Zdraví

Je libo chlapečka? Není nic snazšího!


Jako první dítě si Hanka přála holčičku. Splnilo se – Lucinka se povedla, hezká a nadaná. Po dvou letech přišla Péťa. Časem se ukázalo, že má vývojovou vadu a péče o ni bude podstatně náročnější než o zdravé dítě.

 

Nikoho z kamarádů a známých by proto ani nenapadlo, že do toho Hanka a Petrem „praští“ potřetí. „Chtěli jsme konečně toho kluka,“ krčí Hanka rameny a uklidňuje v náručí Aničku, která se vehementně hlásí o maminčinu pozornost.

 

Hanka není nijak ojedinělý případ. Dvojic, které „umí“ jen holky nebo naopak kluky, je překvapivě mnoho - Hančin manžel Petr má například pouze dva bratry. Je to jen náhoda, nebo to má nějaké fyziologické příčiny? A existuje seriózní způsob, jak pohlaví budoucího dítěte ovlivnit?

 

Při oplodnění jsou šance obou pohlaví stejné. Vajíčko obsahuje vždy jeden chromozom X se všemi genetickými informacemi. Pohlaví dítěte je určeno chromozomem obsaženém ve spermii: X pro holčičku, Y pro kluka. V celosvětovém měřítku se rodí o něco více chlapců – přibližně 106 na 100 děvčat. Teorie, že jsou samčí spermie lehčí a rychlejší než samičí, a proto se dostanou rychleji k cíli, je ale už překonaná. Zjistilo se totiž, že ve skutečnosti je zplozených děvčátek víc než kluků. Na 100 oplodněných vajíček mužského pohlaví připadá 140 ženských. Asi třetina z nich ale nepřežije první týdny těhotenství – a tak jsou kluci v přesile.

 

Ovlivnit osud podle svého přání se ovšem lidé pokoušeli odnepaměti, dávno předtím, než začali byť jen tušit cokoli o chromozomech X a Y. Ve starém Řecku radili ranhojiči mužům, aby se štípli do levého varlete, nebo aby jej podvázali, protože pouze z pravého varlete lze zplodit chlapce. Páry, které toužily po synovi, měly spolu spát výhradně při severním větru. Dnes se našim předkům smějeme, na některých babských radách ale přesto může být zrnko pravdy - spermie X a spermie Y skutečně mají poněkud odlišné vlastnosti. Spermie X bývá větší, pomalejší a déle žije než spermie Y. Pokud si tedy partneři přejí děvčátko, měli by spolu spát 2 až 3 dny před datem ovulace, poněvadž jen ženské spermie tak dlouho přežijí. Je-li naopak přednostní volba chlapečka, měli by se o něj pokusit v den ovulace či těsně po ní, protože rychlejší mužské spermie se dostanou k vajíčku dříve.

Další důležitou okolností může být že, jak se zdá, spermii X prospívá kyselejší prostředí v pochvě. Mohlo by tedy pohlaví budoucího miminka ovlivnit, co žena jí? Některé výzkumy naznačují, že při přijímání kyselinotvorné stravy se rodí spíše chlapci a při zásadotvorné stravě spíše děvčata. Takže, jak píše MUDr. Antonín Pařízek, CSc. ve své knize o těhotenství a porodu: „Chce-li chlapečka, měla by žena čtvrt roku před otěhotněním jíst hlavně vaječné bílky, piškotové těsto, banány, pomeranče, třešně, meruňky, brambory, čočku, sušené švestky a ovocné šťávy. Touží-li po holčičce, potom se doporučuje čokoláda, kakao, vejce, mléko a mléčné výrobky, rýže, krupice, papriky, mrkev, okurka, cibule, hrášek, jablka, hrušky, jahody, maliny, grepy, citrony, sušené ovoce, fíky a mandle.“

 

Jeden skutečně spolehlivý způsob, jak si zvolit pohlaví budoucího dítěte, nicméně skutečně existuje. Při in vitro oplodnění (ze zkumavky) se za určitých okolností provádí PGD – předimplantační genetická diagnostika. Některé dědičné nemoci (např. hemofilie) jsou totiž vázány na pohlaví, při transplantaci embryí jsou tedy do matčiny dělohy přeneseny pouze zárodky toho správného druhu, čímž je zajištěno narození zdravého potomka. Je zřejmé, že tuto metodu by bylo možné využít i pro cílenou volbu pohlaví potomků podle přání rodičů.

Konvence na ochranu lidského genomu, již přijala Rada Evropy a je závazná i pro Českou republiku, tento postup zakazuje. Zatímco v Evropě jsou ale preference pohlaví celkem vyrovnané, není těžké si představit, jaké problémy by mohla PDG způsobit v Asii, kde má upřednostňování chlapců tisíciletou tradici a ve skrytých podobách je živé dodnes. Už dnes se rodí v Číně v průměru 114 chlapců na 100 děvčat a existuje reálná možnost, že tento nepoměr ještě vzroste. Odhaduje se, že v období kolem roku 2020 bude každoročně chybět jeden milion čínských nevěst pro „nadbytečné" mladé muže.


Záleží/záleželo vám na tom, jestli se vám narodí kluk nebo holčička?
Snažíte/snažila jste to nějak ovlivnit? A vyšlo to?
Znala jste pohlaví svého děťátka předem, nebo jste to vědět nechtěla?
Myslíte si, že by bylo správné umožnit rodičům, aby si mohli pohlaví dítěte vybrat?

   
12.06.2007 - Zdraví - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Deta [*]

  Plně souhlasím s Vivian a s leny2607 Mě to bylo jedno dvakrát, hlavně když to má 2 ruce, 2 nohy atd.

  superkarma: 0 13.06.2007, 21:29:13
 2. avatar
  [15] vininka [*]

  Já jsem moc chtěla holčičku a mám ji. Teď čekám druhé dítě a je mi to úplně jedno. Můj drahý by chtěl samozřejmě syna......Tak uvidíme.....

  superkarma: 0 12.06.2007, 17:55:33
 3. avatar
  [14] Juana [*]

  Nejdřív chtěl manžel kluka a má ho a pak jsme chtěli holčičku a máme ji taky. Akorát podle vlastností to mělo býto obráceně, kluk je až příliš rozvážný a holka zas dračice.

  superkarma: 0 12.06.2007, 17:15:57
 4. avatar
  [13] leny2607 [*]

  no důležité je aby bylo mimi zdravé ale jestli to bude holčička nebo kluk je úplně fuk

  superkarma: 0 12.06.2007, 15:38:37
 5. avatar
  [12] Meander [*]

  Pamatujete si na Bambinot?

  superkarma: 0 12.06.2007, 14:31:20
 6. avatar
  [11] Vivian [*]

  jak kdyby to nebylo jedno, v 21. století...

  superkarma: 0 12.06.2007, 13:46:40
 7. avatar
  [10] davies [*]

  myslela jsem, že budu mít krásnou hodnou holčičku. mám, ale je to zlobidlo. další bych chtěla zase holku, ale tuším, že by to byl kluk.

  superkarma: 0 12.06.2007, 13:14:08
 8. avatar
  [9] Pentlička [*]

  a já mám kluka i holku - héč !

  superkarma: 0 12.06.2007, 13:07:05
 9. avatar
  [8] Smetanová [*]

  My máme tři holky a dvě vnučky v srpnu se nám(prý)narodí vnuk Matyáš

  superkarma: 0 12.06.2007, 12:24:17
 10. avatar
  [6] pujka [*]

  Od začátku těhotenství jsem věděla, že to bude kluk... a teď na ultrazvuku se nám to potvrdilo. Jen vybrat jméno?? Měla jsem vybráno jen pro holčičku, ale v kartách nám vyšlo, že to budou 2 kluci...tak nevím nevím

  superkarma: 0 12.06.2007, 12:22:36
 11. avatar
  [4] *Kotě* [*]

  závislá na čokoládě: já si myslela, že budu mít hodnou holčičku, celé těhotenství, což mi mocně potvrzovali lékaři i ultrazvuk. Narodil se kluk rošťák. To mám za to

  superkarma: 0 12.06.2007, 11:48:49
 12. avatar
  [3] femme [*]

  můj mangel je ze třech kluků a my máme tři holky

  superkarma: 0 12.06.2007, 11:09:05
 13. avatar
  [2] závislá na čokoládě [*]

  Oba dva s manžou jsme chtěli hodnou holčičku a tak říkám, že ten nahoře si řekl: já vám dám a máme hyperak.kluka a dobře nám tak

  superkarma: 0 12.06.2007, 10:19:10
 14. avatar
  [1] veet [*]

  Nemyslím si,že by to bylo správné, Je to úplně proti přírodě.To už můžeme rovnou fakt i ty děti klonovat, popřípadě si ještě říkat ,že chceme aby dítě mělo modré oči po tatínkovi a havraní vlasy po mamince

  superkarma: 0 12.06.2007, 09:24:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme