.

Je mikročip pro vašeho pejska nebo kočičku povinný?

Novinky

Je mikročip pro vašeho pejska nebo kočičku povinný?

Mikročipy se stávají populárním, spolehlivým a efektivním způsobem permanentní identifikace našich zvířat. A především neocenitelnou pomocí při hledání ztracených zvířat.V dnešní době je čip malý (velikosti zrnka rýže), jednoduše aplikovatelný pod kůži. Musí ho váš čtyřnohý kamarád mít povinně?

Dnes jsem byla se svým pejskem na očkování a vzhledem k tomu, že jsem nedávno zaslechla i diskuzi na toto téma (z které jasně nevyplynulo, jak to vlastně je), rozhodla jsem se, že se přeptám přímo u zdroje pro odpověď povolaného.

Na veterinární klinice v Poděbradech mi řekli, že mikročip je povinný jen v některých městech (Město si samo rozhoduje, zda ano, či ne), takže tuto povinnost mají majitelé pejsků a koček třeba v Praze nebo v Kladně.

pejske

Povinnost čipovat ovšem máte, když se svým čtyřnohým miláčkem chystáte za hranice. Cestování není aktuální jen v létě, můžete se rozhodnout, že vyrazíte třeba na vánoční trhy do sousedního Polska, a k tomu váš zvířecí mazlíček bude potřebovat Europas, a tedy i čip.

Cena za samotný čip se pohybuje kolem 500 Kč. Konkrétně v Poděbradech za něj zaplatíte 450 Kč, a necháte-li si vystavit i Europas, přijde vás to na 750 Kč. Bez Europasu není pohyb za naše hranice pejskům, kočkám ani fretkám povolen.

Máte s čipováním u zvířat nějaké zkušenosti? Rozhodujete se pro něj?

MIKROČIP

Je to malinký počítačový čip velikosti rýže. Uchovává si v paměti identifikační číslo a vysílá tuto informaci radiovými vlnami k příslušnému čtecímu zařízení. Většinou je toto identifikační číslo tvořeno 10 číslicemi, což dává k dispozici 275biliónů originálních kódů. Tím pádem je téměř nemožné, aby byl jeden identifikační kód použit vícekrát. Mikročip je tvořen silikonovým čipem a minianténou , které jsou uzavřeny v biokompatibilním skle.Tím je minimalizována možnost odmítnutí čipu organismem. Mikročipy se dodávají v injekčních stříkačkách. Aplikace probíhá jako podkožní injekce v místě mezi lopatkami. Celá procedura trvá asi 10 sekund a je zhruba stejně bolestivá jako vakcinace. Po injekci dojde k mírné vazivové reakci okolní tkáně, která tím pádem zabrání pohybu čipu po těle.

„Ženy a kočky dělají, co chtějí, a muži a psi by se měli uklidnit a zvyknout si na to.“

(Robert Anson Heinlein)

   
24.11.2014 - Redakční novinky - autor: Hana Novotná

Komentáře:

 1. [8] Rikina [*]

  kobližka — #7 Ten čip není aktivní - nevysílá žádný signál. Je v něm jenom naprogramovaný číselný kód. Někdo toho psa musí chytit a "naskenovat" ho čtečkou, jestli má nebo nemá čip. Ta čtečka přečte ten číselný kód a podle toho kódu se v databázi vyhledá majitel. Čtečky čipů mívají veterináři, policie, městská policie, některé útulky. Když veterinář zavede psovi čip, dostane majitel psa kartu s tím číselným kódem, tu vyplní a pošle do Národního registru majitelů zvířat. Tím se dostane do té databáze, ve které se dají vyhledávat majitelé ztracených psů.

  superkarma: 0 24.11.2014, 23:17:30
 2. avatar
  [7] kobližka [*]

  Mě docela zajímá,jak se dá dohledat ztracený pes,který má v uchu čip Sml80 Totiž,u nás se zaběhla fenka,kterou rodina nejspíš velmi miluje,má čip a odměnou za ní nabízejí 50 000Kč.Já se laicky domnívala,že se dá očipovaný pes najít přes GPS.Tak asi ne....

  1. na komentář reaguje Rikina — #8
  superkarma: 0 24.11.2014, 20:38:42
 3. avatar
  [6] denkas [*]

  My nemáme ani známkuSml80Prej to není třeba.Jen od veterináře máme nějakou,že byl očkovaný. Ale za psa platimSml22Sml22

  superkarma: 0 24.11.2014, 16:58:58
 4. [5] DCOlga [*]

  U nás povinný byl a myslím, že i stále je. Aspoň náš pejsek, dokud žil, tak čip měl.

  superkarma: 0 24.11.2014, 12:21:00
 5. [4] Rikina [*]

  V Ústí nad Labem čip povinný byl. Ovšem protože je plno lidí, co nemají psa přihlášeného a neplatí poplatek ze psů, tak logicky ani jejich psi nemají čipy. Sml80 Nevím, jestli už je zavedený nějaký jednotný systém, aby se ten čip taky dal přečíst i v jiném městě, nebo v cizině... byly doby, že to tak nebylo Sml80 U koček tipuju, že se s tím moc lidí nezaobírá, pokud vysloveně nemusí - chovatelské stanice a podobně.

  superkarma: 0 24.11.2014, 10:24:31
 6. avatar
  [3] reditelka [*]

  Máme čip už od chovatelky, od které jsme šťěňátko koupili a jsme v registru. Člověk nikdy neví...

  superkarma: 0 24.11.2014, 10:16:50
 7. avatar
  [2] DanaD [*]

  U kocek je povinný pro chovné jedince a pak taky pokjud cestuji do zahraničí

  superkarma: 0 24.11.2014, 09:12:18
 8. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  V Praze byl povinný, tady na vsi ho má Besinka zbytečně Sml30

  superkarma: 0 24.11.2014, 09:09:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme