Rodina

Je tragédie, když dítě neudělá maturitu nebo přijímačky?

exam

Jsou rodiče, kteří skrze své děti realizují své nesplněné sny a ambice. „Když jsem to nedokázal já, musíš alespoň ty!“ Nebo. „Když jsem to zvládl já, musíš být ty ještě lepší!“ A tak na své děti kladou přemrštěné nároky, aniž by na „to“ měly. Pak se stresují obě strany. Děti proto, že zklamaly, rodiče proto, že do svých dětí vkládali naděje, a ony nesplnily jejich očekávání.

Doufám, že mezi takové rodiče nepatřím. Jsem samozřejmě šťastná a pyšná, když se dětem daří, ale zase se nehroutím z toho, když se něco nepovede. A i když mě to štve možná víc než je, snažím se je povzbudit a utěšit. Vždycky se držím hesla „Když nejde o život, jde o…“ Však víte, o co.

Ale kde jsou ty hranice, kdy jde o život? Je tragédie, když dítě neudělá maturitu nebo přijímačky? Tady jde přece také o život, i když v jiném smyslu. Jde o budoucnost.

A týká se to obou mých dcer. Jedna z nich loni odmaturovala. Úspěšně. Ale nějak se jí nezadařilo dostat se na vysokou. Byla z toho zkříslá, ale nenechala nic náhodě a přihlásila se na přípravné studium do nultého ročníku ekonomky, který zvládla bez problémů. Letos v únoru odjela do Anglie, aby se naučila pořádně jazyk a zkusila zkoušky znovu. Podala si přihlášky na tři školy. Na jednu se nedostala a teď čeká, jak dopadnou ty dvě další. Když to ani tentokrát nevyjde, zůstane v Anglii a bude to zase zkoušet příští rok. To jí samozřejmě schvaluji a jsem ráda, že to má v hlavě srovnané. Ale co když ji neúspěch odradí natolik, že to vzdá? Jakou má šanci dostat práci, když má „jenom“ gympl? Vždyť vlastně nic neumí!

Druhá dcera je na tom ještě hůř. „Rupla“ z jednoho maturitního předmětu a čeká ji „opravka“ v září. Je mi jí samozřejmě líto, ale za blbost se platí. Bude mít zkažené prázdniny. Zatímco ostatní už budou mít „veget“ a užívat si, ona bude chodit do školy a absolvovat to celé znova. Jde totiž o praktický předmět s obhajobou maturitní práce.

Ale možná i tohle zlo je k něčemu dobré. Konečně si snad uvědomí, že nic není v životě zadarmo, a někam ji to posune.

   
18.06.2010 - Učení - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [17] Valinka Farná [*]

  No, tak když neudělá přijímačky je to určitě lepší, než když neudělá maturitu. Nic není tragédie, moje dcera dělala dvakrát přijímačky a nakonec se zadařilo. Na škole je moc spokojená, neměnila by.

  superkarma: 0 21.11.2013, 14:46:13
 2. [16] sdrawa [*]

  Tak vždycky bude maturita zlatý standard. Tak moje dítko také dělalo přijímačky na dvakrát, ale už pilně studuje na vso v Praze a vyplatilo se.

  superkarma: 0 02.07.2013, 11:28:58
 3. avatar
  [15] Introvertka [*]

  Když se to dítěti podaří jindy, tak to tragédie není.

  superkarma: 0 15.12.2010, 20:24:56
 4. [14] Rikina [*]

  Není to tragédie. Jsou o moc horší věci na světě, než "zkažené" prázdniny...

  superkarma: 0 18.06.2010, 23:13:39
 5. avatar
  [13] lalica [*]

  Sml16 Také držím pěsti. Život nám opravdu přináší mnohá překvapení, některá příjemná, jiná méně.....

  Před časem jsem psala, že jsem se spolu s dcerou přihlásila na VŠ, já po 30 letech od maturity, dcera po 13. Byl to šrumec sehnat povinnou literaturu , udělat výpisky/ to jsem dělala já/ a omílat si nabyté vědomosti a končit známým a otřepaným- já to nedám. Obě jsme udělaly zkoušky a dnes jsem na internetu nalezla předběžný verdikt- u mně, nepřijata pro nedostatek místa a u dcery návrh na přijetí ! Mám obrovskou radost, dcera v koutku srdce ví, že jsem celé to martyrium podstoupila pro ní, protože jí znám a vím, že by se sama nerozhoupala. Navíc žila 10 let v cizině a teprve před  necelým rokem se vrátila. Má velkou šanci začít další etapu vzdělávání ....Co se týká bodového hodnocení u přijímaček, ona měla o 3 body lepší skóre. Už když jsem vycházela z učebny řekla jsem si v duchu : Panebože, ať má alespoň o 3 body víc než já.

  Teď už bude záležet jen a jen na ní...

  superkarma: 1 18.06.2010, 17:08:14
 6. avatar
  [12] peetrax [*]

  Tragédie to není. A držím moc pěsti! Sml67

  superkarma: 0 18.06.2010, 14:32:31
 7. [11] lonkue [*]

  Heather — #10 to je samozrejme tezke... Kdyz se nekdo na nekolik let zahrabe jako au-pair tak je tezke ocekavat ze z toho u nas nekdo padne na zadek. Ale pokud je clovek schopny tak se tam da vystudovat a najit si normalni praci a zapracovat na kariere...

  superkarma: 0 18.06.2010, 10:41:35
 8. avatar
  [10] Heather [*]

  K článku: Další otázka ještě je, co vaše dcera v Anglii dělá a tedy jestli je dobře, že by tam znovu odjela, pokud by se zkoušky nevydařily, a zkusila to za rok zas... Mám známou, která taky takto odjela do Anglie. Pořád říkala, jak se už vrátí a začne dělat něco tady, jenže pořád jsou nějaké odklady. Původně tam jela za prací, za jakou tam jezdí studenti po škole, takže sice umí dobře anglicky, ale nemá žádnou pořádnou praxi, takže ve svých 27 letech je se svou střední školou akorát tak dobrá myčka nádobí a holka pro všechno... Sml80

  1. na komentář reaguje lonkue — #11
  superkarma: 0 18.06.2010, 10:24:28
 9. [9] lonkue [*]

  Urcite to zamrzi a nastve a z pocatku je mozna pocit beznadeje, ale vsechno se da resit. Jako napriklad tvoje dcera - nulty rocnik, vyjet do zahranici, naucit se jazyk. Zivot jde dal a vsechno se da zopakovat. Taky jsem se na vysokou nedostala na poprve. Vyjela jsem do zahranici a planovala jak se za rok vratim a vse zopakuji a osud chtel jinak. Domu (do Cech) uz jsem se nikdy nevratila a nakonec i tu vysokou vystudovala v zahranici.... Nikdy nevis....

  superkarma: 0 18.06.2010, 09:53:18
 10. avatar
  [8] Dante Alighieri [*]

  Kdyby moje dítě neudělalo maturitu, ale i tak se dokázalo uživit samo, nakonec by mi to asi nevadilo. Vadilo by mi, kdyby se kvůli základnímu vzdělání nemohlo uchytit v žádné práci a já ho měla na krku.

  superkarma: 0 18.06.2010, 09:18:11
 11. avatar
  [7] enka1 [*]

  Já budu ráda když mladej dodělá učňák a dokáže se zařadit do pracovního procesu bez fluktuaceSml15.

  superkarma: 0 18.06.2010, 08:52:45
 12. [6] dadma [*]

  Není to žádná tragédie.Tohle se dá všechno napravit a opravit.Ano máte pravdu jde o jeho budoucnost, ale hodně lidí studuje i v pozdějším věku, třeba při práci. Moje dcera si  na VŠ pořídila miminko a školu si dodělávala později při práci.Syn zase chtěl VŠ přerušit a jet do světa,to jsem mu rozmluvila,ale možná jsem ho měla nechat.Když jsem měla děti ve škole ,tak by mě jejich neúspěch také trápil,ale dnes jako babička mám již trochu jiný náhled na život.Vzdělání je potřeba to je bez diskuze,ale zdraví je přednější.Co by někteří rodiče dali za to kdyby měli zdravé dítě a vylezlo ze základky se 4 a udělalo si učiliště.Moje sestra má invalidní dceru,věřte mi ,vím o čem píši.

  superkarma: 0 18.06.2010, 08:48:26
 13. avatar
  [5] Heather [*]

  Ono je to hodně subjektivní. Někdo na to má, někdo ne, někoho to baví a někdo tam nevydrží - jako třeba já. Maturita podle mě důležitá je, ale vejška? Sml80 Já se dostala na vejšku dvakrát, tupá nejsem a chodila jsem tam rok a vzdala to... Myslela jsem, že mi to nevyhovuje, protože je to po střední škole docela změna, takže po roce jsem se tam vrátila. A po čtvrtém semestru jsem utekla zas a už tam nikdy nechci. Vadili mi spolužáci (kolegové), profesoři - prostě celý ten jejich akademický přístup, jak kdyby tohle byl střed vesmíru a bez toho nejde existovat. Nedokázala jsem se s nimi ztotožnit... Našla jsem si dobrou práci a moje praxe je teď víc než jakákoliv škola. A učím se jazyky, protože to je to, co mě fakt baví. Záleží na jednotlivci, jestli mu to vyhovuje nebo ne - já se rozhodla pracovat a žít bez VŠ sama a je mi tak fajn, možná už jen kvůli tomu, že co se týče oborů, bavilo mě všechno a nic, nikdy jsem neměla vysněné povolání. Naopak můj brácha příští týden promuje na právech - jeho zase baví tohle, byl to jeho cíl a bez VŠ by to dělat nemohl... Je to hodně individuální Sml80

  superkarma: 0 18.06.2010, 07:57:47
 14. avatar
  [4] kometa-vlasatice [*]

  Zamrzí to určitě, přijde to líto. Ale hlavně ten mladej musí chtít. Můj synek maturitu udělal, i když jako správnej "úrazovej" typ zrovna o berlích, následně  i přijímačky na vejšku, kam se dostal. A na konci prvního semestru (to si zrovna pro změnu přeťal šlachu na ruce a měl sádru od dlaně až na rameno) neměl čím napsat zápočtové písemky. K postupu mu chyběl 1 kredit, ale "pančitelka na matiku za 6 kreditů" mu na rozdíl od ostatních nedala možnost udělat zápočet ústně. Výjimku nedostal, tak skončil. Šel pracovat, přičichnul k penězům (podstatně větším než kapesné) a zatím se na školu nevrátil. Je mi to líto, ale musí se rozhodnout sám.

  superkarma: 0 18.06.2010, 07:37:49
 15. avatar
  [3] maje [*]

  mrzelo by mě to, ale hlavní a důležité jsou pro mě úplně jiné věci. když to zvládne v září, může ještě vejšku zvládnout

  superkarma: 0 18.06.2010, 06:39:05
 16. avatar
  [2] Májík [*]

  Máme to doma stejně, mladej rupnul u matury z jednoho předmětu, i když měl obavy z úplně jiného. No,co nadělám,holt si zkazí prázdniny a bude se učit. Od začátku června chodí na brigádu, maká rukama, fakt dře,chodí domů utahanej jak čokl, tak aspoň zjistí, o čem je práce bez vzdělání.

  superkarma: 0 18.06.2010, 06:24:16
 17. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Mrzelo by mě to. Ale stanou se horší věci. A co po gymplu? Kdysi jsem se jedné slečny známých ptala, proč nešla na vejšku a ona mi s klidem odpověděla, že pokud na ni bude někdy chtít jít, tak půjde, ale tak dobrý flek, jaký si sehnala, se jí už nemusí příště podařit.

  Vysočku už má. Stihla si pořídit holčičku, vdát se, opravit domek...A stále pracuje v té obchodní firmě. Bylo to na inzerát, kde uchazeče zkoušeli telefonem, jak pohotově a dobře umí mluvit německy a anglicky. Dokonce je nezajímal ani věk a ani jak vypadají. Rychle někoho potřebovali.

  superkarma: 0 18.06.2010, 05:54:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme