Zdraví

Je pilulka „tlumičem touhy“?

Ochranu proti otěhotnění si většinou vybíráme podle zdravotního stavu a také podle toho, jaké životní období právě prožíváme. Přesto je dobré vědět, jaký vliv na sexuální apetit může vybraná metoda mít – předejdeme tak mnohému nedorozumění...

Klasické pilulky, nebo-li kombinovaná hormonální antikoncepce

Co posiluje ženské libido? Testosteron a estrogen. Kdy je jejich hladina v těle nejvyšší? V období ovulace. A jak funguje hormonální antikoncepce? Zajišťuje, aby k ovulaci vůbec nedošlo. Z téhle jednoduché rovnice by se mohlo zdát, že je „pilulka“ spolehlivým likvidátorem ženské chuti na sex. Řada žen to ze své zkušenosti skutečně potvrzuje, podobně jako některé zahraniční studie - mírné snížení libida lze podle nich pozorovat u přibližně 15 až 20 % uživatelek.

S tímto názorem se ale ztotožňuje jen část odborníků. „Ženský sexuální život je na hormonech víceméně nezávislý,“ tvrdí například sexuolog MUDr. Radim Uzel, CSc. „Po operativním odstranění obou vaječníků zůstává u naprosté většiny operovaných žen zachován pohlavní život bez jakýchkoliv změn. Navíc je obsah hormonů v pilulce tak minimální, že s nějakým ovlivněním pohlavního pudu můžeme počítat opravdu jen s velikou dávkou fantazie.“

Možnost milovat se kdykoli, bez předchozí přípravy a zcela bez obav, nepochybně příznivě ovlivňuje intimní život většiny párů. Sexuologové ale znají i typy, pro které ztrácí bezpečný sex veškerou atraktivitu. Takovým lze doporučit jediné: Což takhle zkusit to na kolejích, ve výtahu nebo na safari?

Rada odborníka: Každá z nás je jiná. Stejný přípravek jedné ženě způsobí bolesti hlavy a zadržování vody v těle, zatímco druhé pomůže od akné a upraví bolestivou menstruaci. Pokud jste se svými tabletkami z jakéhokoli důvodu nespokojená, poraďte se s gynekologem a vyzkoušejte jiný preparát.

Vliv na sexuální touhu: tlumí ji přibližně u pětiny žen.

 

Nitroděložní tělísko

Žádné ovlivňování cyklu, žádné složité zavádění před milováním, žádný vliv na libido. To jsou hlavní výhody plastových, měděným drátkem omotaných tělísek, která mohou zůstat na místě až pět let a díky tomu představují nejlevnější antikoncepční metodu vůbec (s výjimkou těch přirozených). Na našem trhu je i nitroděložní tělísko s obsahem hormonu progestinu (Mirena), ten ale způsobuje pouze změnu hustoty hlenu děložního hrdla, čímž znemožňuje cestu spermiím – hladina hormonu v krvi je natolik nízká, že nemá vliv na ovulaci.

Rada odborníka: V Mireně se podařilo zkombinovat výhody hormonální a nitroděložní antikoncepce a současně odstranit většinu nevýhod těchto metod. Hodí se ale především pro stabilní monogamní vztahy, určitě ne pro ženy, které často střídají partnery. V takovém případě totiž hrozí riziko gynekologických zánětů.

Vliv na sexuální touhu: nepřipadá v úvahu.

 

Kondom

„Lízání zmrzliny přes sklo“ – takhle pohrdavě se řada mužů vyjadřuje o milování s kondomem. Někteří dokonce tvrdí, že jim ochrana brání v dosažení erekce. Podle většiny odborníků je to ale spíš výmluva; myslí si to i velká část žen, kterým kondom brání v prožívání sexu jen zcela výjimečně. Přestože dnes máme k dispozici řadu mnohem spolehlivějších antikoncepčních metod, kondom je nenahraditelný v případě náhodných známostí, ale i tehdy, když se partneři snaží zbavit nějaké vleklé infekce, kterou si neustále navzájem předávají (vzít si kondom je pořád lepší, než podle rad dermatologa dodržovat až několikaměsíční abstinenci). Velmi dobrou službu udělá kondom mužům, trpícím předčasnou erekcí.

Rada odborníka: Udělejte z nasazování kondomu součást předehry. Už nikdy chvatné nasazování někde v ústraní, už žádné pocity trapnosti nebo studu! Kondom nemusí být neestetický ani neromantický - záleží jen na vás.

Vliv na sexuální touhu: může být negativní, především u mužů.

 

Gestagenní antikoncepce: minipilulky, injekce, implantáty

Na rozdíl od kombinované hormonální antikoncepce dodávají tyto přípravky do těla pouze gestageny, hormony žlutého tělíska, jejichž hlavním úkolem je připravit tělo na těhotenství. Hlavním mechanismem jejich účinku je zahuštění hlenu děložního hrdla, k zastavení ovulace dochází asi jen ve 20 % případů. Ani vliv na libido proto není tak výrazný jako u kombinovaných přípravků.

Největším problémem u gestagenních pilulek je nutnost naprosto přesného užívání (tříhodinové zdržení se povazuje za kritickou mez).

V zahraničí se objevily zprávy o tom, že injekční přípravek Depo Provera může způsobit problémy s dosažením orgasmu; u nás je ale počet uživatelek poměrně nízký a zkušenosti nevelké.

Rada odborníka: Podkožní tyčinky nebo injekce lze doporučit v případě, že určitě neplánujete těhotenství po dobu několika let, plodnost se může vracet pomaleji. Minipilulka je dobrá pro ženy, které nemohou ze zdravotních důvodů užívat kombinované hormony – a netrpí zapomnětlivostí. :-)

Vliv na sexuální touhu: ne moc častý, ale možný.

 

Přirozené metody

Nejde vlastně o antikoncepci v pravém smyslu slova – podstatou tzv. přirozených metod je určení plodných a neplodných dnů a zdržení se sexu v těch plodných. Tento postup vyžaduje značnou dávku sebekontroly a zodpovědnosti; téměř všechny páry ze skupiny 300 dotazovaných přesto překvapivě uvedly, že je tento způsob plánování rodičovství sblížil a obohatil jejich vztah. Navíc se ukázalo, že se páry, které plánují sex podle plodných a neplodných dnů, milují v průměru stejně často jako dvojice, které se spoléhají na jiné antikoncepční prostředky - během bezpečných dnů se totiž milují častěji.

Není to zas tak překvapující. V „zakázaných“ dnech se partneři více věnují bezkoitálnímu sexu, zlepšuje se jejich komunikace v intimní sféře a více experimentují.

Rada odborníků: Způsob, který není pro každého. Poměrně vysoké spolehlivosti se dá dosáhnout pouze kombinací několika metod, tedy sledování kalendáře, měření bazální teploty a sledování děložního hlenu; to vyžaduje ukázněnost, inteligenci a pravidelný životní styl. Hodí se pro dvojice, které jsou připravené nést i důsledky případného selhání.

Vliv na sexuální touhu: rozhodně ano, ale spíše příznivý.

 

 

 

   
23.07.2007 - Zdraví - autor: Eva Jedelská

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [58] Vivian [*]

  wich: nebo milostná předehra

  superkarma: 0 24.07.2007, 18:15:01
 2. avatar
  [57] wich [*]

  Mialau: Pravda, že kamarádka při braní antikoncepce taky "sušila", problém může vyřešit dobrý lubrikant

  superkarma: 0 24.07.2007, 17:35:29
 3. [56] Mialau [*]

  Co je to předčasná erekce???
  Přemýšlím o vysazení antikoncepce - mám hrozný migrény, zrovna jednu právě teď... Ale příšerně se bojim otěhotnění a s kondomem mě to taky bolí, protože si připadám hrozně suchá. Ale možná ten problém s vlhkostí způsobuje taky antikoncepce, takže by se to tím vyřešilo...

  superkarma: 0 24.07.2007, 16:13:17
 4. [55] drobek [*]

  Evikus: pochytá je za ocásky a vyhodí na mráz?

  superkarma: 0 24.07.2007, 11:24:30
 5. avatar
  [54] Evikus [*]

  kareta: Úklidu? Myslíš úklidu spermatu?

  superkarma: 0 24.07.2007, 11:11:40
 6. avatar
  [53] kareta [*]

  Nejlepší sex jsem vždy měla s kondomem, ani když jsme se pokoušeli o mimčo a jeli naplno, nebylo to tak bezva. Asi ta představa úklidu ...

  superkarma: 0 24.07.2007, 08:24:41
 7. avatar
  [52] veet [*]

  drobek: měla jsem podobné zkušenosti, stejně jako nechuť sexu po několikaletém braní HA.Mnohé se zlepšilo i když to libido se stále nevrátilo tak, jaké bylo předtím.Ale HA už nikdy více

  superkarma: 0 24.07.2007, 08:22:09
 8. [51] drobek [*]

  HA jsem brala deset let a před rokem jsem ji definitivně vysadila. Migrény a depresívní stavy se vpodstatě vytratily, prý jsem mnohem příjemnější a množivější A to svinstvo mě už nikdo brát nedonutí.

  superkarma: 0 24.07.2007, 00:09:04
 9. avatar
  [49] Meander [*]

  Evikus 17: Když myslíš. Your choice.
  kareta: Fungujeme na gumičkách k oboustranné naprosté spokojenosti.

  superkarma: 0 23.07.2007, 19:22:13
 10. avatar
  [48] femme [*]

  měla jsem DANU a přišla jsem po 9 měsících do jiného stavu

  superkarma: 0 23.07.2007, 15:02:09
 11. avatar
  [47] vlcice [*]

  Já jsem si myslela taky, že nemám s HA žádný problém. Před 2 měsíci jsem ji vysadila, protože chci a od té doby mám neksutečnou chuť na sex a je mnohem intenzivnější.

  superkarma: 0 23.07.2007, 14:59:43
 12. avatar
  [46] Lucimo [*]

  Manx: Přesně, potkala jsem jen pár blbů, kteří mi říkali, že přece taky nelížu zmrzku přes sklo cukrárny. Tak jsem říkala, že když z toho chudáčci s kondomem nic nemají, tak nemusíme sexovat vůbec. Rázem jim sklo nevadilo.

  superkarma: 0 23.07.2007, 14:30:34
 13. avatar
  [44] marcellina* [*]

  ja teda dneska pisu
  Manx: ja jen sbiram info...

  superkarma: 0 23.07.2007, 14:23:29
 14. avatar
  [43] marcellina* [*]

  Manx: ja jsem sbiram info, k cemu se prilonim ... s HA chci skoncit

  superkarma: 0 23.07.2007, 14:22:05
 15. avatar
  [41] Vivian [*]

  Zajic: jak ti nefungovala poševní sliznice?

  superkarma: 0 23.07.2007, 14:02:41
 16. avatar
  [40] zajic [*]

  Tak ja zkousela v mladi HA, nemela jsem zadne problemy.Potom jsem zkusila injekci.Mela byt na pul roku, rikali mi ze nebudu mit menzes a ono to bylo presne naopak.Pul roku jsem menstruovala (slabe) ale bylo to neprijemne.Novou injekci jsem si nenechala dat, protoze mi to absolutne znicilo poševni sliznici a ta nefungovala jak mela.4 mesice me lecili.Pak jsem otehotnela a potom prisla na radu DANA.A tam nebyl absolutne zadny problem...Jinak chut je stale stejna, at to byla HA, injekce nebo Dana.Ale v tehotenství byla nejvetsi...

  superkarma: 0 23.07.2007, 13:37:01
 17. avatar
  [39] marcellina* [*]

  oprava: to NEBYL "řev"

  superkarma: 0 23.07.2007, 13:32:07
 18. avatar
  [38] marcellina* [*]

  Manx: to byl "řev"... ja totiž nějak kondomy nemusim

  superkarma: 0 23.07.2007, 13:30:09
 19. avatar
  [37] Vivian [*]

  kareta: o kvalitách (některých, možná mnohých) našich lékařů si iluze opravdu nedělám

  superkarma: 0 23.07.2007, 13:25:22
 20. avatar
  [36] kareta [*]

  Na migrény jsem zapomněla

  superkarma: 0 23.07.2007, 13:24:55

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [35] kareta [*]

  Vivian: já uznávám, že to(HA) některým ženám pomůže, ale úplně jsem ztratila důvěru k doktorům, co mi to doslova nutili, aniž by znali můj zdravotní stav a rodinnou anamnézu (otec v 37 letech mozkovou mrtvici, já kuřačka neabstinentka a starší 35 let). To je několik kontraindikací a gyndaři jaj dělníci u pásu melou pořád to samé

  superkarma: 0 23.07.2007, 13:23:20
 2. avatar
  [34] oalison [*]

  Mě doktorka HA zakázala, protože trpím často na migrény a dokonce mi vyhrožovala i možností cévní mozkové příhody. Přítel sice prská, ale radši kondom než být napůl ochrnutá.

  superkarma: 0 23.07.2007, 13:20:47
 3. avatar
  [32] Vivian [*]

  kareta: já bych mu namíchala hormonální koktejl, doktorovi... Že by vděčně vzpomínal na svůj ušmudlanej testosteron.

  superkarma: 0 23.07.2007, 13:07:40
 4. avatar
  [31] kareta [*]

  Vivian: radim by mohl zkusit trochu estrogenu a pak povídat o svém APETITU

  superkarma: 0 23.07.2007, 13:04:34
 5. avatar
  [30] kareta [*]

  Kondomy mě NIKDY nevadily, asi to bude v ČR nějaká národní alergie. Podle mě je to kdo z koho, i na mě to zkoušeli, ale když si člověk trvá na svém, alergie zmizí

  superkarma: 0 23.07.2007, 13:03:13
 6. avatar
  [29] Vivian [*]

  Ženský sexuální život že je na hormonech víceméně nezávislý? Tak jak je možný, RADIME, že od tý doby, co jsem těhotná, jsem tak hrozně nadržená?

  superkarma: 0 23.07.2007, 13:01:39
 7. avatar
  [28] Lorain [*]

  Manx: třeba mně teda kondomy vadí MNOHEM víc než partnerovi

  superkarma: 0 23.07.2007, 12:58:05
 8. avatar
  [27] kareta [*]

  Mám to jako Manx , nemohla jsem HA brát, měla jsem všechny vedlejší účinky- tloustnutí (zadržená voda v těle), otoky, deprese, věčná nas***ost, nechuť a taky cyklus 28 a 5 dnů krvácení. Vzhledem k tomu, že moje vlastní trvá 2,5dne a mám to za dýl jsem si značně znepříjemnila 5 měsíců života. Prý se má zkoušet co sedne, ale nejsem pokusný králík.

  superkarma: 0 23.07.2007, 12:54:23
 9. avatar
  [24] marcellina* [*]

  ja bohuzel patrim mezi tu mensinu, ktere se po HA rapidne snizuje libido. Ovsem zatim nevim, cim HA nahradit
  Manx: resite to kondomama?

  superkarma: 0 23.07.2007, 12:40:07
 10. avatar
  [23] fructia [*]

  Evikus: Je pravda, že to asi tak úplně naplánované mít nemůžu.... Taky si pořád myslím, že mi je sedmnáct
  Určitě můžu říct, že 6 let je nechci

  superkarma: 0 23.07.2007, 12:13:32
 11. avatar
  [22] Evikus [*]

  Fructia: V 9-10 letech jo ty to máš teda naplánovaný, to já nevím co budu chtít za 2 roky natož za takhle dlouho

  superkarma: 0 23.07.2007, 12:09:44
 12. avatar
  [21] fructia [*]

  Evikus: Já, ačkoliv neplánuju v příštích 9-10 letech dítě, je budu brát taky pěkně dlouho....
  Myslím si, že nač vysadit, když není důvod. Taky bych zůstala

  superkarma: 0 23.07.2007, 12:02:58
 13. avatar
  [20] Evikus [*]

  Fructia: Jinak já s práškama taky problém nemám, ale jím je už dlouho a tak jsem si říkala, že bych je vysadila. Jenže teď mám taky díky nim super průběh menses - kratší a slabší, takže u nich asi zůstanu.

  superkarma: 0 23.07.2007, 11:59:18
 14. avatar
  [19] Evikus [*]

  Fructia: No právě proto nechápu jak se na to může někdo spoléhat

  superkarma: 0 23.07.2007, 11:57:39
 15. avatar
  [18] fructia [*]

  Evikus: Naštěstí s pilulkama problém nemám. Ale i nejlepšímu borci se stane, že to prostě nestihne. Přítel mi sám řekne, že chlapům se nedá v tomhle věřit

  superkarma: 0 23.07.2007, 11:52:06
 16. avatar
  [17] Evikus [*]

  Meander: Pořád lepší brát ksindl prášky než mít doma ksindla ne?

  superkarma: 0 23.07.2007, 11:49:31
 17. avatar
  [16] Evikus [*]

  Já jsem taky přemýšlela o tom, že je vysadím, beru je už dlouho, ale jelikož mimčo ještě nechci kondomy zase odmítá manžel tak nevím jak bych to řešila
  Nechápu lidi co se nijak nechrání a doufají, že to partner "stihne", to bych nemohla, já bych se vůbec nemohla soustředit, musela bych myslet na to jestli to stihne a měla bych z toho prd zážitek

  superkarma: 0 23.07.2007, 11:47:55
 18. avatar
  [15] RenataP [*]

  s tím souhlasím, hormony už ani náhodou. Pocity stejné jako popisuje Manx viz 11 , po vysazení se manžel bál chodit dommů jó to bylo čóro!!! No v těhotenství zase nic, teď kojím a dokopnout se k nějakýmu dobrodrúžu je docela práce...asi to další ani neuděláme

  A pokud se měla chránit, pak bych asi zvolila Mirenu...

  superkarma: 0 23.07.2007, 11:42:56
 19. avatar
  [13] Meander [*]

  Ksindlem myslím hormonálku, nikoliv doktora.

  superkarma: 0 23.07.2007, 11:14:12
 20. avatar
  [12] Meander [*]

  Ani na zlatém podnose. Tím, že mi ten ksindl doktor zakázal, mi prokázal ohromnou službu.

  superkarma: 0 23.07.2007, 11:13:41
 21. avatar
  [10] Kelly [*]

  Já musím svou chuť spíš krotit, i přes pilule. Vysadit je, tak fakt nevím ...

  superkarma: 0 23.07.2007, 10:39:39
 22. [9] boon [*]

  Mě chut naopak vzrostla

  superkarma: 0 23.07.2007, 10:36:34
 23. avatar
  [8] liva99 [*]

  cmelda: taky tak...

  superkarma: 0 23.07.2007, 09:58:48
 24. avatar
  [7] Lilinka [*]

  Mě chuť na sex s pilulkami neopustila

  superkarma: 0 23.07.2007, 09:28:32
 25. avatar
  [6] SStream [*]

  Pilulky už nikdy. Jednak jsem zcela ztratila chuť na sex - opravdu úplně... a dopomohly mi k chronickému onemocnění. Never more... Vrátila jsem se ke kondomu a jsem moc ráda, že to příteli nedělá problémy. Zdraví je přece jen přednější

  superkarma: 0 23.07.2007, 09:07:38
 26. avatar
  [5] cmelda [*]

  dokud jsem HA brala, neprislo mi na me chuti nic divne. Az jsem ji vysadila, mela jsem ji nesrovnatelne vetsi i s mnohem intenzivnejsimi prozitky

  superkarma: 0 23.07.2007, 09:03:47
 27. avatar
  [4] Gabi [*]

  reditelka: proč odmítáš sterilizaci?

  superkarma: 0 23.07.2007, 08:02:04
 28. avatar
  [3] reditelka [*]

  Po 15 letech s tělískem - absolutně bezproblémových - jsem druhý rok na pilulkách / zkouším již třetí typ / a jsem úplně zabržděná. Vzhledem k věku - přes 40 - mi gynekolog radí sterilizaci, ale to odmítám. Takže patřím k té pětině a občas vysazuji - vše se pak vrací k normálu, akorát s kondomem to taky není ono.

  superkarma: 0 23.07.2007, 07:40:58
 29. avatar
  [2] Evikus [*]

  Já taky nepozoruju žádnou změnu ohledně sexuálního apetitu spíš naopak - když vím, že mi nehrozí otěhotnění tak na to mám větší chuť

  superkarma: 0 23.07.2007, 06:55:05
 30. avatar
  [1] fructia [*]

  S chutí jsem nikdy problém neměla Ale po roce, co užívám Jeanine bych řekla, že chuť vzrostla

  superkarma: 0 23.07.2007, 00:11:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme