Zajímavý příspěvek, který vypráví o době před mnoha desítkami let, zaslala čtenářka Iruška. Takto žila bez elektrického proudu a tvrdí, že už by to nechtěla zažívat znovu...

Nechte si vyprávět o životě bez elektřiny od pamětnice Irušky...


Musím se smát - život bez elektřiny si dnešní generace (třeba moje děti - kolem 45 let) nedovedou představit. Já (70) tedy ano, ale musím se vrátit do hodně dětských let. A nechtěla bych opakovat.
Bydleli jsme na vesnici - v dřevních dobách se svítilo petrolejkou, později v chalupě byla jen jedna lampa na elektriku - ve velké, společné obytné kuchyni. V létě bylo hej, ale v zimě se jedině tam také topilo - při vaření na sporáku (dřívím nebo uhlím)a večer v pilinových kamnech (myslím, že málokdo to zná). Teplo se pouštělo do místností, kde se spalo - a pak v noci už si každý zalezl pod peřinu a zahříval se sám. Pamatuji se, že k ránu byla na zdi jinovatka - fakt ale je, že jsme málokdy stonali. Byli jsme na zimu zvyklí.
Voda se nosila ze zahradní studně v kýblech - ohřívala ve sporáku (tzv. kamnovec). Nádobí se mylo v „ myčáku“ - špína se vynášela k zahradě. S koupáním v zimě byla práce - vždy se musila nanosit a nahřát voda do přinesené vany. Záchod „suchý“ byl na dvoře (jak už někdo psal „kadibudka“) - no v zimě to byla lahůdka, nikdo se nezdržoval. Po válce se chodilo do školy pěšky - 3 km, ale jako dětem nám to nevadilo - byla legrace, zvlášť v zimě!!! Škola už byla „civilizovaná“, ale také se topilo v kamnech. Obědy nebyly.
V současné době jsme doma byli bez elektřiny 3 dny - místní výpadek po povodni. Řešili jsme chalupou.
Ale celkově bez elektřiny? Suma sumárum - dovedu si představit i delší dobu bez elektriky v naší staré chalupě, bylo-li by dříví, uhlí a hlavně voda.
Ovšem, jak by se zorientovalo zásobování, doprava , zdravotnictví, zaměstnanost vůbec, pracovní procesy - jak by se dohledávala data????!!!!
Myslím, že by byl pořádný chaos a pořádně krušné časy. Takže o tom raději nepřemýšlet. (Mám ale nápad - zkušební provoz bych doporučovala zeleným extremistům - možná by stačil měsíc, raději půl roku.)

Zdravím do redakce,
Iruška

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou úpravou.

Téma dne 24. 10. 2012: Můj život bez elektrického proudu

apc prepetova ochranaPříspěvky k tomuto tématu již neposílejte. Okolo 17.00 hodiny se dozvíte, která z přispěvatelek obdrží zaslouženou odměnu, totiž APC přepěťovou zásuvkou s osmi zástrčkami a telefonní a internetovou přípojkou, sloužící k ochraně spotřebičů před výkyvy napětí způsobenými třeba blesky.

čeps

Reklama