Zdraví

Je lupénka nakažlivá a dá se na ni zemřít? Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky

Lupénka neboli psoriáza je chronické kožní onemocnění a podle svého rozsahu zasahuje do běžných aktivit svých nositelů. Možná se i vy ptáte na řadu otázek spojených s touto nemocí. Přinášíme odpovědi na 6 nejčastějších.

1. Je lupénka nakažlivá?

Lupénka není nakažlivá nemoc, nemůže se přenést z člověka na člověka. Nemusíte se tedy obávat, že někoho nakazíte ani že lupénku od někoho dostanete.

lupenka

2. V jakém věku se lupénka objevuje?

Lupénka se může objevit kdykoli. Většinou se první příznaky zachytí okolo dvacátého roku, dalším vrcholem výskytu je pak období mezi 40. a 50. rokem. Výjimečné ale nejsou ani dřívější a pozdější případy. Tato nemoc postihuje stejnou měrou muže i ženy.

3. Jaké je riziko, že moje děti budou mít také lupénku?

Lupénka není dědičná nemoc a nemůžete ji přímo přenést na své potomky. Vaše děti však mají vyšší riziko vzniku lupénky než běžná populace, protože zdědí sklon k této chorobě. Lidé s těmito dědičnými předpoklady by se měli vyhýbat vyvolávajícím faktorům, které mohou nemoc spustit nebo její průběh zhoršit. Mezi tyto faktory patří různá kožní poranění, jako např. spáleniny, omrzliny, poleptání, ale také tetování. Dále pak mohou být vyvolávajícími faktory stres, infekční choroby, některé léky a nepříznivý vliv má i špatná životospráva – zejména kouření a obezita.

4. Lze na lupénku zemřít?

Tak jako každá jiná choroba může mít i lupénka své komplikace. Mezi komplikované formy lupénky patří např. erytrodermická proriáza. Tato forma nemoci většinou propuká náhle, postihuje celé tělo, kůže je zarudlá a olupuje se v cárech. Pacient může mít potíže s udržením stálé teploty těla a je ohrožen infekcí. Jedná se o život ohrožující stav, který vyžaduje intenzivní nemocniční péči. Naštěstí je tato nebezpečná forma lupénky vzácná.

5. Mohu se s lupénkou opalovat?

Je známo, že každodenní a ne příliš dlouhý pobyt na slunci má na příznaky lupénky příznivý vliv. Za léčivými účinky slunečního záření stojí jeho ultrafialová složka. Ultrafialové lampy se dnes při léčbě psoriázy běžně používají. Sluneční záření však může vaši kůži i poškodit. Spálenina od sluníčka rozhodně lupénce neprospěje, a tak je důležité udržovat mezi výhodami a riziky opalování rovnováhu. Při delším pobytu na slunci je vhodné se chránit pomocí opalovacího krému, slunečních brýlí a vhodného oblečení.

6. Mohu s lupénkou sportovat?

Cvičení a přiměřená pravidelná fyzická aktivita mají na lidský organismus všeobecně prospěšné účinky. Zlepšují náladu, uvolňují stres a působí preventivně proti vzniku chorob srdce a cév, které se u osob s lupénkou vyskytují častěji.

Zdroj: www.revmaticke-nemoci.cz

   
13.04.2015 - Nemoci - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [7] chanahd [*]

  Elis19 — #2 Tak přírodní konopná kosmetika nám nikomu nepomohla ani kapku. Já mám lupenku jen malinko, ale mamina hodně. A účinek této kosmetiky naprosto nulový i při delším používání.

  superkarma: 0 13.04.2015, 18:12:54
 2. avatar
  [6] ekleinovka [*]

  Mám ložisko - a tvrdošíjně se brání, ale za to může ta má řada autoimunitních onemocněníSml80

  superkarma: 0 13.04.2015, 16:38:37
 3. avatar
  [5] LudPa [*]

  mi zabírá nejvíce bahno

  superkarma: 0 13.04.2015, 15:39:19
 4. [4] mechanika [*]

  "4. Lze na lupénku zemřít?" Tak ona většina nemocí není primárně smrtelných, ale dokážou pořádně zkomplikovat až ukrást život. A když se jich sejde víc, tak to je teprve pocuc...Sml15

  superkarma: 0 13.04.2015, 14:17:39
 5. [3] kimil [*]

  Elis19 — #2Když jsem si přečetla tento komentář, měla jsem dojem, že čtu o svém starším synovi. Úplně stejné: puberta, ložisko ve vlasech, později na zádech a nohách. Léčba stejná a reakce také stejné. Nedá se s ním mluvitSml15

  superkarma: 0 13.04.2015, 10:43:38
 6. [2] Elis19 [*]

  Můj prostřední syn lupénkou trpíSml80objevila se mu když byl v pubertě. Naštěstí má mírnější formu, má několik ložisek ve vlasech a trochu na zádech.Bohužel používá roztoky a mastičky od kožní lékařky, které obsahují kortikoidy. Již několikrát jsem mu koupila přírodní konopné prostředky z lékárny, také jsem mu vytiskla článek z Ženy in, který pojednával o léčbě pomocí nějakého světla, už si bohužel nepamatuji o co konkrétně šlo. Nicméně on odmítá nejen se o své chorobě bavit, tyto přírodní prostředky zavrhl jako neúčinné a nedejbože abych se mohla podívat na jeho záda a aplikovat mastičku. třeba do míst na která si sám nedosáhne.

  Zkusím mu alespoň dát přečíst tento článek.

  1. na komentář reaguje kimil — #3
  2. na komentář reaguje chanahd — #7
  superkarma: 0 13.04.2015, 10:05:21
 7. [1] Stendy [*]

  Naštěstí nikdo v rodině lupénku nemá.Sml59

  superkarma: 0 13.04.2015, 06:34:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme