Zdraví

Je mi 25 a mám maniodepresivní psychózu

Největší problém této zákeřné nemoci, označované také jako bipolární afektivní porucha, je v tom, žese nevyhýbá vůbec nikomu. Může se u vás projevit v každém věku a bez jakýchkoliv varovných signálů.

Postihuje přibližně jednoho ze sta lidí a projevila se i u mladé kadeřnice Marie (28), a to ve věku pouhých 25 let.

Ta do té doby o této nemoci neměla ani tušení. „Občas jsem měla výkyvy nálad, ale brala jsem to jako normální věc. V jednu dobu jsem byla veselá a extrovertní, pak jsem byla týden smutná a nechtěla jsem vyjít z domu. Tím jsem se ale ani moc neznepokojovala. Jenže pak jsem odjela na hory, kde jsme dost flámovali. Skoro celý týden jsem pila alkohol a nemoc u mě propukla naplno,“ přiznává Marie.

schizofrenie

„Skoro jsem nespala, nejedla, jen jsem pila víno a vodku, až jsem z toho začala mít halucinace. Nakonec mi kamarádi zavolali záchranku a skončila jsem rovnou v Bohnicích na psychiatrii,“ dodává drobná brunetka.

Říká se, že bipolární afektivní porucha je dědičná nemoc. Trpěl jí i populární doktor Štrosmajer ze seriálu Nemocnice na kraji města herec Miloš Kopecký (†73) a zdědila ji po něm i jeho dcera Barbora Vencourová. Bohužel této nemoci se nelze vyhnout, lze ji jen uspíšit, a to alkoholem nebo drogami.

Například u zpěváka Richarda Müllera se také projevily příznaky maniodepresivní psychózy, které ještě znásobila jeho závislost na drogách. Vypadá to, že dnes už je z nejhoršího venku, ale léky bude muset brát už celý život.

Stejně tak i Marie. „Musela jsem se smířit s tím, že budu muset brát už napořád prášky. Nikdy nebudu moc pít alkohol a musím pravidelně spát aspoň osm hodin denně, abych měla stabilní režim a nedostala se zase na dno,“ uvádí Marie, která chodí pravidelně na konzultace s psychologem. „Musela jsem se prostě naučit žít s tím, že jsem nemocná, a tomu se přizpůsobit,“ krčí smířeně rameny.

Kdo také trpí či trpěl maniodepresivní psychózou?

 • Catherine Zeta Jones

Velšská herečka a manželka Michaela Douglase trpěla velkými změnami nálad. Postupně se tyto stavy zhoršovaly a ona nebyla některý den vůbec schopná vstát z postele a postarat se o své dvě děti, syna Dylana a dceru Carys. Nakonec ji manžel donutil jít k doktorovi, kde jí diagnostikovali právě bipolární afektivní poruchu.  

 • Sinead O’Connorová

Otevřeně promluvit o své nemoci se nebála ani irská zpěvačka Sinead O’Connorová. V roce 2007 vystoupila v populární americké show Oprah Winfreyové a přiznala se, že se několikrát pokusila o sebevraždu. Když jí diagnostikovali, že jde o maniodepresivní psychózu, její stav se zlepšil.

 • Kurt Cobain

Vyřešit své problémy sebevraždou se pokusil i frontman skupiny Nirvana Kurt Cobain, který se zastřelil. Zpěvák se zařadil na seznam nejznámějších ´maniodepresivních géniů´ v oblasti hudby, umění a literatury.

   
08.12.2014 - Nemoci - autor: Dáša Dandová

Komentáře:

 1. [5] Zuza70 [*]

  V tomto případě není o co stát. Nemocným přiji pevné nervy a okolo sebe plno chápajících lidí.

  superkarma: 0 09.12.2014, 11:36:49
 2. avatar
  [4] Eva_CZ [*]

  Myska mi vsechno zdvojuje, jak jste si uz mozna i vsimli ....Sml80Sml80

  superkarma: 0 08.12.2014, 16:36:31
 3. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  samecka — #2 samecka — #2 Sml67Sml67

  superkarma: 0 08.12.2014, 16:35:25
 4. avatar
  [2] samecka [*]

  Všem lidem, které postihla tahle nemoc, přeju silnou a laskavou rodinu a lidi kolem nich. Ať nejsou nikdy sami.Sml25

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #3
  superkarma: 2 08.12.2014, 12:57:35
 5. [1] mvendy82 [*]

  Hrozná nemoc.

  superkarma: 0 08.12.2014, 08:40:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme