Bulvár

Je Lucie Vondráčková také tak křehká jako její Desdemona?

Pokud jste ještě nestihli toto léto navštívit Shakespearovské slavnosti, nesmutněte. Stále máte příležitost ponořit se do atmosféry Shakespearových dramat, a to do 14. 9. 2007. Ráda bych vám tak připomněla tento úžasný divadelní festival prostřednictvím recenze na jedno z největších dramat všech dob – Othella.

 

Musím přiznat, že jsem se poněkud obávala, jak si tvůrci poradí s kostýmy a omezenými kulisami, ale mé obavy byly zcela zbytečné. Dobové kostýmy perfektně vynikaly i na vedlejších rolích a žádného nedostatku jsem si nevšimla. Snad kromě prosvítání světlých vlasů Michala Dlouhého, ale je těžké namaskovat blonďáka na černocha. :-) Krásná Desdemona je zde oblečena do světlých barev, zejména bílé, přesně tak, aby mohla kontrastovat s temným maurem, Othellem. Ten ožívá v podobě Michala Dlouhého, kterému se podařilo ztělesnit největšího žárlivce divadelního světa vskutku bravurně. Strach z jeho hněvu ke mne doléhal i v desáté ředě. Ovšem nesmím opomenout ani Desdemonu, které vdechla život Lucie Vondráčková. V jejím podání je Desdemona žena, která si umí prosadit své, ale přesto nepřestává být onou křehkou, milující bytostí, jež je nakonec obětována na oltář chorobné žárlivosti a zrady. Ve scéně, kdy tiše zpívá smutnou píseň o vrbě v předzvěsti své smrti, mi běhal mráz po zádech. A tak se dostávám k Jagovi, našeptávači, jehož zrada nemá obdoby. V roli zmije, kterou si Othello hřeje na prsou, se představil Oldřich Navrátil. Osobně si myslím, že v žádné jiné postavě tak neexceloval právě jako v roli nenávistí posedlého Jaga. Hýřil vtipem a zároveň fatalistickou nenávistí způsobem, v jakém ho jen málokdo předčí. Jagovu ženu v představení, jež jsem navštívila, ztvárnila skvělá herečka Mahenova divadla, Zuzana Slavíková, která jen ztěží coby Emílie mohla tušit, co svojí krádeží Desdemonina šátku způsobí.

 

Ráda bych vás tedy pozvala na Pražský hrad, který od 17. 8. do 14. 9. 2007 bude dobývat Othello každý den. Stačí si tedy jen vybrat, který den se vám hodí nejvíce. Avšak nezahálejte! Lístky jdou na dračku a byla by škoda tak vydařené představení propásnout!

 

 

Othello                    Michal Dlouhý, Martin Zahálka                              Překlad                    Martin Hilský

Desdemona             Lucie Vondráčková, Zuzana Vejvodová                   Scéna                       Tomáš Kypta

Jago                        Oldřich Navrátil                                                    Režie a úprava        Petr Kracik

Brabantio                Ladislav Frej, Vladimír Brabec                               Hudba                      Jaroslav Milfajt

Cassio                     Jan Teplý, Petr Štěpán                                         Kostýmy                   Jiří Cerha

Roderigo                 Ondřej Kavan, Jan Révai

Emílie                      Barbora Munzarová, Zuzana Slavíková

Graziano                 Rudolf Jelínek

Montano                  Robert Jašków

Dože                        Miloš Kopečný, René Přibil

Lodovico                  Ivo Kubečka, Martin Sitta

 

 

Nyní již slibovaný rozhovor s Lucií Vondráčkovou coby něžnou Desdemonou:

 

Hrajete Desdemonu, hlavní ženskou postavu v Shakespearově proslulém dramatu Othello, jak jste se s touto postavou ztotožnila?

Práce s režisérem Petrem Kracikem byla perfektní. Měla jsem za sebou už osm let hraní Julie a šest let s Richardem III. Takže Desdemona byla další krásnou Shakespearovskou zkušeností. Moc jsem se naučila. Nedá se říct, která postava je nejbližší mému srdci, ale Desdemona má i kouzlo hraní pod širým nebem. Takže si její osud užívám až do dna. A hlavně je teď a tady.

 

Představujete tak křehkou a něžnou ženu. Cítíte se tak i ve skutečném životě, nebo patříte k onomu druhu silných a nebojácných hrdinek?

Desdemona sice křehká je, ale v žádném případě se nevzdává. Má v sobě něhu i bojovnici. A hlavně lásku.

 

Osobně považuji Shakespearovy hry za textově nejtěžší divadelní představení, jak jste se s náročným textem poprala Vy? Stalo se Vám již, že jste měla okno?

Shakespeare je mistrem obrazů. Když se učím jeho text, je to jako putování tou nejkrásnější krajinou fantazie. A navíc ve verších. Vnímáte rytmus a malebnost. Vynechat cokoli je věčná škoda, a tak se snažím, aby se to nestávalo. :-)

 

Jaký je Váš názor na žárlivost? Odsuzujete ji, nebo ji považujete za neodmyslitelnou součást vztahu?

To je tak individuální. Když milujete, přichází i strach a nejistota. A ta nemá hranice. Velká láska, velká žárlivost... jsou příliš blízko sebe. Jak říká Desdemona: Před touhle stvůrou ochraňuj nás Bůh!!

 

V Othellovi hrajete se svým bývalým přítelem Michalem Dlouhým. Jak se Vám s ním hrálo?

Výborně. Už jsme spolu hráli v jiných hrách. V Čarodějkách ze Salemu A. Millera a v Marberově Na dotek. Othello je do třetice a je nám spolu na jevišti myslím naprosto ideálně. Doufám, že to tak vnímají i diváci. Michal je skvělý spoluhráč.

 

Myslíte si, že Desdemona udělala ve vztahu k Othellovi nějakou chybu? Pokud ano, tak jakou?

Tím, že nevěděla, odkud vítr vane, neměla ani možnost tomu velkému nedorozumění (nebo zradě) zabránit. Mockrát jsem přemýšlela o variantách. Co by mohla udělat, co mohla říct, čeho se vyvarovat... Ale nenašla jsem řešení.

 

Co Vás baví více: film nebo divadlo?

Když hraju divadlo, tak divadlo a nic jiného neexistuje. Když film, tak mě pohltí film, disciplína. A hudba je pak zas naprosto jiná káva. Teď zrovna vychází jedno hezky zvláštní cédéčko.

 

Jakou postavu, ať už knižní, filmovou, či divadelní byste nejraději ztvárnila a proč?

Sofii. Hlavní hrdinku knížky Sofiin svět. Tu záležitost miluju.

 

Jaké je Vaše životní krédo?

Drž se nové cesty a starého přítele.

 

Jakou byste dala našim čtenářkám radu, aby ve zdraví přežily vztah?

No... mám štěstí spíš na ty tragicky divadelní, které prožívám na jevišti. Ale podle lidí moudřejších je vše o komunikaci a humoru. Takže jim budu věřit a posílám to dál. :-) 

   
10.08.2007 - Kultura - autor: Aneta Horáčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [53] Lassie [*]

  Jako zpěvačku jí nemusím, nemám ráda počeštělé písně, jako např. Vítr....ale jinak smekám před její pracovitostí a cílevědomostí. Jako Morganu bych ji celkem ráda viděla.

  superkarma: 0 14.08.2007, 16:35:27
 2. [52] Kasandra [*]

  Nevím, jestli je nafoukaná, tak na mě snad ani nepůsobí. Ale viděli jste ji v Tajemství nebo ve filmu Kvaska?? To je super!!

  superkarma: 0 13.08.2007, 20:57:11
 3. avatar
  [51] vininka [*]

  AnteaX: Tak,tak....

  superkarma: 0 13.08.2007, 13:22:24
 4. avatar
  [50] AnteaX [*]

  Její písnička Vítr je skvělá Možná je trošku nafoukaná, ale na druhou stranu se jí člověk nemůže divit, že si drží dostup v dnešní době

  superkarma: 0 13.08.2007, 12:41:22
 5. avatar
  [49] vininka [*]

  Helena byla za mlada asi hezčí.....no a co????? Mě se Lucka docela líbí a je mi totálně jedno, jestli s sebou tahá flašku vody.....nebo co jí a co ne......mě zajímá , jak hraje a zpívá....a to jí jde

  superkarma: 0 13.08.2007, 08:36:44
 6. avatar
  [48] Suzanne [*]

  kasiopea: a co vajíčka?

  superkarma: 0 12.08.2007, 21:52:43
 7. avatar
  [45] Bella [*]

  Lucka je skvělá herečka, zpěvačka a taky tanečnice. Myslím si, že je inteligentní a fakt velký dříč. Mám ráda její hudba a texty, její rodiče pro ni opravdu píší skvosty. I ona skládá a je to perfektní (pro ty kdo neznají, třeba písnička Poušť). Ráda koukám na filmy s ní a párkrát jsem ji viděla i v divadle. Jako herečka je výborná. Mám ráda i její styl a názory, takže jsem vlastně velký "fanda".

  superkarma: 0 12.08.2007, 17:27:16
 8. avatar
  [44] erKa [*]

  at se vrátí do Marmelády...

  superkarma: 0 12.08.2007, 16:56:06
 9. avatar
  [43] edith1975 [*]

  Srovnávejte si jak chcete, já mám ráda obě, jak Helenu , tak Lucku. Obě jsou skvělé.

  superkarma: 0 12.08.2007, 09:29:13
 10. avatar
  [42] *Kotě* [*]

  Meander: je fakt, že když už tu byla srovnávána se svou tetou, tak na tu opravdu nemá. Helena byla zamlada opravdu krásná a hlas má také moc pěkný. Ale hlavně jí chybí to charisma. Ale studovala na mojí VŠ, na jednom předmětu jsme se i potkaly, ač byla o dost mladší, takže potvrzuji, že je fakt inteligentní a dříč, málokterá herečka nebo zpěvačka se obtěžuje vystudovat cokoli kromě DAMU, což je podle mě škola pro smích - herectví v sobě člověk buď má nebo nemá a škola mu akorát vypěstuje protivnou manýru.
  Vzpomínám si, jak chodila do menzy na práva a kuchařky si k ní chodily pro podpisy

  superkarma: 0 12.08.2007, 02:00:36
 11. avatar
  [40] Smetanová [*]

  Nyotaimori: Už si slyšela io tom ,že SAMOCHVÁLA SMRDÍ

  superkarma: 0 11.08.2007, 19:22:01
 12. avatar
  [37] Meander [*]

  Před chvíli jsem viděla její klip. Ne, ne, ne... Určitě je to inteligentní a vzdělaná mladá dáma, ale nepěkně piští a je škaredá. Všimli jste si jejího lvího nosu a zapadlých oček?

  superkarma: 0 11.08.2007, 11:57:58
 13. avatar
  [36] kareta [*]

  škoda že ostříhala to háro. Ona bude vypadat jako holka i v 50ti. Má takovou tu oblou tvář. Moc to sice nesleduju, ale je to příjemná mladá dáma.

  superkarma: 0 11.08.2007, 09:15:10
 14. avatar
  [35] Smetanová [*]

  Nyotaimori: Hlavně ,že ty jsi krásná slečna

  superkarma: 0 10.08.2007, 21:37:38

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [33] Suzanne [*]

  Jaštěrička: šikovných holčiček, které na sobě v dětství dřely, je spousta. Ale jen některá dostane šanci. A tady to evidentně zapracovalo.

  superkarma: 0 10.08.2007, 19:29:42
 2. avatar
  [32] algidda [*]

  Lucka je fakt skvělá.

  superkarma: 0 10.08.2007, 18:27:50
 3. avatar
  [31] Lilinka [*]

  Mně na té holce něco nesedí, vůbec nevím, co. Ale prostě ji nemusím A jako zpěvačka - nenadchcne, neurazí...

  superkarma: 0 10.08.2007, 17:10:25
 4. avatar
  [30] Jaštěrička [*]

  Suzanne: Ne,to si teda nevzpomínám.Vždycky to byla ta z Marmelády,že by jí tetička k tomu nějak konkrétně dopomohla,o tom teda nic nevím.Řeči jsou jen řeči.Já ji jako zpěvačku moc nemusím,jako herečka si myslím,že je výborná a to,že od dětství na sobě dřela je spíš zásluha jejích rodičů než nějaké tetičky.

  superkarma: 0 10.08.2007, 17:03:43
 5. avatar
  [29] Meander [*]

  Já si představuju Desdemonu jako ženskou, ne jako umírající bludičku.

  superkarma: 0 10.08.2007, 15:43:00
 6. avatar
  [28] átéčko [*]

  Nyotaimori: mně taky..

  superkarma: 0 10.08.2007, 15:41:19
 7. avatar
  [27] Suzanne [*]

  Jaštěrička: ty už si nevzpomínáš, jak to byla "ta žába od Helenky Vondráčkové"? Její táta až takové terno nebyl. Ale musím uznat, že kdyby Lucie nebyla pohledná, talentovaná a pracovitá, tak by se za ní voda zavřela s pubertou. Já ji považuji za stejně dobrou jako Helenu.

  superkarma: 0 10.08.2007, 15:15:53
 8. avatar
  [25] Jaštěrička [*]

  Lincey: Její teta ji uvedla do showbusinessu? A jak a čím,prosím tě? Když už ,tak její otec.

  superkarma: 0 10.08.2007, 14:42:35
 9. avatar
  [24] Gardina [*]

  Viděla jsem Lucku jako Morganu v muzikálu Excalibur - byla naprosto skvělá! Jako Desdemona taky. Její hudbu neznám, ale bezesporu je to talentovaná a inteligentní holčina. Její tetu nemusím...

  superkarma: 0 10.08.2007, 13:32:12
 10. avatar
  [23] xjannickax [*]

  taky jsem Lucku viděla hrát a je teda super..písničky některé taky fajn,některé hrůza..ale rozhodně lepší než Helena!

  superkarma: 0 10.08.2007, 11:44:37
 11. [21] Lincey [*]

  sanvean: Řekla jsem svůj názor. Ty máš jistě taky nějaký...a co.

  superkarma: 0 10.08.2007, 11:22:46
 12. avatar
  [20] sanvean [*]

  Lincey: Ty se s nimi zřejmě znáš osobně, viď?

  superkarma: 0 10.08.2007, 11:14:00
 13. [19] Lincey [*]

  Lucku Vondráčkovou nemusím a to z toho důvodu, že se mi dost příčí její jednání vůči Heleně Vondráčkové - její tetě, která ji prakticky do showbuisnesu uvedla, slovo vděk ji asi moc neříká.

  superkarma: 0 10.08.2007, 11:07:14
 14. avatar
  [18] fructia [*]

  Nemusím ji.

  superkarma: 0 10.08.2007, 11:05:22
 15. [17] Lucajsek [*]

  milá holka

  superkarma: 0 10.08.2007, 10:43:49
 16. avatar
  [16] phoebe24 [*]

  arjev: pokud srovnám obě Vondráčkové (nemusím ani jednu a srovnávat se nemá jak už někdo napsal - např. taky mám dvě dcery a úplně jiné), tak Lucie na mě dělá dojem vzdělané mladé dámy a Helena podle mě najela na vykřičený a křečovitý styl - ujel mi vlak, ale nikdo si toho nesmí všimnout.

  superkarma: 0 10.08.2007, 10:09:30
 17. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Já nemůžu poslouchat její hlas při zpěvu. Přitom jsem nedávno slyšela v rádiu rozhovor s ní a dokud neřekli, kdo to je, tak jsem to nepoznala, když mluví, tak má normální ženský hlas, ale jakmile začne zpívat, tak se změní v malou holku. Jako herečka bude asi dobrá (neviděla jsem ji hrát), ale ať proboha nezpívá

  superkarma: 0 10.08.2007, 10:03:27
 18. avatar
  [14] Laura.xy [*]

  Byla jsem na Othellovi na Špilberku a Lucka byla výborná. A Martin Zahálka ...

  superkarma: 0 10.08.2007, 09:43:19
 19. avatar
  [13] hanika [*]

  já ji moc nemusím,ale asi je to tím, že mi ta její hudba vůbec nic neříká

  superkarma: 0 10.08.2007, 09:13:58
 20. avatar
  [11] veet [*]

  a já mám Lucku ráda, jde si za svým a to hloupé srovnání s její tetou...nechápu,komerční hudbu hraje kde kdo ,ale Lucie se tímto směrem nevydala a i tak má úspěch což si cením více, než prodaných desek.Nehledě na to Helena už je v dnešní době spíše k smíchu jak se snaží lozit do p....e mladým s hudbou na kterou prostě už nemá.Ti ji brát nebudou ani kdyby zpívala hity od JLo.

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:56:26
 21. avatar
  [10] Luciš [*]

  Jako herečku jsem ji viděla jen v TV, nic moc. Zpěv nic extra, v jejím hlasu nic nezaujme, hlas je takový monotónní i při řeči. Zdá se mi nepřirozená. Ve srovnání třeba s Čvančarouvou, ta má šmrnc

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:48:16
 22. avatar
  [9] sanvean [*]

  Hm, asi takhle, já ji taky nesnášela, dokud jsem ji neviděla na jevišti. CD od ní si tedy nekoupím, ale hrát umí bezvadně.

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:43:50
 23. avatar
  [8] SENSITIVESKIN [*]

  Beruška1: já jí taky nemusím, ale určitě ne, kvůli tomu, co žere. Osobně nesnáším spíš lidi, který mi kecaj do toho, co žrát mám

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:41:08
 24. avatar
  [7] Beruška1 [*]

  Já Lucii Vondráčkovou nesnáším, vadí mi ty její řeči, jak se snaží být za každou cenu vtipná a zajímavá kecama o tom, že buď nežere vůbec, nebo jenom zrní nebo mrkev či co, ale není normální, normální lidi jsou všežravci a tudíž do jejich stravy patří i maso.

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:25:51
 25. avatar
  [6] arjev [*]

  OlgaMarie: ve vlastním příbuzenstvu nesrovnávám,ale Lucka a Helena jsou zpěvačky a tam si to mohu dovolit. Sice jako laik,ale Helenu znám zpívat vlastně co začala a mám ji ráda. Její současné manželství mě nezajímá,zajímá mě pouze zpěv. Heleniného manžela Martina nesnáším, je arogantní,namyšlený blb.

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:25:12
 26. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  arjev:Hrozná chyba je v rodinách a v příbuzenstvu někoho s někým srovnávat.I vlastní děti jsou neporovnatelné.A i těm hodně vadí řečnické otázky:"Proč nejsi jako bratr,sestra?"Holt není,každý jsme jedinečný.

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:17:48
 27. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Před několika lety byla Lucie Vondráčková host v Noci s Andělem na ČT2 a rozhovor mě tak upoutal,že jsem neusnula.Chytrá,vzdělaná,cílevědomá a nesmírně pracovitá.Poslouchám ji,čtu s ní rouhovory i dívám se na ni s potěšením.

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:10:00
 28. avatar
  [3] arjev [*]

  Lucku srovnávám s její tetou Helenou, která má krásný hlas i po šedesátce. Z Luččiného repertoáru hrají jen pár písniček, které mi nesedí.

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:04:08
 29. avatar
  [2] liva99 [*]

  Lucku mám ráda. Můj manža na ni taky často zálibně kouká :o))))))))))))

  superkarma: 0 10.08.2007, 07:46:45
 30. avatar
  [1] Jupíí [*]

  Nemám ráda nové překldy Martina Hilského, párkrát jsem ho zkusila a přišel mi naprosto nesrozumitelný , kostrbatý, a zbytečně efektní až vulgární.

  superkarma: 0 10.08.2007, 07:31:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme