Pamatuji si, že když mi bylo kolem šestnácti let, mamince mojí spolužačky se narodilo dítě. Jelikož kamarádka bydlela jen o několik domů dál než já, vzpomínám si dobře i na reakce okolí na toto těhotenství. Její maminka byla ve věku té mé, tedy kolem třiceti pěti roků. Všem se to zdálo příliš a byla považována za blázna, že si v tak vysokém věku pořizuje ještě dítě.

 

Zní to paradoxně, že ano? Vždyť pokud se podíváte na dnešní styl doby, je zcela normální rozhodnout se mít dítě až v pozdějším věku. Ale přesto se najde mnoho negativních reakcí a lidí, kteří to považují za téměř nepřípustné. Jsem proto ráda, že se Lucie Šilhová rozhodla spolu s MUDr. Janou Stejskalovou vydat knihu Matkou ve vyšším věku (Vliv věku na plodnost ženy a na průběh těhotenství).

 

Průměrný věk matek při porodu prvního dítěte je v Česku 25 let a například Angličanky poprvé rodí v 29,1 letech. Předpokládá se, že věk prvorodiček bude ještě vzrůstat. Není divu. Už jsou dávno pryč doby, kdy bylo zcela normální mít dítě kolem dvaceti let. Mladí lidé mnohem více přemýšlejí o tom, zda se mohou rozrůst o dalšího člena rodiny především z hlediska finančních možností. Zdá se, že maminky si chtějí i těhotenství více užít a být na něj připraveny. Proto také nechvátají pryč ze zaměstnání, protože vědí, že přijde čas, kdy budou opravdu miminko chtít.


Dobrá rada!

Chcete-li shodit pár kilo, nedržte drastické diety, ale víc se hýbejte. Ideální pro ženy, které se chystají počít, je například břišní tanec.

Ukázka z knihy

  

Kdy je ten správný čas? Podle připravenosti těla doba zralosti a plodnosti začíná dvacátým rokem věku a vytrácí se kolem pětačtyřicátého roku. Z toho důvodu je to u každého velice individuální. Publikace upozorňuje na to, že po pětatřicítce už nemusíte otěhotnět tak snadno. Rozebírá vliv věku na ženské reprodukční orgány a soustředí se na praktický popis chorob a chronických potíží, které ovlivňují plodnost a vyskytují se nejčastěji ve věku nad 40 let.

 

Nesnaží se však jen o vysvětlení teorie, ale inspiruje také ženu, která se rozhodla mít dítě ve vyšším věku, v tom, co může udělat pro svoje tělo. Radí, jak je možné udržet si tělo co nejdéle plodné díky vhodné stravě či bylinkám.


Dobrá rada!

Miska corn-flakes obsahuje stejné množství soli, jako pytlík křupek.

Ukázka z knihy

  

Kniha Matkou ve vyšším věku se nevyhýbá ani pozastavením se u vrozených vývojových vad dětí související s věkem matky a jejich diagnostikou. Radí také, co dělat při zjištění neplodnosti. Doporučuje vyzkoušet například cvičení „Dle paní Mojžíšové“ či podstoupit vyšetření, které může odhalit různé poruchy.

 

Největší naději dává kniha starším maminkám, které se nevzdávají. Dává možnosti, přináší příběhy ostatních lidí a pozastavuje se i nad nejrůznějšími mýty, které se ve společnosti vyskytují. Vysvětluje také pravdivost některých mýtů. Například se dozvíte, že není pravda, že starší matky mají méně mateřského mléka nebo že starší ženy častěji rodí před vypočteným termínem porodu.

 

Osobně zatím nejsem mámou. Ale jednou chci být. Neřeknu vám přesně kdy. Možná za dva roky, možná za pět let, možná za deset. V každém případě řeči a polemika nad mým vyšším věkem nebudou tím, kdo mě zastaví v mém rozhodnutí otěhotnět!

 

--------------------------------------------------------------------
 

SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ!
Odpovězte a zúčastněte se slosování o 5 knih od Lucie Šilhové – Matkou ve vyšším věku 
(Vliv věku na plodnost ženy a na průběh těhotenství)

 

soutěžní otázka: Co to je folikul?
   

Své odpovědi vkládejte SEM.

Soutěž končí až v pátek 26. května ve 23:59 hodin.
.....................................................................................
VYHODNOCENÍ

Milé ženy-in, soutěže o knihu se zúčastnilo celkem 753 z vás.

odpověď na soutěžní otázku: Folikul je dutinka ve vaječníku, ve které vajíčko vyzrává

Ti, kteří od nás obdrží knihu Jak přirozeně otěhotnět:
Luci*
lenig
Emea
Pišmiš
ochechulka

Reklama