Počínaje druhým tisíciletím si Česká republika v rámci Dne české státnosti připomíná 28. září smrt svatého Václava, jednoho z prvních Přemyslovců. Na tuto neděli připadá i další významné výročí - prezident České republiky Miloš Zeman oslaví své sedmdesáté narozeniny.

Prezident své kulatiny oslaví pracovně na ostrově Rhodos, kde se účastní konference „Dialog civilizací.“ O této konferenci, kterou pořádá „Světové veřejné fórum, píše časopis Respekt: „Hlavní postavou Světového veřejného fóra je po léta bývalý důstojník KGB a současný ruský ministr dopravy Vladimir Jakunin, jeden z nejkonzervativnějších ruských jestřábů, přítel Vladimira Putina a muž, který se po ataku Ukrajiny ruskými vojsky dostal na sankční listinu sestavenou vládami USA a Austrálie.“

Prezident Zeman do úřadu nastoupil v březnu roku 2013 za zcela jiných mezinárodních okolností, než ke kterým došlo v letošním roce. Krvavé konflikty na východě Ukrajiny se nás bezprostředně dotýkají. Za změněné situace má prezident za úkol chránit svou zemi. Jak si počíná nejvyšší ústavní činitel země? Chrání naše nebo své zájmy?

Miloš Zeman nejvyšší českou ústavní funkci již 18 měsíců a to společně s významným životním jubileem svádí k bilanci, před kterou si připomeňme některá důležitá data:

  • Narodil se 28. září 1944 v Kolíně. Je třetím prezidentem České republiky. Úřadu se ujal složením slibu 8. března 2013.
  • V letech 1993–2001 působil jako předseda České strany sociálně demokratické. V letech 1996 – 1998 zastával funkci předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
  • Po neúspěšné kandidatuře na prezidenta České republiky v roce 2003 odešel na sedm let z politiky. V březnu 2010 se stal předsedou Strany Práv Občanů ZEMANOVCI. Na funkci rezignoval po parlamentních volbách v roce 2010, kdy se strana nedostala do sněmovny.
  • V historicky první přímé volbě v roce 2013 byl zvolen prezidentem České republiky. V druhém rozhodujícím kole porazil tehdejšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se ziskem 54,80% platných hlasů.

kkdkdkdkkd

Foto zdroj: Wikipedie

Reklama