Rodina

Je opravdu dobré odhánět tolik děti od moderní techniky?

Každá doba má něco. Dřív chtělo skoro každé dítě školou povinné sbírat známky, dnes pomalu děti neví, jak taková poštovní známka vypadá. Zato většina z nich ví naprosto přesně, jak se zachází s chytrým telefonem a kde najít připojení k internetu.

Nedávno jsem se zúčastnila jedné velké akce, kde se sešlo mimo jiné několik rodin s dětmi. Aby komunikace mezi jednotlivými mladými účastníky nevázla, sebrali někteří rodiče potomkům mobily.

Otrávená děcka, některá i v takovém tom klackovitém věku, se ale zcela nespolečensky povalovala po pohovkách v různých místnostech a ostentativně dávala najevo, že tohle bylo už přes čáru. Stačí přece, že je rodiče větším či menším násilím (případně citovým vydíráním) dotáhli na tuto trapnou sešlost. A teď ještě tohle…

Zajímavé je, že ty děti, kterým soudní rodiče mobily nesebrali, se většinou skutečně normálně mezi sebou bavily, případně sem tam přístroj na chvíli vytáhly, aby ostatním něco ukázaly.

Děti a moderní technologie jako jsou mobily a počítače nejrůznějších velikostí, to je velké téma posledních let. A všude, kde se vyskytují děti, se řeší, co je ještě normální, a co už zavání nezdravou závislostí.

Když jsem viděla ty protáhlé obličeje výše zmíněných dětí, vzpomněla jsem si na slova jednoho psychologa, který revolučně řekl dost logickou věc:

Když budete dětem bránit, aby se sžily s technickými novinkami, stanou se z nich jen outsideři, kterým se budou ostatní smát. A co víc, budou časem skutečně marně dohánět ten náskok ostatních, neboť vývoj v oboru je zkrátka bleskový. A navíc - zakázané ovoce chutná nejlépe!

Musím říct, že něco na tom je. Pro dnešní děti je úplně samozřejmé používat věci, kterých se my – dříve narození – někdy i tak trochu bojíme. To, co je pro ně běžnou součástí denního života a seznamují se s tím zcela spontánně, my objevujeme s velkým respektem, mnohdy i despektem...

kids

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

 • Opravdu chceme do podobné role vpasovat i naše děti, když jim nedovolujeme se přirozeně pohybovat v prostředí, které prostě k této době patří?

A to nemluvím o tom, že když někdo chce, tak si i přes zákaz cestu najde. A že to nebývá nejšťastnější a mnohdy ani nejbezpečnější řešení, je jasné.

Jak to vidí někteří rodiče?

Lucie (35 let)

Naši kluci vyrůstají v podstatě mezi počítači. Manžel pracuje jako IT odborník, a tak to u nás doma vypadá občas jako v nějakém výpočetním středisku. Samozřejmě to vše naše děti odmalička lákalo. Líbily se jim monitory, úplně jim svítila očička, když zjistily, že se dají mačkat tlačítka klávesnice.

Snažili jsme se jim vždy v rámci přiměřenosti věku ukazovat, k čemu ty věci jsou a samozřejmě jim nenásilnou formou vypravovat i o případných negativních stránkách. Hodně jsme se zaměřili na bezpečnost práce s internetem. Dnes je jim 11 a 13 let a troufnu si říct, že moderní technologie využívají s rozumem. A bezpečně.

Umí si vyhledat autobusové spojení, když potřebují jet za kamarády do vedlejší vesnice. Ale také vědí, že na internetu nemohou důvěřovat kromě skutečných známých nikomu. Jsem celkem hrdá na to, že si jdou kluci i rádi zahrát fotbal ven, místo aby pařili hry na počítači, a že mi pomohou, když si já s něčím ohledně té techniky nevím rady...

Johana (29 let)

Já mám dítě ještě velmi malé, ale pracuji jako učitelka na základní škole a musím říct, že negativní přístup některých rodičů - co se týká nových technologií - je poměrně tragický. Chápu, že se bojí, že se neumějí srovnat s tím, že to není takové jako za jejich dětství. Ale...

Měla jsem ve třídě i jednu hysterickou maminku, která odmítala mobily a veškeré věci do té míry, že jsem si s ní musela promluvit. Její kluk byl jediným žákem ve třídě, který neměl mobil, a dokonce se bál ve škole i téměř přiblížit k počítači, protože z domova měl pocit, že je to snad pekelný stroj. Celá třída se mu vysmívala a on byl následně nešťastný i z toho, že mu dělalo problém zvládnout úlohy na počítači v rámci hodiny, protože vůbec nevěděl, jak tyto věci fungují.

Samozřejmě mi strašně vadí, že některá děcka z ruky mobil téměř nepustí, vím, jak je to přetřásané téma, ale na druhou stranu vidím, že je zkrátka zapotřebí, aby dnešní děti vnímaly všechny tyto věci jako normální součást našich životů. Vždyť i my dnes s rodiči komunikujeme přes email, škola má svoje stránky, kam dává všechna důležitá oznámení, vyšší třídy mají dokonce své facebookové stránky, kde si žáci mezi sebou předávají důležité informace a má tam přístup i třídní učitel.

Pokrok nezastavíme a je třeba s dětmi o to víc mluvit a pomáhat jim na té cestě poznání, aby uměly techniku, která je bude provázet životem, využívat pro své dobro - s rozumem a bezpečně.

Přečtěte si také:

   
22.08.2016 - Rodina - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [22] cilani [*]

  risina — #21 tak takhle vlezlý naštěstí nikdo nebyl - mobil je stále brán jako soukromá věc narozdíl od knih.

  superkarma: 0 23.08.2016, 07:56:12
 2. avatar
  [21] risina [*]

  cilani — #19 Povídání si chtiví lidé se můžou začít vyptávat, co v mobilu čteš/hledáš/hraješ, jaké jsou tvé oblíbené stránky atd. Sml58

  1. na komentář reaguje cilani — #22
  superkarma: 2 22.08.2016, 15:25:01
 3. avatar
  [20] risina [*]

  cilani — #19 Já lunetu chápu - je nepříjemné trávit čas s někým, kdo ho zároveň tráví se svým mobilem, a od toho druhého je to nezdvořilé. Puberťákům za to nadáváme, ale řada dospělých to dělá taky.

  superkarma: 1 22.08.2016, 15:23:39
 4. [19] cilani [*]

  luneta — #18 mně třeba vyhovuje, že když jedu busem, vlakem, čekám.. tak si vytáhnu telefon a mám klid od povídání si chtivých lidí... Když jsem si četla knihu, byli lidi schopní se začít vyptávat co čtu, jak moc čtu.. a brali to jako téma ke konverzaci, ale já si povídat nechci..Sml80

  1. na komentář reaguje risina — #20
  2. na komentář reaguje risina — #21
  superkarma: 0 22.08.2016, 14:40:56
 5. avatar
  [18] luneta [*]

  kobližka — #17ale já nejsem proti aby ho používali ostatní,jen ať to nepoužívají na nevhodných místech a nenutí k tomu mě.Když jdu na procházku s manželem a místo aby se mnou mluvil do toho hledí,tak mi to vadí.

  1. na komentář reaguje cilani — #19
  superkarma: 1 22.08.2016, 14:32:34
 6. avatar
  [17] kobližka [*]

  luneta — #16 No vidíš,PC je stejně moderní technologie jako ten chytrý telefon.Je ho máš pořád při ruce.Nikdo samozřejmě nikoho nenutí,aby chytrý telefon používal.Ovšem odmítat to s tím,že to nepotřebuju,je podle mě prostě krátkozraké.Nebo alibistické.Není potřeba na to,s čím neumím zacházet,hudrat.Já nemám řidičák,tudíž nejezdím autem,ale rozhodně neříkám,že je to zbytečnost,protože JÁ to neumím Sml80

  Tentokrát musím s Myšákem jenom souhlasit.Kolikrát jsem potřebovala vědět,co je to za ptáčka,nebo právě tu květinu,no,tak jsem si to našla v chytrém telefonu.Jezdím na kole a potřebuju znát mapy,když nevím,kde jsem...a je toho opravdu hodně Sml16

  1. na komentář reaguje luneta — #18
  superkarma: 4 22.08.2016, 13:26:27
 7. avatar
  [16] luneta [*]

  Mickey Mouse — #11tohle všechno si můžu vyhledat na počítači.K tomu nepotřebuju chytrý mobil.A přiznám se že jsem blbá,ale dotykáč je pro mě hroznej už jen když si v ním mám prohlížet fotky.Prostě nepotřebuju jít s dobou a myslím si,že je to moje věc.A že budu vlastním dětem pro smích?To je mi fakt jedno,pokud budou tak omezený,že mě budou posuzovat podle mobilu.

  1. na komentář reaguje kobližka — #17
  superkarma: 2 22.08.2016, 13:05:41
 8. avatar
  [15] rusalka2008 [*]

  Každý extrém je nebezpečný a škodlivý... platí i tady zlaté pravidlo "všeho s mírou" Sml24

  superkarma: 2 22.08.2016, 12:58:09
 9. [14] Andreadornova [*]

  Děti na mobily, pc, notebooky atd. sice pouštím, ale nejdříve povinnosti a pak chvíli na netu být mohou, ale ne zase celý den...

  superkarma: 0 22.08.2016, 11:56:55
 10. avatar
  [13] amphora [*]

  technika mi má sloužit, ne já být její otrok. Všeho s mírou, pak je to správné, ale ne závislost v každé minutě, jak je velmi často vidět u dnešní , ale nejen, mladé generace.Všichni, co to "toho" čumí bez přestání, ve dne v noci, by se měli nad sebou zamyslet.Pokrok ano, ale rozumně.Sml58

  superkarma: 1 22.08.2016, 11:34:23
 11. avatar
  [12] risina [*]

  Mickey Mouse — #11 Mě spíš trochu děsí, že člověk tyhle informace s chytrým mobilem s příjmem dat získá okamžitě, bez námahy a bez přemýšlení o jiných zdrojích. Pak najednou nemáme připojení a jsme.. víte kde Sml58.

  A polemizovala bych - je opravdu nutné znát cenu parfému, název kytky apod. okamžitě? Ad jízdní řád, opravna obuvi apod. - co se třeba naučit plánovat dopředu, mít vyhledané spojení, promyslet si cestu? Trénovat paměť, schopnost orientace, improvizace, případně komuikace - přeci se můžu někoho zeptat, nemusím všeczno vyčíst v mobilu Sml16.

  Souhlasím s tím, že moderní technologie neskutečně usnadňují a zjednodušují život, ale mám pocit, že jejich používáním taky něco ztrácíme.

  superkarma: 7 22.08.2016, 11:26:02
 12. avatar
  [11] Mickey Mouse [*]

  luneta — #2 Hmm, a Vaše babička schválně jezdila kočárem a nikdy nepoužila tramvaje... Takhle budete brzy svým dětem i vnoučatům pro smích. Sml80

  Tohle prvoplánové primitivní odmítání moderní techniky je úplně nesmyslné. Nejlepší pro děti je, když je rodiče seznamují s moderní technikou. Rodiče také mají být příkladem toho, jak se dá moderní technika používat s rozumem.

  Telefony nejsou jen na telefonování - slouží jako informační zdroj. Jízdní řády, informace o uzavírkách, překlad cizích slov, vyhledávání nejkratší cesty nebo nejbližší opravny obuvy, obrázek vchodu do skrytého průchodu, název květiny ze záhonku, správná cena za parfém. To všechno v té "kouzelné krabičce" je. Dotykový telefon je velmi užitečný pomocník, když se z ním naučíte zacházet.

  1. na komentář reaguje risina — #12
  2. na komentář reaguje luneta — #16
  superkarma: 4 22.08.2016, 10:44:33
 13. avatar
  [10] chanahd [*]

  Tak já to vidím třeba před školou. Nebo na zastávce... je tam ticho. Děti a mládež si nepovídají. Všichni koukají jen do mobilů. Je to tak ale fakt všude. Byla jsem na jaře v divadle. Bohužel tam bylo asi 10 mladých. Hádám, že z učňáku s vychovatelkou. Nejméně polovina měla zapnutý telefon, a zírala do něj. A vůbec jim to nepřišlo divné. Také znám pár malých dětí. Skoro ještě ve třech letech nosí plenu, na nočník si nedojdou... ale pohádku na tabletu si sami pustí.

  Technika je fajn a je dobrý přítel, když ji člověk užívá s rozmyslem. Ale tohle všechno se mi zdá už dost přes čáru. Jsou mladí, co umí komunikovat jen přes sms či na facebooku, co si honem pustí na chytrém telefonu. Ale osobně už je to problém.

  superkarma: 1 22.08.2016, 10:40:58
 14. avatar
  [9] kobližka [*]

  Ať se to někomu líbí nebo ne,nelze před technikou zavírat oči,patří do našich životů,dokonce je i zachraňuje a pomáhá léčit a uzdravovat.Když se na to teda podíváme takhle,protože moderní technologie nejsou jenom ty "zatracované" mobily.Vývoj jde neustále kupředu - dřív nikoho nenapadlo,že student bez počítače,téměř neudělá žádný úkol.A co Sml80 je to přece dobře,nechceme,aby naše děti nosily břidlicové tabulky a psaly na ně jakýmsi olůvkem...Samozřejmě je potřebné to ohlídat,aby děti nečučely jen na monitor,uměly se taky chovat ve společnosti,odložily telefon,když se k nim mluví,ale brát jim tyhle technologie je naprosto zbytečné.Já často slýchám stesky starších lidí (dejme tomu 50 plus),že oni to nepotřebují,že to jsou zbytečnosti,že se bez toho obejdou.Ano - ONI se obejdou,ale to ještě neznamená,že to šmahem odsoudím,protože někdo druhý to potřebuje.Buď ke studiu,nebo k práci.A to,že zrovna JÁ to nepoužívám,neznamená,že je to špatné Sml80 Těm druhým to přijde naproto normální,oni se do téhle doby narodili,to jen my s nimi v téhle oblasti nestíháme tempo Sml16

  superkarma: 4 22.08.2016, 10:38:55
 15. avatar
  [8] luneta [*]

  marianaant — #6to jste mi připomněla,jak jsme byli se známíma na večeři i s dětmi.Jejich děcka měli tablety po celou dobu i v restauraci.Když nám donesli jídlo a jejich otec se to pokoušel synáčkovi sebrat,tak ten na něho křičel,že mu pokazil rozehraný kolo hry.

  superkarma: 0 22.08.2016, 09:08:07
 16. [7] libuno [*]

  luneta — #2 Také souhlasím.

  superkarma: 0 22.08.2016, 08:59:46
 17. avatar
  [6] marianaant [*]

  luneta — #2Naprosto souhlasím. Měla jsem na prázdninách dvě děti a to 15-letou slečnu a 6-letého předškoláka. Byla to opravdu hrůza pořád s těmi svými chytrými mobily kdby jsme jim nevymysleli nějakou činnost tak by nic jiného nedělali. To je přímo na zblbnutí, hlavně ten klučina, neumí číst , ale ví co je level, když jsem se ho zeptala co to je česky tak nevěděl. Pomalu bez mobilu neusnul.Sml22Sml22

  1. na komentář reaguje luneta — #8
  superkarma: 2 22.08.2016, 08:54:28
 18. avatar
  [5] luneta [*]

  Roland — #3 to jsem ráda,že v dnešní době nejsem jedináSml16

  superkarma: 2 22.08.2016, 08:49:49
 19. [4] bobani [*]

  všeho s mírou

  superkarma: 0 22.08.2016, 08:49:42
 20. [3] Roland [*]

  luneta — #2 Mám stejný názor a také stejný mobil jako Vy.

  1. na komentář reaguje luneta — #5
  superkarma: 1 22.08.2016, 08:44:31
 21. avatar
  [2] luneta [*]

  gerda — #1já už začínám být na chytrý mobily alergická.Manžel do toho čumí i na procházce.Mám obyčejnej jen na volání a stačí mi to.A když moji vrstevníci kroutí hlavou,proč si nekoupím dotykáč,tak je mi to jedno.Ještě si dělám srandu,že ten můj mi aspoň nikdo neukradne.Venku ho nepotřebuju a doma mám počítač.

  1. na komentář reaguje Roland — #3
  2. na komentář reaguje marianaant — #6
  3. na komentář reaguje libuno — #7
  4. na komentář reaguje Mickey Mouse — #11
  superkarma: 5 22.08.2016, 08:36:58
 22. avatar
  [1] gerda [*]

  Mobily jsou užiteční pomocníci a mají sloužit. Tak svůj mobil chápu já a tak ho používám. Jenže ty mobily někteří lidé povyšují na své životní partnerySml30, teda skoro, podle toho, jak jsou s nimi srostlí ve dne v noci. Nezdravá závislost. A myslím, že jsou místa, kde by se měly vypnout a schovat. Krematorium, setkání přátel na návštěvách, při jednáních, zdravotníci to mají pro jistotu napsané na dveřích...není nic trapnějšího, než když uprostřed něčeho důležitého zazvoní a všecko přeruší. Děti mobily mít mají, když je mají všichni kolem. Nemít je, vyloučí je kolektiv jako neschopné blbečky. Stejně, jako když nemají značkové věci. Je to špatné, ale takhle to u nás funguje a osvětové rodičovské vysvětlováníSml57 pendrek pomůže, když chodí děcko ze školy s brekem.

  1. na komentář reaguje luneta — #2
  superkarma: 2 22.08.2016, 06:16:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme