turtle

„Ukažte mi u vás lidí někoho, komu táhne na 200!“, řekla nám minulý týden jedna želva. Musím uznat, že mě to téma zaujalo. Máte rádi rozhovory s různými zvířátky. Dnes vám představím tvory, kteří se lidem blíží svým věkem, nebo jím člověka alespoň překvapí.

Naše první cesta povede …jasně, máte pravdu, za slonem.

„Byl to ještě malý kluk, když mě dostal na starosti jako odstavené mládě. Vyrůstali jsme společně. Hrál si se mnou, staral se o mě, cvičil mě a sám se přitom zaučoval na mahuta“, vypráví slon indický, jménem Gewa. „Dnes je nám oběma již dobrých 66 roků. Můj chlapec je prakticky důchodce a já skoro také. Před sebou máme stejné věkové šance. Oba dva tu možná budeme, když se nic nepřihodí, ještě takových 10 let. Moc bych si přál Juku nepřežít, ale vím, že on si přeje totéž“, řekl pro Ženu - in starý slon Gewa.
Sloni se věkem blíží člověku. Dožívají se zhruba 70 let.


„Když v červnu roku 2006 uhynula v zoo v australském Brisbane moje babička, želva sloní jménem Harrieta, zpráva o tom obletěla celý svět. Nedivte se, byla nejstarším známým zvířetem na světě. Jako pětiletou ji v roce 1835 přivezl do Anglie sám Charles Darwin ze své výpravy na Galapágy.

Dožila se tedy úctyhodných 176 let a vůbec na to nevypadala. Ovšem, některé želvy sloní se dožívají i 200 roků, takže je docela klidně možné, že nejen, že přežiju babičku, ale vám o tom zřejmě řeknu těžko. Možná tak potomkům vašich  potomků“, pochlubila se nám vnučka slavné babičky.
Želva sloní se skutečně dožívá v plné síle věku přes 150 roků a klidně i více, jak je vidět.


Lidští vědci si o nás ještě nedávno mysleli, že se dožíváme stejného věku, jako ostatní velcí kytovci. Počítali s věkem okolo 70 let. V posledních letech ale bylo uloveno několik jedinců, v jejichž tělech objevili staré zarostlé hroty harpun pocházejících z 19.století!“, uvádí další babička z říše fauny, zasloužilá plavkyně a mnohonásobná matka velryba grónská.
Ano, některé grónské velryby mohou být 150 až 200 let staré!


"Nepodceňujte obyčejné andulky. Mohou s vámi žít i 25 roků. Ovšem, pokud se budete dobře starat o mě, nebo kolegu žaka, můžeme být klidně ve stejnou dobu uloženi do stejné hrobky. Můžeme společně prožít celý váš i náš život, říká papoušek ara.
Tento opeřenec není jen pokládán za nejinteligentnějšího, ale také za jednoho v průměru nejdéle žijícího. Jeho průměrný věk je kolem 80 let
.


Je pravda, že mě můžete v přírodě pozorovat pouze od začátku června do konce července, protože pak uhynu. Čili by to na první pohled opravdu mohlo vypadat, že můj život trvá jen pár týdnů. Ovšem vy jste do mého života zapomněli započítat i dobu, kterou strávím jako larva, a to by bylo stejné, jakoby někdo nepočítal do vašeho věku dětství a dospívání. Všechno je tedy jinak. Můj život, se vším, co k němu patří, je dlouhý v průměru 7 let a to už si jako zástupce hmyzu své místo ve vašem článku rozhodně zasloužím“, řekl nám pan Roháč obecný, který právě oslavil narozeniny.
Až uvidíte v lese roháče, což není tak jednouché, neb je jich velice málo a on nebude v té chvíli larvou, bude mu patrně právě kolem sedmi let!


Ano, zhruba 25 ale klidně i 30 roků se dožiji s přehledem. Nicméně, tohle číslo je aktuální pouze pro nás samice. Naši samečkové mají před sebou od okamžiku, kdy ve dvou letech dospějí, už jen další rok a půl života. Jejich životním úkolem je totiž jen najít samičku a oplodnit ji. Po náročném sexu samec zhruba do dvou týdnů umírá. Tedy, když jeho život neukončí bezprostředně po milování samotná samička, které následně poslouží jako zákusek“, říká k otázce aktuálního věku paní Sklípkanová.
Nejstarší v zajetí chovaná sklípkanice zemřela ve věku 34 let.

Kdo tu s námi jak vydrží?

Velryba grónská, želva sloní, hatérie novozélandská - 100 až 200 let
Sumec velký, krokodýl nilský (v zajetí), papoušci žako, ara, amazoňan, kakadu - 80 let
Slon - 70 let
Šimpanz, gorila (v zajetí), velemlok, aligátor, kapr obecný - 50 let
Velbloud, ropucha obecná - 40 let
Andulka, kočka, netopýr velký - 30 let
Kůň, pes, - 20 let
Králík, zajíc, myš, potkan, včelí královna, myš, potkan - 10 let


Moje milovaná fena Německého ovčáka Ladynka zemřela ve věku 16ti roků, klidně a mezi svými nejbližšími.  Mámy kočky Mindu, přitáhl jako kotě zmáčenou a zraněnou můj dnes dopělý brácha, když mu bylo třináct. Nedávno tato kočičí dáma zesnula ve věku krásných, jen o kousek nedožitých, 18 let!

Reklama