Ochranu proti otěhotnění si většinou vybíráme podle zdravotního stavu a také podle toho, jaké životní období právě prožíváme. Přesto je dobré vědět, jaký vliv na sexuální apetit může vybraná metoda mít – předejdeme tak mnohému nedorozumění...

Klasické pilulky, nebo-li kombinovaná hormonální antikoncepce

Co posiluje ženské libido? Testosteron a estrogen. Kdy je jejich hladina v těle nejvyšší? V období ovulace. A jak funguje hormonální antikoncepce? Zajišťuje, aby k ovulaci vůbec nedošlo. Z téhle jednoduché rovnice by se mohlo zdát, že je „pilulka“ spolehlivým likvidátorem ženské chuti na sex. Řada žen to ze své zkušenosti skutečně potvrzuje, podobně jako některé zahraniční studie - mírné snížení libida lze podle nich pozorovat u přibližně 15 až 20 % uživatelek.

S tímto názorem se ale ztotožňuje jen část odborníků. „Ženský sexuální život je na hormonech víceméně nezávislý,“ tvrdí například sexuolog MUDr. Radim Uzel, CSc. „Po operativním odstranění obou vaječníků zůstává u naprosté většiny operovaných žen zachován pohlavní život bez jakýchkoliv změn. Navíc je obsah hormonů v pilulce tak minimální, že s nějakým ovlivněním pohlavního pudu můžeme počítat opravdu jen s velikou dávkou fantazie.“

Možnost milovat se kdykoli, bez předchozí přípravy a zcela bez obav, nepochybně příznivě ovlivňuje intimní život většiny párů. Sexuologové ale znají i typy, pro které ztrácí bezpečný sex veškerou atraktivitu. Takovým lze doporučit jediné: Což takhle zkusit to na kolejích, ve výtahu nebo na safari?

Rada odborníka: Každá z nás je jiná. Stejný přípravek jedné ženě způsobí bolesti hlavy a zadržování vody v těle, zatímco druhé pomůže od akné a upraví bolestivou menstruaci. Pokud jste se svými tabletkami z jakéhokoli důvodu nespokojená, poraďte se s gynekologem a vyzkoušejte jiný preparát.

Vliv na sexuální touhu: tlumí ji přibližně u pětiny žen.

 

Nitroděložní tělísko

Žádné ovlivňování cyklu, žádné složité zavádění před milováním, žádný vliv na libido. To jsou hlavní výhody plastových, měděným drátkem omotaných tělísek, která mohou zůstat na místě až pět let a díky tomu představují nejlevnější antikoncepční metodu vůbec (s výjimkou těch přirozených). Na našem trhu je i nitroděložní tělísko s obsahem hormonu progestinu (Mirena), ten ale způsobuje pouze změnu hustoty hlenu děložního hrdla, čímž znemožňuje cestu spermiím – hladina hormonu v krvi je natolik nízká, že nemá vliv na ovulaci.

Rada odborníka: V Mireně se podařilo zkombinovat výhody hormonální a nitroděložní antikoncepce a současně odstranit většinu nevýhod těchto metod. Hodí se ale především pro stabilní monogamní vztahy, určitě ne pro ženy, které často střídají partnery. V takovém případě totiž hrozí riziko gynekologických zánětů.

Vliv na sexuální touhu: nepřipadá v úvahu.

 

Kondom

„Lízání zmrzliny přes sklo“ – takhle pohrdavě se řada mužů vyjadřuje o milování s kondomem. Někteří dokonce tvrdí, že jim ochrana brání v dosažení erekce. Podle většiny odborníků je to ale spíš výmluva; myslí si to i velká část žen, kterým kondom brání v prožívání sexu jen zcela výjimečně. Přestože dnes máme k dispozici řadu mnohem spolehlivějších antikoncepčních metod, kondom je nenahraditelný v případě náhodných známostí, ale i tehdy, když se partneři snaží zbavit nějaké vleklé infekce, kterou si neustále navzájem předávají (vzít si kondom je pořád lepší, než podle rad dermatologa dodržovat až několikaměsíční abstinenci). Velmi dobrou službu udělá kondom mužům, trpícím předčasnou erekcí.

Rada odborníka: Udělejte z nasazování kondomu součást předehry. Už nikdy chvatné nasazování někde v ústraní, už žádné pocity trapnosti nebo studu! Kondom nemusí být neestetický ani neromantický - záleží jen na vás.

Vliv na sexuální touhu: může být negativní, především u mužů.

 

Gestagenní antikoncepce: minipilulky, injekce, implantáty

Na rozdíl od kombinované hormonální antikoncepce dodávají tyto přípravky do těla pouze gestageny, hormony žlutého tělíska, jejichž hlavním úkolem je připravit tělo na těhotenství. Hlavním mechanismem jejich účinku je zahuštění hlenu děložního hrdla, k zastavení ovulace dochází asi jen ve 20 % případů. Ani vliv na libido proto není tak výrazný jako u kombinovaných přípravků.

Největším problémem u gestagenních pilulek je nutnost naprosto přesného užívání (tříhodinové zdržení se povazuje za kritickou mez).

V zahraničí se objevily zprávy o tom, že injekční přípravek Depo Provera může způsobit problémy s dosažením orgasmu; u nás je ale počet uživatelek poměrně nízký a zkušenosti nevelké.

Rada odborníka: Podkožní tyčinky nebo injekce lze doporučit v případě, že určitě neplánujete těhotenství po dobu několika let, plodnost se může vracet pomaleji. Minipilulka je dobrá pro ženy, které nemohou ze zdravotních důvodů užívat kombinované hormony – a netrpí zapomnětlivostí. :-)

Vliv na sexuální touhu: ne moc častý, ale možný.

 

Přirozené metody

Nejde vlastně o antikoncepci v pravém smyslu slova – podstatou tzv. přirozených metod je určení plodných a neplodných dnů a zdržení se sexu v těch plodných. Tento postup vyžaduje značnou dávku sebekontroly a zodpovědnosti; téměř všechny páry ze skupiny 300 dotazovaných přesto překvapivě uvedly, že je tento způsob plánování rodičovství sblížil a obohatil jejich vztah. Navíc se ukázalo, že se páry, které plánují sex podle plodných a neplodných dnů, milují v průměru stejně často jako dvojice, které se spoléhají na jiné antikoncepční prostředky - během bezpečných dnů se totiž milují častěji.

Není to zas tak překvapující. V „zakázaných“ dnech se partneři více věnují bezkoitálnímu sexu, zlepšuje se jejich komunikace v intimní sféře a více experimentují.

Rada odborníků: Způsob, který není pro každého. Poměrně vysoké spolehlivosti se dá dosáhnout pouze kombinací několika metod, tedy sledování kalendáře, měření bazální teploty a sledování děložního hlenu; to vyžaduje ukázněnost, inteligenci a pravidelný životní styl. Hodí se pro dvojice, které jsou připravené nést i důsledky případného selhání.

Vliv na sexuální touhu: rozhodně ano, ale spíše příznivý.

 

 

 

Reklama