Bulvár

Je internet bezpečnou studnicí informací?

Den mladého moderního člověka vypadá asi následovně.

 

Ihned potom, co vstane, zapíná počítač.

Připojí se na internet a mezitím si uvaří kávu. Tuto již srká při čtení novinek nebo žhavých zpráv na některém ze zpravodajských serverů. Pokud je tento jedinec ženou, s velkou pravděpodobností pročítá něco z čerstvého a aktuálního vydání serveru Žena-in.cz…J

Poté se podívá na stránky o jízdních řádech a zjistí si, kdy mu jede vlak anebo autobus. K počítači se ještě již obut vrací, jelikož se zapomněl podívat, jak dnes ordinuje jeho doktor, kterého má odpoledne navštívit. Při té příležitosti si najde jeho telefonní číslo a cestou z domu si toto ukládá do mobilu.

 

K dopravnímu prostředku neběží, jelikož ví…

Dojede tedy včas do práce a zapíná počítač. Někdo k práci internet s jeho informacemi potřebuje více, někdo méně. Někdo ale také pracuje více a někdo méně…

 

Pracovní doba se tedy dá využít k mnoha prospěšným činnostem, jeho duši či intelekt osvěžující.

Podívá se, co dávají v okolních kinech, popřípadě v klubech. Mrkne, zda náhodou neběží něco zajímavého v televizi, a poté co zjistí, že opět nikoliv, hledá si svůj večerní program nadále.

"Koncert! Již dlouho jsem nebyl na koncertě…," pomyslí si náš jedinec, i najde si koncert. Mnohdy je ale natolik zlenivělý a z práce unavený, že večer doma opět brouzdá po síti…

 

Může si třeba zahrát nějako hru spolu s dalšími napojenými spoluhráči. Vzpomene si ale, že si již dlouho chce koupit nové lyže, a tak se podívá na internetové obchody…

 

A tak dále.

Nevím jak vy, ale většina z lidí, které znám, mají na studnici informací zvanou internet větší či menší závislost. Mimochodem, to, že má řada z vás závislost na našem magazínu, nás skutečně nesmírně těší…

 

Internet se stal naším denním, v mnoha směrech velice užitečným, společníkem. Jsou ale věci, na které je dobré si dát pozor.

 

Co se týká našich dětí, hrozí ve spojení s internetem ještě jedna nebezpečná věc.

Naše děti, ať již jsou v jakémkoli věku, si rády po síti povídají. Mnohdy si ale myslí, že ten na druhém konci o své osobě říká pravdu, stejně tak jako ony. Tento jejich naivní dětský anebo pubertální dojem je bohužel také často zneužíván. Nenápadnými otázkami, které jsou vychytrale kladeny s časovými odstupy, se často ta nepravá osoba dozví, kolik dítku je, jak se jmenuje a nakonec i kde bydlí. Žena-in.cz doporučuje děti co možná nejvíce v tomto směru poučit.

 

Nakonec jsou ve hře i naše finance, se kterými pohybujeme pomocí sítě z místa na místo.

Časopis TÝDEN 7/2005 uvedl ve článku o počítačích následující fakta.

 

Internetoví zloději zkoušejí prozatím především trik zvaný „phishing“. Toto vypadá tak, že přijde email od vydavatele kreditních karet, s tím že vaše složka byla zničena a s ní také vaše heslo, „prosím, pošlete nám je“. Ač jsou takové triky velmi průhledné, průzkumy ukazují, že je na ně schopno naletět až pět procent lidí. A to je dost slušný business při tisících rozeslaných e-mailů denně.

Další a zcela nový trik, který je na obzoru, může ale zmást i obezřetné počítačové uživatele.

Zločinci napadnou server, který uchovává odkazy na jednotlivé stránky (takzvaný DNS server), a přesměrují adresu www.banka.cz k sobě. Zde vytvoří kopie stránek a začnou lovit klienty na důvěryhodné dotazy.

Jediný způsob, jak se bránit, je před zadáním důvěrných informací pečlivě ověřit, zda jde o pravé stránky a ne jenom o napodobeninu. Pomoci může třeba jednoduchý, volně stažitelný program od společnosti Netcraft.com, který ukazuje, kde se nachází server, jenž si právě prohlížíte.

 

Žena-in.cz k tomuto případu nemá co dodat. J

Snad jen, že internet je přes všechna svá nepopiratelná a ohromující pozitiva nebezpečným společníkem právě na citlivá lidská místa. Totiž děti a bankovní konta...

 

Buďte obezřetní a využívejte tento poklad moderního světa s maximální opatrností!

Ať se nám to líbí nebo ne, stále více žijeme tak trochu v Matrixu…

 

 

   
17.02.2005 - Společnost - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Trinii [*]

  Mickey Mouse: no fakt joo? dik

  superkarma: 0 17.02.2005, 11:00:23
 2. avatar
  [5] Mickey Mouse [*]

  Trinii: bankování po Internetu je BEZPEČNĚJŠÍ než chodit do pobočky. Protože bezpečnost v bance byla dlouho můj obor, vím, co říkám. Na co všechno jsou lidé zvyklí u přepážek na pobočkách, a nevšimnou si, jak je to nebezpečné, je pro mne naprosto neuvěřitelné.
  Doporučuji ti, zjisti si co nejvíc informací, vyber si banku...
  A jdi do toho! Je to bezpečné a pohodlné.

  superkarma: 0 17.02.2005, 10:55:55
 3. avatar
  [4] Trinii [*]

  Internet je fajn...spousta informací a hlavně nakupování. Ale zatím mám pořád strach a nevěřím v bankovnictví, to si radši do té banky chodím osobně.

  superkarma: 0 17.02.2005, 10:38:03
 4. avatar
  [3] Mickey Mouse [*]

  Na co používat nějaký program od nějaké nedůvěryhodné firmy Netcraft? To není dobrá rada od redakce ženy-in !
  Doporučuji raději kontrolovat takzvaný certifikát, který vám prohlížeč ukáže, když si o to řeknete. Takový certifikát je totiž jednoznačně a dobře ověřitelný. Používají jej všechny servery, které jen trochu dbají na bezpečnost.

  superkarma: 0 17.02.2005, 10:07:14
 5. avatar
  [2] svetluszka [*]

  Když někdo pošle heslo ke svýn penězům neznámýmu člověku, možná si tak trochu zaslouží, aby ho obral...
  Ale co projíždějí dětský stránky by se měli

  superkarma: 0 17.02.2005, 06:26:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme