Vztahy

Je neplodná, tak pije!

Před několika lety jsem změnila zaměstnání. Šok z nového prostředí mi pomohla překonat moje nová kolegyně Jarmila. Ujala se mě, jako bychom se znaly odedávna, provedla mě novým pracovištěm a přidala pár drbíků a dobrých rad.

Časem jsem se aklimatizovala, ale přátelství s Jarmilkou pokračovalo dál. Chodily jsme spolu cvičit, do sauny a taky za zábavou. Jarmilčin přítel David si padl do oka s mým Romanem, a tak následovaly společné dovolené a víkendy.

Jarmilka se mi svěřila, že se s Davidem snaží o miminko, ale stále se jim to nějak nedaří. Začala obíhat všemožné gynekologické ordinace a kliniky, ale stále se nedařilo. Krátce před Vánocemi odjeli s Davidem na lyže do Itálie.

Vrátila se celá pobledlá a stěžovala si, že tento měsíc má své dny nějak dřív. Poradila jsem jí, ať raději navštíví lékaře, protože se mi to nějak nezdálo. Vypadala opravdu zuboženě. Druhý den Jarmilka nepřišla do práce, nemohli jsme se jí dovolat a ani David nebyl dostupný. Pak se ozvali. Jarmilka byla v nemocnici s diagnózou mimoděložní těhotenství. Museli jí odoperovat jeden vaječník. David i Jarmilka byli zoufalí.

Po dvou měsících se Jarmilka vrátila do práce. Působila docela srovnaně, ale když jsme spolu zašly na kafe, říkala, že má co dělat, aby fungovala. David jí navrhl, že by se mohli vzít, a tak následující měsíce byly veselejší. Obíhaly jsme půjčovny svatebních šatů, vymýšlely účes a líčení. Svatba byla nádherná a všichni jsem doufali, že časem přijde i to vytoužené miminko.

Jarmilčina touha stát se maminkou sílila každý den. Její život se točil kolem výpočtu plodných a neplodných dnů, místo aerobiku jsme spolu cvičily podle Mojžíšové. S jediným výsledkem – že jsem otěhotněla já. Byla jsem hrozně šťastná a Romča samozřejmě taky. Jen jsem se bála, jak na to bude Jarmilka reagovat. Vzala to statečně. Smála se, že aspoň vidí, jak to cvičení funguje.

Když se narodil Tomášek, byli za mnou s Davidem jako první. Chovali si ho a měli se k němu tak, že jsem nechápala tu nespravedlnost, proč zrovna jim se miminko pořád nedaří.

Jarmilka měla před vyšetřením na specializované klinice, kde jí měli zjistit, jestli je druhý vaječník funkční. Výsledek ji ale naprosto zdrtil, lékaři jí řekli, že zbylý vaječník má neprůchodný. Normálním způsobem prý nikdy neotěhotní, ale dali jí naději – umělé oplodnění. Jarmilka to ale vzala jako pohromu. Její energie, se kterou absolvovala všelijaká vyšetření, lázně, koupele, cvičení, jakoby ji úplně opustila. Nepovzbudilo ji ani to, že jí po letech v práci konečně jmenovali na důležité vedoucí místo.

Začala se mi vyhýbat, zpočátku jsem to chápala, že jí pohled na našeho synka asi nemůže moc těšit, ale nedávno volal zoufalý David. Jarmilka prý začala hodně pít, skoro každý den je opilá a už to trvá dlouho.

Bohužel začala s pitím i v práci a několikrát se dostavila na manažerskou poradu v hodně podroušeném stavu. Podřízení k ní ztrácejí respekt, pomlouvají ji a ona pije o to víc. Zkoušela jsem s ní mluvit, ale nemůžu k ní proniknout, nemůžu najít ta správná slova, jak jí dodat chuť do života. Bojím se o ni a moc bych jí chtěla pomoci.

 

   
06.06.2005 - Láska a vztahy - autor: Eva Rajlichová

Komentáře:

 1. avatar
  [48] Meander [*]

  Nyotaimori: Cool

  superkarma: 0 07.06.2005, 10:43:58
 2. avatar
  [41] Mirrule [*]

  Dokud nebude chtít ona sama si pomoct, tak ty se můžeš stavět na hlavu a nic s tím nezmůžeš. Jediné co můžeš pro ni udělat,je jí být vrbou...Zkus ať se z toho "vykecá" a třeba přijde na to, že to co dělá nic neřeší...nehodnoť ji ani neříkej co má dělat. Ptej se co chce ona...a nabídni pomoc, když o to bude stát...Můsí zjistit, že i jako bezdětná (zatím) má velkou cenu...držím pěsti..

  superkarma: 0 06.06.2005, 15:05:10
 3. avatar
  [37] astra [*]

  Moje bývalá spolužačka taky nemohla nemohla asi 10let otěhotnět,taky zkoušela různé metody ,lázně atd.Kolik umělých oplodněních měla přesně nevím,ale po delší době to taky vzdala,začla pít,manžel ji zemřel při autohavárii,tak začla pít ještě víc.V tu dobu bydlela u rodičů a nějakou náhodou se seznámila s jistým mužem,brzy se spolu (ani jej skoro neznala) a po čase zjistila že je těhotná.S dotyčným se vzali a narodila se jim dvojčátka.Prostě příběh jako z pohádky
  Je to asi všechno o psychice a určitě nemá cenu nic lámat přes koleno.

  superkarma: 0 06.06.2005, 12:02:03
 4. avatar
  [36] aďka [*]

  Myslím že řešit cokoli alkoholem je blbost. Já sama už vím že děti mít nikdy nebudu a i když nejsem zrovna blahem bez sebe, nehroutím se a život beru takový jako je. Možná je to tím, že jsem se 20 let léčila, podstupovala různá vyšetření zákroky.... a bez výsledku, no a ve finále mi letos odebrali dělohu. Takže konec. Možná to bude znít divně, ale spadl ze mně obrovský balvan a v podstatě se mi ulevilo. Adopci manžel zavrhl i s ohledem na můj zdravotní stav.
  Mám spoustu známých, které umělé oplodnění podstoupily několikrát a podařilo se. Takže pokud je tato možnost ať to zkusí, ale prvně se musí dát dohromady psychicky, protože každý pokus je nápor na nervovou soustavu. Přeju hodně štěstí

  superkarma: 0 06.06.2005, 11:44:52
 5. [34] Rikina [*]

  Myslím, že pije spíš kvůli problémům v práci - každej se na vedoucí místo nehodí, a každej taky nezvládne chovat se k bývalým kolegům, s kterými byl dřív kamarád, jako šéf, a vyžadovat plnění pracovních úkolů. Často dotyčnému povýšenému pracovníkovi tu pozici jeho nynější podřízení, dříve spolupracovníci, taky řádně osladí, ze závisti, nebo jen tak, aby viděl, že to není legrace být šéf... a s tím alkoholem se to pak všechno jenom zhoršuje. Přestat pít, jako první věc, a dál se uvidí...

  superkarma: 0 06.06.2005, 11:24:18
 6. avatar
  [33] Meander [*]

  Neprůchodný vaječník? To vidím prvně. Snad vejcovod, ne?

  superkarma: 0 06.06.2005, 11:01:35
 7. avatar
  [32] Kelly [*]

  To hází flintu do žita dost brzo, ne?
  Také znám jednu maminu, co má překrásné právě po umělém oplodnění - a také to u nich nebylo na to šup a bez problémů - u obou ...
  Pokud dítě chce, tak ať přestane chlastat, to ji zavede akorát do záhuby - přijde o práci a pak nakonec i o manžela a zbyde z ní troska, huntuje si tělo - a ať začne bojovat.
  Nedávno v TV ukazovali rodiče, kteří měli mimi právě po umělém oplodnění - někteří svého vytouženého potomka měli až po 5. pokusu ... !!!

  superkarma: 0 06.06.2005, 10:53:41
 8. avatar
  [30] Juana [*]

  Oni jsou doktoři taky omylní, v porodnici jsem se setkala s ženskou, které doktoři po letech léčky neplodnosti řekli, že děti nikdy mít nebude, ať se s tím smíří. Ona se s tím srovnala, prý se chystala zrovna na cestu na Machu Picchu, když se objevily nějaké problémy a pak jí najednou doktoři řekli, že ten nádor je 5 měsíců staré embryo.

  superkarma: 0 06.06.2005, 10:25:44
 9. avatar
  [28] Juana [*]

  Jenže ona může pít třeba kvůli tomu, že nezvládá to svoje povýšení a ne kvůli neplodnosti.... Těch příčin bude určitě víc, rozhodně ale bude v pěkné depresi, to chlastání bude jen pokus o léčbu té depky. Spíš by měla navštívit psychiatra.

  superkarma: 0 06.06.2005, 10:16:18
 10. avatar
  [26] Žábina [*]

  Lowel: č.20 - někdy jsou srůsty tak velké že laparoskopie nepomůže...
  chápu že je nešťastná ale na jejím místě bych se vzchopila a zkusila to umělé oplodnění
  já vím lehko se to radí ale hůř provede, ale je to přece šance ne, a bylo by ji škoda nevyužít, když po dítěti oba tak moc touží

  superkarma: 0 06.06.2005, 10:09:10
 11. avatar
  [25] Rena4 [*]

  Catalina: chtěla jsem to zrovna napsat....

  superkarma: 0 06.06.2005, 10:02:37
 12. avatar
  [24] Avilka [*]

  Jarmilka potrebuje okrem gynekológa hlavne psychiatra.
  Kamarátke sa v máji narodili dvojičky po umelom oplodnení. Chlapček mal 3,1 kg a dievčatko 2,5 kg.

  superkarma: 0 06.06.2005, 10:02:10
 13. avatar
  [22] RenataP [*]

  No to je taky fakt.
  Už vidím doktory jak celý říčný uměle oplodňují alkoholičku

  superkarma: 0 06.06.2005, 08:54:56
 14. avatar
  [21] Catalina [*]

  nemělo by všude místo vaječník být vejcovod?

  superkarma: 0 06.06.2005, 08:50:58
 15. avatar
  [19] Julča [*]

  Ten smajlík vepředu být neměl.

  superkarma: 0 06.06.2005, 08:38:20
 16. avatar
  [18] Julča [*]

  Tak s tou flaškou si holka nepomůže.Měla by jít na to umělé oplodnění.Taky se to nemusí zdařit,ale aspoň přijde na jiné myšlenky.Napřed by se ale měla dát do pořádku.Nevím,jaký je manžel a jak dlouho bude mít trpělivost.
  Jo a ještě něco - Romča?To je hrozný

  superkarma: 0 06.06.2005, 08:37:37
 17. avatar
  [17] Kekka [*]

  Nevím, jestli to bude v tvých silách jí pomoci. O téhle problematice něco vím a obávám se, že pokud si to nevyřeší sama v sobě, tak bude muset k odborníkům. Držím palce.

  superkarma: 0 06.06.2005, 08:37:03
 18. avatar
  [16] Hannah01 [*]

  Myslím si, že tady pomůže spíš psycholog, než kamarádka...

  superkarma: 0 06.06.2005, 08:36:46
 19. avatar
  [15] Hannah01 [*]

  Jarunka: Jarmilka nebo Jarunka, to máš v podstatě jedno.

  superkarma: 0 06.06.2005, 08:31:19
 20. avatar
  [14] Gabi [*]

  Nechápu, co je na asistované reprodukci strašného, teprve, až vyčerpám všechny možnosti, můžu házet flintu do žita Také je možné uvažovat o adopci ...
  Sama jsem byla postavena před podobný problém, brali jsme se s partnerem s už jasně danými prioritami - o co se pokusíme a co nechceme a připravovali se na život bez dětí (adopci jsme oba zavrhli). Pak jsme se rozhodli, že je čas se aktivně začít snažit za asistence lékařů (říkali jsme si, no tak máme čas od 25-30, příp. do 35) ale moc jsme na to neupínali. Po roce nového kola zkoumání (byla jsem v péči odborného pracoviště celých 8 let předtím) se to najednou povedlo zcela spontánně - vůbec jsem tomu nevěřila a jízlivě se ptala lékaře, jestli si dělá srandu (těhotenský test byl jen rutinní před novou dávkou hormonálních preparátů). Prostě povedlo se .
  Měla jsem sice za těch cca 10 let, kdy jsem věděla, že "mám problém" pár divných stavů a nijak jsem nevyhledávala miminka v okolí, ale zase jsem měla tu výhodu, že jsem bala dost mladá a ještě kolem mě nebyla vlna porodů.

  superkarma: 0 06.06.2005, 08:30:38
 21. [13] Anai [*]

  Taky nechápu, proč nechce umělé oplodnění...? A pije jistě i z jiných příčin - má asi další problémy!!!

  superkarma: 0 06.06.2005, 08:11:59
 22. [12] Anai [*]

  Taky nechápu, proč nechce umělé oplodnění...? A pije jistě i z jiných příčin - má asi další problémy!!!

  superkarma: 0 06.06.2005, 08:11:28
 23. avatar
  [10] RenataP [*]

  No potěš, pak nemá naše ekonomika vypadat tak jak vypadá, když na postech manažerek trčí takovýhle "vysoce inteligentní ženy".... je pravda, že se nkědy po sklence vína pokus o miminko povede. Jestli je jen trochu inteligent, tak by měla vědět, že tímhle si na další neplodnost jen zadělává...
  Pomůže jen psycholog.
  A stejně si nejsem jistá, jestli bych pak případné její dítě neměla litovat, aby se na něj nějak nezdravě neupnula a neudělala mu ze života peklo.
  Možná to zní všechno drsně, ale řešení problémů alkoholem mi nějak nejde pod nos. Navíc, když má před sebou ŘEŠENÍ - UMĚLÉ OPLODNĚNÍ !!!!! A to je dost velká šance, ne?

  superkarma: 0 06.06.2005, 07:50:46
 24. avatar
  [7] Suzanne [*]

  Eva_Fl: a bude tu další smutný příběh
  Chtělo by to...tak nějak...jak bych to řekla...nakopat prdel včas.

  superkarma: 0 06.06.2005, 01:05:35
 25. avatar
  [6] Eva_CZ [*]

  Suzanne: za nejaky cas bude stale neplodna, ale bez prace, manzela a asi i tehle kamaradky.

  superkarma: 0 06.06.2005, 00:55:51
 26. avatar
  [5] Suzanne [*]

  Jarunka: na to kašli, jde o něco jiného.
  Eva_FI: souhlasím upnula se k tomu těhotnění stejně jako moje sestřenka, která má pocit, že dítě zaplní její "duševní prázdnotu" - že prý práce zrovna stojí za h..., s partnerem to tolik neklape, že by se všechno změnilo. Já no to moc nevěřím

  superkarma: 0 06.06.2005, 00:49:15
 27. avatar
  [4] Jarunka [*]

  13x Jarmilka v jednom kratkem clanku, je sila

  superkarma: 0 06.06.2005, 00:32:39
 28. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  Ja jsem z toho pochopila, ze Jarmila ma ted daleko vetsi problem, nez je neplodnost.

  superkarma: 0 06.06.2005, 00:22:22
 29. avatar
  [2] Mici [*]

  Pochopila jsem z toho, že Jarmila nesouhlasí s umělým oplodněním? Kdyby byla pro, tak by snad dělala všechno proto, aby byla v dobré kondici a tu pitím získá jen těžko

  superkarma: 0 06.06.2005, 00:19:49
 30. avatar
  [1] trdlo [*]

  Jo, doktori se chudakovi staraji o vajecnik, ale o dusevni zdravi uz ne. Jarmila potrebuje peci o celyho cloveka, a ne chlastat.

  superkarma: 0 06.06.2005, 00:12:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme