Žijeme v uspěchané době, jsme ve stresu, máme toho moc. Práce, rodina, péče o děti a organizace kroužků často zaberou mnoho času. Když se proto přihlásí nemoc jako je chřipka, řada z nás bojuje s časem a svou vytížeností na úkor správného léčení. Často podceňujeme a odsouváme preventivní vyšetření, pokud máme nějaké potíže, jdeme k lékaři až když opravdu „hoří“. Jak jste na tom vy? Také občas zanedbáváte prevenci, přecházíte nemoci, nedobíráte léky a myslíte si, že stačí ležet dva dny v posteli a pak hurá do práce? Nebo si vše uvědomujete, ale díky pracovnímu vytížení na sebe nemáte čas?

nachlazení

Poprosili jsme odborníka, praktického lékaře MUDr. Vladimíra Marka, aby okomentovat tento krátký příběh paní Aleny K. z Pardubic:

„Mám nejspíš chřipku, je mi hrozně, potím se, všechno mě bolí a mám vysokou teplotu. Mám ale strašně práce, nemůžu si dovolit vzít si neschopenku a zůstat doma. Navíc děti mají zítra koncert, to prostě neexistuje, abych tam nešla. Snad to nechytí ode mě! Můj lékař mi nabízel očkování, ale já tomu nevěřím. Myslím, že by mě stejně před chřipkou neuchránilo.“

MUDr. Vladimír MarekMUDr. Vladimír Marek: Je potřeba si uvědomit, že bolesti a únava mají v těle svůj význam. Chrání orgány před poškozením. Když si například o něco spálíte ruku, tak bolest říká mozku, rychle s tou rukou uhni, nebo o ni přijdeš. Neříká mozku: Vezmi si analgetika, aby tě to nebolelo, protože teď se nehodí ten horký hrnec pustit, aby nebyl oběd o 5 minut později.  Když mě při pohybu všechno bolí a v klidu je mi lépe, je to vlastně stejná informace. Pokud jsem nemocí unaven, tak je to signál pro náš organismus – zůstat v klidu, aby se tělo zvládlo poprat s nemocí a věnovalo tomu veškerou energii. Stejné je to s teplotou. Teplota do 38° C pomáhá tělu v boji s infekcí, ale vysoká či dlouhotrvající horečka již ztrácí tento význam a tam přichází na řadu léčba. Rozumným řešením je ale nemocem, jako je chřipka předcházet. Chceme-li pro prevenci chřipky udělat maximum, tak se každoročně necháme naočkovat. Nejvhodnější je to právě teď, do konce listopadu. Očkovat se ale lze i později, v prosinci či v lednu.

Vyjádření nám poskytl MUDr. Vladimír Marek, praktický lékař z Brna. Děkujeme mu za jeho odpověď.

Reklama