Domácnost

Je snadné najít práci (jakou chceme)?

Sytý hladovému nevěří a tomu, kdo pracovní místo má, bude následující téma vzdálené (i když jsme ho tu trochu načaly před časem v článku od Překvalifikované). Přiznám se, že poslední kapkou do poháru, která vyvolala reakci z mé strany, byla jedna debata v televizi na téma „Jak je těžké najít práci pro nekvalifikované či lidi před důchodem“. Pána, který tam uváděl úřednické důvody, jsem měla sto chutí zakousnout. A co my, kvalifikované, středního věku, plné elánu do práce, jakou máme šanci? Ha – jak ten pán chce motivovat podniky, aby nás, potažmo mne, braly všemi deseti?!
Samozřejmě, že nesedím doma s rukama v klíně a aktivně hledám zaměstnání. Po určité době si však kladu otázku: Byly prostředky, které jsem zvolila, efektivní? Jaké jsou šance a) s inzerátem v novinách a na webu, b) se spontánní kandidaturou a c) přes personální agenturu?
Šance jsou – ač divná charakteristika, tak pravdivá – zdlouhavé a nejasné. Na inzerát neodpověděl nikdo seriózní. Pokud jde o agentury, obešla jsem jich mnoho a reagovala na mnoho inzerátů. Výsledek byl 2 pohovory ve firmách. Se spontánním oslovením firem je to podobné. Firma odpoví, pokud odpoví, tak za 3 měsíce. Většinou ale nemají místo, ale rádi si uloží váš životopis do „aktivní“ databáze.
Ale i na celé této anabázi vidím jedno velké pozitivum: při pohovorech jsem se naučila formulovat své myšlenky, uvědomit si, co vlastně chci a také reagovat na různé otázky či poznámky.
Ta nejklasičtější je (také jsme to tu probíraly): „A plánujete rodinu?“ nebo „A to nemáte rodinu, o kterou byste se starala?“ Tuto otázku jsem dostala jak v personální agentuře, tak samozřejmě při pohovorech v podnicích. Odpovídám, podle formulace otázky: „Vzhledem k tomu, že jsem tady, tak mám zájem pracovat.“ nebo „Až děti přijdou, tak přijdou, ale teď mám zájem pracovat, proto jsem tady.“,“ Víte, nejlepší je mít děti v x letech, ale řekněte mi, ptáte se na to samé mužů? Vždyť ten kandidát by mohl být čerstvě ženatý a zamilovaný nebo jeho žena může rodit za pár měsíců. Onen pán může být tedy nesoustředěný nebo odveze manželku do porodnice a přitom mu uteče nějaká skvělá investiční příležitost a způsobí tím vaší firmě újmu. A co když půjde na mateřskou zrovna on? – vždyť víte, že dnes už to možné je.“
Tak mne napadá, neměla bych být personalistou? :-)
   
05.03.2003 - Dům a byt - autor: Tereza

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [132] Ťapina [*]

  Něco takového taky plánuju na otázky ohledně rodiny odpovídat. I když první místo, o které se budu ucházet, bude dočasné a bude to jasné jak mně, tak zaměstnavateli. Tak to u nás chodí.

  superkarma: 0 04.12.2003, 21:48:06
 2. avatar
  [131] Simba [*]

  Ferdi, tvé odpovědi na otázky ohledně dětí jsem si vytiskla. Zatím jsem měla štěstí, že kam jsem chtěla jít pracovat, tam mne vzali.

  superkarma: 0 10.11.2003, 10:43:20
 3. avatar
  [130] Drahuška [*]

  Jeremi: Tato okresní pobočka má "pod sebou" opravdu síť poboček dvou okresů. Když se na místo, o které bych projevila zájem, ozve víc lidí se "stejným postižením" jako já, tak je jasné, že se musí vybírat - no není to úžasné? Je to úžasné!

  superkarma: 0 11.03.2003, 11:48:17
 4. avatar
  [129] Jeremi [*]

  Drahuška: Přece i u okresní pobočky muselo být patrné v rámci kterého okresu to je (jednoho konkrétního). A jaké výběrové řízení, když se máš VRACET?

  superkarma: 0 11.03.2003, 11:34:44
 5. avatar
  [126] Dickie [*]

  Jeremi: přesně tak. Když se vracíte do práce po 28 týdnech "opravdové" mateřské, musí vás zařadit na původní židli, teprve pokud to místo bylo zrušeno (ne, že na něj někoho přijal, ale že bylo opravdu zrušeno), na jiné místo ODPOVÍDAJÍCÍ PRACOVNÍ SMLOUVĚ. Pokud se vracíte už z té tříleté mateřské (tedy správně z rodičovské dovolené), už to nemusí být na stejnou židli, ale opět to musí být NA MÍSTO ODPOVÍDAJÍCÍ PRACOVNÍ SMLOUVĚ. A tam má být uvedeno pracovní zařazení a místo výkonu práce. Takže...

  superkarma: 0 11.03.2003, 09:48:33
 6. avatar
  [125] stasha [*]

  superkarma: 0 11.03.2003, 09:21:27
 7. avatar
  [124] Jeremi [*]

  Drahuška: A co máš uvedeno v pracovní smlouvě jako místo výkonu práce? Pokud se totiž vracíš z další rodičovské dovolené (teda ne z té 28 týdenní mateřské) musí Tě zaměstnavatel zaměstnat na místě, které odpovídá Tvé pracovní smlouvě. Jinými slovy, máš-li tam uvedeno vaše město, nemůže po Tobě chtít abys dojížděla 100 km jako podmínku pro vyplacení odstupného. A taky Tě třeba nemůže přijmout jako uklízečku, máš-li v pracovní smlouvě, že jsi účetní.

  superkarma: 0 11.03.2003, 06:45:38
 8. avatar
  [119] Landriel [*]

  Kašú:

  superkarma: 0 10.03.2003, 08:12:19
 9. avatar
  [116] stasha [*]

  Jeremi: Něco mi uniká Proč nelze vzít místo kolegyně někoho na dobu určitou?

  superkarma: 0 08.03.2003, 12:54:20
 10. avatar
  [115] Dickie [*]

  Netka: ono to je hodně o lidech, ne každá chce jen zakotvit, aby měla nárok na nemocenskou a naopak ne každá chce pracovat. nedá se paušalizovat.
  Víš, já se obávám, že na tý osmiměsíční neschopence skončím taky, a už předem vidím, jak nedostatkem sociálních kontaktů lezu po zdi. Mám hodně pečlivýho gynekologa, takže ho asi budu muset hodně umlouvat, aby mě nechal v práci, pokud to půjde. A to jsem vlastně jen hypertonik s ne úplně ideální funkcí ledvin.

  superkarma: 0 07.03.2003, 17:22:33
 11. avatar
  [114] Jeremi [*]

  Netka: Shrnulas to pěkně - tohle jsou dva teoretické přístupy, praxe jednotlivých státu se musí vtěsnat mezi ně s tím, že ideální řešení neexistuje.
  Mě se "moc" líbí Ti, kdož se tu ohánějí sociálním systémem států jako je Norsko nebo Švédsko, tedy těch o dost bohatších než je Česká republika, aniž by doplnili, že tyhle vymoženosti neměly hyhle státy odjakživa, aniž by zmínili, že si na to musely vydělat, aniž by doplnili, že třeba takové Norsko platí svůj sociální program z těžby ropy (kterou my bohužel nemáme) nebo aniž by doplnili, že i v těhle zemích je řada lidí s tímhle přebujelým systémem nespokojená, nad určitou hranici už se tam nevyplatí vydělávat, opravdu bohatí se přinejmenším daňově stěhují jinam... Co takhle porovnávat se zeměmi, které jsou zhruba na stejné čáře jako my?

  Znouzí - využívání dávek k vcelku pohodlnému životu určitými skupinami obyvatelstva je kapitola sama pro sebe. Osobně si myslím, že je ten systém špatně nastavený - měl by zachytit a omezenou dobu výrazněji než teď podporovat lidi, kteří se ocitli v těžké životní situaci, ale neměl by umožňovat, aby se dalo bezpracně žít po celé generace.

  Silv - pokud se po případné druhé mateřské vrátím na svoje současné místo, tak to bude i díky tomu, že mi příliš ochranářský systém neumožní najít snadno jiné. Je to takový začarovaný kruh.

  Mimochodem - soukromý sektor je na tom v případě rizikových těhotenství svých zaměstnankyň ještě dobře. Minimálně mohou v podstatě hned najít zástup na smlouvu na dobu určitou. My se dnes dozvěděli, že máme čerstvě těhotnou jednu kolegyni - díky vleklým zdravotním potížím bude doma celých devět měsíců + 28 týdnů mateřské a celou tu dobu není možné na její práci najmout nikoho jiného (tabulka se jí holt musí držet), takže rok a čtvrt budem dělat v "oslabení" a nechci domyslet, co by se stalo, kdyby nás z oddělení rizikově otěhotnělo víc najednou (a stát se to klidně může - v plodném věku jsme tam ještě čtyři).

  superkarma: 0 06.03.2003, 22:01:56
 12. avatar
  [111] clarCa [*]

  Kašú: tak ještě jednou - naposledy - já nepsala o tom, že je to v USA lepší a už vůbec ne o tom, že by se v čechách mělo přecházet na tenhle systém.
  Jenom o tom, že holt ten český systém sebou nese tyto nevýhody a že je zbytečné si na ně stěžovat. A že bohužel ti "slušní" a pracovití doplácejí na nemakačenky a lemply.

  Jinak pro ty fakt potřebný je tady státem dotovaný zdravotní pojištění atd. - takže na ulici nemusí zůstat nikdo, kdo se trochu stará. A sorry - těch pár dolarů na to pojištění si vydělám za půldenní směnu v mekáči...

  Mimochodem - naším sousedem v baráku byl kluk, který byl na vozíčku, navíc měl tiky, nemluvil (jen tak hýkal), hýbal trochu prsty na rukou. Žil samostatně (sám si třeba i pral), akorát mu chodila výpomoc na věci, které nezvládal (třeba ostříhat si nehty na nohou). V domě byl de facto bezbarierový přístup (výtah z garáže), a když někam potřeboval, tak ho vozil Outreach - organizace, která právě k tomuto účelu (převoz postižených) slouží. Ten kluk byl naprosto obdivuhodnej - a myslím, že mu bylo takhle mnohem líp, než kdyby byl (laskavým státem) zavřený někde v ústavu. nevím, jak na tom byl finančně, ale vzhledem k tomu, že měl pronajatý byt v relativně drahé čtvrti, tak asi nijak extra nestrádal. Takže to jen k těm chudákům, co je necitlivý stát odloží na chodník....

  superkarma: 0 06.03.2003, 18:14:22
 13. avatar
  [110] clarCa [*]

  simisaed: no vzhledem k tomu, že tu žiju a to pojištění mám, tak si troufám říct, že o tom vím víc, než redaktorky kosmopolitanu... ale ono je těžké generalizovat - jednak má každý stát trochu jiné zákony a jednak se každý zaměstnavatel chová jinak. Každopádně - nikde není zákon, že by zaměstnavatel musel platit lékařské úkony - vždycky to jde přes pojišťovnu. Ledaže by se jednalo o zaměstnance v zahraničí - tam je kolikrát jednodušší zaplatit ty výlohy, než se handrkovat s místní pojišťovnou. Pokud vím, tak v Praze je americká klinika a lidi na ní chodí hlavně proto, že se s doktorama domluví...

  superkarma: 0 06.03.2003, 18:05:32
 14. avatar
  [99] zn0uz4 [*]

  Jeremi.. jen poznamku.. myslim, ze statu davam DOST penez na danich, at je to neco pres 40% myho rocniho platu, zdravotni, socialni apod.. a presto ma tamhle nemakacenko 2x vic penez za mesic, nez zenska na materske 'dovolene'. Tudiz bych to videl spis jako nespravedlivost, nez jako 'materske obzerstvi'. Staci se podivat na podporu rodin ve statech s vyspelym socialnim zazemin, jako je treba Svedsko a Norsko...

  A navic - treba zene rekli pri nastupu do zamestnani (po skole, tudiz ji nesmeli dat smlouvu na dobu urcitou), ze pokud nepodepise ze chce 'sama' na dobu neurcitou, pracovat nebude... taky uzasny. a IMHO jsou jakekoli otazky o partnerech, vyznani, sex. orientaci, detech apod irelevantni ve zneni zakona (asi zakoniku prace)...

  superkarma: 0 06.03.2003, 00:04:45
 15. avatar
  [98] clarCa [*]

  Sandy, jenomže to je přesně ono... kdyby stát nevyplácel mateřskou tři roky všem, kdyby neplatil "nemocenskou" všem těhotným ženským, ale jen těm, které jsou doopravdy rizikové, tak by nemusely být takové daně. Kdyby nebyly takové daně, tak by ti pak asi bylo jedno, že nedostaneš ty 2500, protože jak jsi sama řekla - do státu jsi nacpala mnohem víc. Kdybys to mohla raději nacpat na svojí vkladní knížku, tak bys na tom byla líp - i kdybys nedostávala ty dva a půl tisíce po tři roky... nebo alespoň takhle mi to přijde... nezapomeň, že kromě zdaněných příjmů platíš ještě se vším, co si koupíš DPH - a těch 22% (nebo kolik to je) mi přijde docela pálka.

  superkarma: 0 05.03.2003, 23:08:25
 16. avatar
  [93] clarCa [*]

  PS - Jeremi, já bych ráda dodala, že život není procházka růžovým sadem NIKDE...

  superkarma: 0 05.03.2003, 18:00:52
 17. avatar
  [92] clarCa [*]

  simisaed: jenom bych ráda upřesnila - porod mi v USA neplatí ZAMĚSTNAVATEL, ale zdravotní pojišťovna, na kterou mi on přispívá (přispívá, nikoliv platí) - s tím, že ten náš prostě zavedl jednu pojišťovnu s kterou spolupracuje a hotovo. Když by se mi jejich program nelíbil, tak mám smůlu.

  K odborům - myslím, že vznikly v Pittsburghu někdy na přelomu 19. a 20. století.

  K té au-pair.... pokud bych měla chodit do své stávající práce, tak au-pair nezaplatím. Když spočítám to, že holka něco sní, že by třeba chtěla nějaké kapesné + chodit na kurs angličtiny + by musela mít auto (sorry, ale bez auta se nedostane nikam a já bych svoje potřebovala na cesty do práce) + k tomu autu šílené pojištění (protože tu před nástupem neřídila rok bez nehody) + já bych utratila za benzín, za oblečení (myslím že mateřská se dá "přežít" s mnohem menším počtem hadrů, než chození do kanceláře), obědy (doma bych se najedla levněji než v restauraci).... tak by náš čistý "zisk" byl asi 200 dolarů měsíčně.
  Na stejných 200 dolarů měsíčně bych mohla jít jednou za týden třeba někomu uklidit (cca 3 hodiny práce za nezdaněných 50) - a mohla bych být většinu času doma s dítětem... plus by nám nikdo nezacláněl v domácnosti, plus bych neměla nervy, jak si osmnáctiletá holka poradí s miminkem.... takže - u nás je více méně jasno....

  superkarma: 0 05.03.2003, 17:58:34
 18. avatar
  [91] Silveig [*]

  Jeremi: já jen chtěla říct, že i když je cosi shnilého ve státě Dánském, klidně u druhého hrocha zůstaneš doma a za tři roky se případně vrátíš na své místo

  Podle mě to nevyřešíme...všude je něco

  superkarma: 0 05.03.2003, 17:38:02
 19. avatar
  [90] clarCa [*]

  Kašú, já nepsala nic o 100% američankách, nauč se laskavě číst.
  Ten systém je tu jiný, vymoženosti žádné (12 týdnů mateřské a buď jsi zpátky na svém místě nebo máš výpověď) - takže holky jsou běžně v práci až do porodu (to myslím doslova), aby pak mohly být tři měsíce s miminkem.
  Tento systém má zajisté také své nevýhody (myslím, že nemá cenu vám je vypočítávat, to zvládneš i ty Kašú).

  Jenom jsem chtěla říct, že za všechno se nějak "platí". Za dlouhou mateřskou, možnost kdykoliv se "hodit marod", ošetřování dítěte, za to, že stát platí zdravotní pojištění dětí atd. se prostě platí tím, že pak zaměstnavatel nechce zaměstnávat ženy atd. atd.

  Prostě všude je něco a mám pro vás špatnou zprávu - nejde s tím nic dělat. Prostě žijete v tomhle systému, který má své dobré a stinné stránky. Můžete zkusit změnit systém, ale ten bude mít zase jiné stinné stránky....

  superkarma: 0 05.03.2003, 16:33:28
 20. avatar
  [89] Jeremi [*]

  Safriš - obíral nás na daních o MÍŇ než polovinu platu. (práce chvatná, málo platná ).

  superkarma: 0 05.03.2003, 16:02:36

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [88] Jeremi [*]

  Silveig: Jak využila? Rizikově těhotná jsem opravdu byla (a část si odležela ve špitále), ale v době studia VŠ, takže nemocenská se rovnala nula nula nic. A pak jsem od porodu brala rodičovský příspěvek. A nevšimla jsem si, že bych někdy řekla, že je špatně, že se tenhle příspěvek vyplácí - vždycky jsem mluvila pouze o tom, že spousta lidí jenom umí stát s nastavenou dlaní a kouká, co jim STÁT dá, aniž by si:
  1) uvědomili, že toho stát nedává zas až tak málo;
  2) uvědomili, že stát žádné vlastní peníze nemá; má jen to, o co nás obere a to pak rozděluje.
  Čímž jsem se dostala oslím můstkem k Zuzaniččině poznámce - možná, že kdyby stát nevyhazoval peněz tolik a obíral nás na daních a "pojištěních" (prakticky ovšem taky daních) o polovinu platu, dalo by se z jednoho platu taky vyžít. Ale nemalujme si to nijak růžově - z příspěvků holek, co se provdaly za hranice všedních dnů, občas vyplývá, že život z jednoho platu není leckdy procházkou růžovým sadem ani v bohatších zemích.

  superkarma: 0 05.03.2003, 16:00:45
 2. avatar
  [85] Ivanka [*]

  simisaed: jestli máš tak krásný oči, který nám z to budou stát, tak to beru

  superkarma: 0 05.03.2003, 15:59:36
 3. avatar
  [80] Silveig [*]

  BTW: nevím jak ostatní co o systému píší samé hanlivé věty - ale Jer - ty jsi ho nevyužila?

  superkarma: 0 05.03.2003, 15:24:58
 4. avatar
  [75] blesksoft [*]

  Taky končím mateřskou.Moje místo zrušili už v době kdy jsem nastoupila na mateřskou 1 měsíc před porodem.Doopravdy solidní jednání,nevím co bych dělala kdyby se nedej bože stalo něco při porodu.Teď když u nás budou propouštět cc.800 lidí nevím co budu dělat.Po prvních 2 dětech jsem byla 1/2 roku nezaměstnaná.To ponižování na pracáku bylo odporný!Potom jsem dělala veřejně prospěšné práce v lese, protože mi řekli že přijdu o podporu(1100,-kč) jestli práci odmítnu.Mám jen maturitu a tak si nemůžu vybírat.Na počítačích umím,ale bohužel mám dítě, které bude jistě nemocné,je mi 36 let a proto nejsem perspektivní.

  superkarma: 0 05.03.2003, 14:56:20
 5. avatar
  [74] blesksoft [*]

  Taky končím mateřskou.Moje místo zrušili už v době kdy jsem nastoupila na mateřskou 1 měsíc před porodem.Doopravdy solidní jednání,nevím co bych dělala kdyby se nedej bože stalo něco při porodu.Teď když u nás budou propouštět cc.800 lidí nevím co budu dělat.Po prvních 2 dětech jsem byla 1/2 roku nezaměstnaná.To ponižování na pracáku bylo odporný!Potom jsem dělala veřejně prospěšné práce v lese, protože mi řekli že přijdu o podporu(1100,-kč) jestli práci odmítnu.Mám jen maturitu a tak si nemůžu vybírat.Na počítačích umím,ale bohužel mám dítě, které bude jistě nemocné,je mi 36 let a proto nejsem perspektivní.

  superkarma: 0 05.03.2003, 14:47:49
 6. avatar
  [71] Landriel [*]

  Já si taky myslím, že když porodím dítě, není pak to pravé dát je někomu cizímu. A diskriminace žen v zaměstnání tu prostě je, ne že ne. Ono na západě je to opravdu jiné s tím, co vydělá muž a s tím, kolik co stojí, ta žena fakt může být doma jen za své. Nebo si zaplatit chůvu a jít pracovat. To už tu někdo psal.
  Já třeba nabízela svému zaměstnavateli, že bych po šestinedělí mohla aspoň nějakou práci dělat třeba z domu - mám počítač, pevnou lajnu a třeba na vkládání objednávek došlých po internetu opravdu nic jiného nepotřebuju. Neměl zájem - resp. vysvětlil mi, že všechny jeho známé, co mají miminko, mají čas tak hodinku denně. Tak jsem ho nepřemlouvala, místo toho jsem si domluvila nějaké překlady. Jenže nakladatelství u nás na tom zřejmě nejsou nijak valně, omezují ediční plány a překladatelů asi mají dost, takže když nás mají všechny prostřídat, dostanu tak 1 knížku na 1/4 roku. A ikdyž ji stihnu přeložit třeba za měsíc, víc mi prostě nedají. TAkže zase minimální příjem. Kromě toho, jelikož takhle podnikám, nepobírám od státu žádné ty příspěvky. A taky netuším, jestli mě můj zaměstnavatel vezme zpátky na víc, než ten měsíc, než mi dá výpověď. A přestože můj muž na místní poměry, svou profesi a věk vydělává docela dost, žijeme od výplaty k výplatě - poslední tři měsíce jsme byli dokonce v mínusu, protože firma, kde dělal, byla vytunelována a oni se octli všichni na dlažbě na hodinu a bez koruny. A nájem máme takový, že spolkne skoro 1/2 jeho příjmu. K tomu výdaje za mimčo - no tady je snad nejlepší nechat se sterilizovat...

  superkarma: 0 05.03.2003, 14:33:19
 7. avatar
  [70] blesksoft [*]

  Taky končím mateřskou.Moje místo zrušili už v době kdy jsem nastoupila na mateřskou 1 měsíc před porodem.Doopravdy solidní jednání,nevím co bych dělala kdyby se nedej bože stalo něco při porodu.Teď když u nás budou propouštět cc.800 lidí nevím co budu dělat.Po prvních 2 dětech jsem byla 1/2 roku nezaměstnaná.To ponižování na pracáku bylo odporný!Potom jsem dělala veřejně prospěšné práce v lese, protože mi řekli že přijdu o podporu(1100,-kč) jestli práci odmítnu.Mám jen maturitu a tak si nemůžu vybírat.Na počítačích umím,ale bohužel mám dítě, které bude jistě nemocné,je mi 36 let a proto nejsem perspektivní.

  superkarma: 0 05.03.2003, 14:28:28
 8. avatar
  [69] JK [*]

  Ferdi, taky jsem práci hledala, vím o čem je řeč, nebyla jsem "potencionální těhotná", ale zase ta "s malými dětmi": Podotýkám, že dětem v té době bylo 9 a 6 a jsou od mala vychovávány k samostatnosti, protože máme nehlídací babičky. Nikomu to nevysvětlíš. Byla jsem stále na "skvělém druhém místě" ve výsledku pohovorů, i když mé CV je celkem dobré bylo to na . Pak jsem na čas vzala práci, která byla pod "mou úroveň" a hledala dál. Teď mám práci fajn, dozvěděla jsem se o ní náhodou, byla na pohovoru a šéfem je známý mojí mámy .
  No rozebíraly jsme to na srazíku, ale stejně přeju ti mooooc a držím všechny a očekávám lepší zprávy.

  superkarma: 0 05.03.2003, 14:27:13
 9. avatar
  [60] Ivanka [*]

  muflonka: zítra tě čekám, večer ti připravímstůl, počítač a nějakou práci

  superkarma: 0 05.03.2003, 13:46:09
 10. avatar
  [59] muflonka [*]

  Ivanka: Tak domluveno budu dojíždět z Havířova

  superkarma: 0 05.03.2003, 13:24:10
 11. avatar
  [58] medved [*]

  Zuzanicka: lisi se platy, ale taky se lisi zivotni naklady

  superkarma: 0 05.03.2003, 13:12:08
 12. avatar
  [55] Ivanka [*]

  muflonka: .... v Liberci ...........smůla je, že jsem žádný lIberečandy nechodí.......ale možná by byl někdo ochotný dojíždět

  superkarma: 0 05.03.2003, 13:09:09
 13. [46] Zuzanicka [*]

  Jeremi:víš,pokud se plat mého manžela bude rovnat platu té funkce v cizině,tak opravdu těch 2500,-Kč po státu nebudu chtít Velice ráda mu je nechám.Já jenom,že vy vždy všechno srovnáváte se západem,jak to tam chodí atd.Zapomínáte,že ty platy se tam podstatně liší od platů u nás.Tudíž žena může jít od půl ročního dítěte do práce,protože ta au-pair jí stojí minimální finance.Já bych si jí nemohla dovolit.My nepobíráme od státu ani dětské přídavky.Nárok na ně máme,ale pravdu řečeno,těch 230,-Kč co mi vypočítají na dítě mně z bídy nevytrhne.A stát tam kvůli nim frontu Za to synovi nekoupím ani ovoce na měsíc.Jen doufám,že stát s nimi naloží ve prospěch někoho jiného.
  Ferdi,přeju ti ať si brzo najdeš príma práci.

  superkarma: 0 05.03.2003, 12:14:39
 14. avatar
  [41] Silveig [*]

  Já to nemíním komentovat, jenom Ferdičku za ten STŘEDNÍ VĚK holkááááá. Jsi normálnííííí?

  superkarma: 0 05.03.2003, 11:50:07
 15. avatar
  [40] Jeremi [*]

  Zuzanička: I těch 2500,- Kč rodičovského příspěvku JE velká sociální vymoženost. Najděte mi jiný stát, který je ochoten čtyři roky měsíc co měsíc něco platit matce (otci) za to, že jsou s dětmi doma! Sečteno podtrženo to za ty čtyři roky dělá přes sto tisíc, a to mi nepřijde jako malá pomoc.
  Nemyslím, že ClarCa měla v úmyslu kritizovat případy opravdu rizikových těhotenství, ale opravdu je v Čechách spousta žen, které si užívají těhotentství doma, připravují miminku hnízdečko, a jen z důvodu, že je to v práci štve a "stresuje". A tohle se asi ve státech opravdu stát nemůže, protože chceš-li si tam užívat těhotenství v teple domova, klidně můžeš, ale ZA SVÉ. 40 týdenní proplácení nemocenské tam vážně nehrozí.
  Mě osobně ten americký systém přijde v lecčem až příliš tvrdý, ale na druhou stranu mě štve, že tady je zvykem jen skuhrat, že jsou podpory nedostatečné, popřípadě je vesele zneužívat.

  superkarma: 0 05.03.2003, 11:47:41
 16. avatar
  [27] Veruška [*]

  No já bych to s tím držením místa tak nebrala, co vím, tak zaměstnavatel je povinen držet místo těch 28 týdnů, kdy je mateřská, místem myslím židli. Pak už povinen není, je povinen jen vás jen zaměstnat. A to se vás lehce zbaví, protože vždycky nabídne něco horšího nebo dá odstupné a šupajdi pryč. Takže žádná soc. výhoda. Já myslím, že ideální by bylo, kdyby zaměstnavatel držel ze zákona židli 1 rok. Za rok se po mateřský klidně vrátím (po 28.týdnech opustit dítě se mi moc nezdá) no a na ten rok můžou vzít někoho, kdo shání aspoň 1 rok praxi, aby ho pak vzali dál. Asi je to ideální blbost, ale mě se tahle představa líbí. Ženský by se nemusely bát odejít na mateřskou, roční dítě už by mohly někomu svěřit a studenti by měli šanci na získání praxe.

  superkarma: 0 05.03.2003, 10:56:43
 17. avatar
  [22] sigi [*]

  Tenhle problém jsem si taky užila. Když jsem hledala práci po vystudováni vysoké školy, na všech pohovorech mi řekli, že se sice se svým zaměřením přesně hodím na to jejich místo, ale bohužel jsem mladá a nemám děti. Pokud by to takhle bral každý, tak žádná žena nemůže nikdy pracovat, protože do 40 let je stále potencionální matkou a když už má děti, tak se o ně musí starat a to je pro zaměstnavatele taky problém. Proč se na rodinu nikdy nikdo nezeptá chlapa?!

  superkarma: 0 05.03.2003, 09:55:37
 18. avatar
  [21] muflonka [*]

  Ivanka: Ivanko to je krásný inzerát , ale zapomněla jsi napsat KDE hledáte lidi. Praha, Brno, Ostrava??

  superkarma: 0 05.03.2003, 09:54:54
 19. avatar
  [20] medved [*]

  ja souhlasim s clarkou...system tady je a hlavu...zamestnavatel musi drzet misto tri roky , coz je naprosto udesne dlouha doba a proto se boji vzit jakoukoliv potencialni matku ...byt zamestnavatel, tak se nechovam jinak, bohuzel , kdyby opravdu stacilo drzet misto tech 26 nebo kolik tydnu, tak by to bylo lepsi

  jinak ferdicce drzim palce, aby na nejake solidni misto kapla

  Zuzanicka: nejde o to, ze zeny v USA jsou 100% ale o to, ze ziji v systemu, ktery je nuti primarne se starat sam o sebe a ne spolehat na stat jako je to u nas zvykem

  superkarma: 0 05.03.2003, 09:51:31
 20. avatar
  [19] Nanilka [*]

  Milá Ferdičko, moc mě mrzí, že stále nepracuješ Přeju ti, ať najdeš konečně něco, kde se budou moct projevit tvoje schopnosti a hlavně kde to někdo konečně opravdu ocení

  superkarma: 0 05.03.2003, 09:37:59
 21. avatar
  [18] Ivanka [*]

  Já to vezmu z druhé stránky: my jsme projekční kancelář a hledáme lidi. Raději mladší, protože potřebujeme aby uměli na počítači, ale podmínkou je ten počítač ne věk, Když bude umět padesátnice (padesátníkú na počítači, berem ho všema deseti jelikož už má i nějaké zkušenosti.
  Myslím, že věkk u nás nehraje roli, důležité je ten počítač, což je dáno naším zaměřením. Ale....pokud přijde někdo rovnou ze školy, s počítačem umí jen něco, rádi ho zaučíme a naučíme, jen musí ON chtít. A nebude vyžadovat v prvních třech měsícíh takový plat, jako má zkušený projektant.
  A co se týče pohlaví? Nerozlišujeme. Je fakt, že máme ve firmě víc mužských, ale je to tím, že tahle práce ženský moc nebere.
  A teď jsme tu dvě po pětadvacítce a jsem zvědavá co bude až půjdem příští rok obě na mateřskou

  superkarma: 0 05.03.2003, 09:18:41
 22. avatar
  [15] mufly [*]

  ano najit dobre misto bez znamosti je opravdu velmi tezke, ja sama jsem se na tohle misto dostala pres neprimou znamost. Ale na podobne misto, kam se nas uchazelo padesat, pomerne narocne vyberove rizeni (tady byl jen pohovor s vedoucimi)tak v tom konkurzu jsem skoncila vzdy do tretiho mista.o) takto jsem absolvovala dva konkurzy.o) Ano jsem mlada, chystam se zalozit rodinu, ale zatim ne aktualne.o) Mam chapave vedouci a myslim ze az prijde rodina, tak nebude problem - ostatne nejsem jedina, mam pomerne mlade spolupracovniky a spolupracovnice

  superkarma: 0 05.03.2003, 08:30:06
 23. avatar
  [14] Lucimo [*]

  Ja mam nekdy pocit, ze zenska je rizikova vzdycky. Kdyz je po skole, tak nema praxi. Kdyz uz nejakou praxi ma, tak se zas vsichni boji ze otehotni a pujde na materskou, pak, ze deti budou nemocne, no a kdyz jsou deti velke, tak uz je mila mamina "stara". Zname, ktere je 55 rekli u Novaka v Discountu, ze ji k salamum vzit nemuzou, ze je stara a neatraktivni... Sem si nejak nevsimla, ze by tam delaly jen 20ti lete modelky....

  superkarma: 0 05.03.2003, 08:28:24
 24. avatar
  [13] bobatko [*]

  Zuzanicka:

  superkarma: 0 05.03.2003, 08:28:01
 25. avatar
  [12] Kájina [*]

  a jeste co me teda hodne moc moc stve,je vsude chteji min.rok praxe,tu ja uz sice nyni mam,ale kde ji maji vzit ti studenti,kdyz je nikam nechteji vzit,protoze tu PRAXI nemaji.....tak snad kdyz clovek neni blbej,tak se tu praci nauci,at uz ma praxi dva roky,nebo zadnou....

  superkarma: 0 05.03.2003, 08:12:40
 26. avatar
  [11] Kájina [*]

  ja jsem sice jeste mlada,ale z hledanim prace uz mam nejakou tu zkusenost,a vim ze bez nejaky ty znamosti je to hodne tezky ja sice sehnala relativne dobrou praci, bez znamosti,ale trvalo to docela dlouho....
  tak vsem co hledaji praci drzim palecky a preju hodne stesti

  superkarma: 0 05.03.2003, 08:09:37
 27. [8] Zuzanicka [*]

  clarCa: takže podle tebe každá žena co v Čechách otěhotní se rázem hodí na rizikové těhotenství z vyčůranosti V USA se tohle nemůže stát,že ?Tam jsou ženy 100%.A potom,můžeš mi říct jaké jsou v Čechách sociální vymoženosti?Mateřský příspěvek v hodnotě 2.500,-Kč na měsíc je podle tebe sociální vymoženost?

  superkarma: 0 05.03.2003, 07:43:51
 28. avatar
  [5] muflonka [*]

  Mám zkušenost, že nejdůležitější jsou při hledání místa známosti. Vzdělání, praxe, věk,...je až na druhém místě. Když nejsou známosti, tak se místo hledá hodně těžko
  Třeba u nás v podniku ve vedlejším oddělení vzali na místo informatičky čerstvou padesátnici , také jsem se o to místo ucházela a ani si mě nepozvali na pohovor. Na rozdíl od zmíněné padesátnice mám VŠ se zaměřením na informatiku a dělám na podobném místě. Ale mám smůlu už předem, zatím nemám je mi 30 a nejsem šéfová příbuzná.

  superkarma: 0 05.03.2003, 07:02:03
 29. avatar
  [2] Jeremi [*]

  clarCa: Osobně si třeba myslím, že ta zákonná ustanovení, která měla původně chránit pracující matku, se v konečném efektu obracejí proti nám - kdyby nemuseli zaměstnavatelé držet ženě na "mateřské" místo tři roky, ale jen třeba těch 28 týdnů skutečné mateřské, třeba by se nebáli mladé holky jak čert kříže. A i když je samozřejmě možné, aby zůstal doma i muž, tak statisticky vzato takové nebezpečí téměř nehrozí (osobně znám pouze 2 chlapi, co zůstali na rodičovské dovolené, a ani jeden z nich na ni neodcházel z pracovního poměru).

  Ferdi - držím , ať co nejdřív najdeš nějakou prima prácičku, kde ocení Tvoje kvality.

  superkarma: 0 05.03.2003, 06:50:05
 30. avatar
  [1] clarCa [*]

  přiznám se, že zaměstnavatele docela chápu. Pokud mu hrozí, že se hodíš zcela neplánově na rizikový při prvním pozitivním těhotenském testu (jak je v kraji zvykem), pak ti bude muset tři roky držet místo (tj. najít osobu, která je ochotná podepsat smlouvu na dobu určitou) a pak tě zaměstnávat - mezitím co tvoje dítě bude nemocné týden z každého měsíce (tzn že tvojí práci budou muset dělat ostatní)....

  Je to nefér, ale je to bohužel daň za všechny ty "sociální vymoženosti", které v ČR existují.

  superkarma: 0 05.03.2003, 01:25:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme