Bulvár

Je libo sprej proti sprejerům?

Fuj tajbl! Nedávno jsem slyšela, jak na hodlají na ostravsku řešit problém posprejovaných zdí a bylo mi z toho zase jednou trapně. „Staňte se práskačem, sledujte, šmírujte, nahlašte a máte v kapse slušnou sumičku! A to se vyplatí, ne?“

Naši občané si svůj majetek – tu svou drahou kuličku – ochrání proti vandalům sami. Bude-li se někdo v kapuci podezřele ochomýtat u zdi, půjde do klepet. Zdi budou čisté, bude to krásné. A je vymalováno. Znovu říkám fujtajbl!

Copak je policie tak bezradná, že míní hájit právo díky „mobilizaci práskačů z lidu“? Copak toho nikdy nenecháváme? Copak nám opravdu nezbývá nic jiného, než vymáhat svůj oprávněný nárok na ochranu majetku pomocí té nejpodlejší speciality „české povahy“?

Vadí vám počmárané zdi? Někde ano, někde ne? A nějak ano a nějak ne?

Ale co když ty „tegy“ vždycky nejsou jen bohapusté chuligánství a vandalství? Co když se jedná i o výraz nespokojenosti? Co když těm lidem něco chybí? Co když mají pocit, že je nikdo nevyslechne, co když si připadají ztracení, bezcenní a bezejmenní? A třeba to ani neumějí formulovat – jen to chtějí viditelně, barevně, křiklavě „vyprsknout“ – dát najevo.
Co když potřebují „tegem“ alespoň občůrat svůj roh v té anonymní džungli sídlišť, betonových antiruchových hradeb, komerčních labyrintů, „podjezdonadjezdů“, mrtvých kancelářských čtvrtí, parků posetých psími bobky, prefabrikovaných zón, mezi mauzolei bank a zaigelitovanými pašeráckými tržišti.
Co když odmítají tu záplavu bulváru všech tvarů, barev a podob, dostihů s deviacemi, haváriemi, tragédiemi, politickou džungli lží, výmluv, zbabělosti a kompromisů?

Ptáte se, kdo jim dal právo ničit? A kdo dal právo ničit nám?! Celé části měst, přírodu, zvířata, morálku…

Co tyhle mladé obklopuje? Plané sliby, připlešlé fráze – nalevo, napravo. Globální oteplení, globální katastrofy. Pseudohvězdy banality a kýče, karty, piny, kupóny, slevy a krize. Kyselé deště a kyselé tváře. Deziluze a prachy. Všechno instantní a na jedno použití. Minimum víry, minimum iluzí.
Mám přestat? Je toho moc? Že je spousta ušlechtilých lidí a krásných věcí?

Ale co když o tom jednoduše nevědí? Co když na to přes zátarasy frází, pseudoproblémů a mediálních bramboraček díky svému mládí ani vidět nemohou?

A co když je nezajímáme? Zaklapli víko a nemají už na nás trpělivost, stejně, jako ji my nemáme s nimi. Mají svou módu, svou řeč, svá média, sporty, kulturu, fóry…

A mimo to, existuje nějaký pevný bod, o který se mohli opravdu opřít? Jsou jím snad ti, kteří je budou udávat a lovit za peníze?

   
03.07.2006 - Společnost - autor: Hana Rychetníkova

Komentáře:

 1. avatar
  [20] ALISKA [*]

  Vivian : souhlas

  superkarma: 0 02.08.2006, 03:21:13
 2. avatar
  [17] algidda [*]

  Vivian: Perfektní, tak se mi to líbí.

  superkarma: 0 03.07.2006, 21:42:37
 3. avatar
  [16] Vivian [*]

  No nevím... Zdá se mi dost ujetý tohle obhajovat
  Voni ty mladý za to vlastně nemůžou , že ničej cizí majetek, vždyť voni to sou chudáci , nikdo je nevyslechne, připadaj si ztracený ... Jeden by se z toho skoro rozbrečel . Až vám, Hano, přijdou tyhle chudinky nepochopený vyjádřit svoje duchovní potřeby na omítku vašeho domu, tak jim nabídněte kafčo a bábovku

  Počmáranej průjezd ještě skousnu, ale když vidím ty jejich dementní malůvky na omítce nějakého domu nebo historické stavby, tak bych hajzlíkům zakroutila krkem Jednou je to trestná činnost, tak se proboha netvařme, že je to jinak... Až vám někdo štípne peněženku, budete taky vést pseudofilosofické úvahy o duchovním světě čórkaře? A přitom ten chudáček kapsář taky určitě potřebuje pochopení a teplé lidské slovo...

  superkarma: 0 03.07.2006, 20:18:05
 4. avatar
  [14] Ťapina [*]

  Tobbi: V zásadě by člověk měl ničit, dokud je mladej, protože pak už je mu po zbytek života jenom ničeno

  superkarma: 0 03.07.2006, 16:21:38
 5. avatar
  [13] Meander [*]

  V Plzni z ulice U trati je vidět budovu s perfektně vyvedeným nápisem Plzeňská mouka + nějaké další grafitti. Je to BOMBA!
  Ostatně, znáte Basquiata?

  superkarma: 0 03.07.2006, 15:57:39
 6. [12] Tobbi [*]

  To je zas článek. Neřešíme, jestli je sprejerství umění, nebo ne. Důležité je, kam se sprejeři chodí umlecky vyjadřovat. I kdyby přišel Leo da Vinci a namaloval mi na fasádu Monu Lisu, je to furt moje fasáda a já jít tam nechci.
  Jediná spravedlnost je, že až budou ve středním věku, bude jejich revoluce a vzpoura retro a nová mladá generace bude mít své vlastní vzpoury, které budou ničit zase jejich pracně vydělaný majeteček. Atd atd.

  superkarma: 0 03.07.2006, 15:46:02
 7. avatar
  [11] Lidunka [*]

  Vážená HANO RYCHETNÍKOVÁ!!!To jste mně teda kápla do noty! Včera jsem asi hodinu drhla v našem domě:výtah,vypínače,hasičáky a chodbu od STABILA, který navštívil náš panelák a zanechal po sobě vizitku a přidal i pár známých obrázků. STABIL je velký "malíř", ale chytit ho, tak mu opravdu usekám všechny prsty, aby už tohle nemohl nikde opakovat! Vyzkoušela jsem různá ředidla, ale nejlepší je tekutý písek. Jde to s ním nejlíp. To pro ty chudáky, který náš chlapec navštíví a udělá jim velkou radost a i pro Vás milá Hano! Nebo si snad tu nádheru necháte a budete se s ní každý den těšit??? No vy asi ano!

  superkarma: 0 03.07.2006, 15:33:23
 8. avatar
  [9] Juana [*]

  Mně se teda některý grafitti líbí, když to má nějaký námět. Hlavně když jsou na nějaké neosobní hnusné šedivé betonové zdi. Co nesnáším jsou přiblblé nápisy a čmáranice, nejlépe na úplně nové fasádě. Takové "umělce" bych nejradši poslala se štětkou v ruce, aby hezky makali a svoje dílo odstranili.

  superkarma: 0 03.07.2006, 10:50:29
 9. avatar
  [8] wich [*]

  Writeři, kteří grafitti skutečně umí si nedovolí čmárat po místech, na kterých by to vadilo. A harantíci, kteří bez smyslu čmárají po barácích, památkách... jen aby něco zničili, si zaslouží řádně nakopnout. To, že nahlásím, že někdo ničí můj soukromý nebo veřejný majetek není práskačství

  superkarma: 0 03.07.2006, 10:10:50
 10. avatar
  [7] Suzanne [*]

  man-mimo: tak to zas prrrr

  superkarma: 0 03.07.2006, 09:38:20
 11. avatar
  [6] man-mimo [*]

  Už jsem popadnul dech I v "prolajfovém" kázání je víc rozumných myšlenek.

  superkarma: 0 03.07.2006, 09:21:34
 12. avatar
  [5] Ťapina [*]

  Je to fakt tak špatné, že si lidi brání SVŮJ majetek?

  superkarma: 0 03.07.2006, 09:15:03
 13. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Bože, co je tohle za kecy? Mladé vždycky obklopuje "zlá" společnost, co svět světem stojí. A dnešní doba není horší ani lepší než ty jiné.

  A za to, že mi někdo na čerstvou fasádu namaluje klikiháky bez ladu a skladu, bych dávala veřejně pětadvacet na holou bez záznamu do trestního rejstříku.

  Nevím, jestli je to běžné, ale kolega ze Švýcarska říkal, že když u nich v domě někdo dělá bordel, zavolají na něj úřady, které mu domluví. Nikomu to nepřijde jako práskačství, ale prostě chrání svůj majetek a svoje pravidla.

  superkarma: 0 03.07.2006, 09:08:35
 14. avatar
  [3] svetluszka [*]

  ..a co jako..?..

  superkarma: 0 03.07.2006, 08:52:18
 15. avatar
  [2] man-mimo [*]

  superkarma: 0 03.07.2006, 08:12:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme