Domácnost

Je posedlá úklidem?

Sklízí ze stolu, aniž byste měli úplně v úmyslu skončit s jídlem, náladu ji pokazí i ten nejmenší drobeček, koupelna připomíná laboratorní prostředí a každá věc v domácnosti má své skálopevné a neoddiskutovatelné místo. Pokud pozorujete tyto „příznaky” v domácnosti i u vaší kamarádky, někoho blízkého nebo dokonce u vás doma, jistě víte, že 100% čistota není žádný med.

Manuální práce včetně úklidu může být skvělým relaxem zejména pro ty z nás, kteří tráví většinu svého času sezením před počítačem. Hlava si odpočine, zatímco budete dávat váš byt do pořádku. Úklid je jednou ze součástí běžného života, se kterým se musíme smířit. Občas se stane, že podlehneme uklízecí mánii a celý dům je vzhůru nohama, každý z nás přistupuje k úklidu po svém. Co ale, když se uklízení stane hlavní náplní života? V této chvíli již máme co do činění s obsedantně-kompulzivní poruchou.

ukliziii

Uklízení se může stát chronickým problémem, který ubírá sil a radosti ze života nejen konkrétnímu člověku, ale celé jeho rodině. Soužití s člověkem, kterému se stalo uklízení náplní života, není vůbec jednoduché, ovlivní to prakticky chod celé rodiny, a to negativním způsobem. Obsedantně-kompulzivní porucha je chronickou poruchou, kdy jsme nuceni vykonávat konkrétní činnosti – rituály, kterými může být právě uklízení. Porucha se objevuje nejčastěji ve věku 18–25 let a nadměrný strach ze špíny a infekce tvoří celých 50 % výskytu obsedantně-kompulzivní poruchy vůbec.

Kdy už stojí uklízecí mánie za hranicí přijatelnosti?

Ženy mají často pocit, že jsou pod výrazným tlakem okolí a snaží se být perfektní. Pokud své snažení upnou intenzivně a navíc pouze na jedinou věc, kterou je například právě úklid domácnosti, mohou často zapomenout na to, co je pro ně opravdu důležité a co by je samotné bavilo. K léčbě této poruchy v její těžší fázi se používají terapeutická sezení s psychologem. Pokud však začnete s touto poruchou pracovat včas a budete se realizovat ii v jiných oblastech života, máte velkou šanci se těchto potíží zbavit vlastním dočiněním. Nenechte si tedy uklízení přerůst přes hlavu a svůj čas raději věnujte rodině a aktivitám, které vás opravdu baví a jsou pro vás přínosem.

Moje kamarádka je závislá na uklízení. Co mám dělat?

Pokud máte podezření, že by se tyto potíže mohly týkat vás, vaší kamarádky nebo někoho blízkého, připravili jsme pro vás pár rad, jak se závislosti na úklidu zbavit:

●      Při závislosti na uklízení dokáží ženy shromáždit neskutečné množství specializovaných výrobků na specifickou špínu a úklid, což se výrazně projevuje také finančně. Buď jejich pozornost zaměřte na levnější, ale stejně účinné varianty čistících prostředků jako například Fixinela nebo Diava, nebo všechny lahvičky vyhoďte a nechte k dispozici pouze 1–2 univerzální prostředky, se kterými si dotyčná bude muset vystačit

●      Vytvořte plán úklidu a časové rozvržení, kdy je uklízení povoleno”. V žádném případě nepřekračujte a dodržujte stanovené instrukce!

●      Najděte náhradní činnost, která přijde na řadu v případě potřeby uklízet nad plán”, může to být sport nebo jakákoliv jiná oblíbená aktivita.

●      Nikdy nevyměňujte čas určený pro společné trávení s rodinou za uklízení a domácí práce.

●      Pokud si ani tak nemůžete pomoct, vyhledejte pomoc odborníka, který vám pomůže se změnou životního stylu.

   
31.01.2014 - Dům a byt - autor: redakce

Komentáře:

 1. [8] MaVy [*]

  fuj,Sml15mění srst,popel na hlavu si sypu

  superkarma: 0 02.02.2014, 18:02:44
 2. [7] MaVy [*]

  DanaD — #6 klidněSml22,paráda je když naše Mína mnění srst

  superkarma: 0 02.02.2014, 17:55:44
 3. avatar
  [6] DanaD [*]

  MaVy — #5 a nechces se občas  stavit? Rada ti pujcim vysavacSml16

  1. na komentář reaguje MaVy — #7
  superkarma: 0 31.01.2014, 13:59:45
 4. [5] MaVy [*]

  já uklízím ráda,ale pokud možno když u toho nikdo není,jako poruchu to nevidím jen mě to prostě bavíSml16

  1. na komentář reaguje DanaD — #6
  superkarma: 0 31.01.2014, 12:36:55
 5. [4] Keltka [*]

  Sml30Sml30Sml30Sml30 ještě, že s takovým člověkem nežiju. Nebydlíme na smetišti-máme rádi čisto, ale ne vypíglováno. Moje kamarádka uklízí denně několik HODIN a terorizuje s tím celou její rodinu. Podle mě je spíš důležité mít co nejméně věcí a domluvit se s členy domácnosti na nějakém rytmu domácích prací a systému.

  superkarma: 0 31.01.2014, 12:36:46
 6. avatar
  [3] DanaD [*]

  Klára Wimmerová — #2 mam jednu zasadu.. rajony se u nas delaji  1x tydne, to musi stacit Sml16

  superkarma: 0 31.01.2014, 12:01:22
 7. avatar
  [2] Klára Wimmerová [*]

  Bohužel se poznávám, ale kdyby měl odbornou pomoc vyhledávat každý s takovým problémem, tak by si to ti psychologové a psychiatři museli jít hodit sami...

  Prostě jsem se smířila s tím, že pokud nechci strávit zbytek života o samotě v naleštěném bytě, tak holt budu v koloběhu neustálého úklidu, a nikdy to stejně nebude tak, jak si to představuju...

  Ale jsou daleko horší věci v životě než drobky na podlaze.

  1. na komentář reaguje DanaD — #3
  superkarma: 0 31.01.2014, 11:47:52
 8. avatar
  [1] DanaD [*]

   Sml30 mame v pracikolegyni a ta nesnasi, kdyz ve varne konvici zustane zbytek  vody, a kdyz nejsme dost rychli, nekdy nam vyleje vodu driv, nez si stacime zalit caj nebo kafe Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 31.01.2014, 11:46:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme