Bulvár

Je libo křížence?


Kříženci dvou druhů amerických obojživelníků, kteří připomínají naše mloky skvrnité, udivují jak vědce, tak ochránce přírody. Ke spojení axolotla tygřího a jeho příbuzného Ambystoma californiense došlo náhodou, když v polovině minulého století vysadili rybáři tygří axolotly do kalifornských jezer. Podle MF dnes vědce udivuje jednak bezproblémové křížení obou druhů, také ale jejich odolnost. Právě ta nebývá u mezidruhových kříženců zvykem.

S křížením rozdílných druhů se například potýká také Ústřední komise na ochranu zvířat. Podle jejích členů má právě mezidruhové křížení například ptáků pro zvířata fatální následky. Dochází totiž ke ztrátě původních a přirozených vlastností rodičů. U ptáků se mohou objevit deformace zobáku, které jim zásadně komplikují příjem potravy. Samičky bývají vinou křížení často neplodné a jejich majitel je pak prostě usmrtí. Ve volné přírodě k mezidruhovým spojením nedochází, to mají na svědomí nezodpovědní chovatelé, kteří „vyrábějí“ podivné bastardy jen pro zábavu, případně vyšší tržbu.

Na křížení psů se většinou pohlíží s tolerancí. Někteří dokonce tvrdí, že kříženec je chytřejší, odolnější a učenlivější. Ale i tenhle názor má své odpůrce. Podle některých kynologů a veterinářů by se i se spojením dvou rozdílných psích ras mělo zacházet opatrně. Pokud se například zkříží dobrman s dalmatinem, může vzniknout pes, jehož výchovu může zkomplikovat třeba tvrdost dobrmana a ne příliš vysoká inteligence dalmatina. Hodně samozřejmě záleží na majitelích a jejich zodpovědnému přístupu k výchově voříška.

Ani „čistota“ jednotlivých lidských ras není zdaleka neposkvrněná. Například mulatky dobývají mola módních přehlídek, zaplňují titulní stránky prestižních časopisů a evropští nebo američtí muži si přivážejí z asijských zemí půvabné a poslušné manželky. Navíc existuje názor, že kromě krásy jsou lidští kříženci údajně většinou velmi inteligentní. Co je na tom pravdy si netroufám soudit, jedno je ale jisté: Přivezete-li si manžela z druhého konce světa, máte téměř stoprocentní jistotu, že jste neuzavřela sňatek se vzdáleným příbuzným.

Jsou podle vás psí kříženci bystřejší než čistokrevná plemena? Preferujete psa s „papíry“ nebo voříšky? Myslíte si, že potomkové dvou různých lidských ras jsou opravdu chytřejší?
   
01.10.2007 - Společnost - autor: Alida Horváthová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] vininka [*]

  Já preferuji psy s papíry.... ...

  superkarma: 0 01.10.2007, 20:58:10
 2. avatar
  [2] myše [*]

  Ahoj Ťapi,
  pustíme se do debaty znova???

  superkarma: 0 01.10.2007, 15:24:36
 3. avatar
  [1] Ťapina [*]

  A jé, už je to tu zas. Preferuji psa s papíry, nebo voříška. Ó, kéž by neexistovalo nic než tyto dvě skupiny Voříšci jsou odolnější a chytřejší, pokud jsou to voříšci, které stvořila příroda, kteří vznikli tak, že se náhodně potkal pes s fenkou a oboustranné sympatie umožnily oplodnění. Kříženci vzniklí záměrným výběrem rodičů nebývají tak bezproblémoví.

  superkarma: 0 01.10.2007, 15:19:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme