Teď přichází na řadu další z vašich příspěvků na téma dyslexie. O své zkušenosti se podělila také čtenářka Maryene.

Máte pravdu, milá Maryene, my dospělí můžeme hodně ovlivnit, co děti dělají nebo umí. Moc Vám děkuju za příspěvek a přeju krásný den.


Hezký den, všem :)

S dyslexií jsem se ve svém životě setkala, a to nejenom proto, že jsem dlouhé roky vedla ve škole dyslektickou poradnu. Nakonec ji ale navštěvovali nejenom žáčci, kteří opravdu zápolili s dyslexií. Paní učitelky s oblibou doporučovaly do poradny každého žáka, který měl problémy s učením způsobené nejenom dyslexií, ale třeba i nedostatečnou péčí rodiny nebo lajdáckostí ze strany žáka. Tak se mohlo zdát, že dyslektik je každý druhý.

U opravdových dyslektiků doporučuji především trpělivost i ze strany rodičů. To, že je dítě dyslektik nemusí znamenat, že je dítě hloupé. Jedno z mých vlastních dětí bylo rovněž dyslektik. Syn se velmi snažil a to, co ho nejvíce trápilo, bylo srovnávání ze strany učitelů s našimi dalšími dvěma dětmi. Nemohl pochopit, že přestože se snaží dokonce víc než jeho dva bratři, má horší známky.

Já jsem se snažila problémy dyslektiků zohledňovat v klasifikaci, on to štěstí neměl. Známky mu znemožnily vstup na střední školu. Vyučil se a potom si dokončil maturitu. Dnes je úspěšný ve svém zaměstnání a hlásí se i na vysokou školu.

Já bych se termínu dyslektik vyhnula, spíše bych mluvila o poruše pozornosti, protože dyslexie přichází většinou spolu i s poruchou pozornosti, koncentrace. Někteří rodiče i učitelé takové dítě považují za nepozorné, zlobivé. Je na nás dospělých, učitelích i rodičích, jak takové dítě zaujmout, rozvinout jeho talent i schopnosti.

Maryene

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma na dnešní den je: Máte doma dyslektika?

  • Nebo nějakého znáte?
  • Pokud ano, kdy jste na dyslexii přišli?
  • Jak jste postupovali, když jste to zjistili?
  • Mělo vaše dítě problémy ve škole?
  • Jak k dítěti přistupovali učitelé ve škole?

Napište mi, budu se těšit na vaše příspěvky. Jedna z vás získá příspěvek, knížku Křižovatky (nakl. Knižní klub). Příspěvky posílejte do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je DYSLEXIE. Moc Vám děkuju!

n

Reklama