Co je to za otázku, řeknete si, pojí vás dlouholetý vztah, děti, společný majetek, přátelé. Ale co mladý dvaadvacetiletý pár? On v cizině a ona tady. Neměli by se „preventivně“ rozejít?

srdce

To je otázka do pranice. Tedy ne do pranice, ale do „placu“, kam padla na jednom našem babinci. Znáte to, tam se semele ledacos a téma dětí, i když dnes už dospělých, se nedá jen tak obejít. A je tím pádem zdrojem zajímavých debat.

Třeba když syn jedné naší kamarádky chodil s o patnáct let starší přítelkyní. A kupodivu s ní (navzdory našim skeptickým předpovědím) vydržel několik let. Překvapil nás. Musím říct, že mile.

A máme tady další událost. Přítel Patricie, dcery naší kamarádky, odjel na studia do Skandinávie, a ona zůstala doma. Má tu dobře placenou práci, kterou nechce opustit, protože ji čeká slibná kariéra.  

Co my na to? „To nevydrží... kolik jim je? Dvaadvacet? Cha!“ tváříme se všechny pochybovačně  a citujeme slova písně „Tvůj miláček je v cizině, namluvil si děvče jiné“.

Kluk v tomhle věku nevydrží bez sexu a holka koneckonců také ne. „A proč hned všechno posuzovat podle sexu, jsou i jiné hodnoty, které můžou i takhle mladé lidi držet pohromadě. Nezapomeňte, že existuje internet, skype, levné letenky atd. Dnes je jiná doba než za našeho mládí,“ bojuje za pevnost vztahu své dcery její matka.  Mají to prý promyšlené, Patricie za ním bude jezdit, peníze na letenku si snadno vydělá. A možná se jí tam zalíbí, najde si práci a zůstane s ním, dnes jsou přece jiné možnosti. „Pokud je přesvědčena, že vztah na dálku oba ustojí a může fungovat, nebudu jí přece „radit“, aby se s ním rozešla. Je to fajn kluk a já mu věřím,“ brání mladý páreček maminka Patricie.

Také bych jim přála, aby se naše skeptické soudy nenaplnily a jejich vztah odloučení překonal. Nebude to jednoduché. Pobyt v cizině klade na člověka velké psychické nároky a prověří charakter.

Vzpomněla jsem si na svou dceru, která odjela do Anglie se svým přítelem, takže byli spolu, ale nakonec se stejně rozešli. Ona se chtěla vrátit a studovat, on o tom nechtěl ani slyšet a začal jí klást ultimata. Když mě teď opustíš, už tě nechci vidět. Dost sobecký přístup, řekla bych, a jsem ráda, že se dcera rozhodla pro studium. Tam najednou dospěla, naučila se spoléhat sama na sebe.

Ale to je trochu jiný případ. Uvidíme, jak se s novou situací vyrovná Patricie. Jak dlouho jim vztah na dálku vydrží. Chtěla bych věřit, že to dokážou. Možná nás mile překvapí, třeba jsou naše děti rozumnější a dospělejší, než je vidíme my, rodiče.

Čtěte také:

Reklama