sekacka

Pomalu se blíží konec sezony, kdy mají majitelé trávníku pohotovost a týden co týden běhají za sekačkou, aby se mohli chlubit dokonale upravenou zelenou plochou. Blíží se podzim, období, kdy se zpomaluje vegetační růst rostlin, stejně jako tráva už nebují takovou rychlostí jako přes léto. Jakým způsobem je třeba připravit váš trávník na zimu?

Zeptali jsme se odborníka, pana inženýra Jiřího Novotného ze společnosti Aros, která je specialistou pro travní směsi, jak se postarat v tomto období o travnaté plochy, kterým jsme v létě věnovali tolik pozornosti a času.

Dá se říci, kdy bychom měli trávník naposledy před zimou posekat a na jakou délku?
Trávník by do zimy  měl jít obrostlý, to znamená, že travní rostliny a jejich odnože by měly být vyzrálé a vysoké maximálně 30-50 mm. Záleží tedy na odhadu vývoje počasí, většinou naposledy sečeme v druhé polovině října. 

Pokud máme na trávníku listí, co se stane, když ho necháme ležet a neshrabeme ho?
Listí, zejména jeho silnější vrstvu, musíme shrabat a odstranit, aby nedošlo k vyležení travního porostu nebo napadení plísněmi a houbovými chorobami způsobené přílišnou vlhkostí a nedostatkem světla. Trávník musí jít do zimy kompaktní a zároveň vzdušný.

Je před zimou nutné trávník nějakým způsobem zazimovat a hnojit?
Trávník můžeme připravovat na zimu již od poloviny září vhodným minerálním hnojením, které je určeno přímo pro přezimování trávníku, které zvyšuje mrazuvzdornost. Těsně před nástupem zimy můžeme také pravidelně rozhodit vyzrálý kompost, který kromě vnesení organické hmoty do porostu vyrovnává drobné půdní nerovnosti. Preventivně můžeme také porost ošetřit fungicidními přípravky na bázi Azoxystrobinu, které zvyšují odolnost travních rostlin proti plísni sněžné a některým dalším doprovodným chorobám.

Pokud je trávník porušený, jsou zde například holá místa, máme jim věnovat nějakou pozornost, nebo začít s péčí až na jaře?
Poškozeným či dokonce holým místům v trávníku se musíme věnovat již na konci léta, případně až do konce října provedením dosevu takovým druhem travní směsi, ze které byl porost založen, nebo použijeme travní směs přímo pro obnovení holých míst, která poškozená a prázdná místa v trávníku rychle zaplní. Čekáním do jara bychom zbytečně ztráceli čas a podzimní vláhu. Naopak bychom umožnili bezkonkurenčnímu růstu plevelů. Na jaře je potom zbytečná práce s odplevelováním a přípravou půdy.

  • Jak pečovat o trávník i v dalších obdobích roku najdete ZDE.
Reklama