Na podzim a v zimě ubývá množství slunečních paprsků, které mnozí řeší náhradním „sluncem“ v soláriích. Existují pravidla pro bezpečné solární opalování? Co na to dermatologové?

solárium

Přečtěte si názor obou stran. Manažerky solária Petry Ludvíkové a dermatologů.

Stále častěji se mluví o tom, že opalování v soláriích není bezpečné. Co vy na to?
„Před návštěvou solária byste měli dodržovat určitá pravidla, aby opalování proběhlo bezpečně a v pořádku,“ říká Petra Ludvíková a dodává několik pravidel „bezpečného“ opalování v soláriích.

  • Před návštěvou solária se nesprchujte

Než vyrazíte do solária, měli byste vědět, že není dobré se minimálně hodinu před jeho návštěvou sprchovat. „Voda smyje z kůže ochranný film a pokožka je pak více citlivá. Sprchovat byste se neměli ani několik hodin po opalování. Nechcete-li přerušit proces pigmentace, vyčkejte se sprchou alespoň tři hodiny.“ Během opalování nezapomínejte používat ochranné brýle. Ultrafialové paprsky totiž pronikají i skrz zavřená víčka a mohou nepříjemně podráždit vaše oči.

  • Odličte se a chraňte speciální kosmetikou

Před opalováním se důkladně odličte a nepoužívejte parfém. Mohly by vám po něm „naskákat“ nehezké pigmentové skvrny. Důležité je také odložit veškeré šperky, které máte na sobě. Nezapomeňte se natřít kosmetikou speciálně určenou do solárií. Ta urychlí pigmentaci a hydratuje. Nikdy na sebe neaplikujte krémy určené na klasické opalování.

  • Opalování v soláriu byste se měli vyhnout

Pokud jste fototyp č. 1 (lidé s velmi světlou pokožkou), není pro vás solárium vůbec vhodné. Zkuste proto použít raději kvalitní samoopalovací krémy. Kosmetika do solária totiž neobsahuje potřebnou UV ochranu, lidem s velmi světlou a citlivou pokožkou hrozí možnost spálení.

Užíváte-li léky, poraďte se o návštěvě solária se svým lékařem. Léky totiž mohou v kombinaci s ultrafialovými paprsky způsobit alergickou reakci.

Pro všechny pak platí, že pro pokožku není zdravé, když budete navštěvovat solárium častěji než desetkrát do měsíce.

Pro porovnání jsem zavolala do několika dermatologických ordinací, a tam se mi dostalo stručné a jednoznačné odpovědi:

Žádný rozumný dermatolog by vám opalování v soláriu nedoporučil. Zdravé opalování podle dermatologů neexistuje.

Tak teď už je jen na vás, milé ženy-in, komu budete věřit.

Reklama