Vztahy

Je pro dítě dobré časté stěhování?

Vážená redakce,
zasílám Vám článek - je to takový problém, nad kterým teď často přemýšlím.

Před třemi lety jsme dostali nové sousedy. Milí sympatičtí lidé se čtyřletou Janičkou. Přistěhovali se z města vzdáleného asi 70 km, snad z osobních důvodů. Pro oba bylo jejich soužití totiž druhým manželstvím a ona utíkala před svým bývalým přítelem, se kterým měla tuhle holčičku a který ji přes dceru neustále ztrpčoval život. Asi jí vadilo i to, že její současný partner věnoval čas i své bývalé rodině, která ve městě také bydlela.

Takže se objevili v našem domě. Neuplynuly snad ani čtyři měsíce a sousedčin bývalý partner se do našeho města přestěhoval také. Pro Janičku si pravidelně docházel a vtloukal jí do hlavičky, jaká že je její matka... Podotýkám, Jana ještě ani nechodila do školy a časem z toho začala být psychicky docela "rozhozená". Ale přesto si našla v domě kamarádku - mou dceru a taky tu bydlela "hodná teta", u které pobývala, když byli oba rodiče v práci (oba pracovali na směny) - myslím, že když byla doma a ve svém prostředí, docela na "prvního tatínka" zapomínala a byla šťastná.

Po ani ne dvouletém pobytu jsme se naráz dozvěděli, že sousedé se hodlají přestěhovat znovu tam, odkud přišli. Začali shánět kupce na byt a stěhování bylo na spadnutí. Jenže ve chvíli, kdy se jim podařilo byt prodat,  nějak se nepohodli a paní se pomstila tím, že prohlásila, že se zpátky stěhovat nebude.

Jenže, kam jít ? Vyřešili to tím, že rychle koupili první byt, který se jim v našem městě naskytl, jenže ten byl v jiné čtvrti. Takže druhé stěhování, Janička to obrečela, ale smířila se s tím a kromě toho k nám ještě občas chodili, takže se s mou dcerkou vídala a nějak se se situací srovnala.

Ale uplynul další rok, Janička nastoupila minulý měsíc do školy a minulý týden jsme se dozvěděli, že se znovu stěhují... samozřejmě do svého původního bydliště.

Tak nevím, je mi jasné a vidím to, že Janiččini rodiče (maminka + druhý tatínek) mají dcerku rádi a dýchali by pro ni, ale z druhé strany, zdá se mi od nich bezohledné, že s dítětem takhle neustále "šibují", aniž by dbali na to, jak to jejich malá nese. Myslíte, že je vhodné vytrhovat dítě tak často z "jeho prostředí"? Ještě navíc, když má jako handicap rodinný problém?

V Americe prý je časté stěhování běžné, ale asi jsem konzervativní, nezdá se mi to být pro dítě příliš pozitivní .


                                                                                                                                čtenářka

   
29.09.2005 - Láska a vztahy - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. [10] Garwa [*]

  Pro dítě je stěhování horší, než pro dospělého, dítě si hůře zvyká na nové prostředí. Pro dospělé je to hračka, jen seženou kartonové krabice a přestěhují se. Dítě si musí hledat nové kamarády a častěji propadá stresu.

  superkarma: 0 06.09.2016, 11:41:48
 2. [9] Izzy [*]

  U dětí je důležité zázemí, což častým stěhováním nabouráte. Také důvěru ve vás. Já jsem našla hned bydlení, které odpovídá mým představám. Doplním ještě klimatizace a už je to vše.

  superkarma: 0 21.04.2015, 15:03:48
 3. avatar
  [7] paviocko [*]

  Asi záleží na povaze dítěte, mě osobně by to hrozně vadilo, prvně jsem se někam stěhovala ve 24 letech a i tak to pro mě byl trochu problém, jsem taková konzerva, nemám moc ráda změny. A představa, že se jako dítě někam stěhuju, to byla má noční můra.

  superkarma: 0 29.09.2005, 17:39:46
 4. avatar
  [6] Suzanne [*]

  Určitě to s sebou přináší problémy, ale všechny děti světských, vojáků z povolání, vyslanců apod. to přežily ve zdraví A souhlasím s gerdou.

  superkarma: 0 29.09.2005, 16:20:41
 5. avatar
  [5] gerda [*]

  atani: já to myslím tak, že pokud se stěhuje s pro ni důležitými lidmi (máma), na které je spoleh, tak to není tak hrozné. Já sama jsem se jako dítě stěhovala - ne tedy tak často, ale třeba první třídu jsem končila pololetí v jednom městě, a pokračovala jinde a taky to šlo. A to jsem citlouš citlivá. Jenomže z toho článku se mi zdá, že maminka bude kapku problematická. A vůbec: když my se tady na něčem usnesem, bude to mít nějaký vliv

  superkarma: 0 29.09.2005, 14:21:38
 6. avatar
  [1] gerda [*]

  myslím, že s dobrými rodiči se dítě může stěhovat často. Nemyslím si, že by děti kočujících rodičů nějak trpěly, myslím tím "světské". A naopak - sebelepší bydlení je dítěti na pendrek, když jsou doma scény.

  superkarma: 0 29.09.2005, 13:45:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme