Novinky

Je dítě vizitkou svých rodičů?

Každá maminka si přeje mít to nejkrásnější a nejchytřejší miminko pod sluncem. Krásnou živou panenku, kterou si nazdobí do nažehlených oblečků a její šarm a kouzlo ukáže celému světu. To se daří celkem snadno v úvodních měsících života dítěte. Avšak postupem času se z čistého a  voňavého miminka stává blátem a čokoládou zdobené dítě, jež projevuje své přání a nálady, které už vůbec nechceme ukazovat ani sousedům.

Současná společnost nakládá na rodiče veliké břemenoa častokrát je uvězňuje do pocitu, že dítě je vizitkou jejich kvalit. Rodiče jsou hodnoceni za to, jak své dítě oblékají, stravují, materiálně zabezpečují, vzdělávají či k jakému názorovému přesvědčení ho vedou. Jsou souzeni za křik vztekajícího se dítěte v obchodě, kde se s maximálním úsilím snaží zvrátit právo dítěte, nevzít si to co momentálně vidí, ač síla jeho vrozeného vědomí, že svět je místem pro uspokojování jeho potřeb, je nezvratitelná.

Je tedy opravdu dítě vizitkou rodiče?

Ze své mnohaleté zkušenosti vedení jesliček a školky postupně docházím k přesvědčení, že dítě není vizitkou rodiče.Je vždy jen vizitkou sama sebe. Ano, rodič musí dbát na to, aby ho dobře živil, pečoval o něj a pomáhal mu utvořit správné návyky, avšak dítě je dítě. Vždy bude dítětem, ať se narodí v jakékoliv společnosti či jakkoliv významným rodičům. Vždy bude zkoumat svět všemi smysly a vracet se domů špinavé, se slovníkem bližším světu zvířat a s myšlenkami na to přeskládat vše, co jste si doma tak pracně urovnali,“ říká Klára Markuciová, pedagožka a  ředitelka mezinárodní školky a jesliček.

Proto je pro rodiče výhodné zamyslet se, co pro ně dítě vlastně znamená? Proč ho vychovávají a co vlastně dítě v jejich životě dělá.

dite

Mnoho rodičů dětí do věku 6 let si přeje, aby jejich děti uměly číst, psát, počítat, znaly písničky, říkanky a co nejvíce informací o světě. Pokud to vše umí, je dítě rozpoznáváno jako výborně vychované a rodiče se s ním rádi pyšní. Avšak je tomu opravdu tak? Jsou čtení, psaní a počítání kvality, kvůli kterým jsme se narodili a díky nímž můžeme zažívat pocity uspokojení sám se sebou, radosti ze života či projevovat kvality svého charakteru?

Moudré knihy říkají, že úkolem rodiče je dítě milovat, radovat se ze společného života  a vzájemné výměny, seznámit ho s pravidly, které jsou na světě platné a pomoci mu kultivovat kvality, jež jsou hodné člověka. Tak jako se pes rodí se zuby a schopností kousnout a sežrat, avšak při správném vedení se z něho stává milující přítel a ochránce člověka, tak se i člověk rodí s kvalitami, které mohou sloužit k jeho trápení či prospěchu.

Toto vše je však výsledek procesu vývoje a proměny dítěte v dospělého jedince. Rodiče tedy nemusí  klást na sebe a ani na své děti nárok, že by svojí kultivaci měly zvládnout již v období svého dětství. V tomto čase se pouze pokládají základní kameny budoucí katedrály jejich osobnosti a sází semena, které ponesou své lahodné plody v období, kdy na ně uzraje čas.

Pokud Vás článek zaujal, určitě se podívejte do jejího poradenského blogu, kde paní Klára odpovídá na konkrétní dotazy rodičů, týkající se výchovy a chování dětí: www.klara-markuciova.cz.

   
15.08.2014 - Redakční novinky - autor: red

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Barbucháč [*]

  monkee — #15 Klára Markuciová asi dobře platíSml57

  superkarma: 0 17.08.2014, 20:32:13
 2. avatar
  [15] monkee [*]

  Proč stejný článek (pouze se změněnou grafikou) po dvou měsících znova?Sml80 Redakce plná sklerotiků? Nebo obchodní oddělení? Nebo prostě jen okurková sezóna?Sml68Sml68Sml68

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #16
  superkarma: 1 17.08.2014, 11:48:26
 3. [14] libuno [*]

  Říká se, že jablko nepadá daleko od stromu. Něco na tom bude. Nicméně mám pocit, že některé věci nelze potlačit. Tak, jak se kdysi hlásalo, že výchovou lze člověka změnit.

  Mám dvě děti. Syn, naprosto zapadá charakterem i chováním do naší rodiny, dcera je jak z jiného světa. Oba maji VŠ vzdělání, nicméně musím podotknout, že když syn téměř končil v páťákusdělil, že si studium prodlouží. Já jsem mu tenkrát řekla, že teď to dokončíš, přes to vlak nejede. Posléze mi děkoval, že to má za sebou. Ale konec chlubení.

  Výchova a vzdělání jsou dvě protichůdné věci. "Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí." Můžete tisíckrát vychovávat své dítě jak chcete, pokud nemá nějaké aktivity, může sklouznout okamžitě k nekalostem, které nám dnešní společnost nabízí. Děkuji, nechci. Jsem ráda, že už nejsem ve věku, kdy bych toto měla řešit.

  superkarma: 1 16.08.2014, 23:49:43
 4. [13] Zuza70 [*]

  Každý člověk je osobnost, Nejsem názoru, že dítě je vizitkou rodičů. Rodič jeho výchovu pouze ovlivňuje, ale osobnost se nedá, uvědomuje si svoje ,,já" a podle toh se tak chová a jedná.

  superkarma: 1 16.08.2014, 13:31:43
 5. [12] MaVy [*]

  děti jsou vizitkou rodičů-dospělý jedinec je jen vizitkou sám sebe, výchova nevýchova

  superkarma: 2 15.08.2014, 20:38:26
 6. [11] slávenka [*]

  Dítě prostě je vizitkou svých rodičůSml22

  superkarma: 1 15.08.2014, 17:27:29
 7. avatar
  [10] MaartinkaH [*]

  Vyrůstala jsem od 10let jen s taťkou, ten se o mě nejak extra nestaral a nepřipadá mi, že bych byla rozmazlený nebo naopak nevychovaný fracek. Děcko když chce a má takový nějaký vlastní rozum, tak se k výchově dokope i samo. Hlavní je slušnost.

  superkarma: 0 15.08.2014, 14:36:57
 8. avatar
  [9] Sapita [*]

  gerda — #4Sml22Sml67

  superkarma: 0 15.08.2014, 14:05:49
 9. [8] MagdaN [*]

  z velké části ANO

  superkarma: 0 15.08.2014, 13:32:42
 10. avatar
  [7] Suzanne [*]

  Když to je jen takové slovíčkaření. Každý rodič dělá to nejlepší, co umí a co dokáže.

  superkarma: 2 15.08.2014, 13:21:04
 11. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Do značné míry je určitě dítě vizitkou svých rodičů, zejména v tom, zda je čisté, slušně oblečené, pozdravím, poděkuje, nemluví sprostě. Z toho, jak se dítě chová a vystupuje, se mnohdy dobře pozná, jací jsou jeho rodiče. Samozřejmě, že dítě má vrozené vlastnosti, talenty nebo netalenty, takže rodiče nemůžou výchovou ovlivnit všecko.

  superkarma: 0 15.08.2014, 12:48:12
 12. avatar
  [5] Eldridge [*]

  Já si myslím, že takto malé dítě JE vizitkou svých rodičů. Nejde o čtení, psaní a podobně, jde o to, aby se dokázalo chovat přiměřeně jak svému věku, tak aktuálnímu okolí. Jestli je ulemtané od čokolády, o tom to není, ale jestli předvádí hysterák aby tu čokoládu dostalo, to už je ukázka přístupu rodičů k výchově. Stejně tak, pokud třeba v restauraci lítá po celé místnosti, plete se pod nohy personálu a obtěžuje ostatní hosty. Tohle vizitkou rodičů prostě je.

  superkarma: 1 15.08.2014, 12:26:12
 13. avatar
  [4] gerda [*]

  Z dětí by se neměly dělat předčasní dospělí tím, že je ženeme do výuky cizích jazyků, sportu, hry na hudební nástroj. Děti by měly mít prostor k tomu, aby samy poznaly, co jim dělá radost a ne jen aby byly chváleny za podávání výkonů. Výchova raději k soucitu, nesobeckosti a tak...

  1. na komentář reaguje Sapita — #9
  superkarma: 3 15.08.2014, 11:45:44
 14. [3] murat [*]

  to je reklama na blog...Sml80

  superkarma: 3 15.08.2014, 11:39:01
 15. avatar
  [2] kobližka [*]

  Domnívám se,že dítě,teda alespoň to malé předškolního věku,o kterém je řeč v článku,je vizitkou rodičů.Proboha,koho jiného? Dítě v tomhle věku není samo za sebe.Většinou dělá a chová se tak,jak ho rodiče naučili,co od nich odkoukalo.Neřekla bych,že současná společnost nakládá na rodiče víc,než v jiných dobách.To,že se rodiče dětí nechají vmanévrovat do toho,jak dítě oblékat,jak stravovat,to je přece jejic věc,za to společnost nemůže.Ono je to taky o tom,nedělat z toho zbytečnou vědu.

  superkarma: 1 15.08.2014, 11:35:00
 16. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Já si tedy nemyslím,že dítě, které umí číst psát a počítat by bylo vnímáno jako dobře vychované. Zpravidla se ve společnosti hovoří o dobře vychovaném dítěti o takovém, které umí pozdravit, nebije ostatní, nemluví sprostě a neskáče dospělým do hovoru

  Sml80

  superkarma: 4 15.08.2014, 11:32:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme