Většina mužů se domácích prací spíš štítí. „To je ženská práce, to já nedělám.“ Ale když doma pomáhá, je považován většinou za slabocha a podpantofláka.

man

Sám si žehlí, sám si pere… Že se na to píp, by určitě dodali muži. Chlap, který doma ženě pomáhá, je v jejich očích směšný, slaboch, chudák, podpantoflák, který si neumí doma sjednat „pořádek“.

Možná si to myslí i některé ženy, ale já mezi ně rozhodně nepatřím. Naopak, muž, který své partnerce pomáhá a neštítí se domácích prací, u mě stoupá v ceně. Tím spíš, že to dělá dobrovolně a rád. Dává tím najevo, že si mě váží a nejsem pro něj služka, která musí zvládnout všechno, zatímco on má leháro. O to víc času pak zbývá na společné zájmy.

Podobný model fungoval v naší rodině. Ne že by táta žehlil, pral, nebo vařil, ale klidně mámě pomohl pověsit prádlo, vyluxoval nebo utřel prach. To se mi vždycky líbilo a brala jsem to jako samozřejmost.

man

Znám i muže, kteří převzali „velení“ v kuchyni a vaří. A dělají to rádi, dobře a nepřipadá jim to vůbec pod úroveň. Zlí jazykové by mohli namítnout, že je to z nouze ctnost, protože jeho žena je u plotny levá jak šavle, a oni by se jinak nenajedli. Ať je to, jak chce, spojili příjemné s užitečným a oběma to vyhovuje. Takhle to vyřešili moji známí a funguje to naprosto bez problému. Ona klidně přiznává, že on vaří lépe, a čas, který by strávila v kuchyni výrobou nepoživatelných blafů, může věnovat něčemu smysluplnějšímu.

To jsem jí vždycky záviděla, protože nějakou pomoc v domácnosti bych čekala stěží. V minulém vztahu jsem zažila klasiku. Po práci mě čekala druhá směna v domácnosti a chlap si šel po svých zájmech, protože byl příšerně unavený.

man

Když jsem se seznámila se svým současným partnerem, koukala jsem jak blázen, když mi řekl, že si sám žehlí košile. Vysvětlil mi, že je tak zvyklý už od studií. Vlastně jsem ráda, protože žehlení košil není zrovna můj koníček.  A nezůstává jen u žehlení, klidně mi pomůže s čímkoliv, co je potřeba, a nedělí práce na ženské a mužské.

Že bych konečně našla chlapa, který je „podobný“ mému tátovi?

Reklama