Většina lidí si svůj den bez nějakého prostředku, který by jim pomohl snadněji zvládnout běžné starosti, již nedokáže ani představit. Mezi takové prostředky se počítá třeba i káva, čaj nebo modernější produkty ve formě tobolek či nápojů. Není si co vyčítat. Žijeme v době, kdy jsou na nás kladené vysoké nároky, a konkurence je stále větší. Tak proč čas od času nesáhnout po něčem, co nám naopak může den zpříjemnit, usnadnit práci či uvolnit nás od stresu? Stačí si jen správně vybrat.

 

Káva

Je bezpochyby nejvíce rozšířeným stimulantem na světě. V době rozmachu kaváren - začátkem 19. století - se tehdejší vědci pokoušeli přijít na kloub tomu, proč je vlastně káva tolik oblíbeným nápojem. Pustili se do výzkumu a poprvé se podařilo izolovat z kávového zrna látku nazvanou kofein. My dnes už víme o povzbudivých účincích kávy, a právě proto ji také jako nápoj pijeme. Káva je nápojem, který zvyšuje naši výkonnost při činnostech vyžadujících pozornost. Její účinek nastupuje velice rychle, ale také stejně rychle odezní. Doba účinku se odhaduje zhruba na 45-55 minut.

 

Čaj

Podobně jako káva patří i čaj mezi významné stimulanty. Obsahuje thein, takže čaje povzbuzují a „oživují“. Podle některých odborníků je thein pouze jiný název pro kofein. Avšak je stoprocentně jisté, že kofein v čaji působí na organizmus jemněji. Do těla se dostává pozvolna a také z něj tak odchází.

 

Energetické nápoje

Říká se jim také Energy drinky. Jde vlastně o hotové nápoje, jejichž základem je zpravidla vysoký obsah cukrů a dvě hlavní stimulační látky – syntetický kofein a taurin. Běžný obsah kofeinu v takovém nápoji se pohybuje kolem 80 mg (250 ml). Syntetický kofein se podobně jako káva velice rychle vstřebává a také rychle odezní. Při výše uvedeném obsahu kofeinu je jeho účinek citelný zhruba 1h až 1,5h.

 

 

Stimulanty
Naproti tomu stimulanty neobsahují téměř žádné sacharidy, ale jejich základem je speciální kombinace stimulačních látek. Jsou zkombinovány tak, aby podpořily lepší činnost mozku a donutily organismus využívat efektivněji svých vlastních energetických zásob. Základem běžných stimulantů je např. guarana a další složky, převážně syntetického původu.

Smartdrinky
Zvláštní a dnes novou kategorii tvoří tzv. Smartdrinky (chytré drinky). Fungují podobně jako stimulanty, nemají téměř žádné sacharidy, avšak jejich výjimečnost spočívá ve speciální kombinaci extraktů ze vzácných rostlin. Díky této kombinaci působí dlouhodobě a nástup účinku je velice rychlý. Při jejich výrobě se respektují poznatky nejnovější vědy a tradičních medicín. Smartdrinky obsahují guaranu – tedy přírodní kofein - která je známá především jako rychlý a chutný zdroj energie. Její účinek je mnohem delší než u syntetického kofeinu nebo kávy a může přetrvat až 6 hodin. Kromě guarany obsahují Smartdrinky i další velmi účinné látky na přírodní bázi.

 

Zdroj: www.doktor-zdravi.cz, http://www.smartdrink.cz/home1.php)

Reklama