Domácnost

Je libo domácí zvířátko?


Domácí zvířátka patří mezi nejlepší přenašeče alergenů. Zejména psi a kočky. Nejsou to však jen chlupy, kde se alergeny nachází. Proto v podstatě všechna domácí zvířata mohou způsobit alergickou reakci.

 

Alergeny jsou totiž přítomny také:

* ve slinách zvířat

* v moči

* v trusu

* v krvi

* v kůži

* v lupech

 

Tyto alergeny znečišťují části jemného aerosolu a ten pak vdechujeme.

 

 

Majitelé domácích zvířat se stávají často alegickými právě na své domácí miláčky. Alergii na ně si však stejně dobře může vypěstovat i příležitostný návštěvník.

 

 

Největší hrozba pro alergika je kočka.

 

V její srsti a kůži se alergeny velmi dobře uchovávají a roznášejí se tak všude, kudy kočka chodí. Má také tu zajímavou vlastnost, že v bytě její alergeny přetrvávají i několik měsíců poté, co kočka byt opustila.

 

Další skupinou jsou psi a je úplně jedno, jestli jsou krátkosrstí nebo mají chlupy až na zem. To platí i o malých zvířatech – třeba hlodavcích.

 

Ukazuje se, že některý organismus si vytvoří alergii i na cizokrajná zvířata. Na plazy či pavouky. Možná je také alergie vyvolaná roztoči v podestýlce želvy.

 

Alergie na ptačí peří je ve skutečnosti alergií na v něm přítomné roztoče.

 

 

První pomoc:

 

Stojíte před rozhodnutím: zdraví, nebo mazlíček. Zamezit kontaktu se zvířetem, které alergii působí, je pro odstranění příznaků alergie téměř nutné.

Pravidelné koupání zvířete může množství alergenu pouze snížit (1x týdně).

 

Důkladně po odstěhování zvířete uklidit – alergeny se v bytě ještě dlouho drží.

 

Druhá pomoc:

Rozpoznat příslušný alergen – podstoupit alergologické vyšetření.


 

Třetí pomoc:

Zvolit správný lék. Léky se používají k dlouhodobé léčbě i pro akutní potíže vyvolané alergickou reakcí.

 

 

 

Příznaky:

Pacient většinou reaguje prudce slzením, kýcháním, kašlem až dušností.

Při silné alergické reakci se však může dostavit až anafylaktický šok už při prvním styku s alergenem: Projevuje se nevolností, slabostí, kolapsem až bezvědomím při poklesu krevního tlaku s příznaky oběhového selhání, dušností, otoky, zvracením, průjmy, zrychleným tlukotem srdce, zrychleným dechem, mravenčením v končetinách, promodráváním končetin, studeným potem.

Může se objevit opožděná reakce s horečkou, bolestmi kloubů, zvětšením uzlin, kopřivkami, otoky, zarudnutím, záněty periferních nervů nebo záněty cév.

 

Proto je potřeba si dobře rozmyslet pořízení domácího zvířete. Ať už jakéhokoliv. Teď před Vánocemi je to upozornění zvláště naléhavé…

   
16.12.2005 - Zvířátka - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [22] borrasca [*]

  Já miluju kočky a vůbec všechna stvoření. Mám na kočky asi alergii, když jí pochovám a otře se mi o obličej, tak mi natečou oči a slzí a slzí a opupínkuje se mi obličej. Zrovna tak reaguju na koňský pot nebo sliny. Ale pes mi vůbec nevadí, ani jiná zvířátka. No nicméně stejně každou kočku pomuckám a pak se jdu umýt, takže tomu tak předejdu...ale je to škoda.

  superkarma: 0 09.01.2006, 09:40:23
 2. avatar
  [17] moula [*]

  Baronka:
  kocicka: jo, taky by me zajimalo, kde s evsechny ty alergie vzaly, zajimava souhra nahod s rozsirenym pouzivanim chemikalii a sajrajtu na cisteni vseho, vsechno se vystrikava sprejem, moda vonavych svicek, osvezovacu vzduchu do zasuvek, aby se sajrajt odparoval, suchej zvduch pri topeni v zime. Nejsem expert, ale kdyz meju okna s vodou a octem, nic mi neni. Kdyz je strikam zarucenym nejlepsim sprejem, tece mi z oci a nemuzu dejchat . v loznici 2 pod posteli a hejno kocek na posteli, chlupy vsude - nic mi neni. Na navsteve se zapali vonava svicka nebo cigareta, uz se dusim.

  superkarma: 0 19.12.2005, 00:59:11
 3. avatar
  [16] Jupíí [*]

  Baronka z Kratihájů: no tys to zase rozštípla

  superkarma: 0 18.12.2005, 09:52:33
 4. avatar
  [13] jiti [*]

  Kocicka: Mám stejnej názor jako ty a navíc spocenej člověk smrdí hůř než prasečák

  superkarma: 0 17.12.2005, 11:59:36
 5. avatar
  [10] mam-ča [*]

  Já mám takový dojem, že alergií se ohání hlavně ti, co si pořídili zvíře, a nechtějí se o ně starat. My jsme takhle vyfasovali psa po zemřelé sousedce, protože její vnučky bavilo venčení jen do té doby, než začalo pršet a muselo se ráno vstávat. Ještě že jsme měli známé, hodné staré manžele, kteří se už báli vzít si štěně, a byli moc rádi, že s nimi ten starý hodný pes dožije.

  superkarma: 0 16.12.2005, 16:23:34
 6. avatar
  [9] Meander [*]

  Největší hrozba pro kočku je alergik

  superkarma: 0 16.12.2005, 15:35:18
 7. avatar
  [8] Fazol [*]

  Jsem alergická na srst,ale vadí mi jenom kočičí a hlodavčí,takže máme dva psy/projistotu pudly/.Stříhám si je sama a na mírné svědění stačí sprcha-jsem bez léků.Alergii mi zjistili až v dospělosti.Jako dítě jsem bydlela na vesnici a zvířat jsme měli hromadu.

  superkarma: 0 16.12.2005, 14:30:10
 8. avatar
  [7] Kocicka [*]

  jasně všechno budu vytírat sajrajty s reklam a zvířata kopak do zadku........proberte se, lidi jsou úplně stejně špinavý za celý den..........co je vlastně hygienické a nealergické

  superkarma: 0 16.12.2005, 09:49:54
 9. avatar
  [4] Ivana. [*]

  Jo alergie je svinstvo, já měla alergie snad na všechno možný - plísně domácí, venkovní, peří, kočky, psi rybičky ale jediná která mi zůstala je alergie na prach a na občas práci. Chodila jsem snad víc jak deset let na alergo každý týden na injekce a pomohlo to

  superkarma: 0 16.12.2005, 09:40:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme