Domácnost

Je lepší jednou vyhořet než se dvakrát stěhovat?

V bytě mistra Bílka, bývalého operního pěvce, se sešla nezvykle rozsáhlá společnost zájemců o výměnu bytu. Dvanáctisměnu - největší akci v dějinách stěhování organizoval v podání skvělého Rudolfa Hrušínského dr. Radosta. Akce dostala krycí název - Kulový blesk.

Kdo z nás by neznal báječnou komedii autorů Svěráka a Smoljaka v režii Zdeňka Podskalského. A kdo z nás by se alespoň jednou za život nestěhoval. Je to jako by naším bytem opravdu proletěl kulový blesk. Avšak záleží jen na nás, zda nám domácnost zničí nebo rozzáří.

stěhování

stěhování

Proč se stěhujeme

stěhování

stěhování

Nejčastějším důvodem je osamostatnění, útěk od rodičů, bydlení po svém, stavba domu. ALE pomoc rodičů přesto nadále oceníme, jak při stěhování, tak i nějaký čas poté.

Stěhování od partnera(ky), manžela(ky), rozvod, rozchod, konec. ALE v mnoha případech stejně bydlíme ještě nějaký čas pohromadě, neboť nemáme hned kam jít.

Naopak stěhování k někomu do jeho již zařízeného domu (bytu). ALE připadáme si pořád jako na návštěvě a toužíme se přestěhovat do nového, společného bydlení.

Výměna bytu větší za menší, menší za větší. ALE častokrát zjistíme, že to, co jsme měli předtím, bylo nakonec lepší.

Stěhování se za prací (i do zahraničí). ALE dlouho se nám stýská, pak si zvykneme, avšak po čase se stejně zase vrátíme do rodného kraje.

Horší situace nastane při vystěhování kvůli neplacení nájemného. ALE řady bezdomovců zaplňují i lidé, kteří za vzniklou situaci někdy opravdu nemohou. Bohužel, už se nikdy nezabydlí.

A úplně nejhorší nedobrovolné stěhování nastává při požáru, povodni či jiných přírodních katastrofách. ALE za ty nikdo nemůže.

Samé ALE - neděste se, zapomeňte na všechna ale, stejně jako na známé pořekadlo „Je lepší jednou vyhořet než se dvakrát stěhovat“. Není to pravda. Stačí se podívat na následující fotografie a řeknete si zaplať pánbůh za stěhování.

stěhování

stěhování

Naše nové pořekadlo by znělo: „Nejlepší je dobře se nastěhovat a ještě lépe bydlet!“

Vždyť v převážné míře se stěhujeme proto, abychom začali nový život. Zařídili si bydlení podle svých představ, měli děti a udělali jim třeba pokojíčky, o jakých my ani nesnili.

Vždyť můžeme konečně spát v jedné posteli s naší milovanou polovičkou, a nebo naopak - zbavit se té nemilované.

Vždyť u stěhování zažijeme i spoustu legrace. Navíc podle nabídky pomoci rozeznáme, kdo je náš opravdový kamarád a kdo není.

Vždyť každý zná ten báječný pocit, kdy jsou krabice složeny, my si dáme nohy na tu nejbližší a uvaříme si v novém bytě první kafe. Pocit k nezaplacení.

Vždyť je nádherné cítit vůni nových omítek a krásně vymalovaných stěn, u kterých si už představujeme rozestavěné kusy nábytku a doplňků.

Vždyť už se tak těšíme, až pozveme do našeho hnízdečka na návštěvu své rodiče a známé (kteří ale zase odejdou).

Vždyť je to tak hřejivý pocit, když nám do „našeho okna“ prvně zazáří sluneční paprsky. Ty přebijí veškerá negativa spojená se stěhováním. Záleží už jen na nás, zda tam ty paprsky „zůstanou navždy“.

stěhování

Vždyť co by spousta lidí na světě dala za to mít svůj domov, svoji střechu nad hlavou. Zařiďme si ho tak, abychom i my mohli jednou použít závěrečnou větu Ing. Knotka v již zmíněném filmu: „Nebude se mi odsud chtít, až budu starý.“

stěhování

Menší rady na závěr

Dobře si promyslete své finanční možnosti na nové bydlení. Pokud už se pro stěhování rozhodnete, odložte si stranou nějaké penízky a zavolejte si pak raději odbornou stěhovací firmu. Dnes je jich hodně a nejsou drahé. Navíc jsou speciálně vybaveni vším potřebným, co doma nemáte. Svoji sílu a energii šetřete na samotný úklid a zvelebování.

Nezapomeňte probrat stěhování i se svými dětmi. Nestavte je před hotovou věc. I pro ně je to velká životní změna. Pokud jsou menší, dejte jim nějakou „důležitou roli“ při stěhování. Třeba skládat hračky do krabice. Pokud jsou větší, bavte se s nimi jako se sobě rovnými a vysvětlete jim důvod stěhování.

A nezapomeňte v předchozím bydlišti své domácí mazlíčky. :)

stěhování

Čtěte také

- V 1+0 to balím!
- Operace Kulový blesk

   
15.03.2011 - Dům a byt - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [13] Marika11 [*]

  my sme sa tiež sťahovali so sťahovákmi a nebolo to nič katastrofálne. všetko šlo hladko. nič sa neponičili. ak by sme to mali riešiť opať určite by sme si to zariadili rovnako s rovnakou sťahovacou firmou.

  superkarma: 0 29.06.2015, 12:51:41
 2. [12] machos [*]

  Když u nás pobíhalo stěhování, tak jsme si normálně najali firmu a bylo to v pohodě. Vyšlo to na nějaké 3000 Kč a bylo o hodně starostí méně Sml22

  superkarma: 0 17.07.2012, 09:08:36
 3. [11] LenaLu [*]

  Já jsem se zatím stěhovala jen jednou a to od rodičů, takže jsem toho ani moc neměla, ale krabice byly stejně všude ještě půl roku :D

  superkarma: 0 13.02.2012, 11:41:20
 4. avatar
  [10] Marie Lenová [*]

  Ja beru stehovani jako urciy prostredek zbaveni se starych nepotrebnych kramu.

  superkarma: 0 28.09.2011, 11:09:25
 5. avatar
  [9] Lucimo [*]

  Francaise — #6 No, my jsme se před rokem stěhovali do nového domu a byla to moje noční můra. Toužila jsem den předem upadnout do bezvědomí a probrat se tak za měsíc. Manžel to věděl, takže mi řekl, že se budem stěhovat 21. a nakonec stěhování vypuklo už 13. Byla jsem tak v šoku, že mě ani nestih trefit šlak.Sml57

  superkarma: 0 15.03.2011, 19:00:11
 6. avatar
  [8] ifulinkaa [*]

  jéje,na bedně je Kroměříž :-) někde se sem stěhoval? právě jakés takés stěhování podstupuji a je to úžasná věc k uklízení....

  superkarma: 0 15.03.2011, 09:54:42
 7. avatar
  [7] femme [*]

  za svůj život jsem se stěhovala zatím jen 2x, ale i tak to není to, po čem by se mi stýskalo Sml24 

  superkarma: 0 15.03.2011, 09:48:33
 8. avatar
  [6] Francaise [*]

  Stěhování  a stěhování může být velký rozdíl. Nejlepší je stěhovat se do vlastního nového domu. Na to se člověk těší už od zahájení stavby.Sml16 Ale znám případ, kdy se rodina s většími dětmi musela kvůli zadlužení  vrátit do bytu, kde jako mladí bezdětní začínali Sml15.

  1. na komentář reaguje Lucimo — #9
  superkarma: 0 15.03.2011, 09:00:53
 9. avatar
  [5] enka1 [*]

  Pořekadlo v úvodu je rouháníSml22, nikdy jsem ho ne vyslovila.

  superkarma: 0 15.03.2011, 08:34:22
 10. avatar
  [4] *modrá [*]

  Taky se raděj stěhuju, alespoň se udělá pořádek.

  superkarma: 0 15.03.2011, 08:33:15
 11. avatar
  [3] Suzanne [*]

  S tím vyhořením je to těžká nadsázkaSml22 Stěhovala jsem se před pěti měsíci a i když to byl trochu opruz, polepšila jsem si ve všech směrechSml67

  superkarma: 0 15.03.2011, 08:32:40
 12. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  No to snad ne, sice se to říká, ale jenom nevyhořet Sml23Sml15, to se budu raději stěhovat Sml67Sml30

  superkarma: 0 15.03.2011, 08:02:07
 13. avatar
  [1] Heather [*]

  Stěhování mám za sebou dva roky a i když jsem z toho byla na prášky (protože dům byl v rekonstrukci, takže nešlo nastěhovat se, vybalit a fungovat - x měsíců jsme žili mezi krabicemi), určitě je to lepší než vyhořet Sml80

  superkarma: 0 15.03.2011, 07:27:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme