Rodina

Je manželství přežitek? Tady jsou vaše názory!

svatba

Jaký význam má dnes manželství? Je to nesmysl, je to přirozený vývoj vztahu, nebo nutnost? Každá generace vnímá význam manželství jinak, někdo tvrdí, že je to přežitek, jiný to považuje za samozřejmost. Zeptala jsem se na názor lidí různých generací…

Lenka 24 let, svobodná

Pro mě svatba není nějak zvlášť důležitá, spíš to preferuju kvůli dětem. Nechtěla bych se jmenovat jinak než moje děti. Ale rozhodně nechci žádnou velkou svatbu, protože to akorát stojí hodně peněz. Myslím si, že svatba změní fakt akorát to příjmení, jinak se dá žít úplně stejně i bez svatby...

Petra 29 let, vdaná

Záleží na lidech, v dnešní době asi svatba potřeba není, ale já jsem v tomhle docela konzervativní, takže kvůli dětem myslím, že manželství dobré je. Je to vlastně jediný důvod k uzavření manželství, který vidím. Co se vztahu týká, žádná změna s příchodem manželství nenastala, jen cítím, že je to jakési zázemí pro naše dítě.

Karolína 55 let, vdaná

Myslím si, že ani v dnešní době to není úplně pasé a má to význam. Jen mám dojem, že dnešní vztahy nejsou tak spontánní. Pokud jeden z páru nechce, hraje se na to, že to není podstatné. Ale většina žen svatbu podle mého názoru chce, jen nemají chuť do toho druhého tlačit. Je to každopádně velká životní událost. Manželství beru jako zábranu pro nesmyslné rozchody kvůli blbostem, člověk o tom pak přemýšlí trošku jinak. Mám dojem, že manželství je trošku o něčem jiném, než si dnešní mladá generace myslí…

Jitka 70 let, vdaná:

Manželství je důležité, nejen z důvodu vzájemné pomoci. Je významné pro výchovu dětí, které potřebují jak matku, tak otce. Je to o zodpovědnosti jednoho k druhému, o ústupcích, kompromisech, závazcích. Pokud by člověk chtěl žít jen podle sebe, ať se nežení, nevdává.

Petr 26 let, svobodný

Teď jsem se přistihl, že jsem o tom takhle nikdy nepřemýšlel. Nedovedu si ale představit, že bych měl rodinu bez toho, aniž bych se oženil.

...a jaké jsou názory redaktorů?

Eva, svobodná :

Pro mě naprosto zbytečná věc. A čím dál víc mi svatby připadají jako trapné frašky. Vdané snad prominou. Nebo taky ne, ale to už je jejich věc.

Jakub, ženatý

I když je manželství dnes mnohými vnímáno jako přežitek, je to určitě věc, která tmelí vztah. Když už vám někdo stojí za to, abyste si ho vzali, pak vám stojí i za to partnerské problémy s ním řešit jinak než rozchodem.

Radek, ženatý

Bez komentáře. :)

Klára, svobodná

Manželství je pro mě důležité, hodně důležité, hned ze dvou důvodů. Za prvé jsem byla zejména v dětství pod velkým vlivem svojí babičky, která byla hluboce věřící katolička, do kostela jsem chodila pravidelně a k víře a jejím hodnotám mám tudíž vztah… i když teď už nejsem zdaleka tak poctivě praktikující, zůstalo to ve mně. No a za druhé jsem i na příkladu svých rodičů viděla a vidím čím dál víc, že manželství je instituce, která má svoje opodstatnění... a že to navíc může být krásný svazek.

Toto všechno ale teď posledních několik let vnímám trochu „ke svojí škodě“, protože se mi bohužel nepodařilo najít partnera, který by to se mnou sdílel. Snad budu mít konečně štěstí, a pokud ne – prostě mi to nebylo souzeno. Každopádně vztahy na psí knížku už mě po tolika letech, co jsem je v podstatě z donucení provozovala, prostě nenaplňují. A můj současný partner o tom ví, takže… uvidíme. :)

Simona, rozvedená

Z praktického a právního hlediska si myslím, že má manželství význam v případě společných dětí. Je to finančně výhodné při rozvodu i při úmrtí jednoho z manželů. (Sirotčí, vdovský důchod, výživné i na manželku, dědictví - v případě, že to nejsou dluhy).

Z emočního hlediska je však hezké, milé a zamilované, i když je pár bez dětí. Je to veřejné potvrzení lásky a je spojené s velkou nadějí na krásný společný život. A i když to nevyjde, aspoň je na co vzpomínat. Nejsem vůbec proti manželství, i když ten rozvod… hm, nic moc. Chce to do toho nejít bezhlavě.

Míša, rozvedená

Zkusila jsem dvakrát. Poprvé jsem si to moc užila. Bílé šaty, čelenka, bylo to krásné. Podruhé jsem měla dojem, že by to tak být mělo a nebylo to k ničemu. Jen jsem si musela vracet jméno, protože se mi nechtělo nosit příjmení někoho, kdo mi ublížil. Teď po třech letech s Radkem si říkám, že kdyby na tom časem trval...,ale nijak to nehrotím. Moc se mi líbí model našich pohanských předků. Uzavírali sňatek "dokud láska trvá". Je to podle mě velmi moudré.

Dana, rozvedená

Já bych mohla o manželství vyprávět. Jé je. Jsem tady asi nejzkušenější manželka, neboť jsem si tu instituci vyzkoušela dvakrát. Ale také bych mohla napsat, že jsem nepoučitelná a v obou případech jsem si natloukla ústa stejným způsobem. Takže už nikdy. Ale jak se říká: Nikdy neříkej nikdy. Že by do třetice?

Jaký je váš názor na manželství, jaké máte zkušenosti? Co manželství může dát, co bere? Je to samozřejmost, nebo přežitek?

   
08.06.2010 - Rodina - autor: Linda Wimmerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [43] Léthé [*]

  Manželství je ten nejblbější výmysl, co mohlo člověka napadnout. Již i ta atomovka je o kousek lepšíSml15

  superkarma: 0 09.06.2010, 20:25:50
 2. avatar
  [42] evelyn [*]

  Eva_Fl — #41 mame to taky tak, nepotrebuju zadnej priblblej papir,  nechapu, co to zmeni, krom toho, ze budu mit spoustu vyrizovani s dokladama

  superkarma: 0 08.06.2010, 19:23:32
 3. avatar
  [41] Eva_CZ [*]

  Jsem uz roky zasnoubena a slibila jsem se VONovi, ale jeste si nejakych par desitek let pocka. Sml30Sml30Sml30Sml30

  NE. Majetkovy veci mame vyreseny pravne, deti spolu opravdu neplanujeme, nic nas spolu nedrzi a nic by nas od sebe nedostalo. Je nam spolu prima. Proc bychom k tomu museli mit pozehnani nekoho, kdo o nas nema ani sajn?Sml80

  P.S.Ja mam rada svou svobodu. Kdyz jsem svobodna, jsem verna, hodna a vubec. Jakmile me ma nekdo na papiru, just ne. Sml57

  1. na komentář reaguje evelyn — #42
  superkarma: 0 08.06.2010, 18:54:51
 4. avatar
  [40] evelyn [*]

  ja se vdavala mlada a blba, zkusila jsem a nevidim duvod zkouset to znovaSml16

  superkarma: 0 08.06.2010, 17:32:32
 5. [39] Anai [*]

  Všema deseti jsem pro svatbu a líbí se mi názor Jakuba, ne proto, že ho znám nejlépe ze všech redaktorů a mám ho ráda, ale prostě to nádherně napsal ... Já bych se vdávala, kdyby na to přišlo, podruhé, potřetí, nebo počtvrté....proč ne? Sml30

  superkarma: 0 08.06.2010, 16:28:35
 6. avatar
  [38] Julča [*]

  Jsem ráda, že jsem se rozvedla, jednou mi to stačilo Sml24

  Alisa — #31 Lásku a úctu si dovedu představit i bez svatby Sml16

  superkarma: 0 08.06.2010, 15:28:35
 7. avatar
  [37] mišička [*]

  No já bych mohla o svojí tchýni napsat knížku. Jednou jsem ji vletěla do úsměvu a očistila si aspoň duši. Teď komunikujeme jen stroze a mě to plně vyhovuje.....jen říkám blbé zůstane blbé a případě tchýňky se stav zhoršuje.Když není spokojená se mnou jako se snachou, tak má možnost se přece na veřejnosti chlubit se svou vlastní dcerou, která je už nějaký delší čas bezdomovec.....tak ať si to užije

  superkarma: 0 08.06.2010, 15:22:43
 8. avatar
  [36] Barbora10 [*]

  S manželem jsme se brali po 7-leté známosti a to jen proto, že přišla dcera. Nyní oslavíme 10-té výročí svatby a nijak nelitujeme ( alespoň já).Sml16

  superkarma: 0 08.06.2010, 15:14:06
 9. [35] Evuska007 [*]

  13042000 — #34 Holka zlatá (promiň tu tykačku), oni nám to ty tchýně a tchánove snad dělají naschvál. Pokud je Tvůj tchán alespoň z poloviny tak hroznej jako moje tchýně, tak Tě lituju. Asi to chce postavit se jim, ať mne v rodině pomlouvaj jak chtějí, ale hlavně jim neustupovat a hájit si svoji rodinu a své území. Myslím, že vztahy s tchýněmi (nebo tchány) by vydaly na román.

  Já sama jsem nastávající tchýně, mladým se do ničeho nepletu, ať si dělají co chtějí. A to proto, že z vlastní zkušenosti vím, jak to člověku znepříjemňuje život a pak ty vztahy v rodině, fujfuj!

  superkarma: 0 08.06.2010, 14:32:48
 10. avatar
  [34] 13042000 [*]

  Evuska007 — #30 jéje, to neznáš mýho tchána Sml15

  1. na komentář reaguje Evuska007 — #35
  superkarma: 0 08.06.2010, 14:07:04
 11. [33] tamarinek [*]

  Alisa — #31 To je hezké že si slibují lásku,věrnost,ale pokud to je někde v mladém věku a nějaké zamilovanosti po nějaké době člověk zjistí že to vše byly jen slova a tak to zkouší třeba další svadbou u které si říká že už je to z rozumu,ale nějak to neklape tak co je lepší????....být spolu bez nějakych oficialit a nebo se pokoušet pořád znovu a znovu????Mi se svadby líbí,ale je to i otázka těch věcí kolem.

  superkarma: 0 08.06.2010, 14:04:06
 12. avatar
  [32] peetrax [*]

  Můj názor na manželství se neustále vyvíjí. Momentálně jsem pro, a to hlavně z praktických důvodů.  Sml16

  superkarma: 0 08.06.2010, 13:45:19
 13. avatar
  [31] Alisa [*]

  Svatba - vemte si, ze krome vsech tech pravnich jistot preci budujete neco s clovekem, ktery vas pozada o straveni zbytku zivota (jeho ci vaseho) po svem boku.. Slibite si uctu a lasku.

  To je proste neco, co ma v sobe magii. On vi, ze jste ta, ktera ma byt po jeho boku. Pokud jste si jista, ze to mate stejne, pak nevim proc byt vydesena (viz Bebina)...Sml80

  1. na komentář reaguje tamarinek — #33
  2. na komentář reaguje Julča — #38
  superkarma: 0 08.06.2010, 13:32:37

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Evuska007 [*]

  Alenka0010 — #26 To je fakt, celé roky se s ní snažím vycházet, ale marně. Pořád jsem si říkala, že je to rodina, ale nemá smysl si cokoliv nalhávat. S mou tchýní-megerou by asi nevyšel nikdo.

  1. na komentář reaguje 13042000 — #34
  superkarma: 0 08.06.2010, 13:13:10
 2. [29] Bébina [*]

  Me predstava svatby vylozene desi a zatim mi nikdo nerekl rozumny duvod, proc to delat. Prijmeni si muzu zmenit na urade a pojistku ma muj mily dobrou a jsem 100%ni dedic, takze v pripade smrti bych na tom byla lip jak s vdovskym duchodem. Sirotci snad dostane dite i tak, ne? Spolecny majetek nemame a o ten jeho bych stejne nestala. Zatim vidim jen negativa manzelstvi a sice spolecne nebo zdedene dluhy, nutnost zivit manzela i po rozvodu.

  superkarma: 0 08.06.2010, 13:04:43
 3. avatar
  [28] enka1 [*]

  Klára Milošová — #27 Dělali by ze sebe haury ale dušička maličkáSml24

  superkarma: 0 08.06.2010, 12:10:06
 4. avatar
  [27] Klára Wimmerová [*]

  Když to tady tak čtu, říkám si, jak by asi vypadala diskuse na nějakém webu pro muže... Sml57

  1. na komentář reaguje enka1 — #28
  superkarma: 0 08.06.2010, 12:06:02
 5. avatar
  [26] Alenka0010 [*]

  Evuska007 — #17 Jednoduchá pomoc, s tchýní se přece nemusíš stýkat, když nechceš...máme to tak už 5 let a zrovna včera manža poznamenal, jak je to bezva Sml36

  1. na komentář reaguje Evuska007 — #30
  superkarma: 0 08.06.2010, 12:03:17
 6. avatar
  [25] Eliana [*]

  Je to jasně přežitek a já mám tenhle přežitek ráda, tak v něm ještě setrvám.....

  superkarma: 0 08.06.2010, 11:37:15
 7. avatar
  [24] Kremzina [*]

  No vdaná jsem byla, bohužel jsem si včas neuvědomila moudro, které piše Jitka: Pokud by člověk chtěl žít jen podle sebe, ať se nežení, nevdává.

  Můj ex si prostě dál žil stejně, ono to šlo a bylo to fajn, dokud jsme byli sami. Trávit volný večer doma??? Nejít po práci s kamarádem na pivo??? Pro něj nemyslitelné.Sml68

  superkarma: 0 08.06.2010, 11:17:42
 8. avatar
  [23] rusalka2008 [*]

  Jsem vdaná a k manželství mám respekt... děti se jmenují stejně jako my, stavíme spolu malý domek a nedávno jsme oslavili 15. výročí a stále nelitujeme Sml9

  superkarma: 0 08.06.2010, 11:04:58
 9. avatar
  [22] heligona [*]

  barakuda08 — #21 Na to se taky těším, sice jen z 9-ti na 5, ale lepší než drátem do oka Sml30

  superkarma: 0 08.06.2010, 10:55:31
 10. avatar
  [21] barakuda08 [*]

  My děti neplánujeme a přes to jsme se vzali. Nápad se vzít přišel z jeho hlavy a byla to super párty. Žádný větší význam této události nepřikládáme, jen mám pocit, že jsme k sobě ještě více otevřenější než před svatbou - asi ta pomyslná jistota - jinak žádné výrazné změny. Krom mého příjmení Sml30 z 10 písmenek na 4 Sml30

  1. na komentář reaguje heligona — #22
  superkarma: 0 08.06.2010, 10:54:04
 11. [20] macamala [*]

  Manželství je dobrá věc. I když je označovaná za instituci. V názoru č. 18 je to dobře řečeno. Navíc jsou další důvody - zastupitelnost toho druhého na úřadech atd. atd. Vidím to sama - partner musel služebně pryč. Bylo nutno zajít na úřad na jednání ohledně stavebních úprav. přestože časově bych mohla, z partnerských důvodů ne - to nestačilo.

  superkarma: 0 08.06.2010, 10:52:41
 12. avatar
  [19] Winnie the Pooh [*]

  Já vdaná jsem a jsem za to ráda, když pominu "srdeční" důvody svatby, považuji manželství za docela praktickou záležitost. Je prostě řada věcí v partnerském soužití, které se řeší snáze, pokud jste manželé.

  superkarma: 0 08.06.2010, 10:27:23
 13. avatar
  [18] krutipirko3 [*]

  Nejvíc se mi líbí názor Jakuba, je velmi podobný tomu mému.Sml67 Cítím to stejně. Když je v manželství krize, člověk má snahu ji překonat, není tak jednoduché odejít jako "jen" ze vztahu. Taky jsem si prošli krizí, ale byla velmi úspěšně překonána...věřím tomu, že to bylo i tím, že jsem manželé. Nikdy jsem svatby nelitovala...Sml23 ale nikomu nevnucuju at se bere, když to oni sami tak necítí..je to každého věc.Sml22

  superkarma: 0 08.06.2010, 10:19:06
 14. [17] Evuska007 [*]

  Manželství je opravdu neustálý a nekončící bojSml22 a to ať už s manželem, který je panovačný a nebo s vlezlou tchýní, která je Vám díky sňatku jaksi přidělena rozkazem. Jsem vdaná podruhé a milé dámy, zlatá svobodaSml22. Jen by mi asi chybělo, že přijdu domů a nikdo na mne nečeká, to je fakt. Ale stejně - znovu už bych do toho nešla, jsem dokonale vyléčenaSml22Sml22Sml22!

  1. na komentář reaguje Alenka0010 — #26
  superkarma: 0 08.06.2010, 09:57:39
 15. [16] avokmis [*]

  jarysa — #15 a domluvila jste se krásně na rozdělení majetku a s bývalým manželem budete žít na věku v krásném souladu Sml30

  superkarma: 0 08.06.2010, 09:55:52
 16. [15] jarysa [*]

  Sml16manželství není jistota,manželství je neustálý boj o přežití,vydržela jsem to 20 let.Ať žije rozvod!!!Sml59

  1. na komentář reaguje avokmis — #16
  superkarma: 0 08.06.2010, 09:50:03
 17. [14] avokmis [*]

  Myslím, že většina odpůrců manželství zapomíná jeho hlavní důvod. Je to uzavření smlouvy mezi dvěma lidmi. Vcelku to nemá nic společného s city, láskou a kdoví čím. Jde totiž uzavřít i bez nich. Ale když si jdete koupit televizi, taky chcete pro jistotu fakturu. Když si necháte postavit dům, tak chcete smlouvu. A když dáváte veškeré své příjmy do společného svazku s někým, tak nechcete nic? Žádnou smlouvu na to, že když to nebude podle představ obou stran a nebude vůle se domluvit, tak si můžete stěžovat tak akorát na hlavním nádraží? Institut manželství totiž nic nevypovídá o lásce a citech - jestli jsou nebo ne. Institut manželství slouží jako právní jistota.

  superkarma: 0 08.06.2010, 09:44:17
 18. avatar
  [13] edith1975 [*]

  Pro mne byla svatba důležitá, chtěla jsem, aby děti přišly v manželství. Pokud někomu vyhovuje žít na "psí knížku", je to jejich věc a neodsuzuji. Jen mám trochu dojem, že to dělají kvůli dávkám, pokud je využívají (jako že svobodná matka apod.) Sml80

  superkarma: 1 08.06.2010, 09:28:47
 19. avatar
  [12] heligona [*]

  Jsem pro manželství, ale ve správný čas. Nesouhlasím, že po třech (pěti, sedmi) letech, nebo jak se to říká, by se měli lidé vzít nebo rozejít. Prostě každý až k tomu dozraje. A pokud k tomu rozhodnutí nedojdou z vlastní vůle, tak je snad lepší se ani nebrat. Ale děti by měly přijít do manželství, to zase jo Sml16

  superkarma: 0 08.06.2010, 09:16:31
 20. avatar
  [11] myše [*]

  je fakt že institut manželství řeší spoustu praktických věcí, právo na informace v nemocnici, dědictví, důchod, výživné...

  nemluvě o tom, že rozejít se můžete hned po větší hádce, takhle vám to dá větší práci a zabere spoustu času - možná je lepší udělat kompromis a usmířit se.

  Prásknout za sebou dveřmi umí každý, ale ty návraty... 

  superkarma: 0 08.06.2010, 09:07:07
 21. [10] murat [*]

  Sml23 já už bych do toho nešla Sml23

  superkarma: 0 08.06.2010, 08:39:34
 22. avatar
  [9] Alenka0010 [*]

  Jsem v tomhle dost konzervativní, takže si myslím, že děti by se měly rodit do manželství. I když je taky pravda, že dnes se ze svateb dělají až snobské záležitosti, a to se mi moc nelíbí. Ale taky se mi nelíbí, že v dnešní uvolněné době je tak skoro normální, že dcera přijde domů po dvouměsíčním vztahu s břichem a nic se neřeší Sml80...nemyslím tím samozřejmě zmlátit holku do modra, ale přecejen....

  superkarma: 0 08.06.2010, 08:31:36
 23. avatar
  [8] Tulinka [*]

  Nejvíce se ztotožňuji s Kubou-jeho názorem.Tak nějak podobně to vnímám já Sml22

  Vdávala jsem se po 6ti leté známosti.Měli jsme už 3letou dceru.Jo a taky jeden z důvodů bylo,že jsem nesnášela svoje příjmení Sml57 Sml30

  superkarma: 1 08.06.2010, 08:23:30
 24. avatar
  [7] femme [*]

  jsem vdaná víc jak 36 let a kdybych se měla znovu vdávat, tak jen za hodně bohatého, hodně nemocného a hodně starého Sml24 

  superkarma: 0 08.06.2010, 08:16:43
 25. avatar
  [6] Suzanne [*]

  OlgaMarie — #1 Sml67 A v neposlední řadě je to i o tom, že když lidé něco budují a jednomu z nich se zblázní hormony, druhý není odkázán na milost a nemilost. Manželství je taky ekonomická jednotka.Sml24

  superkarma: 0 08.06.2010, 08:00:18
 26. avatar
  [5] MEK [*]

  po 4 letech soužití s přítelem jsme se vzali a už rok jsme manželé a užíváme si náš vztah plnými douškySml46

  superkarma: 0 08.06.2010, 07:53:23
 27. avatar
  [4] enka1 [*]

  Já původně chtěla žít na psí knížku, ale v těch letech to bylo skoro nemyslitelné, byla jsem víceméně přemluvena. Ale je fakt, že v určitém období, nebýt toho manželství, jsem chtěla svazek ukončit. Nějak se to ustálo a v září dokroutíme třicátý rok v relativně slušném manželstvíSml22.

  superkarma: 0 08.06.2010, 07:32:21
 28. avatar
  [3] maje [*]

  když mají přijít děti, tak si myslím, že čistě z právního hlediska je svatba ideální (vdovský, sirotčí,..). ale z vlastní zkušenosti vím, že vztah může být krásný i bez svatby. nehledě na to, že ve vztahu na psí knížku by se měli ti dva víc snažit. hodně chlapů ví, že když má to razítko v občance, tak mají svým způsobem ženskou jistou.Sml24Sml24

  superkarma: 0 08.06.2010, 07:00:39
 29. [2] Anime Otaku [*]

  Je pravda, že zatím se vdávat nechci, ale vím, že se s přítelem časem chceme vzít. (Až si prosadíme u mého táty že svatba bude podle našich představ, ne ta monstróznost, kterou chce on). Je to dobré nejen pro děti. Ale vyřeší se tím mnoho dalších věcí, kdyby se teď mě nebo mému příteli něco stalo, neřeknou doktoři tomu druhém nic, nejsme totiž příbuzní. Další věc je jasné majetková situace. Oba cheme sepsat přemanželskou smlouvu. V současné době, kdy vidíme jak padá jeden vztah za druhým mi to příjde rozumné. A taky si myslím, že když člověk dopředu ví, co by ho po případném rozvodu čekalo, tak si ještě rozmyslí jestli má cenu vztah zachránit, nebo ne.

  superkarma: 0 08.06.2010, 06:59:50
 30. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Kdo rodinu nechce, ať se nežení/nevdává. Na psí knížku spolu žijí ti, kteří potřebují mít pomyslná vrátka ke zdrhnutí ze vztahu. A o čem pak ten vztah je? Sdílím názor Kláry.Sml59

  1. na komentář reaguje Suzanne — #6
  superkarma: 0 08.06.2010, 06:02:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme