svatba

Asi budu vypadat jako beznadějný romantik, když prohlásím, že jsem zastáncem svateb a nestydím se za to. V dnešní době mi připadá, že je významnost svatby často opomíjena, lidé spolu žijí a často i vychovávají děti „na divoko“. Nevím, jak vám, ale mně to správné nepřijde...

„ ...ti mladí se poznají až při svatební noci...“

Tenhle slavný citát z hry Vizionář divadla Járy Cimrmana naráží nejen na chrápání, ale samozřejmě i na katolický zvyk souložit až po řádných oddavkách. Jistě, že jde již o přežitek a ze sexuologického hlediska je správné, aby se partneři pohlavně poznali před svatbou, protože vyhovovat si v sexu je pro manželství jeden ze základních stavebních kamenů. Přesto je na katolickém puritánství cosi tajemného a kouzelného. Něco, co člověku přináší více úcty k druhému pohlaví.

Čistě pragmaticky

Budu-li k manželství přistupovat čistě pragmaticky, pak se ožením rád, chci-li si ženu připoutat, a neumožnit jí tak snadno ode mne odejít. Rozvod je stále o něco složitější mechanizmus než prosté prásknutí dveřmi, pokud svoji nejste. Na druhou stranu neexistuje síla, která by člověku zabránila prásknout dveřmi, i když svoji jste. Čili zde bych to viděl jako plichtu s drobnou právní obtíží v neprospěch manželství.

Je to o sexu?

Biologicky je asi přirozené, že savci většinou střídají v průběhu života sexuální partnery, přesto v naší společnosti kulturně i historicky žijeme monogamně. Je to ale správné, vyhýbat se pohlavnímu styku s více partnery? To by bylo jistě na delší úvahu, ve které bych se musel rozhodnout, zda je dobré sexovat pro zábavu, tedy ne za účelem rozmnožovat se.

Rodina je základ státu

Tohle heslo je trochu zprofanované a smrdí socialistickou morálkou. Přesto na něm něco je. Když má totiž člověk rodinné vazby v nějaké zemi, jistě se mu ji i hůře opouští, pominu-li všechny ostatní bariéry, třeba ty jazykové.

Všechno jsou to jenom plky

Nad všechny výše uvedené argumenty, ať už pro, nebo proti manželství, se dokážu rozumově povznést a říct, že manželství je přežitek. I tak ale někde hluboko uvnitř cítím, že jsem silně prosvatbový. Ten slib, který jsme si se ženou dali před Bohem, byl pro nás prostě něco výjimečného a trvalého. Něco, na čem se dá stavět. Podotýkám, že ani jeden z nás nejsme věřící, přesto jsme chtěli - kdo ví proč - aby nás oddal farář, ani jeden nechceme děti, ale vzít se, to bylo něco, co k našemu vztahu prostě patřilo.

A tak...

...ať na to nahlížím z jakékoli stránky, přijde mi, že svatbou dnes, v době, kdy svatba není podmínkou vztahu, můžete svému partnerovi vyjádřit úctu a říct mu, jak moc si ho vážíte a samozřejmě jak moc ho milujete.

Jak se na svatbu díváte vy?

Přešlapy

V posledním díle první řady seriálu Přešlapy požádá Adam Radku o ruku. Jak moc je pro jejich vztah svatba důležitá, to se dozvíte ve středu 16. prosince večer na TV Prima. Další řadu tohoto úspěšného seriálu chystají na Primě na jaro 2010!

Tematické články k Přešlapům...

Reklama