.

„Je moje žena pečlivá hospodyňka, nebo už je to nemoc?“ ptá se Karel

Vztahy

„Je moje žena pečlivá hospodyňka, nebo už je to nemoc?“ ptá se Karel

Podle mužů se ideální žena pozná podle toho, že je skvělou milenkou, kuchařkou a hospodyňkou v jedné osobě. Může se ale stát, že jedna z variant se zvrtne do extrému. Náruživá milenka a kuchařka by se nejspíš snesla, ale když je někdo pedant na úklid a deptá tím celou rodinu, není to jistě nic příjemného.

Právě výše zmíněný případ extrémní čistoty zná velmi dobře Karel. Jeho žena je úklidem přímo posedlá. Nejhorší je, že ona si svůj „problém“ neuvědomuje a ničí tím celou rodinu. Především pak Karla. „Děti jsou relativně v pohodě, vždy se tomu smějí, ale já už jsem s nervy v háji. To její věčné uklízení je k nevydržení. Nemá ani čas, abychom jako celá rodina jeli na výlet. Jelikož v sobotu se přeci uklízí celý dům. Co na tom, že ho uklízela ve čtvrtek?“ Karel je z počínání své manželky zoufalý. Bojí se každého jídla, ze kterého by mohl odpadnout drobeček. „Nemůžu si položit hrnek s kávou bez podšálku, nechává to kolečka, když mi nebo dětem nedej bože upadne drobek, jde a celou místnost znovu přeluxuje. Takhle je to se vším a v jakoukoliv denní hodinu. Uleháme ke spánku, kouká z okna, vidí čmouhu, zvedne se a okno umyje.“

úklid

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Mohlo by vás zajímat:

Karlova žena si není vědoma zásadního problému, který otravuje rodinu. Prý má ráda doma čisto a uklízení je pro ni jistá forma, jak ze sebe dostat stres. Pomoc od ostatních členů rodiny nechce. „Já i děti jsme samozřejmě nabídli, že jí pomůžeme, ona nechce. Respektive kývla, ale jakmile jsme dům uklidili, šla a vytřela znova, prý jsme to neudělali pečlivě. Tak je to se vším. Nejhorší je, že ještě nadává, že jí nepomáháme. Budu s ní asi někam zajít, protože jinak to nevydržím, “ dodává na závěr Karel.

Co na to psycholožka a psychoterapeutka Tereza Baltag?

 • Pokud uklízení narušuje partnerský vztah, měl by si o tom muž zkusit se svou ženou nejprve v klidu promluvit. Jasně a vlídně vyjádřit obavy o chování své ženy. Vyhnout se při rozhovoru jízlivým poznámkám. Zkusit zachovat klidnou hlavu a zeptat se, z jakého důvodu žena pomoc v domácnosti odmítá, zda je ona sama se situací spokojená. Nedívat se na to co bylo, ale spíše se zaměřit na to, co je možné s problémem dělat v budoucnosti. Nabídnout pomocnou ruku a zkusit se domluvit na pravidlech péče o domácnost. Kdy vyhledat odbornou pomoc? Pokud žena uklízí na úkor jiných povinností nebo na úklid padne veškerý volný čas. Pokud sama nahlíží, že by měla nebo chtěla dělat i jiné věci, ale nemůže s uklízením přestat. Pak by bylo fajn, aby si promluvila s terapeutkou, a tak udělala první krok na cestě k řešení dané situace.
 • Žen i mužů, kteří mají své problémy v podobě nadměrného uklízení nebo naopak například hromadění věcí kolem sebe, je poměrně mnoho. Ohledně uklízení je velmi těžké stanovit zdravou míru. Co je pro jednoho uklízení přehnané, může být pro druhého běžnou normou. Není až tak důležité, zda se jedná o „poruchu“ v diagnostickém slova smyslu. Důležitější je míra, jakou daný problém obtěžuje onu osobu nebo lidi v jejím okolí. Velmi často jsou lidé vůči pomoci z vnějšku skeptičtí nebo se vyhledat odbornou pomoc stydí. Pokud se jim však obavy z vyhledání pomoci podaří překonat, většinou je to první krok na cestě k tomu s problémem něco dělat. Terapeuti své klienty nesoudí, snaží se hledat příčiny problému a být nápomocni na cestě k jeho vyřešení.
 • Druhou stránkou věci je to, jak žena k uklízení přistupuje. Pokud ji uklízení opravdu dělá radost, nikoho při tom neobtěžuje a opravdu si při uklízení „pročistí“ hlavu, je to ideální situace. Zbytek členů domácnosti se může radovat z toho, že má doma takto pečlivou hospodyňku a prospěch je na všech stranách. Pokud ale žena na jednu stranu přehnaně uklízí, ale na stranu druhou si stěžuje, že je toho na ni moc, mohlo by pomoct zkusit si v klidu s partnerem promluvit, a hledat pro obě strany snesitelnou míru uklízení, tak pro obě strany přijatelnou formu výpomoci. Pokud už má partner pocit, že žena pouze uklízí a jiné oblasti rodinného života zcela zanedbává, je možné dát návštěvu terapeuta jako „podmínku“ dalšího společného soužití.
Tereza BaltagTereza Baltag je psycholožka a certifikovaná psychoterapeutka s více než pěti lety praxe. Tereza poskytuje psychoterapii a koučování online pomocí Skype video-telefonátu, vhodné pro lidi, kteří mají málo času nebo preferují konzultovat z pohodlí svého domova. Pracuje empaticky a profesionálně. Kontaktovat ji můžete pomocí webových stránek  www.nase-terapie.cz či Facebooku naseterapie.

Čtěte také:

   
19.09.2016 - Láska a vztahy - autor: Markéta Škaldová

Komentáře:

 1. [18] Misička [*]

  Tohle je nemoc,taky jsem taková dřív byla Sml15 byla jsem doslova posedlá úklidem, jenže pak mi došlo že jsou v životě důležitější věci, než jen uklízet. Třeba můj přítel, náš krásný a zdraví syn..Dnes už neřeším-jestli je umytý nádobí, nebo vysáto. A je mi mnohem lépe Sml16Sml59

  superkarma: 0 27.09.2016, 23:08:52
 2. avatar
  [17] navia [*]

  Bébina — #10Jsem na tom naprosto podobně Sml30

  superkarma: 0 26.09.2016, 09:03:27
 3. avatar
  [16] SNÍŽEK [*]

  to je nemoc Sml68

  superkarma: 0 19.09.2016, 20:03:55
 4. avatar
  [15] Mickey Mouse [*]

  Oska — #11 Pomoc evidentně nechce. I přesto, že si stěžuje na okolí, že jí nepomáhá. Ona totiž chce si stěžovat, chce se litovat, chce ostatním vnutit pocit viny za to, že ona není s úklidem spokojená.

  superkarma: 4 19.09.2016, 11:36:28
 5. avatar
  [14] gerda [*]

  Oska — #11Já si myslím, že ona už je ve stavu, kdy sama neví. Ví bohužel pouze to (nebo je o tom přesvědčena), že pokud neuklidí ona, uklizeno není. To o nepomáhání jsou podle mě takové výkřiky do éteru, aby na sebe upozornila. Jo, a vybavila jsem si případ paní, která to dotáhla tak daleko, že prala i čisté vyžehlené prádlo z prádelníku. Jestli ta dáma skutečně nemá žádného koníčka, tj. nechodí ven klábosit s babama, neštrikuje, nechodí plavat, na houby, nevrtá se v kytkách, neobráží sekáče nebo butiky, nedbá na sebe, nic nečte a místo toho jenom šůruje byt, pak je zralá na psychiatra.

  superkarma: 0 19.09.2016, 10:41:44
 6. [13] cilani [*]

  Kahomar — #7jj, taky jsem to četla.. Holt redakce nepočítá s tím, že umíme otevřít více než jeden magazín.. Nevím, jestli jsem to neviděla i na dámě, ale to už bych kecala.

  superkarma: 1 19.09.2016, 10:40:38
 7. avatar
  [12] Kadla [*]

  Oska — #11Přesně toho jsem si všimla. To zas autorka článku překombinovala.

  superkarma: 0 19.09.2016, 10:22:27
 8. [11] Oska [*]

  Pomoc od ostatních členů rodiny nechce. „Já i děti jsme samozřejmě nabídli, že jí pomůžeme, ona nechce. Respektive kývla, ale jakmile jsme dům uklidili, šla a vytřela znova, prý jsme to neudělali pečlivě. Tak je to se vším. Nejhorší je, že ještě nadává, že jí nepomáháme.[/i]

  tak chce tu pomoc nebo ne? ať si to Karel ujasníSml80

  1. na komentář reaguje Kadla — #12
  2. na komentář reaguje gerda — #14
  3. na komentář reaguje Mickey Mouse — #15
  superkarma: 0 19.09.2016, 10:17:42
 9. [10] Bébina [*]

  Kde se dá takový člověk sehnat? Potřebovala bych jí vypustit u nás v baráku. Tohle je nemoc, která mi totiž opravdu nehrozí.

  1. na komentář reaguje navia — #17
  superkarma: 3 19.09.2016, 09:53:15
 10. [9] Darmovzalova [*]

  Taky znám dokonce 2 paní ,které jsou posedlé uklízením a myslím ,že to už je na psychiatra.

  superkarma: 0 19.09.2016, 09:52:00
 11. [8] bobani [*]

  na to už je diagnóza

  superkarma: 0 19.09.2016, 09:34:56
 12. avatar
  [7] Kahomar [*]

  V podstatě totožný článek "visí" již více jak dva týdny na Šťastných ženách.....

  1. na komentář reaguje cilani — #13
  superkarma: 5 19.09.2016, 09:18:15
 13. avatar
  [6] Allma [*]

  Vím o jedné paní která byla stejně posedlá uklizenim a skončila v peci psychiatra Sml79

  superkarma: 0 19.09.2016, 08:55:08
 14. avatar
  [5] Allma [*]

  Vím o jedné paní která byla stejně posedlá uklizenim a skončila v peci psychiatra Sml79

  superkarma: 0 19.09.2016, 08:48:28
 15. [4] Andreadornova [*]

  Paní je určitě nemocná nějak bych to řešila.

  superkarma: 0 19.09.2016, 08:44:43
 16. [3] Rikina [*]

  No tak pán může vzít děti a jet na výlet s nima. Manželku nechat doma, ať si uklízí. Sml80 Pak taky může mít svůj pokoj, kde si udělá nepořádek dle svého vkusu, manželce tam zakáže přístup, a může si tam drobit a stavět hrnky s kávou jak bude chtít. Sml57 Na pomáhání bych se vykašlala, to stejně nikdy neudělají dost dobře, a radostně bych paní přenechala úplně všechno, co se uklízení týká. Ať si to užije. Lidi mají různé koníčky, a uklízení není ten úplně nejhorší ze všech. Sml80 No a jestli mu to hodně vadí, dávno mohl manželce sdělit, že si nepřeje, aby takhle blbnula v jeho přítomnosti, ať si ty záchvaty čistoty vyřeší, když nikdo není doma. Sml80

  superkarma: 1 19.09.2016, 08:25:28
 17. avatar
  [2] luneta [*]

  Nechtěla bych s ní bydlet.Kdyby teď viděla,jak snídám v postely.

  superkarma: 1 19.09.2016, 07:49:21
 18. avatar
  [1] gerda [*]

  Paní není s něčím vnitřně spokojena a utíká se do úklidu. Podle popisu je skutečně nemocná. Vadí mi formulace "vzít někoho někam". Ten člověk tam musí chtít jít především sám, ne aby ho někdo bral jako nesvéprávného blbečka.

  superkarma: 0 19.09.2016, 05:17:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme