Ačkoli čtenářka Aggata tvrdí, že je feministkou, neřeší přechylování příjmení a nevadí jí řeči o mužských a ženských pracích. Feminismus je o něčem jiném...

Další čtenářský názor na feminismus zaslala k dnešnímu tématu čtenářka Aggata. Zjistila, že je feministka...


Dobrý den všem,
abych se mohla vyjádřit k tématu, co to je vlastně feminismus, kdo jsou to feministky a jestli já jsem feministka, musela jsem se nejprve poradit se strejdou Googlem a tetou Wikipedií. Abych si náhodou nemyslela, že feministky jsou ty zakomplexovaný mužatky, co chtěj jenom ubližovat chlapům, co bojují proti přechylování příjmení, co by chtěly pracovat jako hornice v dolech, jenom aby dokázaly, že mohou dělat práci stejnou jako chlapi, co odmítají, když je chlapi pouštějí první do dveří a uvolní jim místo v metru..... no prostě ty, co jsou jako feministky nezřídka v mnoha médiích prezentovány (a, co si budeme povídat, dost dehonestujícím způsobem).
Strejda s tetou povídali, že:

Feminismus (z lat. femina, žena) je název pro komplex filosofií, sociálních teorií, politických hnutí a ideologií, jejichž cílem je výzkum a potírání jevů, které lze považovat za projevy a součást utlačování ženského pohlaví. Přesná definice feminismu je díky obsáhlosti problematická. Pojem feminismus je relativně mladý, jelikož sahá do druhé poloviny 20. století, kdy se dostal do popředí všeobecného zájmu. Předtím se používalo označení ženské hnutí. Feministické hnutí je velice různorodé a štěpí se na mnoho křídel a směrů - od umírněných hnutí prosazujících základní lidská práva pro ženy např. v radikálních muslimských zemích, či dříve v oblastech Západního světa až po nejradikálnější směry feminismu, které jdou až k popírání jakýchkoliv rozdílů v dispozicích pohlaví nebo propagují vyloženě nepřátelský přístup k mužům.
Na akademické půdě se některé feministky zaměřují na zkoumání nerovnosti pohlaví a změny v sociálním postavení žen. Jiné argumentují, že rod (geder) nebo pohlaví jsou sociálními konstrukty a studiem těchto vztahů uvnitř společnosti se snaží dojít odpovědí vedoucích k zrovnoprávnění. Politické vystupování feministek je zaměřeno především na kampaně o tématech, jako je právo na děti, násilí na ženách (násilí v partnerském svazku), mateřství, rovné platové podmínky, sexuální obtěžování, diskriminaci pohlaví a sexuální násilí. Témata, která feminismus pojímá jako stěžejní jsou patriarchát, stereotypy (zvláště genderové), rovný přístup (zvláště v souvislosti s pohlavím) a útlak.

A jak jsem na tom já? Příjmení mám po manželovi a samozřejmě přechýlené (je to prostě česky), je mi to jedno, příjmení je jen jeden z rozlišovacích znaků nás lidí (asi jako třešnička u věšáčku mého dítěte ve školce), tak proč věci komplikovat a nejmenovat se všichni v rodině stejně a když už je po mnoho let a ve většině civilizovaného světa zvykem jmenovat se po chlapovi, tak mi nepřipadá, že to na mé rovnoprávnosti něco mění. Domácnost a děti obstarávám převážně já, prostě z toho důvodu, že většinou jsem tu s nimi jenom já a taky proto, že se mi prostě nepodařilo ve vlastním domácím modelu prosadit něco jiného. Jsem doma s dětmi, většinu příjmů tak obstarává samozřejmě manžel, nijak méněcenná se ovšem z této závislosti necítím, je to prostě taková životní etapa a když pominu, že je to jeho zákonná povinnost (vzájemná vyživovací povinnost manželů, vyživovací povinnost k dětem atd....), tak mi to připadá i jako morálně správné, je to „plat“ za tu mou současnou práci. A když to mýmu chlapovi bude dělat dobře, budu ho i patřičně chválit, dávat najevo svůj obdiv a alespoň částečně přistoupím na jeho řeči o mužských a ženských pracích (i když mne to teda skutečně nijak zvlášť netěší, ale uvědomuju si, že s jeho výchovou ani jinak mluvit nemůže). Ale vzhledem k výše uvedeným informacím o feminismu nemohu najít (až na skutečně extrémní, radikální směry, které jsou ale v jakékoliv lidské činnosti většinou škodlivé) nic, s čím bych vnitřně jednoznačně nesouhlasila. Podle toho, co strejda s tetou o feminismu povídali, jsem rozhodně feministka.

Aggata

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 7. prosince 2011: Já a feministky

Zasílání příspěvků k tomuto tématu již skončilo. Po 16.00 hodině se můžete těšit na vyhlášení, ve kterém zjistíte, která z přispěvatelek zůskala dárek: hru POKER deluxe od Albi.

poker

Hrajte ŠŤASTNOU VÁNOČNÍ SOUTĚŽ o ceny v hodnotě 30.000 KORUN! Více zde...

Reklama