Domácnost

Je vůbec recyklace tříděného odpadu užitečná?

Pokud bydlíte v Praze, jistě jste si všimli nově pomalovaných tramvají, které nás vyzývají ke třídění odpadu. Konečně je tedy na českém internetu web, který informuje všechny zájemce o třídění. Na většině takto ozdobených tramvají najdete totiž i novou webovou adresu www.jaktridit.cz .

 

 

Každý z nás vyhodí za rok asi 150-200 kg odpadů. Pokud však odpady už doma třídíte a dáváte je do barevných kontejnerů, umožníte tak recyklaci více než třetiny tohoto množství. Za rok tak můžete vytřídit až 30 kg papíru, 25 kg plastů, 15 kg skla.

 

Mezi námi je stále hodně škarohlídů, kteří nepohodlné třídění odsouvají. Nechce se jim zkrátka chodit do jiných popelnic, třídění samotné je pro ně příliš složité. Většina z nich se ohrazuje argumentem, kterým se odvolávají na pochybnou užitečnost recyklace. Ti ještě zatvrzelejší tvrdí, že se odpad stejně dále nezpracovává a kdo ví, jestli ho nakonec stejně nesmíchají dohromady.

 

Vězte však, že pokud budete jednotlivé druhy odpadů správně třídit, umožníte tak jejich další zpracování. Odpady, které vhodíte do barevného kontejneru, odveze velké svozové auto na dotřiďovací linku. Odtud putují do zpracovatelských firem, kde z odpadů vznikají nové výrobky - tento proces se nazývá recyklace odpadu.

 

Recyklace papíru

 

 

Slisovaný sběrový papír poslouží k výrobě nového papíru, stejně jako když se vyrábí ze dřeva, přidává se do směsi na výrobu papíru. Papír je možné takto recyklovat asi pětkrát až sedmkrát.

Výrobky z recyklovaného papíru: novinový papír, sešity, lepenkové krabice, obaly na vajíčka, toaletní papír apod.

 

Recyklace skla

 

 

Vytříděné sklo se rozdrtí a přidá do výchozí směsi k výrobě nového skla. Nejčastěji se takto vyrábí lahve na minerálky a pivo a jiné skleněné výrobky. Ušetří se přitom mnoho energie a surovin, přičemž sklo se dá takto používat vlastně donekonečna.

 

Recyklace plastů

 

 

Každý druh plastů je zpracováván jinou technologií, protože mají odlišné složení a vlastnosti. Z PET lahví se vyrábějí vlákna, která se používají jako výplň zimních bund a spacáků nebo se přidávají do tzv. zátěžových koberců. Z fólií (sáčků a tašek) se opět vyrábějí fólie a různé pytle, např. na odpady. Pěnový polystyren slouží k výrobě speciálních cihel. Ze směsi plastů lze vyrábět odpadkové koše, zahradní nábytek, zatravňovací dlažbu, protihlukové stěny u dálnic apod.

 

Recyklace kovů

 

 

Kovové odpady ze sběren druhotných surovin či sběrných dvorů putují do hutí, kde se přetaví. Potraviny a barvy, které v nich zbyly, shoří při teplotě 1 700 °C. Z některých plechovek tak vznikne znovu stejný výrobek, nebo třeba různé odlitky, tyče a desky.

 

Recyklace nápojových kartonů

 

 

Nápojové kartony je možné recyklovat dvěma způsoby:

V papírnách - papír tvoří většinu tohoto obalu, takže je možné ho zpracovávat stejně jako starý papír. Zbytky hliníku a polyethylenu lze využít přímo v papírně při výrobě páry nebo pro ohřev vody či dále zpracovat na palety apod.

Na speciální lince - nápojové kartony se rozdrtí a drť se za tepla lisuje do desek, které je možné použít např. jako stavební izolace. Taková linka funguje také v ČR.

 

Více informace naleznete na www.jaktridit.cz
Pokud chcete o třídění informovat své děti, pak si klikněte na www.tonda-obal.cz

   
28.07.2005 - Dům a byt - autor: Jindřiška Kleknerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [123] Mirrule [*]

  Také se snažíme třídit odpad, ale někdy mám dost zamotanou hlavu kam co zařadit. Alespoň by nemuseli ti výrobci obalů kombinovat několik materiálů dohromady.... A abychom nebyli jen u třídění odpadu, doma používám ekologické přípravky na úklid, praní a na nádobí....kosmetiku se snažím vybírat netestovanou na zvířatech a přesto si myslím, že bychom mohli dělat ještě víc pro přírodu.....Jestli chceme kritizovat cizinu za špatné zacházení s krajinou, musíme si nejdříve uklidit na vlastním písečku....Je lepší se nechat ovlivnit těmi co se snaží něco prospěšného dělat, než se vymlouvat na ty co škodí...

  superkarma: 0 31.07.2005, 23:47:48
 2. avatar
  [122] Eva_CZ [*]

  Pamatuji si na napisy : do popelnic patri jen popel, suroviny patri do sberu.

  superkarma: 0 30.07.2005, 14:44:48
 3. avatar
  [117] Linde [*]

  Beruška1► jenže ty se oháníš celosvětovými průsery, které škodí celému světu. Jasně, že máš pravdu. Znečištěný ovzduší bude všude. Ale u koho si myslíš, že vykopou další skládku, když v Česku nebudem třídit? V chemické Africe? Nebo v raketový základně v USA? Já myslím že zase v ČEsku. tak se nad tím kapku zamysli

  superkarma: 0 29.07.2005, 07:19:31
 4. avatar
  [116] Suzanne [*]

  Beruška1: Bože můj, Beruško, ty jsi ale kůň Pepík chodí za školu, tak já můžu taky

  superkarma: 0 28.07.2005, 23:44:39
 5. [115] bejby [*]

  Také třidim ale jen plast,papir a sklo

  superkarma: 0 28.07.2005, 22:53:13
 6. avatar
  [110] Vivian [*]

  Beruška1: já nekouřím a autem nejezdím, přesto si nemyslím, že by třídění odpadu bylo zbytečné... myslím, že předvádíš čirý alibismus, když se oháníš tím vším, co životní prostředí zatěžuje mnohem víc než ty sama. Ty jako jedinec pochopitelně nemáš potenciál na to, abys vyprodukovala tolik odpadu jako nějaká velká průmyslová společnost (proč zrovna americká?), ale v konečném důsledku se chováš naprosto stejně jako ti velcí znečišťovatelé, jen v menším měřítku. Takže to, že nekouříš a nejezdíš autem, je sice hezké, ale na znečištění životního prostředí se i tak vědomě podílíš Z čiré pohodlnosti...

  superkarma: 0 28.07.2005, 20:25:33
 7. avatar
  [109] Juana [*]

  Anubis: Zažila jsem něco podobnýho v Praze, nesla jsem krabici do kontejneru na papír a zrovna jelo kolem nějaké sběrné auto Komwagu a chlap zastavil, bednu hodil na korbu, jenže v ní měl vysypaný plasty.

  superkarma: 0 28.07.2005, 18:41:44
 8. avatar
  [106] Meander [*]

  Anubis: U nás to svážejí poctivě podle druhů. Ale ještě jsem nepochopila, proč je nutné zrovna sklo svážet v půl dvanácté v noci. To je kraválu jak při náletu

  superkarma: 0 28.07.2005, 18:36:00
 9. avatar
  [103] JanaVi [*]

  My platíme (4 lidé) ročně 2000,- za odvoz odpadu a plníme popelnici ani ne zpoloviny týdně, sousedé jsou 2 tudíž platí 1000,- a k popelnici mají každý týden i další pytle s odpadem. To je opravdu dobrá motivace ke třídění. Přesto odpad třídíme stále.

  superkarma: 0 28.07.2005, 18:29:53
 10. avatar
  [102] Meander [*]

  Juana: Třeba sklo...

  superkarma: 0 28.07.2005, 18:11:32
 11. avatar
  [101] Juana [*]

  Beruška1: Chápu tě. Sice se snažím ty odpadky třídit, ale občas si stejně myslím, že nakonec všechno skončí na stejný skládce a nikdo to nevyužije. Stejně tak mi říkali, že i v Praze to často skončí ve spalovně, akorát že řídí teplotu spalování podle toho, co tam zrovna upalují.

  superkarma: 0 28.07.2005, 18:07:38
 12. avatar
  [100] Juana [*]

  Lorain: To považuju za rozumný, u nás by to šlo, stejně má každý popelnici na svým pozemku. Jenže on je to asi pěkný byznys, takže nakonec to dopadlo tak, že platíme všichni paušál ať je popelnice plná nebo prázdná, a to za každýho člena rodiny. Přitom máme na 4 lidi nárok na jednu (vlastní, zakoupenou) 70litrovou popelnici, kterou vyvážejí 1x týdně a když jsou jen 2 lidí v rodině, tak těm jenom jednou za 14 dní. Mají na popelnici nálepky jiný barvy. Hlavně v létě je to vyvážení po 14 dnech opravdu chuťovka.

  superkarma: 0 28.07.2005, 18:05:39
 13. avatar
  [99] Beruška1 [*]

  Tak odpovídám všem, co se jim můj názor nelíbí. Je to můj názor a já vám ten váš taky neberu a nekritizuju. Ale když to vezmeme do hloubi problému, co se ekologie a ochrany přírody týká, tak já jezdím do práce trolejbusem, nekouřím, na nákupy razím pěšky. Takže rozhodně, i když ten odpad netřídím, šetřím životní prostředí více než silní kuřáci, ti, kteří bez auta neudělají ani tři kroky k poštovní schránce, to se týká zejména Američanů, a že jich jsou požehnané milióny, a to nemluvím o chování americké společnosti a firem jako takových, všechny ty jejich pokusy na atomových zbraních, raketoplány do vesmíru a dámy, já viděla dokument, který by se hodně lidem této planety nelíbil, jak americké společnosti dokáží zamořit mnohakilometrová území v Africe tím, že tam těží nějaké chemikálie, vybudují mizerná potrubí, totálně zdevastují krajinu, lidi tam živoří, na půdě už nikdy nic nevyroste, a firma se odstěhuje o pár kilometrů beztrestně dále. To je to , co by se hlavně mělo řešit.

  superkarma: 0 28.07.2005, 18:04:23
 14. avatar
  [96] Saturninka [*]

  Odemětobě: Já měla na mysli to, že někteří vtipálci hoděj takovéhle věci do kontejneru na plast a pak je to FAKT chuťovka . Takže pak přemýšlíš, CO tam najdeš příště ...

  superkarma: 0 28.07.2005, 17:14:31
 15. avatar
  [95] Lorain [*]

  interpunkce

  superkarma: 0 28.07.2005, 17:11:47
 16. avatar
  [94] Lorain [*]

  ve městě, kde žijí moji rodiče, to prý snad funguje tak, že se odvoz odpadu platí podle hmotnosti odveženého, což má lidi motivovat k tomu, aby třídili, co můžou, protože kontejnery jsou v ulici a co se vyváží z kontejnerů na tříděný odpad se neplatí. Zdá se mi docela technicky náročné, ale jinak mi to přijde jako super motivační prostředek
  že se najdou taková, kteří svůj odpad tajně sypou do popelnice k sousedům, je už jiná věc

  superkarma: 0 28.07.2005, 17:11:01

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [93] Juana [*]

  V Praze v práci třídím, na rohu jsou kontejnery a tak tam nosím flašky od nápojů nealko i alkoholických - občas padne nějaká ta flaška vína a papíry. Jenže doma na vesnici je to složitější. Dřív jsme tam měli kontejnery na plasty a sklo, ale protože byl kolem binec, nikdo to neuklízel, tak to úřad zrušil. Místo toho máme na plastové flašky velké igeliťáky, které odvážejí 1x měsíčně! To je šílený, dostaneme jich 12 do roka a v létě to nestačí, není u nás pitná voda. Kovový odpad se má odnášet do kontejneru před místní sběrnou surovin, která u nás podniká. Tam to donesu, je to jen pár metrů. Ale z konce vesnice, o tom pochybuju. A sklo je tragický. Jednou měsíčně přijíždí náklaďák, na který se to má naložit. Jenže je to v sobotu a stojí vždycky tak 10 minut na jednom konci ulice, pak zas jinde. Takže sklo fakt netřídím, to přiznávám. Jo a kuchyňský odpad končí na kompostu. A papíry malému do školy, nebo na podpal do kotle.

  superkarma: 0 28.07.2005, 17:05:45
 2. [92] Jana 01 [*]

  Linde a další: psát na úřad většinou bohužel nepomůže. Taky jsem kdysi bydlela v Přerově, tam bylo lepší napsat třeba do Nového Přerovska, nebo prostě někam, kde je to veřejné. Oni potom musí odpovědět. Popř. se obrátit na vyšší organizace nebo ekologické spolky. Ty toho zmůžou víc, než obyčejný občan.

  superkarma: 0 28.07.2005, 16:12:57
 3. [91] Jana 01 [*]

  Odemětobě:
  No nevím. Je to spíš v lidech. Kdo chce třídit, ten třídí. Dokud byly popelnice zpoplatněné tak, jak píšeš, tak naopak vozili odpad, kam se dalo (do příkopů, cizích popelnic, nebo třeba baba jela z vesnice s plnýma nesešlápnutýma láhvema od nápojů. Čekala jsem, že to vhodí ve městě do kontejnerů na plasty, ale ona ne. Narvala to hned na nádraží do malých odpadkových košů, všechny zaplnila. Vůbec jí nebylo trapné, že s ní jelo několik kamarádek a spousta známých lidí.

  superkarma: 0 28.07.2005, 16:09:31
 4. avatar
  [90] tortora [*]

  já bych třídila hrozně ráda,jenom u nás jsou pouze kontejnery na sklo bílé a barevné!!!! jinak vůbec nic a jak je vidět,tak si s tím radnice vůbec neláme hlavu,strašně závidím městům a obcím,kde je kontejner na každým rohu a téměř na vše,ale já to fakt nemám kam dát,jen do popelnice a děsně mě to štve...

  superkarma: 0 28.07.2005, 15:48:25
 5. avatar
  [86] Odemětobě [*]

  Právě mi volal naštvaný manžel,že syn v tom vedru dovlekl do Sběrných surovin 50kg kartónu a dostal neuvěřitelných 5!!! Kč.To je motivace.V ekodvoře po vás kdejaký zřízenec chce občanku.Takže zítra dělám na odboru životního prostředí.

  superkarma: 0 28.07.2005, 14:23:59
 6. avatar
  [83] Odemětobě [*]

  Saturninka: Kam se zkaženým masem nebo salámem?Do normální popelnice můžu,ne? Je fakt,že pokud se na popelnice lepily kupóny,lidi třídili,aby vyváželi třeba 1x za 2 týdny a měli levnější kupón.3 roky platíme paušál na hlavu a stále se zdražuje,protože roste množství komunálního odpadu,lidi ztratili motivaci třídit.

  superkarma: 0 28.07.2005, 14:05:16
 7. avatar
  [82] Vivian [*]

  Saturninka: jestli jednou tahle zeměkoule zajde, pak nejspíš právě díky lidem jako je beruška1 , kterým je úplně jedno, jak to tady vypadá teď (natož za pár let), protože z toho pro ně nekoukají žádné finanční výhody
  Nepochopím, nepochopím, nepochopím... Tohle mi prostě hlava nebere.
  Beruško1, vyhodíš zadarmo odpad aspoň do popelnice? Nebo se vám to doma válí přede dveřma?

  superkarma: 0 28.07.2005, 14:04:28
 8. [81] Jana 01 [*]

  Channah: já si myslím, že barevné sklo je prostě netříděné sklo. A klidně tam může přijít i bílé. Ale ne naopak. Raději se přeptej na úřadě nebo u technických služeb. je lepší ho zbytečně neroztřískat a házet opatrně, pro případ, že se bude ručně přetříďovat. tak je to i u nás a proto do kontejneru pravidelně umísťují kartony, aby se sklo nerozbíjelo.

  superkarma: 0 28.07.2005, 14:02:53
 9. avatar
  [80] Vivian [*]

  Já doufám, že třídění odpadu bude jen otázka zvyku, a že se lidstvo (české lidstvo ) v krátké době třídit naučí, a že jim to přejde do krve tak, že to pro ně bude samozřejmé.
  I když jsem spíš pesimista, protože obrovská spousta lidí zatím kolikrát nedokáže ani odhodit odpad do příslušné nádoby (proto se taková kvatna odpadu válí třeba po ulicích a po lesích), takže chtít po nich ještě aby ho třídili mi přijde jako nadlidský úkol

  superkarma: 0 28.07.2005, 14:01:04
 10. avatar
  [79] Saturninka [*]

  Vivian: ále myslí (beruška1) a věř mi, že takových je víc, nebo spíš většina - a právě tohle nejspíš přivede někoho na nápad, začít požadovat zálohu i za PET lahve, jako se tomu občas děje ve světě a lidem se to nelíbí .

  Už rok se snažíme rozjet soukromou třídírnu separovaného odpadu u nás ve městě. Kdybys jen viděla, KOLIK papírování to stojí, KOLIK vyjadřování od různých odborů, KOLIK nás stál projekt na stavební úpravy haly - 1 zeď a 3 díry v ní , JAK dlouho čekáme už na stavební povolení a nakonec si VŽDY najdou něco, co by ještě chtěli s razítkem, JAK složitý je sestavit legislativu k žádosti o povolení toto zřídit.... a navíc se nám nedaří sehnat ani dotaci, ani garanci na půjčku, přestože tohle JE ekologický projekt - a to se jedná vážně jen o blbej milion ... Takže to látáme jak se dá, no, spíš nedá .

  Jinak odpad z kontejnerů jde dál právě do třídíren, kde je ručně přetříděn dle XY druhů - PET zelenej, bílej, modrej, žlutej...., folie bílý, barevný, lepenka, papír mix..... a tak dáále a tak dál, takže neházejte flintu do žita, většina odpadu se opravdu využije a až teprve to, co se vážně nedá zpracovat, končí na skládce.

  A na závěr prosba - nebuďme - umíte si představit, JAK děsně smrdí třeba pytlík se zeleným salámem, kosti od kuřete nebo dokonce celé plato kuřecích prsíček v té hromadě sajrajtu ? Možná to někdo bere jako príma foor, ale k zasmání to není .

  superkarma: 0 28.07.2005, 13:55:37
 11. avatar
  [78] lightblue [*]

  Beruška1: tvůj názor je trošku zvláštní a jaksi sem nepatří.

  superkarma: 0 28.07.2005, 13:49:56
 12. avatar
  [77] lightblue [*]

  Já třídím odpad od doby, co mě to naučil můj skoromanžel a můžu říci, že jsem ráda, že to dělám, bohužel k tomu nemůžu donutit svoje rodiče
  Je pravda, že kuchyň budeme mít taky malou, a aztím máme ty krabice doma na chodbě a je to hrůza. Přijde mi, že vytřídíme odpadu jak za 4 členou rodinu a přitom jsme 2.

  Byla jsem cca před 3 měsíci díky mému na Dni otevřených dveří v Pražské malešické spalovně a tam nás přímo prosili abychom třídili odpad, že se tím ušetří také spoustu peněz. Lidé prý vyhazují na sídlištích do kontejnerů lecos a vlastně v té spalovně to jde hned do obrovských kotlů, kde se to pálí. Průvodce nám říkal, že jim tam někdo hodil i malou plynovou bombičku, která v kotli bouchla, oni musí kotel odstavit min. na měsíc, neboť čekají až zchladne a pak ho čistí a prý to vše zabere spoustu čase, úsilí a financí a v této době jsem také pochopila, že třídit odpadl není nějaký výmysl západu, ale opravdu užitečná věc.

  superkarma: 0 28.07.2005, 13:47:56
 13. avatar
  [76] JanaVi [*]

  Třídění není problém, mám ve spíži několik igelitek a, když se naplní, děti je odnesou. Nevidím v tom žádnou zvláštní námahu.
  Papír vozím do sběrny a za plný kufr od auta i 20,- dostanu

  superkarma: 0 28.07.2005, 13:41:17
 14. avatar
  [75] Vivian [*]

  Beruška1: to snad ani nemyslíš vážně, ne?

  superkarma: 0 28.07.2005, 13:37:10
 15. avatar
  [72] Delli2 [*]

  Taky třídím. Myslím, že by to měl dělat každý. Vždycky jsem byla zastánecm pro lepší životní prostředí a myslím, že tím se dost pomáhá....

  superkarma: 0 28.07.2005, 13:11:16
 16. avatar
  [71] Channah [*]

  Na třídění máme vedle kuchyně takové hezké proutěné koše s víkem, je to ještě dekorace Zajímalo by mě, jak třídit sklo, když máme jen kontejnery na barevné - jestli je lepší tam dát i to bílé (toho máme víc), nebo ho dát normálně do popelnice?

  superkarma: 0 28.07.2005, 12:47:35
 17. avatar
  [70] Linde [*]

  Ještě ke "kouzelnému smetišti" Přerovu - opravdu třídí jen PET, sklo a papír. Ale celkem symbolicky. Psala jsem již 2x na radnici, jestli také budeme třídit jako obec tetrapacky (od mléka, džusů) a ani jednou se neobtěžovali odpovědět. Je tam fakt binec.

  superkarma: 0 28.07.2005, 12:36:31
 18. avatar
  [69] Linde [*]

  Beruška1 ►tak to by sis rozuměla s mojí tchýní. Myslím, že to třídění není o tom, že by ti za to měli snižovat poplatek. bohužel si nikdo neuvědomuje, že tím, že TY vyhodíš 40 PETek za rok, tak TOBĚ nesníží poplatek o stovku. Ale pokud budou třídit všichni lépe a svědomitěji, za rok, za dva se to projeví a myslím, že poplatek alespoň v rámci zdražování nezvýší. Ovšem s tvým přístupem zdvojnásobí

  superkarma: 0 28.07.2005, 12:33:54
 19. avatar
  [68] zuzinka [*]

  mělo by to být levnější a dokonce i noviny a letáky tištěné na recykl papír vyjdou levněji.

  superkarma: 0 28.07.2005, 12:30:59
 20. avatar
  [67] Markýza [*]

  gerda: já jsem rozuměla, levnější o moc ne, asi kačku, jak kde ale víš co jsou s tým sešitem děti schopný dělat

  superkarma: 0 28.07.2005, 12:30:12
 21. avatar
  [66] gerda [*]

  Markýza: výsostným územím jsem myslila náš opačný konec. Je to aspoň levnější, myslím sešity, když jsou recyklo? Já se ptám blbě, protože sešit jsem neviděla ani nepamatuju.

  superkarma: 0 28.07.2005, 12:27:44
 22. avatar
  [65] Markýza [*]

  gerda: mám děti školou povinné

  superkarma: 0 28.07.2005, 12:17:22
 23. avatar
  [64] gerda [*]

  Markýza: ale to je přece něco jiného, to se nedotýká našeho výsostného území! však i některé knížky jsou z toho...

  superkarma: 0 28.07.2005, 12:15:36
 24. avatar
  [63] Markýza [*]

  gerda: no vidíš - akorát mě napadlo, co sešity do školy, ty taky bývají z recyklovaného

  superkarma: 0 28.07.2005, 12:08:15
 25. avatar
  [62] gerda [*]

  NiKina: jsou ovšem situace, kdy by dal člověk nevím co za kousek aspoň takového...

  superkarma: 0 28.07.2005, 12:04:45
 26. avatar
  [61] gerda [*]

  Markýza: však nekupuju.

  superkarma: 0 28.07.2005, 12:03:38
 27. avatar
  [60] Markýza [*]

  gerda: tak nekupuj recyklovaný to sou problémy

  superkarma: 0 28.07.2005, 12:01:38
 28. avatar
  [59] RenataP [*]

  No je děsná představa, že si vytíráme zadek papírem z popelnice

  superkarma: 0 28.07.2005, 11:48:08
 29. avatar
  [58] gerda [*]

  *Kotě*: já to pochopila opačně - jakou záruku máme u toaletního papíru, na který byla použita surovina z popelnice, že nám nepoškodí zdraví? Mezi námi - na kvalitě toho papíru se recyklace fakt pozná, bohužel.

  superkarma: 0 28.07.2005, 11:38:59
 30. avatar
  [57] RenataP [*]

  Beruška1:

  superkarma: 0 28.07.2005, 11:37:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme