Styl

Je libo vložku nebo tampon?


Každá z nás to zná. Jeden týden v měsíci, kdy se necítíme zrovna nejlépe. Jsme podrážděné, bolí nás břicho, záda a těšíme se, až to budeme mít za sebou. Matně si sice vzpomínám na situace, kdy člověk čekal na menstruaci jako na smilování a nepotvrzení svého těhotenství, ale pro někoho to může být zase opačná situace, kdy se těší na miminko a každá další perioda ho dokonale rozhodí.

Obecně jsme na tom asi všechny stejně – už aby to bylo za námi. A to dnes máme spoustu hygienických pomůcek, které nám naše těžké dny usnadňují. Ale co naše předchůdkyně? Měly to mnohem složitější.  

Historie hygienických pomůcek

Nahlédnutí do historie pomůcek, jež ženám sloužily k zachytávání menstruační krve, může být zajímavé a překvapivé.

Neexistuje mnoho informací o historii menstruačních pomůcek a vložek, včetně souvisejících zvyklostí ve starých společnostech.  Ani ve výpravných knihách přibližujících staré civilizace, např. Indii, Egypt, Řecko, Řím, jsem nenalezla žádnou zmínku o menstruačních pomůckách nebo o chování žen během menstruací. Je ale známým faktem, že ženy se musely v době menstruace uchylovat do ústraní. Už za dob Kleopatry se používaly „menstruační tampóny“ respektive smotané svitky papyru.

Ve středověku byly ženy v Evropě s hygienou poněkud na štíru. Používalo se plátno a ženy se koupaly maximálně jednou za týden, takže si asi dovedete představit tu vůni.

Nepříliš známou skutečností určitě je, že ještě na začátku 20. století ženy v některých oblastech užívaly k zachycení menstruační krve suchý mech.

Nadále se používaly samotné pruhy látek. Jaké látky se nastříhaly, takové se používaly. Prodej speciálních látek pro menstruace ještě neexistoval.

Pruhy menstruačních látek se po použití spolu s kalhotkami nejprve máčely ve studené vodě, potom se praly a ještě vyvářely. Kdepak vyhazovat, na to byly tkaniny příliš drahé. Žádná rekreace, menstruující ženy to neměly snadné.

Těžké začátky vložek

Vynalézavé zdravotní sestry Červeného kříže používaly během války jako menstruační vložky vatu, která byla určena k obvazování ran. A možná právě tento krok způsobil malou revoluci v životě menstruujících žen. Společnost Kimberly-Clark přišla s nápadem navrhnout menstruační vložku. Po dvou letech intenzivního zkoumání, pokusů a průzkumů trhu byla vytvořena dámská vložka z vaty a jemné gázy a v roce 1920 začaly zaměstnankyně v malé dřevěné dílně v městečku Neenah s její ruční výrobou. Původní název vložek byl Cellu-Naps (vatové vložky), následně byl výrobek přejmenován na Kotex® (cotton texture = bavlněný povrch).

 

Vložky byly vyrobeny ze 40 vrstev savé krepované buničinové výplně ve tvaru obdélníku a ručně zabaleny do gázy. Na dnešní poměry byly dost objemné, ale i tak měly velký úspěch. Za 60 centů dostaly zákaznice 12 vložek zabalených v krabici barvy „nemocniční“ modři.

 

Společnost Kimberly-Clark věděla, že má v rukou mimořádný výrobek. Nemohla si však dovolit riskovat svou pověst, kdyby se výrobek neujal. A tak zakladatelé a hlavní akcionáři společnosti Kimberly-Clark založili samostatnou společnost Cellucotton Products Company. Firma se ocitla před nelehkým úkolem – představit výrobek a jeho používání veřejnosti.

Doba byla velmi zdrženlivá – mnohé matky se svými dcerami o menstruaci ani nehovořily. Mladé dívky byly při první menstruaci přesvědčeny o tom, že mají vnitřní krvácení a brzy zemřou. Reklamu o vložkách odmítala periodika otisknout. Jediný časopis Ladies Home Journal zveřejnil inzerát – obrázek kultivované ženy s nadpisem „V šatníku Její Královské Jemnosti“. K němu byl připojen popis výrobku a jeho přednosti. Také mnoho obchodních domů odmítalo vložky prodávat. Ostatní obchody, které výrobek do své nabídky zařadily, jej nechtěly vystavovat a vykázaly jej do skladu. Z tohoto důvodu byla k inzerátu připojena tato poznámka: „Pokud ve Vašem okolí zatím nejsou výrobky k dostání, napište si o informaci, který nejbližší obchod je nabízí, a nebo nám zašlete 65 centů a my Vám dodáme balíček dvanácti vložek Kotex® v nenápadném obalu – poštovné je zahrnuto v ceně.“  Začátky byly velmi těžké.

 

Společnosti se spíše nedařilo než dařilo, média stále nebyla připravena překonat tajnůstkářský přístup k menstruaci. Bylo důležité zmírnit ostych zákaznic a otevřít diskuzi o menstruaci. Kromě nové a přímočařejší kampaně společnost zaměstnala ženy, které chodily od domu k domu a vybízely hospodyňky, aby si výrobek vyzkoušely. Kromě podomního prodeje také plnily v obchodech roli konzultantek. Ostýchavým zákaznicím usnadnila firma nákup vložek tím, že je balila do neoznačených balíčků.

 

Postupně se vývoj vložek tak zdokonalil, že dnes máme nepřeberný výběr všech možných typů vložek velkých od několika centimetrů a silných jeden milimetr až po maxi vložky na noc. Dříve ženy musely připínat vložky spínacími špendlíky ke kalhotkám nebo doufat, že jim nespadnou. Dnes už jsou opatřeny lepicí páskou a křidélky. Zaplať pánbůh za to!

 

 Tampóny

 

Na začátku dvacátých let John Williamson, který pracoval na vyvíjení Kotexu®, vytvořil nový produkt: kondom s dírkami, vyplněný krepovaným vatovým materiálem, který se používal běžně do vložek. Byl to první předchůdce dnešního tampónu. Když ukázal svůj vynález svému otci, lékaři G. H. Williamsonovi, nesetkal se s pochopením. „Nikdy bych nevložil žádný divný výrobek dovnitř ženy!“ řekl Williamson starší. „Měl bys tolik právních problémů, že by ses nikdy nedostal od soudu! S nikým se o tom nebav, protože nějaký zatracený blázen to bude chtít dostat na trh a ty budeš mít problémy.“ To mladého vynálezce odradilo.

Ale už ve třicátých letech uvedla společnost Kimberly-Clark na trh tampony pod jménem Fibs, jejich vylepšená verze byla vyvinuta v roce 1948. V průběhu let se ve společnosti Kimberly-Clark vyvíjely tampony až do současné podoby. Nyní je známe pod názvem Kotex®.

Od devadesátých let jsou tampony stále více populární i u nás. Zejména mezi mladou generací, která už si ani neumí představit, že by si připínala vložku spínacími špendlíky. Naštěstí pomáhají předejít různým nepříjemným nehodám, které se s vložkou snadno stávaly.

Výběr hygienických pomůcek je na každé z nás.  Dneska už naštěstí je z čeho vybírat. Tak si příště, až budete zase nadávat, že jste TO dostala, vzpomeňte, oč těžší to měly naše předchůdkyně. A ani ne tak dávno.

 

Jaké hygienické pomůcky preferujete? Zažila jste nějaký trapas související s menstruací? Myslíte si, že je tohle téma tabu, nebo se o něm může normálně mluvit? 

   
19.04.2006 - Krása - autor: Komerční článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [142] Severacka [*]

  lucula: Luculo nemusíš to pak prát v prášku, já třeba peru všechno prádlo včetně těch vložek v mýdlovém slizu, který je ekologický.

  superkarma: 0 24.08.2006, 00:19:34
 2. avatar
  [141] Severacka [*]

  Tak začala jsem používat látkové vložky od popolin a super . jsou z biobavlny a jsou moc příjemné na dotek , praní je v pohodě, po použití vypláchnout a hodit do kýblíku se solí na skvrny (bělí a desinfikuje) a pak vyprat klidně na 40°C úplně to stačí , asi nakonec vyzkouším i mooncup, slyšela jsem moc pochvalné reference

  superkarma: 0 24.08.2006, 00:15:52
 3. avatar
  [139] *Kotě* [*]

  Vivian: nemám tušení, proč na mě tampony takhle působily, ale bylo to tak

  superkarma: 0 23.04.2006, 21:09:19
 4. avatar
  [136] Šupitopresto [*]

  Meander: V našem městečku, je to bohužel jediná Mudr a dojíždět se mi nechce. Mmch, už jsem tam nebyla tři roky (pro mravokárce, jsem zdravotník a možných rizik jsem si vědoma...na něco se umřít musí )

  superkarma: 0 20.04.2006, 11:24:53
 5. avatar
  [135] Meander [*]

  Šupitopresto: Menstruace je zbytečná, vyměnila bych MUDr.

  superkarma: 0 20.04.2006, 11:06:43
 6. avatar
  [134] paviocko [*]

  Teda, přečetla jsem články, jak o tom kalíšku, tak o pracích vložkách... no potěš pánbu. Představa, že mám vedle záchoda kýbl s vodou. Myslím, že se chovám ekologicky docela dost, třídím odpad a tak, ale že bych se fakt musela vracet do dob našich babiček, to tedy rozhodně ne!

  superkarma: 0 20.04.2006, 09:42:38
 7. avatar
  [133] Šupitopresto [*]

  RenataP: taky tak...Hlavně představa, jak to tam šplouchá mi moc dobře nedělá a potom ta údržba Jinak s tampóny a vložkami problém nemám, vyhovuje mi obé, problém mám jen se samotnou existencí menstruace. HA také brát nemůžu, jediná, která mi vyhovovala byla ta při kojení, ale Mudr mi ji pak vysadila, že už po tom roce musím začít menstruovat

  superkarma: 0 20.04.2006, 08:47:20
 8. avatar
  [132] Vivian [*]

  *Kotě*: tak to by mě docela zajímal ten způsob vzniku té infekce... Jak to, že u mě ne a u tebe jo, v čem je ten rozdíl...

  superkarma: 0 19.04.2006, 22:03:44
 9. avatar
  [131] Henri [*]

  *Kotě*: Já taky

  superkarma: 0 19.04.2006, 21:56:23
 10. avatar
  [130] azur [*]

  Tampony tampony tampony a nikdy jinak
  Ňáké kvasinky mě asi obloukem obcházejí. V těch nejhorších dvou dnesch ještě přilípnu pro sichr křidélka, jinak je kombinuju jen s intimkou, bez které nedám už ani ránu.
  Nechápu, jak jsem kdysi mohla žít bez nich

  superkarma: 0 19.04.2006, 20:55:30
 11. avatar
  [129] *Kotě* [*]

  Vivian: vše je individuální. Používala jsem tampóny řadu let a poslední asi dva roky jejich používání jsem neustále, přes veškerou hygienu, trpěla na kvasinkové infekce. Každý měsíc až dva. Absolvovala jsem všechna vyšetření, zkoumala se moje strava, atd. atd.... na nic jsme s gynekoložkou nepřišly, než že to dělají tampony. Přešla jsem zpět na vložky a od té doby jsem o kvasinkách neslyšela.

  superkarma: 0 19.04.2006, 20:17:05
 12. [128] zuzhar [*]

  Meander: tak to je fakt mazec, co to je zač?

  superkarma: 0 19.04.2006, 20:13:00
 13. avatar
  [126] Ťapina [*]

  RenataP: To já taky ne, ovšem svého času jsem si nedovedla ani představit, jak si tm strkám tampón

  superkarma: 0 19.04.2006, 18:18:13
 14. avatar
  [125] RenataP [*]

  viz ten pohárek... zajímavá metoda, ale nedovedu si představit, jak si tam strkám takovou číši

  superkarma: 0 19.04.2006, 17:47:13
 15. avatar
  [124] Tesay [*]

  Meander: tak to je síla a to jsem si ještě nestihla ani přečíst reakce pod článkem, ale asi to bude soda

  superkarma: 0 19.04.2006, 17:14:57
 16. avatar
  [123] Meander [*]

  Ten blázen, co psal tohle
  http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=21298&id=7

  Jeho stránky
  www.baraka.cz

  Měla jsem na mysli ten článek, co na něj dávala odkaz Lincey.

  superkarma: 0 19.04.2006, 17:10:42
 17. avatar
  [122] Tesay [*]

  Meander: špatně jsem to napsala, kdo je pan marek? nenapínej

  superkarma: 0 19.04.2006, 17:06:51
 18. avatar
  [121] Tesay [*]

  Meander: nemluvím řečí tvého kmene , proč pan marek?

  superkarma: 0 19.04.2006, 17:05:38
 19. avatar
  [120] Meander [*]

  Mimochodem, nepsal ten článek pan Marek?

  superkarma: 0 19.04.2006, 16:58:22
 20. avatar
  [119] Meander [*]

  Lincey: Ono to ani s tím hliníkem nebude tak horké.

  superkarma: 0 19.04.2006, 16:57:59
 21. [118] Lincey [*]

  No tak jsem ráda, holčiny, že jste se při čtení toho článku taky tak pobavili, jako já. Já tedy věřím, že v dnešním, přechemizovaném světě je leccos nezdravé, např. deodoranty a antiperspiranty s aluminiem se, počínaje zítřkem, chystám vyměnit za alternativy čistě na přírodní bázi, ale přeci jen, co je moc to je mooooooc...:-). Člověk nemá věřit všemu a tu autorku bych teda chtěla poznat:-). Jestli to spíš není tedy autor:-). Protože...tohle snad ani holka napsat nemohla:-)

  superkarma: 0 19.04.2006, 16:55:56
 22. avatar
  [116] Meander [*]

  damanka: Jsem si naprosto jistá. Jako trombofilikovi by mi internistka jinou nedovolila. A i o tuhle jsem bojovala srdnatě.
  Jinak viz můj příspěvek 104.

  superkarma: 0 19.04.2006, 16:07:13
 23. avatar
  [114] Meander [*]

  damanka: Depo Provera je prakticky totéž. Koukám, že taky absolutně antikoncepční

  superkarma: 0 19.04.2006, 15:58:35
 24. [112] Vlád [*]

  Tak jsem si přečetla článek o látkových vložkách a při představě, jak mám na záchodě kýbl se studenou vodou, ve které se čvachtají zkrvavené vložky, jsem málen . Chovat se ekologicky je sice záslužné, ale tohle je snad moc, ne? Návrat do dob našich babiček?

  superkarma: 0 19.04.2006, 15:51:22
 25. avatar
  [111] svetluszka [*]

  tady je to česky..http://www.latkovky.cz/product_info.php/cPath/26_45/products_id/151?osCsid=f7f110b97a15c64f0369f8196c050663

  Meander:
  Já rodila sice dvakrát, ale spíš si říkám, že bych potřebovala "menší"... ...u nás v porodnici dost těsně šijou...

  superkarma: 0 19.04.2006, 15:30:00
 26. avatar
  [110] tyrkys [*]

  svetluszka: já na jedněch stránkách viděla vzorky a byly barevné s obrázky - tak proto asi vtipnější

  superkarma: 0 19.04.2006, 15:28:39

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [108] svetluszka [*]

  Lincey: ..tak to je taky dobrý.... ..
  přečetla jsem si jen řádek...že si mám ušít soupravu vložek a že "mohou být mnohem vtipnější a veselejší, než běžné vložky"...a mám dost...
  S takovou ekologií ať jdou do ele.

  Že to zas vymyslel nějakej chlap?...

  superkarma: 0 19.04.2006, 15:26:17
 2. avatar
  [107] Meander [*]

  Jinak na těch stránkách mě rozesmála kapitola "Which size?" Bezdětná třicítka už má stejnou velikost mooncupu jako matka. To ji mám jako po třicítce tak jako tak vytahanou?

  superkarma: 0 19.04.2006, 15:26:14
 3. avatar
  [106] Meander [*]

  svetluszka: Je to maličké. http://www.mooncup.co.uk/
  Ani mně se nelíbí představa, že sebou plácnu a ono to vyšplouchne Ale je to spíš otázka zvyku. Nic tak špatného na tom nevidím. Ty záchvaty pracích vložek a mořských hub mi přijdou šílenější.

  superkarma: 0 19.04.2006, 15:22:24
 4. avatar
  [105] tyrkys [*]

  Lincey: tak nejlepší hláška článku je, že menstruace je radost a zábava
  Jinak - s pracími vložkami jsem se setkala už před deseti lety. U své, hodně ekologicky zaměřené, kamarádky z USA. Byly z nějakého zvláštního materiálu. Hodně savého a lehce pracího. Ale ač se také snažím chovat ekologicky, na tohle nemám....

  superkarma: 0 19.04.2006, 15:22:21
 5. avatar
  [104] Meander [*]

  Nyotaimori: Já měla taky takovou, Depo-Provera. Byla jsem z těch mála šťastných bez vedlejších účinků. Pokud se za ně nedá považovat naprostá frigidita
  Ale DP Ti skoro žádný doktor nedá, páč je to prý svinstvo. Podle příbaláků jsou ale všechny HAK stejné svinstvo a tahle jediná mě aspoň nezkusila zabít

  superkarma: 0 19.04.2006, 15:20:35
 6. avatar
  [103] svetluszka [*]

  pohodarka: Vivian: o tom jsem ještě ani neslyšela .. ...a taky se mi nějak příčí "trychtýř" mezi nohama... ...
  No, ale když to někomu vyhovuje, proč ne, že jo?..

  superkarma: 0 19.04.2006, 15:19:32
 7. avatar
  [101] Vivian [*]

  Lincey: no nevím... ekologie "vocaď pocaď". Abych si strkala do jůliny vyvařenou mořskou houbu a pak ji prala a sušila na radiátoru, na to asi nejsem dost velkej ekolog...

  superkarma: 0 19.04.2006, 15:16:39
 8. [100] Anai [*]

  Lincey: To snad nemyslí autorka článku vážně??? Tedy doufám.... Napadla mě ještě obdoba tohoto problému - plenky pro miminka. Dnes už si mladé maminky asi nedovedou představit, že my jsme pleny ještě vyvářely... a já jim docela upřímně závidím a říkám si, jaká je to pohoda dnes mít miminko! Už vidím podobný článek na podobné téma: návrat k textilním plenám! Raději snad tyhle servery ani nečíst! To je jako Vám snadno vysvětlí, že vlastně všechno, co jíme je nějakým způsobem nezdravé!

  superkarma: 0 19.04.2006, 15:15:50
 9. avatar
  [98] Vivian [*]

  pohodarka: to mi přijde takový divný... Zkušenost s tím nemám (a snad ani nechci mít), ale strkat si při menses do pochvy kelímek na krev, na to bych asi neměla žaludek

  superkarma: 0 19.04.2006, 15:11:58
 10. [97] Anai [*]

  Jéje, to jsem se poučila a i vyděsila (toxický šok). Já používám už léta výhradně tampony a pokud krvácím více, musím si vzít dva a k tomu ještě kousek vaty nebo vložku, jinak to vytéká mimo, jsem asi po 2 dětech nějak mimořádně roztáhlá??? Pro mě by měli vyrábět tak s 10 kapičkama! Ještě že už mě brzy čeká konec těchto problémů!

  superkarma: 0 19.04.2006, 15:08:45
 11. avatar
  [96] Meander [*]

  pohodarka: Nic Ať si každý používá, co mu vyhovuje.

  superkarma: 0 19.04.2006, 14:44:35
 12. [95] Lincey [*]

  Holky, hodím vám sem odkaz na jeden článek o vložkách a tampónech, který mě opravdu pobavil, určitě je k zamyšlení o škodlivosti těchto výrobků, ale přeci jen mě spíš pobavil. Pak mi napište, jak moc to pobavilo zase vás:-). bloodymary.blog.cz/0512/spina-damske-hygieny-aneb-co-kazda-menstruujici-zena-potrebuje-vedet

  superkarma: 0 19.04.2006, 14:44:19
 13. avatar
  [94] pohodarka [*]

  preferuji mooncup !!! co vy na to?

  superkarma: 0 19.04.2006, 14:40:56
 14. avatar
  [93] Vivian [*]

  Docela žasnu, kolik neuvěřitelných mýtů a pověr ženy mezi sebou rozšiřujou
  Irko1, syndrom toxického šoku může dostat i ženská, která tampón v životě neměla... a může ho stejně tak dostat i dítě nebo chlap
  Krev se "rozkládá" hlavně za přístupu vzduchu - v pochvě vzduch není, protože poševní "mikroflóra", Lactobacillus döderleini, je anaerobní mikroorganismus, tj. organismus žijící v prostředí bez přístupu vzduchu. Kdybychom měly v pochvě vzduch, nemohl by tam žít Lactobacillus a my bychom nejspíš měly permanentní vaginózu.
  Krev "venku" na vložce je ideální živná půda pro rozmnožování aerobních mikroorganismů. Nehledě k tomu, že ta krev při rozkladu dost nechutně smrdí .
  Uvnitř nic nehnije ani se nerozkládá, ovšem za předpokladu, že si žena před aplikací tampónu pečlivě umyje ruce (a nemá špínu za nehťákama ), tampón si tam nenechá dva dny a dodržuje základy zdravé intimní hygieny .

  Myslím, že výskyt gynekologických zánětů se rozhodně nedá svést na tampóny ani na vložky, je to komplexní záležitost a tohle v ní hraje spíš podružnou roli...

  Já používám výhradně tampóny, ve dne i v noci, už takových dvanáct let, a žádný zánět ani výtok jsem v životě neměla

  superkarma: 0 19.04.2006, 14:35:21
 15. avatar
  [92] Solei [*]

  Bóbika: to musis mit uzasny ucet za vodu ale ted vazne.... kdyz je horko tak to jde akorat v mem pripade je riziko ze by se pak moje kuze na me proste rozpadla

  superkarma: 0 19.04.2006, 14:23:54
 16. avatar
  [90] Ryta [*]

  no já si tedy neumím představit pařit se např. v létě při 30 stupních s vložkou, používám tampóny už hodně dlouho a naštěstí mám menstruaci slabou, vložky jsem nosila ze začátku a připadala jsem si špinavá a tak nějak zapařená, ale je to každého věc a každý se cítí dobře s něčím jiným.

  superkarma: 0 19.04.2006, 14:03:27
 17. avatar
  [89] Žábina [*]

  lucula: to je častý problém při používání tamponů

  superkarma: 0 19.04.2006, 13:50:16
 18. [87] Kytara [*]

  sagitarius_ka: hele, přílišná hygiena škodí! tím nemyslím, že se nemáš mýt, ale 2x denně by ses mýt neměla. teda pokud to není nějak nutné...

  superkarma: 0 19.04.2006, 13:40:32
 19. avatar
  [86] paviocko [*]

  Mončí, tak na tohle jsem se raději babičky ani nevyptávala... člověk nemusí vědět všechno

  superkarma: 0 19.04.2006, 13:36:26
 20. avatar
  [85] závislá na čokoládě [*]

  Babička mi říkala, že to byly takové jako kalhotky s látkou uprostřed a vyvařovalo se to po použití, ale nesmělo se to sušit venku s ostatním prádlem, to by byla ostuda. Jinak jedině tampón a zase tampón a nikdy jinak. Nedovedu si představit mít plínku mezi nahama a při sportu nebo na horách ani nemluvím.

  superkarma: 0 19.04.2006, 13:12:36
 21. [84] Mončí [*]

  Meander:Fůůůůůůůůj

  superkarma: 0 19.04.2006, 13:08:48
 22. avatar
  [83] Meander [*]

  svetluszka: Příšerná představa

  superkarma: 0 19.04.2006, 12:44:02
 23. avatar
  [82] svetluszka [*]

  Meander: ..a to s tím "pásem" stály u "pásu"... ...

  superkarma: 0 19.04.2006, 12:43:36
 24. avatar
  [81] Meander [*]

  Mončí: Prý se tomu říkalo měsíční pás. Babička vyprávěla, že v tom ženské z Orionky pašovaly přes vrátnici bonbony

  superkarma: 0 19.04.2006, 12:40:34
 25. avatar
  [80] svetluszka [*]

  Mončí: ..to si ani představovat nebudu...

  superkarma: 0 19.04.2006, 12:38:35
 26. [79] Mončí [*]

  Babička mi vyprávěla, že její babička ( a jiné ženy v té době na vesnici) používala pruh látky, který se protáhl mezi nohama a zavázal na jednom rameni pod košilý a podle potřeby se to vždy jen posunulo a když to bylo celé špinavé, tak se to vyvařilo.
  Umítě si to představit?!<sml43
  Já snad raději ani NE!!!

  superkarma: 0 19.04.2006, 12:34:17
 27. avatar
  [78] erKa [*]

  damanka: to samé mám i já..Děsný

  superkarma: 0 19.04.2006, 12:26:19
 28. [77] Rikina [*]

  Meander: rovněž tak. Občas jsem si musela vyslechnout od některé kamarádky, že je to hrozná nespravedlnost a určitě je v tom nějaká nekalá praktika, jinak to prostě není možné.

  superkarma: 0 19.04.2006, 12:16:39
 29. avatar
  [76] Žábina [*]

  Meander:

  superkarma: 0 19.04.2006, 11:56:48
 30. avatar
  [75] Meander [*]

  damanka: Já minimálně. Nikdy jsem neměla nejmenší problém. Nechápu, za co jsem si takové štěstí zasloužila

  superkarma: 0 19.04.2006, 11:53:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme