Každá z nás to zná. Jeden týden v měsíci, kdy se necítíme zrovna nejlépe. Jsme podrážděné, bolí nás břicho, záda a těšíme se, až to budeme mít za sebou. Matně si sice vzpomínám na situace, kdy člověk čekal na menstruaci jako na smilování a nepotvrzení svého těhotenství, ale pro někoho to může být zase opačná situace, kdy se těší na miminko a každá další perioda ho dokonale rozhodí.

Obecně jsme na tom asi všechny stejně – už aby to bylo za námi. A to dnes máme spoustu hygienických pomůcek, které nám naše těžké dny usnadňují. Ale co naše předchůdkyně? Měly to mnohem složitější.  

Historie hygienických pomůcek

Nahlédnutí do historie pomůcek, jež ženám sloužily k zachytávání menstruační krve, může být zajímavé a překvapivé.

Neexistuje mnoho informací o historii menstruačních pomůcek a vložek, včetně souvisejících zvyklostí ve starých společnostech.  Ani ve výpravných knihách přibližujících staré civilizace, např. Indii, Egypt, Řecko, Řím, jsem nenalezla žádnou zmínku o menstruačních pomůckách nebo o chování žen během menstruací. Je ale známým faktem, že ženy se musely v době menstruace uchylovat do ústraní. Už za dob Kleopatry se používaly „menstruační tampóny“ respektive smotané svitky papyru.

Ve středověku byly ženy v Evropě s hygienou poněkud na štíru. Používalo se plátno a ženy se koupaly maximálně jednou za týden, takže si asi dovedete představit tu vůni.

Nepříliš známou skutečností určitě je, že ještě na začátku 20. století ženy v některých oblastech užívaly k zachycení menstruační krve suchý mech.

Nadále se používaly samotné pruhy látek. Jaké látky se nastříhaly, takové se používaly. Prodej speciálních látek pro menstruace ještě neexistoval.

Pruhy menstruačních látek se po použití spolu s kalhotkami nejprve máčely ve studené vodě, potom se praly a ještě vyvářely. Kdepak vyhazovat, na to byly tkaniny příliš drahé. Žádná rekreace, menstruující ženy to neměly snadné.

Těžké začátky vložek

Vynalézavé zdravotní sestry Červeného kříže používaly během války jako menstruační vložky vatu, která byla určena k obvazování ran. A možná právě tento krok způsobil malou revoluci v životě menstruujících žen. Společnost Kimberly-Clark přišla s nápadem navrhnout menstruační vložku. Po dvou letech intenzivního zkoumání, pokusů a průzkumů trhu byla vytvořena dámská vložka z vaty a jemné gázy a v roce 1920 začaly zaměstnankyně v malé dřevěné dílně v městečku Neenah s její ruční výrobou. Původní název vložek byl Cellu-Naps (vatové vložky), následně byl výrobek přejmenován na Kotex® (cotton texture = bavlněný povrch).

 

Vložky byly vyrobeny ze 40 vrstev savé krepované buničinové výplně ve tvaru obdélníku a ručně zabaleny do gázy. Na dnešní poměry byly dost objemné, ale i tak měly velký úspěch. Za 60 centů dostaly zákaznice 12 vložek zabalených v krabici barvy „nemocniční“ modři.

 

Společnost Kimberly-Clark věděla, že má v rukou mimořádný výrobek. Nemohla si však dovolit riskovat svou pověst, kdyby se výrobek neujal. A tak zakladatelé a hlavní akcionáři společnosti Kimberly-Clark založili samostatnou společnost Cellucotton Products Company. Firma se ocitla před nelehkým úkolem – představit výrobek a jeho používání veřejnosti.

Doba byla velmi zdrženlivá – mnohé matky se svými dcerami o menstruaci ani nehovořily. Mladé dívky byly při první menstruaci přesvědčeny o tom, že mají vnitřní krvácení a brzy zemřou. Reklamu o vložkách odmítala periodika otisknout. Jediný časopis Ladies Home Journal zveřejnil inzerát – obrázek kultivované ženy s nadpisem „V šatníku Její Královské Jemnosti“. K němu byl připojen popis výrobku a jeho přednosti. Také mnoho obchodních domů odmítalo vložky prodávat. Ostatní obchody, které výrobek do své nabídky zařadily, jej nechtěly vystavovat a vykázaly jej do skladu. Z tohoto důvodu byla k inzerátu připojena tato poznámka: „Pokud ve Vašem okolí zatím nejsou výrobky k dostání, napište si o informaci, který nejbližší obchod je nabízí, a nebo nám zašlete 65 centů a my Vám dodáme balíček dvanácti vložek Kotex® v nenápadném obalu – poštovné je zahrnuto v ceně.“  Začátky byly velmi těžké.

 

Společnosti se spíše nedařilo než dařilo, média stále nebyla připravena překonat tajnůstkářský přístup k menstruaci. Bylo důležité zmírnit ostych zákaznic a otevřít diskuzi o menstruaci. Kromě nové a přímočařejší kampaně společnost zaměstnala ženy, které chodily od domu k domu a vybízely hospodyňky, aby si výrobek vyzkoušely. Kromě podomního prodeje také plnily v obchodech roli konzultantek. Ostýchavým zákaznicím usnadnila firma nákup vložek tím, že je balila do neoznačených balíčků.

 

Postupně se vývoj vložek tak zdokonalil, že dnes máme nepřeberný výběr všech možných typů vložek velkých od několika centimetrů a silných jeden milimetr až po maxi vložky na noc. Dříve ženy musely připínat vložky spínacími špendlíky ke kalhotkám nebo doufat, že jim nespadnou. Dnes už jsou opatřeny lepicí páskou a křidélky. Zaplať pánbůh za to!

 

 Tampóny

 

Na začátku dvacátých let John Williamson, který pracoval na vyvíjení Kotexu®, vytvořil nový produkt: kondom s dírkami, vyplněný krepovaným vatovým materiálem, který se používal běžně do vložek. Byl to první předchůdce dnešního tampónu. Když ukázal svůj vynález svému otci, lékaři G. H. Williamsonovi, nesetkal se s pochopením. „Nikdy bych nevložil žádný divný výrobek dovnitř ženy!“ řekl Williamson starší. „Měl bys tolik právních problémů, že by ses nikdy nedostal od soudu! S nikým se o tom nebav, protože nějaký zatracený blázen to bude chtít dostat na trh a ty budeš mít problémy.“ To mladého vynálezce odradilo.

Ale už ve třicátých letech uvedla společnost Kimberly-Clark na trh tampony pod jménem Fibs, jejich vylepšená verze byla vyvinuta v roce 1948. V průběhu let se ve společnosti Kimberly-Clark vyvíjely tampony až do současné podoby. Nyní je známe pod názvem Kotex®.

Od devadesátých let jsou tampony stále více populární i u nás. Zejména mezi mladou generací, která už si ani neumí představit, že by si připínala vložku spínacími špendlíky. Naštěstí pomáhají předejít různým nepříjemným nehodám, které se s vložkou snadno stávaly.

Výběr hygienických pomůcek je na každé z nás.  Dneska už naštěstí je z čeho vybírat. Tak si příště, až budete zase nadávat, že jste TO dostala, vzpomeňte, oč těžší to měly naše předchůdkyně. A ani ne tak dávno.

 

Jaké hygienické pomůcky preferujete? Zažila jste nějaký trapas související s menstruací? Myslíte si, že je tohle téma tabu, nebo se o něm může normálně mluvit? 

Reklama