Napsala nám v prvním příspěvku na dnešní téma čtenářka s nickem Maryene. Zní to skoro jako historie. Najít ve schránce dopis napsaný rukou. Lidičky, kam jsme to dopracovali?

Hezký den na ženě-in:) Nejhezčí rukopis v naší rodině měl můj táta. Nikdy si ho nepokazil, měl vypsanou ruku a byla radost sledovat ten „obřad“, když se chystal psát. Psával plnicím perem a už samotné chystání se na psaní mělo svůj řád. Když vzal pero do ruky, ráda jsem ho sledovala, jak usedl ke stolu, napsal pár řádků, potom je osušil a psal dále. Někdy jako dítě jsem se snažila jeho písmo napodobovat.

Později ve škole, bylo psaní mým nejoblíbenějším předmětem (spolu s kresbou) a vydrželo mi to dlouho. Předmět prvopočáteční psaní jsme totiž měli ještě i na vysoké škole. Do sešitů se širokými linkami jsme se učili psát přesné tvary psacího písma a náš přednášející pan Váňa nám nedal pokoj do chvíle, kdy jedno písmenko bylo jako druhé. Sám tomuto předmětu s oblibou říkal krasopis.

Byl to učitel jako ze starého filmu pro pamětníky a dokázal tak neuvěřitelně krásně psát i na tabuli, že bylo škoda ji mazat. U zkoušek jsem obstála výborně, přesto moje dnešní písmo tomu už neodpovídá. (ukázka mého tehdejšího civilního rukopisu ve výřezu z vysokoškolského indexu vlevo) . Donedávna jsem  měla sešity schované a ani nevím, kam po přestěhování přišly.

index

index

Myslím si, že by nebylo na škodu, kdyby se děti ve škole učily hezky a úhledně psát, tím se nikomu neublíží, spíš naopak. V dnešní době počítačů hodně lidí škrábe a vlastně už ani neumí psát pořádně. Pozoruji to dokonce sama na sobě, a to jsem se toho ručně napsala !

Vzpomínám i na potoky slz, kdy jsem se roztřesenou rukou učila psát první čárky a oválky do sešitu, na moje děti s podobnými problémy i na stovky dětí, které jsem učila psát ve škole celých dlouhých 26 let. Myslím si, že by to za ty roky bylo hodně popsaného papíru a těch písmenek a slov, co jsem předepsala do sešitů by bylo nepočítaně.
Sama už posílám elektronické pohlednice, které nestahuji, ale vyrábím si je sama a ještě raději si svoje vyrobená přání tisknu a podepisuji je rukou. Myslím si, ať už doba pokročila hodně daleko, je hezké najít v poštovní schránce jako kdysi dopis nebo přání psané rukou.
Maryene

Milá Maryene, máte pravdu, až člověka zamrazí. Svým způsobem maličkost, ale skoro mám pocit, jako by se dnes lidé za ručně psaný dopis nebo pohlednici snad styděli.

Text nebyl redakčně upraven

Jak jste na tom s rukopisem vy, milé ženy-in?

  • Ještě ho používáte, nebo jste psaní svěřila už jen klávesnicím a dotykovým displejům?
  • Pokud píšete ručně, jak jste spokojená s úhledností a čitelností svého písma?
  • Ještě posíláte klasické pohledy, dopisy, nebo blahopřání?
  • Zdědily jste rukopis po někom z rodiny? Kdo měl nejkrásnější písmo?
  • Jste pyšná na svůj rukopis, nebo se za něj spíš stydíte?
  • Nechala jste si někdy udělat grafologický rozbor?
  • Měl by se podle vás do školy vrátit předmět, jako byl „krasopis“, nebo je to už přežitek?
  • Jste ráda, že můžete psát na klávesnici, nebo je vám líto, že už se nepíše ručně?
  • Zavzpomínejte na časy, kdy jste napsala první písmenko, kdy jste kroužila ovály do písemky, kdy jste napsala první větu, milostný dopis…
  • Jak se dnes vaše děti učí psát?

Napište nám. Klidně ručně a pošlete scan svého písma. Nebo klidně na klávesnici počítače.

Budeme rádi, když se vyjádříte k tomuto tématu.

Napište na redakční adresu: redakce@zena-in.cz  pod heslem „ RUKOPIS“

A na co se můžete těšit vy, když pošlete příspěvek?

Na balíček psacích potřeb značky STABILO do školy i kanceláře ( FOTO ILUSTRAČNÍ)

stabilo

stabiloReklama