Čtenářka Ondrášek74 poslal příspěvek o muži, který není Čech, ale pro Čechy udělal hodně moc. A proto tento příspěvek o Nicholasu Wintonovi zveřejňuji. Děkuji Vám Ondašek74 za příspěvek. A přiznávám, že mne jeho až nepřirozená skromnost také dostala.

Krásný den všem čtenářkám.
Historii moc nemusím, ale to neznamená, že si nevážím a nevzhlížím k některým našim historickým postavám. Asi bych tu mohla napsat o Karlu VI. a jeho počinech,které pro Čechy udělal. Co jen znamenalo založení univerzity pro tehdejší lidi a z této univerzity těžíme ještě dnes.

Mě však v mysli vyvstala jiná osobnost, na kterou jsem moc hrdá, přestože to nebyl Čech a není zase až tak historická. Pro Čechy ale udělal strašně moc, konkrétně pro židovské děti. A toto své hrdinství a velký čin si dlouho nechával sám pro sebe, což je známka jeho skromnosti. Bůh mu ale vše oplácí a tento člověk již oslavil své 103 narozeniny a to v dobrém fyzickém stavu. Do „jeho rodiny“ nyní patří tisíce lidí.

Ne já nepatřím mezi „jeho děti ani jeho potomky“, ale uznávám ho daleko víc, než na koho pomyslím. Sama jsem se nedávno rozhodla, že si doma vytvořím malou knihovnu věnovanou pouze tomuto Člověku s velkým Č a budu se o něm snažit získat ještě více informací, než vím dnes. Nebudou tam pouze knihy, ale vše, co o něm najdu. I moje babička byla židovka a prožila několik let v koncentračních táborech, tak z vyprávění vím, jaká to byla hrůza. Zhruba 669 dětí bylo tohoto ušetřeno, právě díky vzácnému a obětavému Nicholasu Wintonovi. Ano, to je má historická osobnost, na kterou jsem hrdá a vážím si jí.

Jak jsem již napsala, není to až tak hluboce historická osobnost, ale já mám pocit, že pro náš národ udělal opravdu hodně. A byla to jeho manželka, která celou věc vynesla na světlo. Za sebe říkám „Jen více takových lidí pro náš národ!“
Ondrášek74
Text nebyl redakčně upraven


Která historická postava našich dějin je vám nejsympatičtější a proč?

Obdivujete staré hrdiny z českých pověstí?

  • Nebo snad Přemyslovce?
  • Obdivujete naše královny?
  • Nebo snad Marii Terezii?
  • Nedáte dopustit na obrozence?
  • Nebo na zakladatele samostatného českého státu?
  • Jste hrdé na některého našeho prezidenta?
  • Nebo vojáky ze světových válek?

No, napadá mne ještě spousta otázek. Tak věřím, že vás ještě více odpovědí. Jen s Cimrmanem na mě nechoďte. O tomhle velikánovi si můžeme povídat někdy jindy.

Vaše příspěvky směřujte na redakční e-mail

redakce@zena-in.cz

A já dnes v 16 hodin jednu z vás, která přispěje, odměním. Mám tu velkou encyklopediiPraha a národní dědictví České republiky a také kontroverzní knihu Černá kniha církve s podtitulem …A neuveď nás v pokušení.

Reklama