte po dobu pobytu v cizině pojištěni v ČR.

Pro oba tyto případy platí, že musíte počítat se spoluúčastí, kterou platí i domácí pacienti, a že je třeba vždy vyhledat zdravotnické zařízení napojené na systém veřejného zdravotního pojištění.

 

Samozřejmě můžou nastat i další, speciální případy, které tady neuvádíme. V každém případě proto doporučujeme obrátit se před odjezdem na nejbližší pobočku své zdravotní pojišťovny, kde s vámi veškeré právní kličky a smyčky vyřeší.

   
21.06.2007 - Zahraničí - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. avatar
  [8] wich [*]

  Na brigádu do zahraničí teda nejedu . Nicméně pokud by měla nějaká šikovná slečna zájem o brigádní práci číšnice zejména o víkendech v pěkném a solidním klubu na Stodolní ulici, ať se mi ozve do vzkazu, přiblížíme si podrobnosti .

  superkarma: 0 21.06.2007, 22:23:53
 2. [7] Luminar001 [*]

  to cleara: na au-pair pobyt toho zas tak nepapíruješ si najdi rodinu sama a je! existuje spousta webů, kde rodina hledá aupairku Jeden z nejlepších je http://www.greataupair.com/
  Kamarádka takto jezdí každý léto - dá inzerát, najde rodinu, párkrát si zatelefonují a jede papírování v podstatě žádný

  superkarma: 0 21.06.2007, 12:22:44
 3. [3] gentiana [*]

  Jenom takovej malej podotek, pri tom trhani jahod nbo broskvi se clovek priuci hlavne ukrajinstine, polstine a podobnym narecim. Tohle je na vydelani penez, jakakoli jina pridana hodnota (poznam krasi, treba, Italie, naucim se mistni jazyk) je reklamni zvast.

  superkarma: 0 21.06.2007, 09:01:24
 4. [2] mamoutek [*]

  Dcera je již od 30. května na Ibize, přes agenturu, je tam jako practicant v baru na tři měsíce, pojištění chtěli vědět před podepisováním smlouvy, má platební kartu od ČS, ke které si ročně zaplatí 300 Kč a je pojištěná na 3 měsíce, takže jsem žádné ohlašování u pojišťovny neprováděli

  superkarma: 0 21.06.2007, 07:15:34
 5. avatar
  [1] Cleara [*]

  Já bych se někam vypravila. Anglicky umím slušně (mám FCE - ale kdo v dnešní době nemá nějaký certifikát...). Problém je, že jsem strašně stydlivá a mám problém si něco sehnat a vůbec se k tomu odhodlat. Od práce au-pair mě odrazuje zařizování spousty papírů a potvrzení, že mám zkušenosti s dětmi a jsem důvěryhodná osoba a tak. No a třeba na jahody nebo tak se mi nechce protože bych si u toho stejně moc nepokecala. Ale tak třeba za rok či dva

  superkarma: 0 21.06.2007, 01:13:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme