Rodina

Je těhotenství nemoc?

,,Jakmile žena v České republice otěhotní a navštíví svého gynekologa či gynekoložku, stává se pacientkou," říká Petra Sovová z Hnutí za aktivní mateřství. Z tohoto přístupu, zakotveného v české legislativě, vychází i následné zacházení lékařů. Chovají se k těhotné ženě stejně jako k jakémukoliv jinému nemocnému, a že v tomto směru není české zdravotnictví stále ještě na odpovídající úrovni, víme asi všichni.

Lékaři straší matku
Přesto, že existuje zákon o informovaném souhlasu pacientů se všemi zákroky, které podstupují, bývá na těhotnou ženu vyvíjen silný tlak, aby se nechala "léčit" - tedy aby podstoupila řadu vyšetření, leckdy značně fyzicky i psychicky zatěžujících, která však v případě normálního průběhu těhotenství vůbec nejsou nezbytná. Můžete samozřejmě namítnout: ,,Ale co když nepůjde o normální průběh těhotenství?" V tomto směru by se však mělo přihlédnou ke svobodné vůli ženy podstoupit tato "preventivní" vyšetření. Ono "co když", stres, nervozita, obavy z možných výsledků vyšetření v kombinaci s necitlivým přístupem lékařů, kteří ve snaze zdůraznit důležitost vyšetření "straší" matku vším, co by se jí a jejímu dítěti mohlo přihodit, mohou být leckdy dokonce příčinami toho, že k normálnímu průběhu těhotenství nedojde.

Některé postupy ženu a dítě přímo poškozují
,,Během těhotenství absolvuje žena sérii početných invazivních i neinvazivních vyšetření, která vyvrcholí porodem - často vysoce medikalizovanou záležitostí. Mnohé ženy jsou přesvědčeny, že je jejich povinností se celé této mašinérii podřídit a že nemohou průběh těhotenství ani porodu po odborné stránce ovlivnit. Mnohé mají rovněž zato, že aplikované postupy jim zaručí živé a zdravé dítě," říká Sovová. Toto přesvědčení je přitom, jak zdůrazňuje, mylné. Mnohdy je jediným přínosem celé řady vyšetření zjištění, že žena zdravé dítě "pravděpodobně" neporodí, ale že jediné, co s tím může udělat, je jít na potrat. Pokud je ovšem žena přesvědčena, že si chce nechat dítě za všech okolností, je zbytečné zatěžovat ji, dítě, ale i věčně prázdnou kasu zdravotních pojišťoven sérií vyšetření, která ve skutečnosti stav dítěte neovlivní či spíše zhorší. A takových se provádí celá řada. Nemálo je rovněž zákroků, které jsou prováděny v průběhu porodu, bez informování ženy o možných alternativách, přestože jejich účinek je z vědeckého hlediska sporný - jedná se například o často diskutované nastřihávání, omezování jídla a pití, klystýry, řízené tlačení a řadu dalších, jejichž praktikování považuje WHO (Světová zdravotnická organizace) za sporné.

Kdo se nepodvolí, ohrožuje dítě!
Sovová k tomu říká: ,,Vidíme zde dva základní okruhy otázek: Mají české rodičky zákonnou možnost ovlivnit odbornou péči? Jednoduše - jsou svéprávné? A jak obstojí některé rutinní či nadužívané postupy v konfrontaci s výsledky odborných výzkumů?" Ve své práci Práva žen v těhotenství, během porodu a práva rodičů v poporodním období z hlediska volby medicínské péče pak zdůrazňuje, že z hlediska legislativy mají sice těhotné ženy značnou možnost volby, ale leckdy na ni nejen nejsou upozorněny, ale jsou dokonce tlačeny k tomu, aby se podrobily celé mašinérii, jinak je na ně pohlíženo jako na nezodpovědné matky, které ohrožují své dítě. Tento předpoklad přitom vůbec není pravdivý. Sovová shrnula řadu postupů používaných v české medicíně, jejichž účinek je přinejlepším sporný, povětšinou jsou však zcela zbytečné či k nim existuje řada vhodnějších alternativ.

Za dítě zodpovídá matka
,,Z právního hlediska můžeme problematiku shrnout jednoduše: po celé těhotenství až do okamžiku porození je plod součástí těla matky a tak ho vnímá i náš právní řád. Jen matka může rozhodovat o všech vyšetřeních a zákrocích s výjimkou situací, kdy je bezprostředně ohrožen její život," zdůrazňuje Sovová. Po porodu se pak zákonnými zástupci dítěte stávají oba rodiče a jen oni mohou rozhodovat o zákrocích, které podstoupí, opět s výjimkou bezprostředního ohrožení života.

Technika, technika, technika...
Sovová ve své práci popsala v Čechách běžné "putování ženy těhotenstvím k porodu": Pomocí těhotenského testu či podle typických příznaků si žena diagnostikuje těhotenství, případně ho diagnostikuje na základě vyšetření její gynekoložka/gynekolog. Brzy začne gynekologickou ordinaci pravidelně navštěvovat, většinou jednou měsíčně. Preventivní prenatální péče během 20. století nemalou měrou přispěla ke snížení mateřské a novorozenecké nemocnosti a úmrtnosti, o tom nikdo nepochybuje. Dnes však často připomíná přehlídku technických vynálezů a složitých zákroků, jejichž přemíra může naopak komplikace spíš přinášet: častá ultrazvuková vyšetření, vnitřní vyšetřování, amniocentéza (odběr plodové vody jehlou skrz břišní stěnu), plošné a velmi rozšířené předepisování syntetických vitamínů a minerálů, rutinní screening genetických vad (a vybízení žen k interrupci, pokud vyšetření ukazuje na možné postižení dítěte - přitom jistotu tento test neskýtá), téměř rutinní test výskytu těhotenského diabetu, který přitom sám může diabetes podnítit, a tak dále.

Provedeme na vás porod
V posledních týdnech je těhotná zvána na kontroly častěji - poslední měsíc většinou dochází do porodnice, kterou si zvolila. Na velkém pracovišti se nacházejí přístroje ještě vyspělejší a dále přibývá "technických" vyšetření na úkor osobní péče: porodní asistentky ani lékařky/lékaři nemají prostor věnovat se ženám ve velkých zařízeních individuálně. Žena je pravidelně připojována na "monitor", který sleduje děložní činnost a ozvy dítěte, častá jsou i vyšetření ultrazvukem. Žena tím spíše ztrácí pocit, že těhotenství a porod jsou přirozenou součástí jejího života. Ztrácí kontrolu nad svým stavem i tělem a předává ho vyspělé technice. Porod je jen pokračováním tohoto děje: žena je přesvědčena, že bez vysoce odborného dozoru (a zejména bez vysoce odborných zásahů a vyspělé techniky) není její tělo schopno porodit. Porod je na ní doslova "proveden". Vyústěním této jen zdánlivě extrémní situace je nespokojenost se sebou, špatné přijetí dítěte, problémy s kojením a velmi rozšířené poporodní deprese. Žena ovšem může mít pocit, že "to tak musí být".

Nedostatečná je přitom nejen péče ze strany lékařů, ale především informovanost ze strany českých matek - často si neuvědomují, že o péči o sebe a své dítě mohou rozhodovat samy, že řadu zákroků mohou odmítnout. Tuto situaci se snaží Hnutí za aktivní mateřství změnit.

Více informací o této problematice můžete získat zde.

Rodila jste už? Jaké jsou Vaše zkušenosti s porodem, s předporodní péčí a s přístupem lékařů? Máte pocit, že veškerá vyšetření, která jste podstoupila, byla nutná? Byla jste dostatečně informována o alternativách? Zažila jste období čekání na výsledky testů - strach, jestli nemáte "postižené dítě"?

   
02.11.2006 - Těhotenství a porod - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [177] Evik8 [*]

  Niektoré ženy to skutočne berú ako nemoc.Príklad moja kolegyňa,ktorá sa práve na tehotenstvo vyhovárala pri každom okamžiku kde len mohla a priebeh jej tehotenstva jej môžu niektoré tehule len závidieť.Nič jej nebolo,nič ju nebolelo,proste len chcela výhody

  superkarma: 0 16.12.2006, 19:34:59
 2. avatar
  [175] edith1975 [*]

  mám 2 děti a těhotenství jsem jako nemoc určitě nebrala. Nic mi nebylo, jen jsem byla těhotná

  superkarma: 0 02.12.2006, 18:25:01
 3. avatar
  [174] MEK [*]

  mám dvě děti, takže mám dva porody za sebou,u prvního dítka(dcery),jsem mohla dělat všechno a byla jsem v poho,u druhého ditka(syna)jsem mněla těhotenství rizikové,takže mých 9 měsícu se prolínalo mezi nemocnicí a domovem,přístup lékařu a sestřiček určitě nebyl takový,jako v dnešní době,mé děti jsou rozené v letech 1986-1992

  superkarma: 0 04.11.2006, 18:49:26
 4. [173] 7kraska [*]

  Zadny z tech vysetreni mi moc nevadilo, chtela jsem hlavne, aby holka byla v pohode a zdrava. Jedine mi vadilo, ze mne pri porodu nastrihli a nijak se mne ani neptali. Tedy rozhodne jsem to prezila a nikde jsem si nestezovala, ale to nastrizeni jsem vnimala jako jediny rusivy element hladkeho porodu. Treba to bylo nutne, ale aspon mohli rict "je treba Vas nastrihnout a ted to udelame", ale oni nic, najednou smik a bylo to. Jinak mi porad rikali, co se mnou delaji a jak to budu vnimat. Takze jsem se citila malicko nastvana a urazena tim nastrizenim. Vlastne jsem o tom s nikym jeste nemluvila, az ted to tady pisu. :-)) A po porodu bylo neprijemny, jak siti bolelo a trvalo to par tydnu. Treba jsem si to mohla usetrit.

  superkarma: 0 04.11.2006, 07:45:46
 5. avatar
  [172] Vivian [*]

  Manx: za chorobný příznak se těhotenská nevolnost považuje jen v případě, že ta ženská zvrací tak mohutně, že je těžce dehydrovaná a má z toho další problémy... (hyperemesis gravidarum)
  Pokud zvrací tak nějak normálně a jinak s tím žádné problémy nemá, tak se to považuje za víceméně normální průvodní jev těhotenství...

  Ťapina: někdo to tam někde psal, že "do míchy"... ve slově epidurál se o míše opravdu nemluví, no ale já měla za to, že není třeba zacházet do takových podrobností, jako že míšní obaly, tvrdá plena - dura mater, páteřní kanál etc. Na co?
  Jen aby bylo jasno, že DO míchy se nepíchá
  A s tou příponou epi - okolo jsem nebyla tak úplně vedle, neb jsem si našla ve slovníku: epi- = na-, nad-, po-, při-

  superkarma: 0 03.11.2006, 18:27:10
 6. avatar
  [170] Ťapina [*]

  Vivian: Epi znamená nad, a krom toho ve slově epidurál není mícha vůbec zmíněna, takže z toho nelze moc vyvozovat, kam v souvislosti s míchou se to píchá Ale tady pokud vím nikdo netvrdil, že DO míchy. Pořád se bavíme o páteřním kanálu.

  superkarma: 0 03.11.2006, 13:09:15
 7. avatar
  [169] Vivian [*]

  Dájka: proč by musela žít na jiné planetě? Třeba jen rodila v jiné porodnici

  Poznámka k diskusi: epidurál se nepíchá DO MÍCHY! Kdyby vás někdo pích do míchy, ochrnete . Předpona epi- znamená "okolo". EA působí na míchu, ale aplikuje se K míše, ne do ní...

  superkarma: 0 03.11.2006, 12:45:43
 8. avatar
  [168] Dájka [*]

  No nevím, autorka článku asi žije na jiné planetě než já. Na mně během těhotenství žádná příkoří páchána nebyla, lékaři mně vždy včas a dobře všechno vysvětlili. Zkomplikovalo se, co se zkomplikovat mohlo a např v USA bychm tu možná ani jeden nebyli. Ani já, ani syn. A jsme zdraví, chlapeček krásně roste...

  Mne mrzí jen to, že nové metody vyšetření vývojových vad, které mají nahradit vyšetření v 16tt, nastupují tak pomalu. Je potřeba jen odběr krve a ultrazvuk v 12tt a chybovost je nesrovnatelně menší než u testu v 16tt.

  superkarma: 0 03.11.2006, 12:33:13
 9. avatar
  [167] Dájka [*]

  No nevím, autorka článku asi žije na jiné planetě než já. Na mně během těhotenství žádná příkoří páchána nebyla, lékaři mně vždy včas a dobře všechno vysvětlili. Zkomplikovalo se, co se zkomplikovat mohlo a např v USA bychm tu možná ani jeden nebyli. Ani já, ani syn. A jsme zdraví, chlapeček krásně roste...

  Mne mrzí jen to, že nové metody vyšetření vývojových vad, které mají nahradit vyšetření v 16tt, nastupují tak pomalu. Je potřeba jen odběr krve a ultrazvuk v 12tt a chybovost je nesrovnatelně menší než u testu v 16tt.

  superkarma: 0 03.11.2006, 11:10:17
 10. avatar
  [166] kareta [*]

  Nechat se dobrovolně bodnout do zad je statečné

  superkarma: 0 03.11.2006, 10:13:49
 11. avatar
  [165] Ťapina [*]

  Canadian: No taky je ovšem potřeba brát v úvahu směr proudění krve. Z vlásečnic spodní části těla jde krev nejdřív žílami do portální žíly a do jater, tam se metabolizují nežádoucí látky, a pak až jde do srdce a tepnami do placenty. Něco jiného je, když podáš krev do periferní žíly, odtud jde do srdce a pak do placenty rovnou, až při návratu navštíví játra.

  superkarma: 0 03.11.2006, 09:42:49
 12. avatar
  [164] sobina [*]

  Gravidita je infekce přenášená ptáky

  superkarma: 0 03.11.2006, 08:44:43

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [163] *Kotě* [*]

  Canadian: 155 Přesně to jsem psala před chvílí!

  superkarma: 0 02.11.2006, 22:24:28
 2. avatar
  [162] Canadian [*]

  Ťapina: hned se odbourat nemuze, musi dobehnout kde je odbouravana. K plodu se dostane. Vem na to trochu selskeho rozumu a chemie...
  Kdybych ja vedela kam sem ten obrazek zalozila

  superkarma: 0 02.11.2006, 21:56:38
 3. avatar
  [161] Canadian [*]

  Ťapina: jak slouho zalezi na pouzite latce. Chemie a biochemie zvlast, nema pravidla typu "mezokain do peti minut" - v zadnem pripade. Latky na EA pusobi 3-4h podle slozeni a stavu matky. Vstrebavaji se velmi rychle (spinal rychleji EA pomaleji), ale k plodu se dostanou pred tim, nez ten trefi ven...
  (priklad je to nestastny, uznavam, ale da se to "abstrahovat" na jiny problem)

  superkarma: 0 02.11.2006, 21:53:29
 4. avatar
  [160] Ťapina [*]

  Canadian: Ne Po aplikaci do páteřního kanálu trvá několik hodin, než látka přejde do krve, přechází do ní postupně a plynule se hned odbourává.

  superkarma: 0 02.11.2006, 21:51:16
 5. avatar
  [159] Canadian [*]

  Ťapina: dokud je v matce, nemuzes ho od ni oddelit (a ani vlivy, podane leky... nic). Samozrejmne zo to dite nedostane "plnou davku", ale rves-li to do matky, je nanejvis logicke, ze svuj dil nafasuje i plod

  superkarma: 0 02.11.2006, 21:48:57
 6. avatar
  [158] Ťapina [*]

  Canadian: Subkutánní aplikace je přece něco jiného Samozřejmě, že se to POTOM vstřebá do krve a zlikviduje v játrech, ale za jak dlouho? To už je mimino dávno pryč.

  superkarma: 0 02.11.2006, 21:45:34
 7. avatar
  [157] Ťapina [*]

  Canadian: Pak by nebyl důvod nějaký epidurál vůbec vymýšlet, ten se dělá právě kvůli plodu, aby nebyl ovlivněný

  superkarma: 0 02.11.2006, 21:44:25
 8. avatar
  [156] Canadian [*]

  Ťapina: tak mi Dr. tvrdil ze krvi... voditkem jsou pouzite chemikalie. mj. opiaty (dolzin napriklad - v GA ne u porodu). Ty se taky pacientum podavaji subcutalne a jejich pritomnost dokazes odberem krve jak? Cevy, vlasecnice...to, co ty obaly michy vyzivuje. Ale znejistela si me

  superkarma: 0 02.11.2006, 21:43:31
 9. avatar
  [155] Canadian [*]

  Ťapina: "natrzene se lepe pare" ono by se to paralo kdyby byl vyvinut silny tlak. Rozdil je ten, ze nenatrzene se bude parat v nejslbsim miste (co do pevnosti v tahu a pevnosti ve strihu) - tj. na styku dvou svalu. "Mezi nimi". Kdyz tomu nasilim naznacis cestu, tak je to vetsi zlo... ale pro lekare pohodlne. Moje babi byla porodni baba a nedelala to prave z tohoto duvodu

  superkarma: 0 02.11.2006, 21:30:53
 10. avatar
  [154] Canadian [*]

  Ťapina: tak ale ja to zjistim a predam... patrne mi kdosi predhodil divnou informaci nebo sem si to spatne propojila (cetla jsem, ze znecitliveni zapusobi i na plod - coz mi i prijde logicke). No, stane se

  superkarma: 0 02.11.2006, 21:21:01
 11. avatar
  [153] bonda [*]

  Taky jsem běhala po císaři s epidurálem druhý den, taky jsem hned druhý den kojila. Akorát jsem nemohla hýbat nohama půl dne, zatímco stahy dělohy jsem si vychutnala naplno.Ale bylo hezké, že jsem malého viděla hned.

  superkarma: 0 02.11.2006, 21:15:54
 12. avatar
  [152] *Kotě* [*]

  Meander: ale vždyť to nikdo neprosazuje jako masové navracení na stromy. Jde o možnost volby. Stojí-li někdo o medicínský porod, dostane se mu ho téměř v každé české porodnici. Stojí-li o přirozený porod, musí sakra vybírat

  superkarma: 0 02.11.2006, 21:15:42
 13. avatar
  [151] Suzanne [*]

  Meander: Ony dávají alternativu a zaplaťpánbůh za to. Jeden porod typu "paninko, my víme, co je pro vás nejlepší" mám za sebou.

  superkarma: 0 02.11.2006, 21:10:01
 14. avatar
  [150] kareta [*]

  A taky je tuším epidurál levnější než klasická narkoza . Jsem šťastná, že jsem druhý porod prospala- bylo to opravdu bezva. Nepotřebuji komunikovat s porodníkem, který mi štupuje břicho . A jak tady padlo srovnání rozřezané břřicho x rozřezané přirození- je to rozdíl jak sviňa. Po SC jsem druhý den běhala jak srna, po přirozeném porodu jsem se 3 dny ploužila jak duch a dumala, jestli si ještě někdy vrznu . Pocit, že jsem porodila vlak a dole mi visí rodidla byl tak..úporný, ne, SC je bezva .

  superkarma: 0 02.11.2006, 20:53:25
 15. avatar
  [149] blami [*]

  Ťapina: Máš pravdu.Krom normálního porodu je toto pro dítě mnohem šetrnější, než klasická narkoza.Pokud teda císař je nutný!Vždyť epidurál se přece ve slabší formě podává i u normálního porodu ke zmírnění bolesti,ne?!

  superkarma: 0 02.11.2006, 20:40:37
 16. avatar
  [148] blami [*]

  Anouk: Já si to prožila 3x.V celkové nar. musí být dítě do 2 min venku, u tohohle způsobu je času víc.Po vytažení ti ho hned ukážou, můžeš komunikovat s porodníky,vnímáš hudbu.Taky po porodu musíš 24 hodin ležet , až pak vstát.Píchají ti injekce proti bolesti a srážlivosti.V ráne je drén, jsi nacévkovaná,takže odpadá nucení na čůrání, které se někdy nepovedlo a musely tě stejně vycévkovat.Musí se hodně pít, aby se podané látky co nejrychleji vyplavily z těla.Dítě je u tohoto způsobu zasaženo látkou minimálně oproti klasické narkoze.

  superkarma: 0 02.11.2006, 20:37:51
 17. avatar
  [147] Ťapina [*]

  Canadian: No furt nevím, jak by se měl epidurál dostat k plodu. Napichuje se do míšního obalu a působí na míchu, tím pádem i na nervy z ní vedoucí, ale v krvi fakt není Pro ženy s poruchou krevní srážlivosti není vhodná proto, aby nenastalo krvácení do míšního kanálu, pro rodičky do vody ze stejného důvodu, aby se voda nedostala tamtéž.

  superkarma: 0 02.11.2006, 20:33:21
 18. avatar
  [146] Ťapina [*]

  *Kotě*: Leda že by se ty dotyčné už nehodlaly probudit

  superkarma: 0 02.11.2006, 20:30:00
 19. avatar
  [145] Anouk [*]

  Canadian: Dekuji za podrobnosti

  superkarma: 0 02.11.2006, 20:24:10
 20. avatar
  [144] Canadian [*]

  Anouk: podava se do oblasti bederni patere. Latka ochromi nervy, co vedou z michy do oblasti bricha. Nesmi byt podana zenam s poruchou krevni srazlivosti (napriklad. Ani pro toho kdo rodi do vody neni vhodna, pry kvuli infekci) - takze je jasne, jak se dostane kam ma. Krvi. EA taky oslabude delozni kontrakce, takze musi spolupracovat vsechny strany.
  Tady se podivej jak se to dela:
  http://www.karim-vfn.cz/Porodnice/PDA.pdf

  Chemicky se pouziva napriklad: fentanyl, lidokain a opiaty
  (nejcasteji kombinace)

  superkarma: 0 02.11.2006, 20:07:01
 21. avatar
  [142] Canadian [*]

  Anouk: nikoliv. Napichuje se do misniho obalu.

  superkarma: 0 02.11.2006, 19:50:40
 22. avatar
  [141] Meander [*]

  Suzanne: Tak ať to tyhle potrhlé PA proboha nehlásají jako to jediné sprvné pro všechny. Děsí mě tenhle návrat na stromy.

  superkarma: 0 02.11.2006, 19:45:59
 23. avatar
  [140] Suzanne [*]

  obrousili, samozřejmě

  superkarma: 0 02.11.2006, 19:43:19
 24. avatar
  [139] Suzanne [*]

  Meander: fanatiků je třeba k tomu, aby obtousili fanatismus z druhé strany

  superkarma: 0 02.11.2006, 19:42:31
 25. avatar
  [138] vininka [*]

  Pro mě byla taky resekce na stomatochirurgii mnohem horší než porod...

  superkarma: 0 02.11.2006, 19:37:20
 26. avatar
  [137] Meander [*]

  Fanatismus jakýmkoliv směrem je průser. A paní Sovová je dle mého skromného přesvědčení fanatik par excellence.

  superkarma: 0 02.11.2006, 19:27:08
 27. avatar
  [136] Anouk [*]

  Canadian: Nenapichuje se nahodou epidural do michy? Nejak mi neni jasne, jak se ma dostat k plodu...

  superkarma: 0 02.11.2006, 19:24:18
 28. avatar
  [135] medved [*]

  zase jeden clanek, ktery dela z naseho zdravotnictvi neco co vuuubec neni mozna to tak fungovalo za totace, to netusim, ale ted se hodne jede na principu dobrovolnosti a kdo nechce, nemusi vlastne nic....

  superkarma: 0 02.11.2006, 19:15:55
 29. avatar
  [134] *Kotě* [*]

  Meander: záleží na srovnávacím subjektu... já osobně považuju z hlediska bolesti i hrůzy za daleko horší svou operaci kolene než svůj porod

  superkarma: 0 02.11.2006, 18:58:09
 30. avatar
  [133] Canadian [*]

  cisar x epidural x prirozeny porod... me to trochu evokuje Sophiinu volbu

  Jen jedna mala k epiduralu: ta zajimava chemicka smes (podobna narkoze a nekterym drogam) se logicky vleje i do plodu. A trefte se vozrali do dveri

  superkarma: 0 02.11.2006, 18:52:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme